Автор Тема: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !  (Прочитано 11379 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635
ДЕСЕРТ ДОВГОЖИТЕЛЯ:
ЯБЛУКО І ЧОРНИЙ ШОКОЛАД
Що ж такого особливого у такому поєднанні?

ЯБЛУКО:
• містить потужний флавоноїд кверцетин, який не лише продовжує здорове життя, але і саму тривалість життя.

Яким чином?
Кверцетин яблука сприяє самознищенню (апоптозу) старіючих (СЕНЕСЦЕНТНИХ) клітин внутрішньої стінки судин (ендотелію) та стовбурових клітин кісткового мозку. Це:
• покращує роботу нирок, серця
• посилює стресостійкість клітин
• пригнічує запалення, незалежно від його локалізації
• знижує ризик мутацій
• покращує стан м'язів та запобігає дряхлості (саркопенії), яка тихо знищує наші м‘язи, а з ними - і нашу силу та енергію
• стимулює аутофагію
• покращує витривалість (важливо для тих, зто займається інтенсивною фізичною активністю та спортом)
• зменшує ризик #остеопорозу
• оздоровлює кишечну мікрофлору

КВЕРЦЕТИН є потужним інгібітором (споввільнювачем) Р-глікопротеїна, білка, який заважає лікам виявляти свою дію (дуже важливо, наприклад, при хіміотерапії).

Засвоюваність (біодоступність) кверцетину низька. АЛЕ. Пектин (клітковина м'якоті) яблука покращує засвоюваність. Ось чому ЯБЛУКО КОРИСНІШЕ, НІЖ ЯБЛУЧНИЙ СІК.

РУТИН яблук:
• захищає печінку від ожиріння (стеатозу)
• гальмує запальні процеси в печінці
• захищає від однієї з провідних причин старіння - ГЛКАЦІЇ білків
• нормалізує тиск крові
• зменшує жир навколо талії (вісцеральний жир, варай небезпечний для здоров'я)

ШОКОЛАД (без цукру! і максимально чорний!) є джерелом катехінів:
• покращує пам'ять, запобігає відкладенню амілоїдного білка в нейронах, який є причиною нейродегенерації, має потужну нейропротекторну дію, запобігає депресії
• має майже зцілюючу дію на тих, у кого високий ріверь цукру
• нормалізує тиск крові
• виводить зайву рідину з організма
• знижує ризик хвороби Альцгеймера і Паркінсона
.
P.S. Я би радила ставитися до шоколаду, як до природніх ліків і купувати 100% чорний (так, він дорогий), і вживати його по шматочку-два в день, і не купувати все, що нижче 85% (і навіть такий не є суперздоровим, бо багато цукру і зайвого жиру).

Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635

Уляна Супрун
41 мин. ·
Сьогодні багато людей задумалися, якими продуктами можна замінити цибулю

Багатьом вона не до смаку, викликає алергію, погіршує синдром подразненого кишківника та часом здається взагалі антисоціальним продуктом.

Виявляється, цибулю можна замінити на не менш корисні та поживні продукти.

🔸Ріпчаста цибуля містить мало вітамінів та мінералів. Значно поживнішими є зелена цибуля та порей. https://bit.ly/2DV1aYr.

Вони містять багато кемпферолу. Це корисний для здоров’я судин флавоноїд, який наразі активно досліджують у зв’язку із потенційними протипухлинними властивостями. Кемпферолу багато в квасолі, молодих бобах, вині, малині, спеції гвоздиці та чорному чаї. https://bit.ly/2J8fMrt. Тому можна обирати і ці продукти.

В пореї та зеленій цибулі багато вітамінів А, К, В6 та магнію. Ви здивуєтеся, але співставний вміст вітамінів та мінералів також в кропиві. Її можна додавати до зеленого борщу чи рису. https://bit.ly/2DVAZAK

🔸В цибулі є пребіотики — речовини, які полюбляє кишкова мікрофлора. Втім, розчинну клітковину цибулі можна замінити в раціоні коренеплодами: селерою чи пастернаком, вівсяною та перловою кашею чи яблуками. https://bit.ly/2fFHD36

🔸Цибуля корисна для печінки. Вона знижує рівень цукру в крові, допомагає нормалізувати баланс ліпопротеїнів та зменшує запалення. Але лише в разі поєднання зі здоровим збалансованим раціоном.

Співставними і не такими антисоціальними продуктами можуть бути кріп, кориця, імбир, кінза та насіння коріандру. Це лише приклади продуктів, які корисні і запашні. Але жодні з них не є ліками.
https://bit.ly/2J6nLWi
https://bit.ly/302cSdg
https://bit.ly/2Jb854b

🔸Цибуля має специфічний запах завдяки летким сірковмісним сполукам. Якщо ми смажимо цибулю чи їмо її зі сметаною, то відбувається жирова екстракція — весь аромат вловлюється жирами і зберігається.

🔸В часи, коли не було спецій, цибуля була знахідкою, адже робила їжу запашнішою. Але можна трохи зекономити та збагатити смак страв завдяки уже згаданим спеціям та зелені.

Ще один варіант — посмажити редиску. Редиска, як і цибуля, також багато на сірковмісні сполуки, і може дати певної солодкої гіркоти та аромату. https://bit.ly/2VWODOB

🔸Якщо ви любите додавати до страв смажену цибулю через смак та золотистий колір — зверніть увагу. Смаження продуктів до золотистої скоринки називаються реакція Майяра (Maillard reaction). Тоді цукри реагують з білками та відбувається карамелізація. Коли крохмаль розпадається від нагрівання до цукрів, а цукри утворюють мальтол і фуран, коричневі сполуки з карамельним і горіховим смаком. https://bit.ly/2SSf2HS

І тут зрада — продукти реакції Майяра шкідливі для здоров’я, і залучені в розвиток діабету, серцево-судинних хвороб та порушення роботи нирок. https://bit.ly/2DU3nDE. Тож не переймайтеся — суп без засмаженої цибулі буде навіть корисніший.

Якщо вам дуже треба зробити паштет чи печеню ніжнішими, то потушкуйте замість цибулі багаті на клітковину та мінерали яблука груші, або уже згадані пастернак чи селеру.

🔸І наостанок. Якщо ви все-таки купуватимете цибулю — вживайте її лише як частину збалансованого харчування, а не для лікування хвороб. Наразі авторитетних доказів, що цибуля має виключні лікувальні властивості не існує.

Натомість за останні десять років світове виробництво цибулі збільшилося на 25%. Саме через те, що люди використовують цибулю для лікування різних хвороб, а не споживають в їжу. https://bit.ly/2PQYe3L

До прикладу, цибуля не лікує застуду. Так, цибуля справді має певні бактерицидні властивості, але застуду викликають віруси. Якщо вам треба лікувати нежить чи хворе горло, краще випийте теплого чаю і поспіть. А проти грипу допомагають лише вчасна вакцинація та щоденна гігієна. Якщо ж у вас висока температура, то слід не шукати цибулю, а запланувати візит до лікаря. https://bit.ly/2H7Xtk8

#абивибулиздорові

Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635
Doctor-dietitian Oksana SkytalinskaВподобати сторінку
20 год ·
#ЛІТНІ #ЕЛЕКТРОЛІТНІ

Як готувати літні відновлювально-енергетичні #напої
.
В мене для Вас три новини: 1-- сьогодні жарке літо, 2-- воно ще попереду і 3 -- таких жарких літ буде немало 😀

Тому є речі, які варто запам'ятати надовго, а саме: як готувати літні тонізуючі напої.

Вони мають готуватися зі знанням справи, тобто справді не допускати в'ялості, сонливості та втоми, яка нерідко буває в таку погоду.

Оскільки влітку тіло нагрівається, то реакцією організму на зниження температури є #потіння.
При потінні втрачається не лише #вода, але і #електроліти (мінерали), в першу чергу, #калій та #натрій, а також водорозчинні #вітаміни (вітамін С та вітаміни групи В), #фітонутрієнти та #білки.

Всі ці речовини є дуже важливими для нормальної роботи серця, судин, нервової системи, обміну речовин, травленя і нейтралізації шкідливих для організму сполук, підтримки кислотно-лужної рівноваги (рН).
Тому щоденна спека не може не даватися взнаки: ми відчуваємо себе "вареними" та розмореними, одним словом, "сонні мухи".

