Справжня українська правда

Life => Здоров'я => Тема розпочата: злата від Червня 04, 2018, 12:09:15 12:09

Назва: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Червня 04, 2018, 12:09:15 12:09
1 июня в 9:52 ·

☀️ЛІТО ДОВГОЖИТЕЛЯ І ЙОГО ХАРЧУВАННЯ
.
#okinawaua
Дороге Літо, ми так на тебе чекали! (І навіть мій кіт облинялий Нестор-Фісташка теж чекав, тепер он ходить закоханий):)
.
Ми чекали, коли були безконечні холоди і березневі морози, коли була сірість і слякоть. Ми хотіли полуниць і теплого сонця!
Ми мріяли про спеку!😀
.
НАШЕ ЛІТО буде особливим!
Здоровим!
Радісним!
Щасливим!
.
ТРИ МІСЯЦІ ЛІТА НАМ ДАНІ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ.
1. Максимально оздоровитися, що проявиться в тому, що ми погарнішаємо, пострункішаємо, і поенергішаємо.
2. Отримати незабутні враження: побачити, походити, поплавати, покарабкатись, поспілкуватись.
.
Як харчуємося?
.
#Режим харчування. Для дорослих, в яких немає особливих проблем із здоров'ям -- може бути і #дворазовим: сніданок і вечеря.
.
Обідом може бути легкий перекус у вигляді ягід, порізаних і злегка присолених помідорів, огірків, айрану або холодних супів -- гаспачо, окрошки та бурякового холодника.
.
Харчуючись два-три рази, #без #перекусів, за умов низького глікемічного індекса, ми, однозначно, зробимо суттєвий крок до зниження інсулінорезистентності та профілактики цукрового діабету 2 типу.
.
Крім того, нормалізація рівня інсуліну зменшить ризик розвитку запальних процесів,і які лежать в основі старіння та багатьох хвороб.
.
#Раціон.
Ближче до #вегетаріанського: овочі та ягоди на першому місці.
Салати, пюре, овочево-фруктові смузі, ягідні десерти.
.
#Кольори.
Все #зелене -- це природні #фолати (різновиди вітаміну В9), які оздоровлюють серце та судини, зменшуючи не лише імовірність поганої непереносимості спеки у гіпертоніків та "сердечників", але і ризик інсультів та інфарктів, оскільки суттєво знижує рівень амінокислоти #гомоцистеїну, яка ушкоджує судини.
.
#Червоне, ягідне -- це #поліфеноли, пігменти, які мають протизапальну дію, приводять до норми стан судин різного калібру, особливо, найдрібніших -- капілярів; омолоджують #мікробіоту кишечника, оскільки пригнічують розмноження хвороботворної мікрофлори.
А це означає -- менший ризик алергій та аутоімунних розладів, краща робота нервової системи (пам'ять, реакція, концентрація уваги, настрій).
.
#Жовте всіх відтінків -- це #каротиноїди, які, перетворюючись у вітамін А в організмі, сприяють загоєнню всіх запалень, ерозій, подразнень і виразок. А ще -- це красивий загар, без плям і кращий захист сітківки, яка особливо в зоні ризику від ультрафіолету.
.
#Вода -- основний напій. Звичайна, з додаванням лимону, розім'ятих/порізаних ягід, огірка, м'яти, імбиру.
Чим більше потіємо, тим більше треба пити.
.
🔸Лайфхак: якщо збираєтеся провести якийсь час надворі при високій температурі (навіть в тіні), приготуйте собі спеціальний електролітний напій:
•Вода -- 0,5 л;
•Сіль -- 1/4 чайної ложки;
•Апельсиновий сік -- з одного апельсина.
•М'ята свіжа -- порізати 4-5 листочків.
Сіль та незначна кількість глюкози з апельсинового соку запобігають зневодненню.
.
#Кава. Не вірте тим, хто закликає відмовитись від неї: 1 чашечка цього напою оздоровить печінку, покращить роботу мозку, зменшить ризик стеатозу (ожиріння) печінки та цукрового діабету 2 типу.
🔸Лайфхак: кава без цукру, без вершків, можна — з подрібненим льодом.
.

#Білкові продукти: яйця, зварені нам'яко, кисломолочний сир, моцарела, ніжні бобові (сочевиця, маш), гриби, морепродукти, риба, птиця.
🔸Лайфак: все лише відварюємо, забуаємо про смаження (бажано назавжди).
.
#Жири. Горіхи (волоські, кокосові) та насіння (льону, чіа) розмочені, авокадо, оливкова олія нерафінована, вершкове масло, вершки.
🔸Лайфхак: щоранку з ягодами з'їдаємо 1 столову ложку розмоченої суміші з насіння чіа, льону і горіхів (для цього 1 чайну ложку насіння і 2 горіхів заливаємо звечора пів склянки теплої води.
#Насіння та #горіхи -- прекрасне джерело рослинних омега-3 жирів, що мають протизапальну дію, а клітковина оздоровлює кишечну мікрофлору.
.
#Пробіотики та ферментовані продукти. Допомагають корисній мікрофлорі не лише виживати, але і активно виконувати свої функції та зменшують ризик кишкових розладів.
.
#Спеції та пряні трави -- якнайширше застосування. Вони сприяють хорошому травленню, пригнічують життєдіяльність недружньої мікрофлори, мають протизапальні властивості.
.
Про це у жартівливій формі ми записали з класною командою #ОБОЗ_ТВ, сьогодні чекайте в ефірі:)
.
Знаєте що?
Проживіть це літо так, щоб запам'ятати назавжди!
І при цьому:
-- не їжте і не пийте треш, якою б яскравою та життєрадісною не була реклама, бо прекрасних сонячних літ буде менше, ніж може бути;
-- найкращий відпочинок -- це багато руху, вражень та позитивних емоцій (подорожуйте, закохуйтеся, танцюйте, робіть те, що хочете, а не те, що "прийнято" -- життя одне і неповторне!).
.(Оксана Скиталінська )
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Червня 04, 2018, 12:14:41 12:14
Oksana Skytalinska
2 июня в 12:25 ·