❤️Особливо вразливими до високих температур є люди з підвищеним тиском, атеросклерозом, люди старшого віку, діти.

🥒🥬🍌🥔🍑
Багато води та калію в сирих овочах, особливо в огірках (147 мг на 100 г), печеній та вареній у "мундирі" картоплі, бананах, абрикосах, куразі, горіхах, білій квасолі; а рекордсменом є кріп (тому малосольні домашні квашені огірочки -- це літній хрумкий супер засіб, збалансований по лектролітам)

❤️При дефіциті калію виникає слабкість, закрепи (запори), відчуття спраги, сухість в роті та апатія. Може виникнути в заядлих любителів кави.

🥚Натрій ми одержуємо з молочними продуктами, яйцями та із сіллю. Денна норма солі для здорової людини --приблизно половина чайної ложки (без гірки) в день.
На щастя, дефіцит натрію не так вже і часто зустрічається, проте, якщо харчуватися переважно рослинною їжею і відмовитися від солі, такий дефіцит можливий (тому від солі повністю не відмовляйтеся).
Характерним симптомом дефіциту натрію може бути падіння артерівльного тиску та збільшення набряків.

🌱Селера -- це овоч, в якому в оптимальному балансі є і вода, і калій, і натрій.
Тому стебла селери можуть бути основою електролітно-полівітамінних напоїв.

🌿🍋🍓
М'ята, імбир, лимон, ягоди посилюють слиновиділення, яке пригнічується під час спеки. Крім того, ці продукти багаті біологічно активними речовинами та вітамінами, і позитивно впливають на мікробіоту кишечника, зміцнюють кишечний бар'єр, і, віпдповідно, підтримують нормальну роботу імунної системи, не допускаючи її гіперактивності.

ЯК ГОТУВАТИ
🥒Овочевий
В чисту фільтровану некип'ячену воду (або мінеральну) дуже тонко нарізаєте огірок, імбир, стебла селери, ріжете листочки м'яти. Доливаєте води, даєте настоятися хоча б пару годин, оптимально -- ніч.
Якщо Вам доводиться багато потіти, то у воду додаєте трошки солі -- на літр води приблизно 1/4 кавової ложечки (це так, як тричи на кінчику ножа).

🍓Ягідно-фруктовий
Ягоди розім'яти, абрикос, яблуко, імбир і м'яту тонко нарізати, залити водою.
Якщо потієте багато, також додати трошки солі.

.
❤️Особливо такі напої потрібні кавоманам.

.
Кожен день може бути прекрасним 🙂

Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635
Скиталінська.

Вже давно минули ті часи, коли лікар безвилазно сидів в кабінеті з пацієнтом.
.
Зараз половину часу ти працюєш "масштабно": даєш інтерв‘ю, пишеш статті, виступаєш із лекціями.
І це також робота лікаря: ти лікуєш тих, хто по той бік екрану, журналу і сцени.
.
Сьогодні записували аж 5 різних відео про значення мікробіому.
.
Мікроорганізми — наші навічні супутники по життю. У них немає моралі, їх не можна розділити на хороших та злих. Як і всі живі істоти, вони намагаються виживати. Ті, 'кі живуть в нас, виживають за рахунок нас.
.
Ще 3000 років тому великий грек Гіпократ сказав, що всі хвороби живуть в нашому кишечнику, а Ілья Мєчніков, який погоджувався із Гіпократом, знайшов вихід -- придумав сквашувати молоко спеціальною «болгарською паличкою», щоб омолодити організм.
.
Пізніше виявилося, що бактерії кишечника допомагають перетравлювати багато важкоперетравлюварих сполук, таких, як грубу клітковину овочів, полегшують всмоктування, магнію, кальцію, заліза, синтезують вітамін К і деякі вітаміни групи В.
І на цьому їх роль не закінчується: вони впливають буквально на все: від імунітету до мозку.
.
Мікрофлора людей з діабетом відрізняється від здорових людей, а мікрофлора людей повних -- від мікрофлори худих.

Мікроби можуть зменшувати запалення в організмі, як, наприклад, Bacteroides fragilis.
Інші синтезують коротколанцюгові жирні кислоти (КЛЖК), які пригнічують імунні сигнали, які можуть призвести до автоімунної реакції.
,
Чи боротися з раковими захворюваннями.
.
Мікрофлора допомагає імунній системі атакувати ракові клітини.
.
Але найбільш інтригуючі новини пов‘язані з
дією мікррфлори на мозок. В кишечнику знаходиться величезна кількість нервів, зокрема, відростків блукаючого нерва, який повідомляє інформацію просто в мозок.
.
Якщо годувати мікрофлору бідно, то це може «вилитися» і в хвороби Альцгеймера і Паркінсона, і купу інших хвороб.
.
Мікроорганізми  понад усе люблять поліфеноли (чай зелений і чорний), какао, виноград, броколі і мигдаль, "тащаться" від гранатів, наївшись яких, утворюють уролітин А, який омолоджує склад мікрофлори.
Інше джерело радості ддя них  — ферментовані продукти, від кквашеної апусти до кисломолочних продуктів.
.
Нищать мікрофлору всі штучні солодощі, а також антибіотики, антигістамінні, бензодіазепіни та багато інших.

Offline tappyn

  • Full Member
  • ***
  • Повідомлень: 158
Я за правильное питание - давно уже готовлю практически всю еду сама, даже кефир, йогурт и сметану. Вот хочу научиться твердый сыр делать. В интернете хозяюшки рекомендуют купить закваски для сыра вот такие https://www.zakvaski.com/instruction/syr.html  С ними очень легко делать сыр в домашних условиях, тут не нужны никакие специальные приспособления, только качественное домашнее молоко и закваска.

Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635
Чи можна "почистити" судини? Пояснює Уляна Супрун.

https://life.pravda.com.ua/health/2019/11/28/239101/

"".....Що роботи, якщо поставили діагноз "атеросклероз"

Без паніки! На 80% розвиток атеросклерозу залежить від способу життя.

Перше – це зміна раціону.

Починають із неї, і якщо ефекту замало, то прописують ліки.

Проте, на жаль, (чи на щастя) не можна харчуватися пампухами й смаженою картоплею, і сподіватися на здоров’я серця і судин.

Бо обмін речовин – річ комплексна. У раціоні мають бути жирна риба, горіхи, зелень, насіння, каші, печена чи варена в мундирі картопля, нежирне м’ясо, бобові, і ягоди та овочі, багато ягід та овочів, а також спеції.

Раціон

🐟 Риба, горіхи й насіння – це джерело ненасичених жирних кислот та вітаміну Е, народною мовою – "хороші жири", а також нерозчинна клітковина.

🥔 Каші й картопля, в якій збережені мінерали — це джерело клітковини й повільних вуглеводів. Тобто рівень глюкози зростатиме не різко, як від тортика, а поволі.

🍗 Нежирне м’ясо чи рослинні джерела білка дають амінокислоти, але не передають куті меду, тобто холестерину. Спеції: куркума, чілі, кориця — сприяють відновленню чутливості до інсуліну та допомагають нормалізувати рівень тригліцеридів в крові.

🍒 Овочі, фрукти, ягоди — це джерело вітамінів та мінералів, і при цьому низькокалорійні. Яскраві ягоди, як-от смородина, фрукти, а також чай і кава багаті на поліфеноли.

Це велика група органічних сполук, що впливають на роботу низки наших ферментів, у тому числі, залучених в утворення активних форм кисню, запальні процеси, синтез і транспорт жирів, агрегацію (злипання) тромбоцитів, та стійкість судин до пошкоджень вільними радикалами. Поліфеноли також часто є антиоксидантами.

Наразі немає клінічних досліджень, які кажуть на кшталт: "келих червоного сухого та смородинове желе зменшили прояви атеросклерозу в 80% пацієнтів". Проте, є докази, що поліфеноли справді корисні, і їсти, як не крути, все одно щось треба. Тож хай це будуть яблука і вишні, а не солодощі тривалого зберігання.

🥗 Клітковина в рослинній їжі, в тому числі в бобових, запобігає закрепам, знижує ризик раку кишківника, та підтримує здорову мікробіоту кишківника. Це — сукупність мікроорганізмів, що живуть у товстому кишківнику. Від того, що там за бактерії і кого більше — хороших чи поганих — тобто якісного і кількісного складу кишкової мікрофлори залежить схильність до діабету 2 типу, ожиріння, депресії, серцево-судинних хвороб і зростання про-запального фону. Клітковина — це добре.

Фізичні навантаження

▪️ Фізичні навантаження допомагають м’язам поглинати глюкозу. Якщо вони не працюють, то вона стане підшкірним чи, того гірше, вісцеральним жиром. А високий рівень глюкози і низька чутливість тканин до інсуліну — (дуже спрощено) є причиною розвитку пре-діабету чи діабету. А втрата тканинами чутливості до інсуліну — одна із причин атеросклерозу.

▪️ Фізичні навантаження разом зі здоровим раціоном допомагають підтримувати здорову вагу і борються з вісцеральним жиром (це той, про який у google часто питають "як прибрати живіт?").

▪️ Навіть як "уже погано" і є серцево-судинні хвороби, тренування допомагають знизити ризики й покращити аналізи. Ходьба, біг, аеробні вправи, силові вправи, якщо вони співставні за енерговитратами, однаково добре знижують ризик розвитку серцево-судинних хвороб.

Покинути курити

Куріння є дуже потужним фактором, що наближає до стаціонару в кардіології. Воно запускає вільнорадикальні процеси, сприяє тромбоутворенню, порушенню обміну жирів (дизліпідемії), аномальному розвитку судин, порушує відновлення їхнього ендотелію (вистилки).

Це не чорна магія — компоненти табачного диму впливають на активність генів, що зумовлюють "липучість" клітин та утворення оксиду азоту NO.

Завдяки оксиду азоту судини здатні розширюватися, коли треба, тобто коли піднімається тиск і його потрібно знизити, чи відбувається повноцінна ерекція. Немає оксиду азоту, бо компоненти тютюнового диму вимкнули потрібні гени — тиск не знижується, ерекції немає.

Куріння може заважати фізичній активності. А якщо його доповнити картоплею фрі та бутербродом із ковбасою, то в кардіологію можна брати абонемент.
Зрештою, це не куріння вас заспокоює. Це без куріння ви втрачаєте спокій і мусите той спокій відновити за допомогою дії нікотину на рецептори в мозку. Куріння робить людей тривожними.

Незалежно від того, є у вас ризик розвитку серцево-судинних хвороб, який рівень глюкози натщесерце, вік, вага, сімейний анамнез, все одно варто дотримуватися цих порад щодо способу життя.

Від них залежить також стан шкіри (еластичність, здатність відновлюватися, відсутність зморшок через дим), легень (чи не буде хронічного обструктивного захворювання), зубів, психічне здоров’я, ризик низки типів раку, лібідо та потенція, фертильність і ризик деменції в старшому віці.

Вам треба зберігати спокій і здоров’я."
( больше про теорию и практику на УП, по ссылке выше).

Offline Justify

  • Newbie
  • *
  • Повідомлень: 11
  • Стать: Чоловіча
Да сейчас вообще нужно исключить многие продукты из употребления.

Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635
Великий піст
Оксана Скиталінська:

ПІСТ І СТРАХИ

Багато людей вважають піст пережитком минулого, не заморочуються, не вникають у суть наукових досліджень, які підтверджують користь посту, ведуть активне «м’ясне» життя, ні в чому себе не обмежуючи.

А ще ми себе занадто «перестраховуємо», боячись на місяць (!) відмовитись від продуктів тваринного походження.
Лікарі нерідко підливають масла в вогонь, пишучи довжелезний список протипоказань (сама така колись була, переживала, кого б не забути в той список:)

Цього не варто боятися, якщо є горіхи, насіння, бобові, крупи, гриби та ягоди:)

1. Більше клітковини в пісному раціоні сприяє росту корисних мікррорганізмів.‘

2. Більше біологічно активних речовин із кольорових овочів, фруктів, ягід, напоїв та горіхів дають організму потужний оздоровчо-лікувальний ефект.

3. Менше тваринного білка, особливо червоного м‘яса, а натомість — більше рослинного  — активує системи відновлення клітин, збільшення резервів здоров‘я.

Багато людей переживають, що можуть не доотримати білка і це якось погано вплине на тіло.
Якщо бобові добре замочити на ніч, а потім проварити аж до розварювання, амінокислоти (з них складається білок) легше вивільняться з рослинних мембран і легше засвояться.

Вибір рослинного білка широкий: сочевиця, квасоля, нут, маш, зелений горошок (морожений і сухий), стручкова квасоля - та там тих страв нємєряно можна наготувати:)

Збалансований склад амінокисллт міститься у картоплі, тому одну відварену і охолоджену до кімнатної температури картоплинку можна змішати з різними бобовими і грибами (рагу):)

Не забувайте про квашені овочі — джерело пребіотиків, які живлять мікробіоту.

Як результат — покращення всіх обмінних процесів, настрою, кольору шкіри, фігури...

Не менш важливий піст інформаційний, емоційний, споживацький.

Про це і інше ми говорили годину з Marina Kulikovai і Oksana Malovichko

Ось відео:
https://m.youtube.com/watch?v=n985yRtMU9g&list=PLk9zxR19p3VIaCMHdmANqrdUCq5773b25&index=13&t=0s

Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635
Вітамін Д
Оксана Скиталінська :
....І ВІТАМІН Д:)
Промені сонця, торкнувшись шкіри, запускають процес утворення вітаміну Д. Цей чудо-вітамін зміцнює кістки, захищає зуби від псування, м'язи -- від спазмів, допомагає загоювати всі подряпинки, знімає запалення, зміцнює імунітет.

Організм, натренований багатовіковою еволюцією, навчився виживати за будь-яких умов. Протягом сонячних місяців, вітамін Д накопичувався в організмі для того, щоб бути використаним під час малосонячних місяців.

Для підстраховки природа дала можливість отримувати вітамін Д з продуктів, але обмежила їх вибір, залишивши найкращі джерела -- печінку тріски та морську рибу.
Ще трошки дозволила отримати вітамін Д, поївши справжнього вершкового масла і з'ївши яйце від домашньої курки, зварене так, щоб жовток був рідким.

І "шкірний", і "харчовий вітамін Д є вкрай важливими. Утворившись в шкірі чи потрапивши із їжею, вітамін Д потрапляє у кров, а звідти переноситься в печінку, нирки та кишечник, де він всмоктується і використовується для потреб організму.

Оскільки ми всі різні, то і засвоюваність їжі, зокрема і вітаміну Д залежить від того, як працює жовчний міхур: якщо без проблем, то засвоюваність вітаміну Д нормальна.

Поступово-поступово до середини весни запаси вітаміну зменшуються (у всіх, а у деяких людей — дуже суттєво) і однією з ознак цього прихованого дефіциту є безпричинна «тоска», яку ще називають "весняною депресією". Цьому є пояснення: дефіцит вітаміну D гальмує синтез #нейромедіатора #дофаміна, який відповідає за хороший настрій.

Щоб побороти тоску, ми нерідко починаємо більше їсти (ясне діло, не броколі, а щось жирненьке, солоденьке і калорійненьке). А все тому, що дефіцит вітаміну Д пригнічує роботу гормона #лептина, який відповідає за відчуття ситості. Тому їмо, злимося на себе, і все одно їмо.

А ще вітамін Д допомагає організму проводити "детокс": завдяки особливим білкам #кателіцидинам клітини звільняються від токсинів.

Для людей старшого покоління вітамін Д допомагає зберігати м'язеву масу (саме втрата м'язів веде до старечої немічності і погіршення загального стану).
.
Зараз особливо потрібен вітамін Д, щоб достойно, з гарним настроєм увійти в сонячну весну. Особливо тим, хто має зайву масу тіла, непереносимість лактози та глютену, запальні захворювання кишечника, тим, хто тривалий час приймав ліки, особливо, гормони, противірусні і протигрибкові.
.
СКІЛЬКИ треба цього вітаміну?
Це важливе питання, бо зараз у соцмережах спостерігається якась нереальна вакханалія з мегадозами вітаміну Д. На жаль, але і деякі лікарі також рекомендують великі дози.
 