🕺🏻💃🏃🏻‍♀️🏃🏿‍♂️
ПАМ'ЯТЬ, РОЗУМ ТА ЕМОЦІЇ ЗАЛЕЖАТЬ ВІД ЗАВАНТАЖЕНОСТІ НІГ

Старіння не щадить наше тіло. Але деякі тканини більш чутливі до нього, зокрема, нервова.
.
#Мозок реагує на дефіцит кисню та життєво важливих речовин погіршенням пам'яті, концентрації уваги, депресивними станами, поверхневим сном та підвищеним ризиком нейродегенеративних захворювань.
Є багато досліджень про вплив їжі на роботу мозку.
.
Але, виявляється, що навантаження на ноги сприяють утворенню нових нейронів та формуванню сітки зв'язків між ними.
.
❗️Чим більше ми сидимо, тим більше втрачаємо нейронних стовбурових клітин, з яких могли б утворитися повноцінні нейрони та гліальні клітини (оточують нейрони та допомагають їм повноцінно жити).
.
❗️Дослідження показали, що лабораторні мишки, які могли пересуватися лише на передніх лапках, на 70% втрачали нейронні стовбурові клітини.
Що вже казати про тих, хто і не рухається, і не може відірватися від поїдання цукру, борошна та маргарину у сіх його різновидах.
А ще алкоголь та сигарети. І стреси. І після ього сподіватися зберегти пам'ять?
.
✅ Вправи для ніг з вагою стимулюють посилання сигналів до мозку, які необхідні для утворення нових нейронів
.
Гіподинамія ніг впливає на активність генів, зокрема, CDK5Rap1, від якого залежить активність мітохондрій -- органел, які знаходяться в кожній клітині організму та виробляють "енергетичну валюту" -- АТФ.
.
❗️Слабка завантаженість ніг пов'язана із серцево-судинними захворюваннями, спинальною атрофією, розсіяним склерозом та хворобою моторних нейронів.
.
🏃🏿‍♂️🏃🏻‍♀️🏃🏿‍♂️🏃🏻‍♀️🏃🏿‍♂️🏃🏻‍♀️🏃🏿‍♂️🏃🏻‍♀️
Тому так важливо багато ходити, підніматися-спускатися сходами, бігати, присідати, стрибати, робити вправи з гантелями, гирями, чіпляти до ніг мішечки з піском, кататися на велосипеді, танцювати і тд.
.
👍
Я рекомендую ВСІМ своїм пацієнтам, незалежно від віку, статі та стану здоров'я ХОДИТИ СХОДАМИ!
👍
Ви працюєте в офісі і страшенно зайняті? Ходіть сходами ЩОГОДИНИ!
Пройдете 5 хв = 40 хв за весь робочий день назбирається!
Ви станете краще думати, працювати, почуватися і покрасивішаєте!
Це супер лайфхак, дарую:)


Про дослідження читайте тут:
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnins.2018.00336/full
.
.
Дивні люди...все у них є для щастя..життя мають, тіло мають і не цінують (це я про тих, хто прочитає і махне рукою...сподіваюсь, таких не буде).
.
А для тих, хто з нами — Ваші ❤️❤️❤️ і поширення — нас, здорових, молодих, красивих і щасливих має ставати більше!!
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Червня 04, 2018, 12:22:39 12:22
Oksana Skytalinska
4 июня 2017 г. ·

ДЕСЕРТ ДЛЯ МІКРОФЛОРИ.
Буряково-шоколадний брауні.

Ми вже знаємо, що першими, хто куштує нашу їжу, є мікроскопічні бактерії, які у величезних кількостях населяють наш кишечник, причому, чим більше "донизу", тим їх більше. І чим більше їх там, хороших, живе, тим здоровішими ми є і довше живемо ми.

Бактеріям непросто, бо те, що ми їм "кидаємо" зверху, воно або дає їм шанси на життя і процвітання (розмноження), або, діє на них, як напалм, залишаючи після себе беззахисну слизову, яка після такого ставлення втрачає "шлагбаум" і пропускає все підряд в організм, або запалюється, або стає схильною до розвитку злоякісних пухлин.