.
Згідно більшості світових клінічних рекомендацій, дієтичних рекомендацій МОЗ України, RDA, Інститутом медицини США для здорових людей 18-50 років рекомендованою денною нормою споживання вітаміну D є 600 МО (Міжнародних Одиниць).

Людям старшим 50 років рекомендовано одержувати 800-1000 МО вітаміну D на добу. Це пов’язано із більшими віковими втратами кісткової маси (остеопорозом) та гіршим засвоєнням.
.
Тому будь-яке призначення великих доз, а тим більше, без аналізу крові, можна вважати безпідставним.
І навіть шкідливим, бо вітамін Д — це жиророзчинний вітамін, який має здатність депонуватися в організмі і при надмірних дозах виявляти токсичний ефект.
.
Численними дослідженнями показано, що оптимальним є підтримання рівня вітаміну D вищим 30 нг/мл (75 нмоль/л).

Дуже важливою умовою для хорошого засвоєння вітаміну D є достатня присутність  в раціоні продуктів, багатих кальцієм (капуста, петрушка, мак, кунжут) та магнієм (горіхи, висівки, гречка).

ВИСНОВОК такий: різноманітне харчування, тричі в тиждень -- варені "всмятку" яйця з рідким жовтком, двічі в тиждень -- морська жирна рибка і морські водорості, раз в тиждень або два тижні -- печінку тріски.

І все це -- на постійному горіхово-насінневому "фоні" (горіхи волоські, мигдаль, насіння льону, маку та кунжуту).

Щоб слизова оболонка засвоювала все добре, нечого не смажимо.

Для підстраховки доповнюємо раціон "базовою" кількістю вітаміну Д.

Оскільки сонячних днів стає більше, підставляємо при кожній можливості руки першим сонячним променям, тому використовуємо живильний крем, можна і без УФ-фільтру.


Багато рухаємося. Воно, можливо, і не дуже хочеться, але уявіть собі, що кожна Ваша пробіжка, кожна вправа наближають Вас до кращого і здоровішого тіла. Це дуже крута мотивація:)

Наш слоган -- ВЕСНА, ЛЮБОВ І СОНЯЧНІ ДІВЧАТА Й ХЛОПЦІ!! ☀️❤️👫
.
НА ФОТО -- мій сьогоднішній сніданок.
Він низькоглікемічний, різноманітний, помірної калорійності, але багатий біологічно активними сполуками, пребіотиками (квашена капуста, оливки), якісними джерелами білків, жирів та складних вуглеводів.
 
Додам більше: це був сніданок, потім протягом дня — горіхи, апельсин, овочеве пюре (томатний сік зі свіжим буряком, морквою, сіллю і оливковою олією), чай без цукру і все:)
.
Почитати про вітамін Д можна тут:

http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1206-17 http://moz.gov.ua/uploads/ckeditor/документи/01122017_Basic_Recommendations-1.pdf https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5527850/pdf/ajcn120873.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3068797/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28516265 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21939984
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4498026/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3356951/
.
А тут — моя розгорнута стаття по вітаміну Д (механізм дії, кому, скільки і тд) — https://www.amway.ua/experts/vitamin-d
.
.
#весна #сонце #вітамінД #харчування #дієта #дієтолог #амвей #нутрілайт #nutrition #vitaminD #health #amway #nutrilite #antiaging #longevity

Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635
АКТИВНИЙ ЧАТ ( главред )
Оксана Скиталінська
25 лютого, 15:00
Запитання і відповіді.

https://glavred.info/ua/chat/1034-oksana-skitalinskaya.html


Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635
Оксана Скиталінська :

Якщо Ви помітили, то під кінець робочого тижня у мене постів менше. Це тому, що саме  в ці дні найбільше пацієнтів і на пости вже не вистачає часу.

За останні дні було лише декілька людей, які звернулися, щоб схуднути. Всіх інших схуднення не цікавило.
Це були люди із зовсім не подібними скаргами та діагнозами, але їхні стани мають багато спільного.

В однієї жінки в організмі виникають доброякісні новоутворенн , які після видалення, виникають знову, в іншої  є хронічне запалення шлунку, проблеми з травленням, хронічні закрепи та постійні болі в животі, в третьої -- тотальна алопеція (облисіння), аутоімунне захворювання, дефіцит маси тіла.

У кожної з них є свої причини захворювань, але є щось, що об'єднує їх -- це хронічний стрес та системне запалення.

У кожної з них відповідальна робота, одна стоматолог, інша -- працівник МЗС, третя -- вчений секретар, все життя працюють зранку до ночі, весь час відданий роботі.

Стрес сам по собі, якщо незначний і не тривалий, діє з користю на організм. Але ситуація міняється, коли стрес триває декілька годин в день, тижнями, місяцями, роками. І тоді організм включає сигнал тривоги, зокрема, синтезуючи "молекули запалення" -- прозапальні цитокіни, які ушкоджують тканини, включаючи головний мозок, спричинюючи так зване нейрозапалення. А далі порушується нейроендокринна регуляція і створюється хороший фон для аутоімунних захворювань.

Недоспані ночі, психоемоційні стреси, дисбіоз, порушення добових ритмів, (режиму дня), не проліковані хронічні інфекції, дефіцит важливих нутрієнтів та надлишок калорій, хронічний клітинняй стрес (вільнорадикальний, гіпоксичний, температурний), деякі гормони, також можуть бути причиною активації прихованого, тихого, або, як його ще називають, стерильного запалення.

Запальні процеси активують надмірне утворення вільних радикалів, які атакують ДНК, викликаючи мутації, які ведуть до клітинного старіння, або пухлинного переродження. Стурильне запалення в мозку спричинюють депресію та нейродегенеративні розлади. Фактори запалення є причиною проблем із судинами, серцем та фіброзу різних органів.

Тому всім своїм пацієнтам я прописую не лише протизапальне харчування, але і режим дня, якісний сон, щоденну фізичну активність та навіть медитацію або інші подібні методики.

На перший погляд, це може здатися дивним та не реальним, але багато компонентів природньої хіміїмають надзвичайно потужні протизапальні вдастивості, сповільнюючи та блокуючи молекулярні шляхи запалення, зокрема, Nf-kb.

Коли я публікую сторіз із салатом із сирого буряка, зелені та ягід, мене запитують, ЯК таке можна їсти?
На днях під одним із моїх постів, де я розповідала про важливість денних прогулянок, розгорілася довжележна дискусія, ЯК можна поєднувати оселедець, печений гарбуз та йогурт?:)

Вже мало кого дивує поєднання великої кількості цукру, порожнього за цінністю борошна, суміші насиченого та транс-жиру (маргарин), рум'яної скоринки. Навпаки -- це ж круасан!

А от оселедець, наповний цінними омега-3 жирами, легкозасвоюваним білком, корисним йодом на сніданок -- "ні, то вже занадто" 🙂

Скажу Вам так.
Коли людину "припече", вона готова жувати ростки броколі, їсти пюре з ягід та буряка, їсти салати із соком калини, аби лише жити.

Всіх обіймаю і ділюся лайфхаками, якими вчора ділилася в сторіз:

Лайфхак 1.
Мелені в порошок вівсяні висівки. Є джерелом розчинної та нерозчинної клітковини, поглинає токсини, живить корисну мікрофлору, знижує глікемічний індекс страв, нормалізує обмін холестурину, цукру, запобігає інсулінорезистентності, проблем з кишечником і багатьом іншим.
Висівковий порошок додаєте всюди, куди лише можете:)

Лайфхак 2.
Журавлинове пюре замість лимонного соку та бальзамічного оцту.
Ягоди журавлини потовкти і заправляти цим пюре салати, , можна додати до квашеної капусти, морської капусти, м'яса, риби.
Ідеально, якщо буде присутня і друга зимова ягода -- калина.
В ягодах багато біологічно активних речовин у такій високій концентрації, якої не знайдеш у жодному фрукті.  Ці сполуки зменшують системне запалення, стимулюють синтез колагену, покращують структуру судин, сприяють відновленню слиизових оболонок.

В наступних постах будуть ще корисні лайфхаки, а поки що налиштуйтеся на гарні вихідні, на тривалу прогулянку засніженими парками, лісами.

Будьте фізично активні, робіть вправи, не лише ходіть, медитуйте. Позитивні емоції  зменшують рівень гормонів стресу, активують цілий каскад корисних реакцій а організмі.

Обнімаю всіх ще раз! 🙂

Напишіть і Ви свої лайфхаки, поділіться фото своїх тарілок, своїх зимових емоцій, фізичних вправ.

http://cn2r.fr/wp-content/uploads/2019/12/Song-Huan-stress-related-risk-cardiovascular-BMJ-2019.pdf

https://www.nature.com/articles/s41380-020-0788-3

Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635
ПОМАРАНЧЕВА СИЛА

Чому б у вихідні Вам не приготувати помаранчеву радість для всієї родини?
По-перше, це дуже красиво, по-друге, смачно.
Не дорого. Вишукано. Дуже корисно.

Всі помаранчеві плоди багаті провітаміном А, тобто каротиноїдами, з яких утворюється вітамін А.

Вітамін А має накопичувальний ефект, тому якщо хоча б раз в тиждень, Ви готуватимете таку страву, отримаєте більше вітаміну А.

Шкіра стане менш сухою, волосся -- більш блискучим, зменшиться ризик весняного загострення запалення шлунку та кишечника, покращиться зір, зміцніє імунна система.
А якщо вживати гарбуз частіше, покращиться обмін холестерину.
Така страва лікує і запобігає хворобам.

ФАРШИРОВАНИЙ ГАРБУЗ 🎃
Можете додавати у начинку все, що забажаєте, але бажано додати трошки печінки -- вона є найбагатшим джерелом вітаміну А.
У мене також була цибуля, гриби, сухі пряні трави, морква -- всі це разом я потушкувала під кришкою, посолила і наповнила гарбузики.

Поклала у миску і долила трохи води.
Ледь змастила оливковою олією гарбузики зверху.

Включаєте гарну музику і приступаєте їсти:)

P.S. Ще до цього у мене на сніданок був салат із сирого буряка, червоної капусти, квашеної капусти, кропу і густого йогурту - все, крім зелені, в рівних пропорціях.
Достатньо великої столової ложки салату:)
.
P.S. Відео, як завджди, знімала сама: в одній руці телефон, в іншій — виделка😀
.
Поширюйте, будь ласка😊❤️
.

Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635
ЖЕЛЕ ДЛЯ ІКІГАЮ

Мені здається, що, якби українців з народження вчили нутриціології, про те, як діють різні продукти на організм, ми були б першими у списку країн, де живе найбільше довгожителів.

У нас ТАК багато корисних продуктів, які, при активному житті (сон, рух), можуть попередити більшість відомих захворювань і навіть вилікувати чимало з них.
___________
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
Одна калина чого варта: багато #кверцитину (це те, що зараз масово скуповують у капсула на айхербі за дурні гроші), молекула довголіття, здорового мозку, імунітету, допомагає при набряках, запаленнях, лікує і оздоровлює судини, нормалізує тиск і знижує налипання атеросклротичних бляшок на них.

Багато вітаміну С, який має високу активність, бо поєднаний із купою різних кольрових пігментів-біофлавоноїдів.

Багато органічних кислот -- покращується травлення та засвоєння білків.

Білків теж вистачає у калині, тому вона повертає сили хворим та слабким, дає енергію, штирить, як деякі кажуть.

Від калини добре працює мозок, бо там глутамінова кислота, здоровим стає кишечник, бо та ж глутамінова кислота робить щільнішими клітини кишечного епіталію і не дає проникати різним токсинам і збудникам.

Амінокислота аргінін вкрай корисна для печінки . Лізин має противірусну дію.
А ще калина багата тирозином -- амінокислотою, з якої утворюються гормони наднирників та щитовидної залози.

І це -- лише одна калина.

А смородина? А абрикоси? Про них можна поему написати.

В усіх цих плодах дуже багато #пектину -- розчинної клітковини, яка поглинає все шкідливе у кишечнику (токсини, радіонукліди), стримує атеросклероз, запобігає алергіям, прискорює загоєння різних ран.

Більше про калину я писала тут:
?d=n
___________
Тому інколи, коли Вас потягне на десерт, можна і десерт приготувати, і  користі набратися.

📌
Що потрібно:
•Смородина морожена (склянка)
•Сік калини (витиснути, а жмих бити у блендері з теплою водою, настояти і випити)
•Абрикоси морожені (склянка)
•Желатин (2 пачки по 25 г) або агар-агар (3-4 пачки)

📌
Желатин заливаємо холодною водою, коли вбере воду, нагріваємо на слабкому вогні, щоб розчинився, не доводячи до кипіння (бо не загусне).
Якщо агар-агар, то, навпаки, залити гарячою і почекати, коли розчиниться.
📌
Смородину та абрикоси ледь розморожити, залити рідким гарячим розчином желатину або агар-агару і збити у блендері. Вийде таке пінисте пюре.
Його вилити у формочку і покласти у холодильник.
😊❤️
Хто любить солодше -- купіть курагу (я купую узбецьку, вона насичено червоно-оранжева, так багато каротину і цукрів), розмочіть і додайте у пюре.

Все.
У цьому десерті дуже багато пектинів, вітаміну С, цинку, ніацину (вітаміну В3 або РР, надзвичайно цінного для судин).
Ваші корисні бактерії в кишечнику зрадіють і на радостіях, розмножаться, а Вам від того буде хороший імунітет і гарний настрій (бо бактерії впливають на синтез нейромедіаторів).

P.S. Але якщо вже шламур і вишуканість — то у всьому: таким десертом треба насолоджуватися під гарну музику.

P.S. Відео знімала телефоном однією рукою, а другою набирала желе ложечкою:) непросто було, думала, вираде з тарілочки...хух, вдалось таки покласти на ложку:)

P.S. Поширюйте, бо краще мати навколо здорових і усміхнених людей, ніж навпаки:)

Vitalii Chepynoga, гештальш закритий😊
.
#україна #калина #дієтолог #рецепт

Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635
Оксана Скиталінська :

ВЕЛИКИЙ ПІСТ І КОВІД: що, кому і як їсти?

❤️ Дорогі друзі, якщо Ви хворієте чи перехворіли на ковід, є слабкість, були проблеми з диханням, загострення хронічних захворювань і тд, але Ви все одно вирішили дотримуватися посту, я б радила "полегшений" варіант, з включенням риби, кисломолочних продуктів, і яєць.

🙏 Для дітей, вагітних, годуючих мам, хворих, ослаблених, старших людей, та людей, які отримують лікування, постувати не потрібно.

☑️ Для всіх інших: якщо добре збалансувати свій раціон, то можна з рослинною їжею отримувати всі необхідні амінокислоти.

Основні джерела рослинного білку наступні:

1️⃣ БОБОВІ: горох сухий та зелений (морожений), маш, сочевиця, нут, квасоля, стручкова квасоля, едамаме (зелені боби).
Бобові багаті повноцінним білком (амінокислотами), проте його не так просто одержати, тому що він "захований" у рослинних клітинах. Для полегшення одержання білка, бобові треба добре вимочити у холодній воді (хоча б ніч), потім добре проварити аж до м'якості, а потім ще і подрібнити -- паштет, суп-пюре, хумус і тд.

2️⃣ КАШІ: гречка, вівсянка, нешліфований рис, пшенична і кіноа (псевдокрупа). Більше всього амінокислот у гречці та пшеничній. Тому крупи добре поєднувати, наприклад, гречка з бурим або чорним рисом.

3️⃣ ГОРІХИ та НАСІННЯ: різні,але не смажені, а сирі. З горіхів можна робити різні паштети, соуси, якщо їх розмолоти.

4️⃣ ЗЕЛЕНЬ: шпинат (найбагатший амінокислотами), капуста.