Бактерії (корисні для нас) дуже люблять ПРЕбіотики, а саме різні види харчових волокон: #нерозчинні -- це клітковину, целюллозу, геміцелюллозу, лігнін), а з #розчинних - пектин.

Маючи таку їжу, вони міцнішають і оберігають слизову кишечника від вторгнення "чужих", якими є хвороботворні бактерії та віруси, різні канцерогени і надміржовчних кислот (яких забагато утворюється при любові до м'ясної їжі).

Все це містить в собі #буряк.

А ще в ньому є дуже цінний компонент #бетаїн.

• Цінний він тим, що є донором метильних груп, тобто, простою мовою, дає змогу "виключати" гени, які запускають процеси старіння і розвитку багатьох хвороб.
.
• Він сприяє оновленню мембран клітин і їх нормальній роботі, оскільки активує синтез фосфоліпідів клітинних мембран.
.
• Є гепатопротектором, тобто захищає клітини печінки від старіння, хвороб і передчасного "виходу на пенсію".
.
• Є антиканцерогеном, особливо, коли мова йде про молочну залозу та простату.
.
• Захищає від хвороби Альцгеймера, а точніше - клітини мозку від накопичення амілоїдного білка.
.
• Зволожує шкіру і не дає їй пересушуватися (особливо актуально зараз, коли багато сонця і бажання побільше позагорати).

Тому буряк у всіх стравах прекрасний.
.
І в десертах також.
.
Про шоколад ми говорили (і ще будемо) багато, він багатий поліфенолами, які, як повітря, потрібні клітинам мозку, щоб добре працювали і не зношувалися, судинам, і організму в цілому.
.
БУРЯКОВО-ШОКОЛАДНИЙ БРАУНІ.
• Варений буряк (розмір з кулак).
• Банан.
• Лимон.
• Шоколад 80%.
• Какао - 2 ст. л.
• Борошно - 1 ст.л.
• Висівки вівсяні - 1 ст.л.
• Масло 82% (можна кокосове або оливкову олію) - 1 ст.л.
• Яйця - 2 шт.
.
Збити в блендері порізаний буряк, банан, весь лимон із шкіркою і розтоплене масло із шоколадом.
Окремо збити яйця, додати до них борошно, висівки і какао.
Потім все змішати і вилити в змащену оливковою олією і присипану борошном форму. Випікати при 170 30-35 хв.

Відразу скажу - не солодко, але смачно.
Можна додати цукрозамінника, наприклад, стевію, але в мене її немає.

Одним словом - хочеться солодкого - їжте ягоди, фрукти, гіркий шоколад, або готуйте десерти, від яких буде не лише смачно в роті, але й добре нашому тілу:)

#мікрофлора #кишечник #довголіття #десерт #дієтолог #скиталінська
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Червня 04, 2018, 12:26:15 12:26
(https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/18813597_1511481408872015_8154123830254579730_n.jpg?_nc_cat=0&oh=5682a6758f3f30d8891336f51dde0bb1&oe=5B831C60)

(https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/18839061_1511481445538678_6483917386438169745_n.jpg?_nc_cat=0&oh=93d8e1f0dba18f6005c5e36d6882a145&oe=5B7CC775)
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Червня 04, 2018, 12:27:39 12:27
Готово !
Треба дати остигнути !
(https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/18813186_1511481452205344_3314862933398312738_n.jpg?_nc_cat=0&oh=7155be85ce77dba4bc4a256a443cf407&oe=5B7FC817)
Подача
(https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/18813933_1511481405538682_6239728055756876864_n.jpg?_nc_cat=0&oh=29613c893c597a08ff4cb8c6b64e5370&oe=5B805472)
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Червня 09, 2018, 01:02:02 13:02
Оксана Скиталінська: "Правильно приготовані продукти дозволяють активувати гени, які пов’язані із довголіттям.

https://styler.rbc.ua/ukr/wellness/oksana-skitalinskaya-pravilno-prigotovlennye-1528188897.html
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Червня 09, 2018, 01:06:08 13:06
Oksana Skytalinska
5 июня в 15:02 ·

ДРУЖНІЙ КРОХМАЛЬ і його надзвичайні ефекти
.
Здорова їжа, збалансоване харчування і взагалі тема "зож" все більше знаходять своїх прихильників (і це дуже добре!)
Але, оскільки інформації навколо так багато, в ній легко можна заплутатись 🙂
.
Часто можна почути "виключіть крохмалисті продукти". Бо вони "ведуть до ожиріння, діабету, забивають судини і викликають рак". Але це однобоке узагальнення, яке потребує пояснення .
.
Бо КРОХМАЛЬ БУВАЄ РІЗНИМ за своєю молекулярною будовою.
.
Почнемо з того, що крохмаль відноситься до ВУГЛЕВОДІВ -- одного із невід'ємних МАКРОнутрієнтів у нашому харчуванні.
Саме вуглеводи є джерелом енергії для мозку, м'язів, еритроцитів та інших клітин тіла.
.
Вуглеводи також діляться на:
🍰Прості або цукри (глюкоза, фруктоза, лактоза, сахароза, мальтоза).
🍓Складні або полісахариди (крохмаль, глікоген та клітковина).
.
#Крохмаль також не однорідний, і, в свою чергу, поділяється на:
🔸нестійкий (або легкозасвоюваний, якого багато в очищеному борошні та глибоко перероблених зернових);
🔸стійкий (або незасвоюваний).
.
І от якраз СТІЙКИЙ, або резистентний, є дуже цінним для нашого здоров'я.
.
СТІЙКИЙ І НЕСТІЙКИЙ -- яке це має значення для нас?
.
❗️Нестійкий (нерезистентний) крохмаль засвоюється у тонкому кишечнику і піднімає рівень цукру крові приблизно так само, як і прості вуглеводи.
.
❗️Стійкий (резистентний) крохмаль не перетравлюється ферментами шлунково-кишкового тракту і тому досягає аж товстого кишечника, і тоді стає дуже цінною їжею анаеробної (безкисневої) мікрофлори та піддається бродінню.
.
Внаслідок цього бродіння утворюються надзвичайно цінні речовини - #КЛЖК (коротколанцюгові жирні кислоти) -- оцтова, масляна та пропіонова.
.
#Масляна кислота, утворена бактеріями є:
✅ найважливішим джерелом енергії для клітин слизової товстого кишечника;
✅ знижує рівень холестерину, тригліцеридів і сечовини в крові (профілактика атеросклерозу та подагри);
✅ запобігає запальним захворюванням та раку товстого кишечника;
✅ покращує роботу нейронів (пам'ять, увага, настрій), оскільки є складовою ланкою у невидимій осі кишечник--мозок.
.
ТИПИ РЕЗИСТЕНТНОГО КРОХМАЛЮ і де він є.
1️⃣Тип I (RS1) - практично недоступний для претравлювання, оскільки немає ферментів для перетравлювання оболонок (насіння, злаки, бобові).
2️⃣Тип II (RS II) - це сирі продукти, крохмаль яких також не перетравлюються -- сира картопля або картопляний крохмаль, зелені банани.
3️⃣Тип III (RS III) - ретроградний крохмаль, який утворюється, коли відварюють та охолоджують продукти, які містять суміш крохмалів, наприклад, варена та охолоджена картопля, каші, макарони.
4️⃣Тип IV (RS IV) - хімічно або фізично модифікований, в природі не зустрічається.
.
❗️Якщо в день споживати 15-30 грамів стійкого крохмалю, то вже через 4 тижні чутливість ткнин до інсуліну зросте на 33-50 процентів.
Крім того, після вживання стійкого крахмалю при наступному вживанні їжі рівень глюкози підніматиметься менше.
Це важлива інформація для тих, у кого вже є інсулінорезистентність.
.
Щоб отримати з їжі максимально резистентного крохмалю:
😊 Їмо сміливо картоплю, але правильно: відварюємо та охолоджуємо, потім вживаємо разом із корисними доповненнями, наприклад, ложечкою олії, овочами, зеленим кропом, у салатах.
Але "пам'ятайте про дозу", як казав великий Парацельс -- однієї картоплини (двох-трьох, якщо Ви достатньо попрацювали м’язами) буде достатньо.
Картоплю можна потім розігріти, але попередньо все ж має бати охолоджена (є така улюблена багатьма страва: варена в мундирі картопля, ледь обсмажена з яйцями, любите таку?:)
😊 Ложка не гарячої каші -- це також дуже здорово, а якщо вдасться знайти зелені банани -- не прогавте таку можливість -- купіть і поєднайте: Ви отримаєте багато резистентного крохмалю. І НЕ наберете зайвого! У стиглих бананах крохмаль аже не ствйкий, тому їх треба дозувати:)
😊 Ложка-дві смачних бобів у салати -- це супер смачно і супер корисно:)
.
❗️
ДУЖЕ РАДЖУ ПОДИВИТИСЯ ось це цікаве відео про роль резистентного крохмалю для нашого кишечника, дуже наочно:

.
.
А читати тут:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0924224402001310

https://www.cambridge.org/core/journals/proceedings-of-the-nutrition-society/article/resistant-starch-as-a-prebiotic-and-synbiotic-state-of-the-art

Далі на ФБ

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1877496772270475&id=100000305102907
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Червня 09, 2018, 01:17:29 13:17
ФБ за 1 червня:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1873304379356381&id=100000305102907

Фб за 2 червня:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1874353539251465&id=100000305102907

ФБ за 4 червня:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1876337069053112&id=100000305102907
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Червня 12, 2018, 11:15:01 11:15
Oksana Skytalinska
12 июня 2017 г. ·

#LONGEVITY #LUNCH for #EVERY #AGE

❗️Все, все, що ми готуємо для себе та своєї сім'ї (включно з маленькими дітьми), або вибираємо у кафе та ресторанах, має сприяти енергії, міцному здоров'ю та довголіттю.