5️⃣ КАРТОПЛЯ (!) -- ура! А хтось там гнав на бідну картопельку, а вона містить ВСІ амінокислоти і в такому співвідношенні, яке якраз підходить для організму людини.
Терта картопля може використовуватися замість яйця для "скріплення", бо багата крохмалем. Тому готуєте гречку -- додайте кубики картопельки в "мундирі", і ложечку мелених горіхів. Незвично, знаю, але корисно:)

6️⃣ СОЄВІ ФЕРМЕНТОВАНІ ПРОДУКТИ або соєвий ізолят (у складі протеїнових порошків). Так, саме ферментовані повністю засвоюються. А от уже соєве борошно, навпаки, і само засвоюється погано, і ще перешкоджає засвоєнню інших цінних речовин.

7️⃣ ГРИБИ. Їх так само треба готувати, як і бобобі -- відварити і подрібнити (або хочаб добре прожувати). Корисні всі, включно з "диковинними" -- шиїтаке, ерінгами і тп.

8️⃣ СПІРУЛІНА. Можна додати ложечку до страв або ягідного смузі.

9️⃣ ПИВНІ ДРІЖДЖІ (не пекарські).

📌Дуже важливо включати продукти, які багаті біологічно активними сполуками, що мають виражені протизапальні, тонізуючі властивості, а саме:

Ягоди, зелень, пряні трави, сирий буряк та всі хрестоцвіті (всі сорти капусти, редька, рукола).

📌 Допомагають засвоєнню їжі продукти, багаті пребіотиками: квашені овочі, квас із ягід, буряка і тд.

_________________________________
ПРИКЛАДИ КОРИСНИХ СТРАВ:

🤎 Гречана каша із шматочками авокадо, дрібно меленими горіхами (чайна ложечка), пряними травами, заправлена тушкованою цибулею. Посипати посіченими листочками шпинату. Дуже смачно:)

🧡 Пюре із тушкованої моркви, кореню селери та розмоченого товченого мигдалю, посипане листочками шпинату.

💚 Тушкована стручкова квасоля з червоним перцем, маленькими помідорами, пшеничною кашею, заправлена соусом із товчених грецьких горіхів (горіхи потовкти, додати трошки олії, пряних трав, можна зубчик чанику). Яка там паелья:)


Дякую всім за увагу!

Лікар-дієтолог Оксана Скиталінська.

#скиталінська #дієтолог #ковід #дієта #харчування

Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635
ПРИ "ПРОБЛЕМАХ ІЗ ЖИВОТОМ" ПІСЛЯ КОВІДУ І НЕ ЛИШЕ

📌
Одним із наслідків, які залишаються після перенесеного ковіду (грипу, інфекцій, запалень) та лікування, зокрема, антибіотиками, є больові відчуття, порушення нормальної роботи кишечника, проноси або закрепи, вздуття живота.

Лікувальне харчування має бути наступним:

1️⃣ Зменшити навантаження на запалений орган для того, щоб була можливість для повноцінного відновлення слизової оболонки шлунка та кишечника та профілактики рецидивів — тимчасове обмеження сирих овочів та фруктів, кислої, гострої їжі та газованих напоїв.

2️⃣ Збльшення кількості білка в раціоні — для відновлення слизових оболонок та імунної системи: знежирений неміцний бульйон та страви на ньому, страви з меленого м'яса: фрикадельки, пюре, котлетки, суфле, приготовлені на пару, або відварене нежирне м’ясо нежирних сортів та риба, яйця (парові омлети, нам'яко), кисломолочний свіжий сир.

3️⃣ Продукти/страви, які сповільнюють моторику кишечника (закріпляють): чорниця, чорний  чай, какао на воді, слизисті супи, протерті каші із рисової, гречаної каші, вівсяний або чорничний киселі, сухарі, свіжоприготовлений некислий і нежирний кисломолочний сир.

4️⃣ Продукти/страви, які підсилюють моторику кишечника (послаблюють): всі жирні продукти, особливо, олії, жирні молочні продукти, продукти, багаті цукрами та жирами (креми, морозива і тп), м’ясо з хрящами, та багате сполучною тканиною, жирні сорти м’яса, (гуска, качка і тп), та жирної риби, продукти, багаті клітковиною (житній, висівковий хліб, бобові, вівсяна, ячнева, кукурудзяна крупи, сухофрукти, крім сушенйх груш та сушеної чорниці, недостиглі фрукти та ягоди, кислі сорти яблук, слливи, виноград, сирі овочі, особливо, капуста, буряк, редис, кислі фруктові та овочеві соки, газоані холодні напої та алкоголь.

5️⃣ Продуки, які викликають бродильні та гнилісні процеси у кишечнику (солодощі) -- утриматися.

6️⃣ Продукти, багаті ефірними маслами — ріпа, редька, редиска, щавель, шпинат, цибуля, часник, гриби -- утриматися.

7️⃣ Продукти, багаті пребіотиками (нормалізуть мікробіом кишечника) — настій сухого кореню цикорію, кульбаби, напою з цикорію, варена охолоджена картоплина в «мундирі», топінамбур запечений — корисні для всіх.

Поширюйте і будьте здорові 🙂

Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог ❤️

#травлення #харчування #дієти #дієтологія #дієтолог #скиталінська #ковід

Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635
UNІRЕ ET IMPERА -- ОБ‘ЄДНУЙ  І ВЛАДАРЮЙ

Приблизно так можна подати протилежний вислів  від крилатогго "divide et impera" (розділяй і владарюй).

❤️❤️
Бо є речі, які при поєднанні  дають кращі ефекти, ніж поодинці  і навіть підсилюють один одного (ефект синергії).

Зокрема, салати.
📌
Всі знають, наскільки корисна #капуста, але декілька сортів капусти, однозначно, корисніше, ніж один.

📌
ВСІ сорти капусти позитивно впливають на роботу печінки, стимулюючи синтез ферментів детоксицкації, мають протизапальні та антимутагенні властивості.

В кожному овочі є свої кольори -- #фітонутрієнти. В білій присутні кемферол, кверцетин, апігенін.

В червоній більше фітонутрієнтів -- антоціанів (фіолетовий колір).

У броколі, -- лютеїн, зеаксантин, хлорофіл і тд.

📌
Всі біофлавоноїди є супутниками аскорбінової кислоти і лише  в її присутності виявляють свою дію (так само, як і аскорбінова кислота "працює" лише в присутності фітонутрієнтів-біофлавоноїдів).

📌
Антоціани, як і всі біофлавоноїди, сповільнюють дію #гіалуронідази, фермента, який руйнує гіалуронову кислоту.

📌
Основний ефект  дії антоціанів -- зменшення проникності та ламкості капілярів (найдрібніших судинок в організмі).

📌
Крім цього, антоціани сприяють накопиченню вітаміну С у тканинах організму, і позитивно впливають на роботу ендокринних органів.

📌
Щоб отримати більше антоціанів, можна додати буряк -- там таеж антоціани (бетаїн та бетанін).

#Бетаїн захищає клітинні мембрани, стимулює процеси детоксикації в печінці, запобігає накопиченню жиру в клітинах печінки (жировий гепатоз сбо стеатоз), покращує засвоєння фолатів та вітаміну В12. Ітакож має антимутагенний ефект.
Останніми роками ведуться активні дослідження щодо користі бетаїну у профілактиці хвороби Альцгеймера.

❗️
Тому мене дуже хвилює поширювані сть міфів про шкідливість хрестоцвітих та буряка при багатьох захврюваннях та включеня їх до переліку заборонених продуктів у багатьох псевдонаукових "протоколах".

📌
Звісно, якщо у Вас на даний момент є загострення запального процесу у шлунку та кишечнику, є болі, то на якийсь короткий термін капусту можна замінити маленькою кількістю дрібно січеної руколи, а буряк не вживати сирим, а лише додати 1-2 чайних ложки соку сирого буряка.

❤️А так -- їжте, поєднуйте, бо чим різноманітніше харчування, тим більше "корисностей" отримує організм:)

P.S. На останньому фото — ягідне смузі.
Як казав один відомий персонах, зірка ютюбу, я «кАждий, кАждий день їм ягоди!» 😀
.
Ставте ❤️ і поширюйте корисну.

Обнімаю всіх,
Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог.