.
Яке ж воно, "довголітнє харчування?"
• Свіжоприготовлене.
• Рослинне на 75-80%.
• Різнокольорове.
• Включає свіжі, термічно не оброблені продукти.
• Його "любить" кишечна мікрофлора, тобто містить всі види клітковини (розчинна і не розчинна).
• Містити ПРЕ- і ПРО- біотики. Пребіотики -- це клітковина для живлення корисних кишечних бактерій.
• З ферментованими продуктами.
• З ГІ нижче середнього.
• Не високої калорійності.
• З геропротекторними продуктами!
• Смачне!:)
• Без цукру.
• Не смажене, з низьким вмістом КПГ.
• Протизапальне, антимутагенне, антистресове, аутофагічне, оздоровлює судини, запобігає нейродегенеративним захворюванням.

🥒ОБІД.
.
Окрошка із шпинатом і цвітною капустою.
• Огірок.
• Шпинат.
• Цибуля зелена.
• Кріп, петрушка.
• Яйце варене.
• Кефір 2,5%.
• Сметана - чайна ложка на порцію.
• Гірчиця.
Кефір, сметану, гірчицю і шпинат збиваємо і вже потім додаємо до порізаних овочів.
.
🥑Варена риба, картоплина, квашений огірок, зелень, трошки авокадо. Без масла, без олії.
.
🥕🍊🍑Пюре із апельсина, абрикоса і вареної моркви.
Все збиваємо у блендері до гомогенної маси. Води не додаємо. Спочатку ріжемо шматочками апельсин, збиваємо, потім додаємо всі інші компоненти. Можна додати кружальце лимона із шкіркою. Без цукру!

.
#довголіття #молодість #краса #здоровя #антиейдж #дієтолог #спорт #спосібжиття #життя #скиталінська #київ #україна
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1884904898196329&id=100000305102907
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: div від Червня 12, 2018, 11:19:24 11:19
А почему это вареная рыба и вареное яйцо уже не относятся к "термически обработанным продуктам"?
Надеюсь что картофелина тоже сырая :)
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Червня 12, 2018, 11:42:09 11:42
А почему это вареная рыба и вареное яйцо уже не относятся к "термически обработанным продуктам"?
Надеюсь что картофелина тоже сырая :)
Вареное тоже надо есть.
Жареное ограничить !- (ответила Злата и покраснела...потому что позавтракала отбивной, правда с овощами  :smilie5:)

В вареной, а потом охлажденной картошке содержится полезный крохмал, оказывается.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Червня 12, 2018, 11:49:48 11:49
div, я только начинаю переходить на правильное питание.
Нахожусь на стадии  познавания.
Пробую отказаться от конфет и любимого зефира.
Пока с переменным успехом.

Стала много ходить, после работы две остановки иду пешком.
Овощей стала много есть.
Вот и все успехи.
Пока все.
 :smilie1:
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: Бувалий від Червня 12, 2018, 09:03:48 21:03
Злате  :smiley24: в Карму.
 :smilie7:
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: div від Червня 12, 2018, 09:20:42 21:20
А почему это вареная рыба и вареное яйцо уже не относятся к "термически обработанным продуктам"?
Надеюсь что картофелина тоже сырая :)
Вареное тоже надо есть.
Жареное ограничить !- (ответила Злата и покраснела...потому что позавтракала отбивной, правда с овощами  :smilie5:)

В вареной, а потом охлажденной картошке содержится полезный крохмал, оказывается.

Злата, я тебя может удивлю, но крахмал в любой картошке содержится, даже сырой :)
И, второе, этот крахмал значительно менее полезен чем жаренная отбивная
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: com від Червня 13, 2018, 11:55:03 11:55
🥕🍊🍑Пюре із апельсина, абрикоса і вареної моркви.
Все збиваємо у блендері до гомогенної маси. Води не додаємо. Спочатку ріжемо шматочками апельсин, збиваємо, потім додаємо всі інші компоненти. Можна додати кружальце лимона із шкіркою. Без цукру!
Пюре - це якщо зубів немає або недостатньо.
А якщо зуби є - краще робити пюре в роті з сирої моркви. Та інших овочів, фруктів.

Цитрусові - апельсини, мандарини, лимони, грейпфрути - можна ретельно помити і їсти зі шкіркою. Краще шматочками.

Яйця також можна їсти зі шкарлупою. Шкарлупа містить кальцій. Шкарлупу можна змолоти та додавати у страви.

Дієтична добавка. Насіння льону. Містить Омега-3 жирні кислоти. Продається в аптеках та на базарі. Там, де й все насіння.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: com від Червня 20, 2018, 07:33:09 19:33
Продукти, що знижують ризик серцевого нападу

Можна увімкнути субтитри та їх переклад.