.
#харчування #їжа #дієта #дієтологія #дієтолог #скиталінська #довголіття

Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635
Оксана Скиталінська

ДОВГА РЕАБІЛІТАЦІЙНА ДОРОГА

Понад місяць я майже кожні вихідні "намотую" до 2000 км до мами в Ужгород і назад в Київ, і з початку робочого тижня знову впрягаюся в роботу.

Мамі 80 років, перехворіла на ковід, і, хоч має антитіла, відновлення йде хвилями.

📌
Для неї, як і для всіх, хто перехворів, зараз дуже важлива якісна реабілітація: харчування, міцний сон вночі та короткий вдень, прогулянки на свіжому повітрі(сьогодні вперше «вигуляла» і навіть випили надворі кави «на виніс»).

Пацієнти, які перенесли ковід звертаються із найрізноманітнишими скаргами та ускладненнями, нерідко — через декілька місяців після хвороби.

🔻🔻🔻
•Сильна втома, головний біль, проблеми з концентрацією уваги.
•Поганий сон та безсоння.
•Тривога, страхи, депресія та панічні атаки.
•Проблеми з травленням (часто проноси).
•Задишка, тахікардія та болі за грудиною.

🦠🧠
Вірус має #нейротропність та #нейротоксичність, тому нерідко розвивається #аносмія -- втрата нюху, головні болі, порушення сну, когнітивні порушення, різке зниження працездатності.

🦠
Ковід часто супроводжується депресією та м'язевою слабкістю.
Депресія провокує надмірний викид гормонів стресу наднирниками, #кортизолу, який пригнічує імунну систему, а також #нарадреналіну і #адреналіну, які пригнічують активність  лімфоцитів, імунних клітин.

🔻🔻🔻
Тому прогулянка та легкі дозовані фізичні навантеження, дихальна гімнастика  зменшують вміст стресових гормонів у крові, також добре впливають на астенію та депречію.

❗️
Якщо до ковіду Ви не були прихильником здорового способу життя, то саме тепер прийшов Ваш час: киньте курити, відмовтеся від алкоголю, почніть харчуватися не лише смачно, але і корисно.

ЇЖА
Жирні сорти риби, м'ясо птиці, яйця нам'яко, кисломолочні продукти, авокадо, листова зелень, чорний шоколад, хліб із борошна грубого помолу, гречка, перловка та геркулес, чай із шавлії та імбиру, пребіотики (квашені продукти, напій чи настій з кореню цикорію).
Може бути і додатковий прийом вітамінів А, В6, В9, В12, С і Д, в кількостях, які рекомендовані денною нормою (рекомендації з полівітамінної терапії Європейської асоціації клінічного харчування та метаболізма (ESPEN).


_________________________________
Всіх люблю і обіймаю,
Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог.

Далі буде:)

Посилання:
https://www.clinicalnutritionjournal.com/article/S0261-5614(20)30140-0/fulltext

https://www.nature.com/articles/s41430-020-0664-x

#ковід #реабілітація #дієта #харчування #дієтологія

Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635
Особливості харчування в стресовий час.
Актуально і сьогодні.

https://life.pravda.com.ua/health/2015/02/9/189037/

Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635
Скиталінська :

ПІСЛЯНОВОРІЧНЕ ТІЛО

🧿 Давайте скажемо, як є: для переважної більшості тих, хто щодня мав святкові застілля, принаймні, по відчуттям, воно подібне до розтягнутої гармошки, яку розтягували протягом двох останніх тижнів і яку хочеться якомога швидше стиснути. А ще додати собі енергії, бо після такого тривалого відпочинку треба теж відпочити.

🧿 Якщо до Нового року основним запитом журналістів лікаря-дієтолога було "що приготувати на Новий рік?", то зараз пішла хвиля "як повернутися в форму після Нового року?"

🧿 Підозрюю, що соцмережі накриють марафони з "якнайшвидшого" повернення у прекрасну форму, але хочу наголосити на важливих моментах.

🧿 Найголовніше -- не робіть ніяких екстремальних кроків типу "голод", "їсти лише до обіду", "сидіти на воді/кашах/яйцях чи "ночувати у спортзалі", або ще, чого доброго, клізми, послаблюючі, тюбажі і тп. Вас на довго не вистачить і до втомленої гармошки додасться ще і  погіршене самопочуття та відчай.

ЩО РЕАЛЬНО ДОПОМОЖЕ?

🧿 Харчування, яке активує природні системи детоксикації.
Взагалі-то слово "детоксикація" у медицині означає інтенсивне лікування в стаціонарі, коли стан пацієнта дуже важкий.

🧿 Нашими головними органами природньої детоксикації є печінка, нирки, кишечник, легені та шкіра.

🧿 Печінка і нирки не зберігають токсини, як багато людей помилково вважають,і, навіть, якщо ці органи не працюють, шкідливі речовини попадають у кров і не затримуються в них.

🧿 При правильному регулярному харчуванні організм сам здатен вивести непотрібні і відпрацьовані продукти обміну речовин через кишечник, нирки, шкіру та легені.

🧿 Ми знаємо, що печінка -- це "лабораторія" організму, де все, що ми їмо та п'ємо (якщо це не вода), розкладається на складові та перероблюється, шкідливе для організму перетворюється на нешкідливе.

🧿 Для повноцінної роботи печінки важливий білок.
При дефіциті білка печінка надає частину власних клітин для підтримки білкового обміну в організмі.
Хорошим джерелом якісного білкаі надалі залишаються яйця.
В них, крім ідеального для оргнізму людини, співвідношення амінокислот, є ще надзвичайно корисний жовток. Тому яйця на сніданок -- одне з кращих рішень: і голова ясна, і печінка здорова і калорій не багато.

🧿 Клітковина -- природний фільтр, сито.
Сирі або термічно оброблені овочі, фрукти та ягоди, цільнозернові каші -- краще джерело клітковини. При непереносимості сирих овочів вживайте м'які пюре із варених/запечених овочів (багаті пектином) та інулін (міститься в корені цикорію), мелені висівки.
Клітовина стимулює моторику кишечника, зв'язує шкідливі речовини і не дає їм змоги потрапляти у кров та живить корисну мікробіоту товстого кишечника.
Наприклад, перлова каша багата бета-глюканами, які забезпечують відчуття ситості, нормалізує рівень холестерину, глюкози в крові, знижує ризик утворення каменів у жовчному міхурі.

🧿 Сало -- маленький шматочок (як 1-2 гральні кубики).
Стимулює виділення жовчі, сприяє природньому очищенню печінки і допомагає запобігати застою жовчі, сприяє зниження "поганого" холестерину, оскільки після викиду жовчі організм відразу присутпає до вироблення її нової порції і для цього використовує холестерин.
Сало має бути просолене і добре проморожене, інакше є ризик заразитися трихінельозом.
Кращий час для сала -- ранок.

🧿 Чиста вода. Її не має бути ні дуже багато, ні занадто мало: 20-40 мл на кілограм ваги. Так, орієнтуватися потрібно на природнє відчуття спраги та колір сечі. Проте взимку пити хочеться менше, тому декілька склянок теплої води протягом дня лише принесуть користь. От саме звичайна чиста вода, не чай, не кава, не морс і не компот -- вода.

🧿 І не забувайте про механічну обробку їжі. Це дуже важливо. Наші зуби не лише для того, щоб усміхатися на фото, а, в першу чергу, щоб жувати і забезпечувати хороше травлення.
Великі непрожовані шматки їжі дають відчуття важкості.
І, до речі, ферменти не допомагають зменшити це відчуття важкості, бо у шлунку вони не працюють.

🧿 Після суцільних застіль найбільше, що хочеться -- це полежати. Ні, навіть не так: накласти собі їжі на тарілку і полежати. От не робіть цього. Коли Ви, наївшись, лягаєте, то нижній стравохідний сфінктер, його називають кардіальним сфінктером (це м'язеве потовщення внизу стравоходу, яке забезпечує просування їжі із стравоходу у шлунок і запобігає її зворотньому поверненню) починає поступово  пошкоджуватися ферментами шлункового соку та соляною кислотою, до яких стінка шлунку не чутлива, а стінка стравоходу -- дуже чутлива.
Особливо небезпечний сон на повний шлунок і для людей із захворюваннями серця, із підвищеним тиском крові, високим холестерином, , оскільки у людей з такою поганою звичкою підвищується ризик інфарктів.