J H
7 місяців тому
If you don't have time...Якщо немає часу
15. Fatty Fish - Жирна риба
14. Oatmeal - Вівсянка
13. Berries - Ягоди
12. Dark chocolate - Чорний шоколад
11. Nuts - Горіхи
10. Olive oil - Оливкова олія
9. Red wine - Червоне вино
8. Green tea - Зелений чай
7. Broccoli and spinach - Броколі та шпинат
6. Avocado - Авокадо
5. Pomegranate - Гранат
4. Cinnamon - Кориця
3. Watermelon - Кавун
2. Garlic - Часник
1. Apples & pears - Яблука та груші

Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Липня 13, 2018, 01:24:53 13:24
   
Посмотреть историю правок
Oksana Skytalinska

ЗДОРОВ‘Я — ЦЕ СТОСУНКИ МІЖ ВАМИ І ВАШИМ ТІЛОМ.
Піклуйтеся про Ваше тіло і матимете найкращого друга:)
.
🥦
Харчуйтеся так, щоб їжа мала лікувально-профілактичні властивості:
🔺протизапальні,
🔺антимутагенні,
🔺підтримувала невисокий рівень інсуліну в крові (з невисоким ГІ, уникайте частих перекусів),
🔺включала пре- і пробіотики, 🔺різнокольорові овочі та фрукти, 🔺обов‘язково — листову зелень,
🔺ягоди (особливо насиченого темно-фіолетового та червоного кольорів),
🔺горіхи, насіння, жирну морську рибу, морські водорості, омега-3 ЖК,
🔺цільні зерна (гречка, нешліфований рис і тп),
🔺бобові.
🔺пийте чисту фільтровану воду (найкращий напій), не «перепивайте» води, орієнтуйтеся на відчуття спраги, рівень фізичної активності, температури навколишнього середовища.
🔸Виключіть смажене, солодке, копчене, транс-жирне (напівфабрикати, маргарини, магазинні кондитерські вироби)
🔹Обмежте споживання солі (не виключайте повністю), насичених жирів, омега-6 жирів (соняшникова олія та продукти на її основі).
.
🏃🏻‍♀️
Рухайтеся регулярно.
Оптимальні фізичні навантаження — це кардіо (аеробні) та силові.
Щодо кардіо — це хоча б 150-180 хв в тиждень при 3-6 тренуваннях.
.
🌱
Не перевищуйте об‘єм талії 89 см (для жінок) і 104 см (для чоловіків).
.
Регулярно проходьте обстеження (рівень глюкози, холестерину, індекс НОМА), робіть УЗД органів черевної порожнини.
.
Дуже добре висипайтеся (не менше 7-8 годин).
.
❤️😊Будьте закохані в життя (знайдіть справу по душі, обмежте контакти з важкими людьми, мрійте і будуйте своє життя так, як хочете саме Ви, якщо треба — виходьте за рамки стереотипів, бо Ваше життя — найбільша цінність і термін його лімітований).

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1929293543757464&id=100000305102907
.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Липня 13, 2018, 01:29:27 13:29
   

Oksana Skytalinska

Міцний сон — це достатній синтез гормону #мелатоніну, який утворюється із #серотоніну в нічний час.
Щоб мелатоніну було достатньо, а сон — міцним, допоможе амінокислота #триптофан, яка має проникнути в мозок.
Але щоб вона проникла, їй має допомогти #інсулін.
Тому трошки здорових солодощів перед сном, наприклад, 1/4 банана або пюре із банана та вишні (природнє джерело мелатоніну), добре провітрена спальня і щільно закриті штори — синтез мелатоніну сильно послаблюється, коли нема цілковитої темряви — допоможуть спати міцно:)

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1924892677530884&id=100000305102907
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Липня 13, 2018, 01:33:14 13:33
....Наше здоров'я та тривалість життя залежать від генів лише на 20%, інші ж 80% ми тримаємо в своїх руках і відповідальні самі за своє самопочуття та стан тіла.
.
Не остання роль належить різноманітності раціону, яка забезпечує надходження до організму широкого спектра біофлавоноїдів або вітаміну Р.
.
#Біофлавоноїди -- це група сполук, яка має надзвичайно високий рівень біологічної активності порівняно з вітамінами. Тобто вітаміни це круто і вони вкрай важливі, але без біофлавоноїдів вони можуть бути не активними або слабо активними. Особливо це стосується #аскорбінової кислоти або вітаміну С. Лише в присутності біофлавоноїдів вітамін С виявляє всі свої корисні ефекти.

В залежності від хімічної формули (а біофлавоноїдів нараховують близько 600), вони можуть мати різні впливи на організм:
🌿противиразковий;
🌿протизапальний;
🌿протираковий;
🌿радіопротекторний;
🌿жовчогінний;
🌿спазмолітичний і багато інших.
.
Чим такі цінні біофлавоноїди?
Вони сповільнюють руйнування сполучної тканини ферментом гіалуронідазою. Але найважливішим є те, що саме біофлавоноїди зменшують проникність та ламкість капілярів, найменших судинок, а це означає хороше живлення тканин, суттєве продовження терміну їхньої роботи та молодості організму.
.
Це означає — молода шкіра, судини, суглоби, хребет, зв'язки та робота внутрішніх органів, зокрема, ендокринних залоз (ось Вам і "вікове" погіршення роботи щитовидної та підшлункової залоз при ігноруванні біофлавоноїдів у раціоні).
.
Де шукати біофлавоноїди?
Це всі різнокольорові рослинні продукти: ягоди, верхні шари та шкірка фруктів і овочів.
Засвоюються біофлавоноїди погано (!), тому їх потрібно споживати щодня (!) і бажано з кожним (!) прийомом їжі.