Тому.
🧿 Більше фізичної активності. Після застіль, коли в'ялість і втома накривають вже зранку, зробіть декілька енергійних рухів (якщо спішите на роботу), а ще краще -- зробіть комплекс вправ натще: легка розминка з танцювальними рухами, махи руками та ногами -- це те, що підсилить чутливість інсулінових рецепторів на поверхні клітин, покращить метаболізм глюкози, зменшить перетворення вуглеводів в жир.

🧿Зрештою, те, що ми їмо впливає не лише на наше метаболічне та клітинне здоров'я, але і на наші емоції: як наш мозок обробляє інформацію та генерує думки та ідеї.

🧿 В наступному пості я продовжу тему хорошого самопочуття, незалежно від свят, застіль та різних життєвих ситуацій.

❤️ Залишайтеся здоровими, наповненими планами і радійте, радійте життю!:)


Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635
Скиталінська :

НАШІ ПОМИЛКИ У ХАРЧУВАННІ

Спочатку я хотіла почати свій пост зі слів "всі хочуть бути здоровими", проте подумала, що не варто ідеалізувати всіх і починаю свій пост інакше.

🧿 Ніхто не любить хворіти. Особливо, якщо захворювання супроводжується дискомфортом, болем і хвороба затягується надовго.

🧿 Більшість людей хочуть бути здоровими. Ще якась частина з них цікавиться темою здоров'я, харчування, ментального здоров'я,  фізичної активності та сну.

🧿 Про харчування пищуть так багато, тема суперпопулярна, тому в "дієтологах" і колишні юристи, податківці, бухгалтери, які  особливо багато пишуть про заборони, правила і обмеження, вихваляють продукти, які не мають високої біологічної цінності, приміром, рослинне молоко магазинного розливу, чи продукти, які є дуже дорогими і без яких повністю можна обійтися і бути здоровим, як насіння чіа, кіноа, чай матча, псиліум, артишок і тд.

🧿 А от що справді є вкрай важливим для збереження хорошого функціонального стану тканин та органів, то це наступне.

1. 
▪️Спосіб приготування їжі. Смажена, сильно запечена до рум'яної скоринки, страви на грилі зі скоринкою, хоч і не дає ніяких моментально відчутних наслідків для здоров'я, проте негативно впливає на роботу клітин, створює навантаження на систему детоксикації організму. Щоб варена, запечена їжа більше смакувала, додавайте до неї різні соуси: кисло-солодкі з ягід та фруктів, гірчицю, йогуртові з часником, пряними травами, лимонним соком, бальзамічний оцет, посипайте тертим сиром пармезан.

2.
▪️Багато концентрованих солодощів. Одна справа -- з'їсти раз в тиждень домашній кекс із ягодами чи яблучний штрудель з корицею з мінімумом цукру, за умови високої фізичної активності, інша  -- щодня випивати пляшку солодкого напою, їсти печиво та цукерки.

3.
▪️ Мало клітковини (харчових волокон). Сучасні продукти харчування  (хліб, макарони, крупи швидкого приготування) містять недостатньо розчинної клітковини (пектинів) та нерозчинної клітковини. Хронічний дефіцит клітковини є однією з причин розвитку дисбіозів, закрепів, дивертикулярної хвороби, запалень кишечниа, раку кишечника.

4.
▪️Нерозбірливість в жирах. Зараз дуже модно стало використовувати різні рослинні олії, в анотаціях до яких написано, що вони мають майже цілющі властивості, лікують печінку, "чистять" судини, омолоджують шкіру і тп. Так от, збільшення рослинних олій у раціоні посилює процеси окислення ліпідів (жирів) в організмі. Всяка олія -- це рафінований продукт, тому його має бути дуже набагато (максимум 1-2 столові ложки в день, і то не для всіх), а ще краще -- вживала той жир, який входить до складу натуральних продуктів (яєчні жовтки, молочні продукти з нормальною жирністю, насіння, горіхи і тд).

5.
▪️ Хронічний дефіцит регляторних факторів. До них відносяться вітаміни, мінерали, біофлавоноїди (фітонутрієнти). Регуляторними вони називаються тому, що виконують роль регуляторів протікання різних біохімічних реакцій. Кожна людина має свої генетичні особливості обміну речовин, на який впливає багато різних факторів навіть протягом доби.

До продуктів, багатих регуляторними факторами належать рослинні різнокольорові продукти (зелень, овочі, фрукти, ягоди), про це буде окремий пост.

♦️Основне завдання харчування -- це забезпечення організму всіма необхідними компонентами, тому акцент має бути на максимальній повноцінності, а не на безпідставній масовій забороні природніх натуральних продуктів.

♦️Але цього не достатньо, тому що харчування, як я вже писала на початку свого посту, має сприяти хорошій регенерації тканин організму, не має виснажувати їхні ресурси.

♦️Дуже важливо, щоб їжа, яку ми споживаємо, була корисною для печінки, зменшувала ризик запалень, запобігала фібротизації (фібротизація -- це заміна повноцінних клітин печінки на сполучну тканину). Це продукти, багаті природніми антиоксидантами -- ягоди чорниці, чорної смородини, малини, цибуля, часник, капуста, кабачки, цвітна капуста, брюсельська, броколі, овочі.Ці продукти слід регулярно вживати, якщо Ви хочете зберегти здоров'я печінки, що рівнозначно здоров'ю всього організму.

Продовження -- в наступному пості.

Далі буде.

Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог.

Offline злата

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15635
Оксана Скиталінська :

ХОЛОДНА ГОЛОВА, СИЛЬНЕ ТІЛО І НЕПОХИТНА ВІРА (запам‘ятайте!)

З 2010 року на ФБ я пишу про їжу, здоров'я та довголіття. Бо знаю, що Україна може бути в списку країн з високою тривалістю життя.

У 2014, коли був Майдан, я писала про потреби Майдану.

Сьогодні хочу звернутися до всіх Вас, хто без кінця читає стрічки соцмереж.

1️⃣ Не занедбуйте своє здоров'я. Якщо до цього часу Ви ігнорували щоденні фізичні навантаження, саме час почати.
▪️Ходити.
▪️Багато і швидко.
▪️Хто може -- почати бігати.
▪️Віджиматися.
▪️Присідати.
❗️Хороша фізична форма допомагає у будь-яких ситуаціях. Це загалом..
❗️Конкретно: щодня годину займайтеся. Це сильно знімає стре та напруження, допомагає міцно спати та бути бадьорим протягом дня.

2️⃣ Їжте так, щоб мати силу і ясну голову.
▪️Яйця і салат.
▪️М'ясо/риба і салат.
▪️Каші або грубий хліб.
▪️Ягоди.
▪️Зелений  і чорний чай, з лимоном.
▪️Кава зранку.
▪️Вода.
▪️Вдень жменьку горіхів.
❗️Якщо маєте хронічні захворювання шлунку та кишечника, то їжте те саме, лише замість сирих овочів вживайте запечені чи варені, м'ясо та рибу -- в перетертому або меленому вигляді.
❗️Не вживайте алкоголь, він не заспокоїть, лише погіршить роботу мозку та печінки та затуманить голову.
❗️Голова має бути ясною та холодною.

3️⃣ Перевірте своє здоров'я і підлікуйтеся, якщо є хронічні хвороби. Відвідайте стоматолога, перевірте зір, серце, здайте загальний аналіз крові. В умовах стресу загострюються всі хронічні хвороби, не допускайте цього.

4️⃣ Займіться важливими та життєво-корисними заняттями: запишіться на курси надання першої медичної допомоги, це дуже потрібні навички в житті, або пройдіть курси онлайн.
І ще раз наголошую на фізичній підготовці: починайте день з неї.

5️⃣ І будьмо спокійні, з холодною головою.

Україна переживала різні часи. За свою 1500 річну історію Київ бачив багатьох хвалькуватих завойовників, і монголів, і москвичів, і німців.
Всі хотіли нас приєднати до своїх імперій.
Але імперій нема, а Київ досі є українською столицею. Переживем і це імперське загострення.

N O  P A S I A R A N !

Слава Україні! 🇺🇦❤️