Джерела:
🔺Чорні ягоди -- чорноплідна горобина, чорна смородина, шовковиця, чорний виноград, чорниця, лохина та ін.
🔺Червоні ягоди -- вишня, полуниця, суниця, малина, брусниця, шипшина, агрус і тд.
🔺Фрукти -- яблука, апельсини, лимони і тд.
🔺Овочі: зелена петрушка, шпинат, щавель свіжий, буряк, капуста білокачанна та синя, картопля, морква, цибуля і тд.
🔺А також зелений чай, гречка, бурий рис, оливкова олія і тд.
.

Надзвичайно виражений ефект має вплив біофлавноїдів, які містяться в ЯГОДАХ, на роботу головного мозку.
.
Ягоди входять до складу знаменитої MIND-дієти, яка запобігає розвитку нейрокогнітивних розладів (втрати пам'ячті, неврозів, психозів і тп, тобто допомагає зберегти основу основ нашого здоров'я -- здоровий мозок).
.
Тому, наповнюючи свою вазочку ягодами, беріть РІЗНІ, а також не ігноруйте пів яблучка зі шкіркою; коли готуєте томатний сік, додайте туди моркви, бурячка, зубчик часнику і листочок базиліку.
.
І так робіть ЩОДНЯ і протягом року.
.
Результат.
Ви відчуєте себе краще, енергійніше, значно знизите ризик інсультів, інфарктів, а при дотриманні інших складових -- фізичної активності, достатнього сну -- станете стрункішими та молодшими на вигляд.
Але тут діє лише одна умова: #систематичніть.
Успіх любить систему, а не "набіги"
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1924652377554914&id=100000305102907
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Липня 13, 2018, 01:37:14 13:37
.
На порцію:
🍅Помідори -- 2 шт середні, шкірки знімаєте.
🍠Буряк сирий -- 1/4
🌶Перець червоний болгарський -- 1/2.
🥑Авокадо -- 1/4-1/2
🔹Часник -- 1 зубець.
🍋Лимон -- 1 чайна ложка соку.
🔸Сіль -- трошки, але, щоб було смачно.
🔹Сметана -- 1 чайна ложка, додаєте в готову страву.
.
Все збиваєте в блендері не менше 1 хвилини.
Наливаєте і змітаєте.
P.S. Все розраховано так, що буде і добавка:)
.
Чим корисно?
Всім. Конкретніше ось.
.
БУРЯК
#Бетаїн, вишневий пігмент буряка, оздоровлює печінку.
#Клітковина розчинна (пектин) та нерозчинна (целюллоза, геміцелюллоза) виводять все нездорове з кишечника, мають протизапальну дію, "годують" корисну мікробіоту.
Посилює витривалість при заняттях фізичною активністю!

Має легку жовчогінну дію, зменшує ризик ракових захворювань.

АВОКАДО
#Вітамін В6 має нейропротекторну дію, захищає мозок від старіння, покращує якість сну, сприяє нормалізації кров'яного тиску (покращує транспорт кальцію в клітини).

.
#Глутатіон є "омолоджувачем" печінки, посилює її здатність до детоксикації, захищає всі тканини організму від старіння та окислення, посилює стійкість клітин до стресу.
Має антихолестеринову дію, оздоровлює серцевий м'яз, є нейропротектором (захищає мозок) від нейродегенеративних захворювань, зокрема, хвороби Альцгеймера, втрати дофамінергічних нейронів, що бува при хворобі Паркінсона, покращує пам'ять, кординацію рухів.
.
ЧАСНИК
#Антисклеротична дія, нормалізує тиск крові, захищає клітини від шкідливого спектру УФ-проміння та хімічних забрудників (корисно жителям великих міст та з не дуже хорошою екологією).
Антикосидантна дія: зменшує пошкодження клітин окислювальним стресом, сповільнює старіння та розвиток нейродегенеративних захворювань (Альцгеймара), серцево-судинних.
Має #противірусну (на цитомегаловірус) та #антибактеріальну дію (особливо до епідермального стафілокока.

.
ТОМАТИ
Там теж всього корисного дуже багато, нема сил все ще раз описувати, я вже про користь посідорів мільйон разів писала:)
Додам, що люди, які багато споживають томатів, мають високий вміст #лікопіну, що зменшує ризик інсульту на 26%, смертність від всіх причин на 37%, мають на 14% менший ризик серцево судинних захворювань і значно нижчий ризик раку шлунка.

.
Цей рецепт -- яскравий праклад того, як їжа може бути ліками. І профілактикою:)
.
То була моя вечеря:)

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1914109278609224&id=100000305102907
.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Липня 13, 2018, 02:00:57 14:00
(https://scontent.fdnk1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-0/cp0/e15/q65/p240x240/36456946_1914109785275840_4643030749883138048_n.jpg?_nc_cat=0&efg=eyJpIjoiYiJ9&oh=98a263184fbc09e3d34109337a94ee07&oe=5BD2131B)
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: Бувалий від Липня 13, 2018, 02:01:36 14:01
Лiмони - це запорука молодостi й здоровя... на довгi роки.

 :smilie7:
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Вересня 21, 2018, 12:42:54 12:42
Oksana Skytalinska находится в городе Барселона.

МОЛОДІСТЬ У ХОЛОДИЛЬНИКУ, НА ТАРІЛЦІ І У ЧАШЦІ (найголовніше - у голові).

#українська_окінава
Перший день гостювання у доньки в Барселоні почався з того, що вирішила щось приготувати.
Трохи розстроїлася, бо побачила пластикову коробочку "легкого" масла, хоч і president - суцільні транс-жири. Налякала її дєдом Альцгеймером, шизофренією, діабетом із сліпотою і раком:) (закінчилось "мам, викинь, я це їсти не буду!"
❗️Не купуйте ні "легкі" масла, ні спреди, ні маргарини. Краще вершкове масло максимальної жирності і то - відомих брендів, бо фальсифікату вистачає.
.
Друге, хоч не таке страшне - пляшка оливкової олії в кухні, буквально на сонці і слабо закрита, легко контактує з повітрям. Пояснила, що навіть стійкий мононенасичений жир окислюється, втрачає свої цінні властивості, і вільні радикали вже там рок-н-рол танцюють, а, потрапивши в організм, будуть пошкоджувати мембрани клітин і наше тіло.
❗️Тому щільно закручуйте пляшку і зберігайте в темному місці, і оптимально - у прохолодному.
Хороша оливкова олія - це природні ліки.
.
З хорошого. Знайшла багато зелені, горіхів, насіння, авокадо, натуральний йогурт і яйця. І трохи кисло-солодких фруктів - апельсинів та ківі.
.
Іспанці, як правило, не снідають, можуть обмежитись кавою та круасаном або тостом. Їдять зате багато ввечері.
----------------------------------------------
Вчені, які займаються вивченням старіння, наголошують, що компоненти їжі впливають на активність генів, які, в свою чергу, впливають на обмін речовин у клітинах, що веде або до їх руйнування та старіння організму, або, навпаки, сприяє їх "омолодженню", відновленню, та запобіганню хвороб, пов'язаних із старінням.
.
Тому "харчування молодості" (тобто таке, яке сприяє максимальній тривалості ЗДОРОВОГО життя) має відповідати наступним принципам.
.
✅ Звести до мінімуму процеси глікації, тобто не містити цукру, фруктози (у доданому вигляді) та лактози. Фруктами також не варто захоплюватися - 1-3 в день і досить. Кращий фрукт -- це овоч, майте на увазі:)

✅ Не містити вже глікозильованих продуктів (все смажене і коричневе).

✅ Включати продукти, які зменшують глікацію, зокрема, сиру броколіне варену; достатньо 1 невеликого суцвіття

✅ Надмірно не активувати mTOR, бути низькометіоніновою. Амінокислота метіонін, хоч і потрібна, і незамінна, в надмірних кількостях активує кіназу mTOR, що веде до запалень, прискореного старіння та ризику багатьох хвороб старості. Багато метіоніна в червоному м'ясі.

✅ Багато клітковини. Овочі, мигдаль, апельсин. Вони живлять "мікрофлору молодості".

✅ Виключно корисні жири: авокадо, насіння, горіхи, оливкова олія, жовток, трошки вершкового масла/йогурт нормальної жирності, не знежирений.

✅ Бути різноманітним та різнокольоровим.

✅ Включати продукти та/або дієтичні добавки з геропротекторними властивостями: якісна фільтрована кава, куркума, броколі, зелений чай, петрушка, водорості, імбир, ягоди, часник, оливкова олія extra virgin, глюкозамін, омега-3 жири, інулін та інші.
.
МІЙ СНІДАНОК.
🥑Авокадо.
🥑Мікрозелень (маленькі листочки) та рукола.
🥑Насіння гарбуза і соняшника.
🥑Солодкий перець.
🥑Горіхи кешью, мигдаль, фундук.
🥑Камамбер.
🥑Помідори насиченого кольору.
🥑Насіння чіа, розмочене в пюре із апельсина і лимона, з додаванням натурального йогурта, 1 чорнослив і 1 курага.
🥑Кава.
.
P. S. Ви зараз запитаєте: "зрозуміло, це для дорослих. А як бути з дітьми?"
.
А дітям - так само, лише зі смєкалкою, як це все приготувати і подати.
Омлети, де яйце збити з дрібно порізаними суцвіттями броколі або шпинату.
Помідорчики, фаршировані сиром або зернистим сиром і слідами зелені.
Печені оладки з овочів, замішані на яйцях, посипані розплавленим сиром (моцарелою).
Різні пудинги, запіканки, какао, кава з цикорі з горіховим молоком, чіа, горіхами, ягодами.
І все - з усмішкою, жартами, без заставлянь і насильства. Будуть розумними, здоровими, довго житимуть і зроблять нашу країну найкращою в світі. Я серйозно:)

#молодість #довголіття #профілактика #їжа #харчування #авокадо #кава #геропротектори #дієтадовгожителя #дієтолог #дієтологСкиталінська #скиталінська #вийтивплюс #антистаріння #antiage #lingevity #антистарение #молодость #долголетие #здоровье #диетолог #скиталинская


https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2037216602965157&id=100000305102907
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Вересня 21, 2018, 12:51:05 12:51
Тарелка правильного здорового питания : мнение диетолога.

https://estet-portal.com/statyi/tarelka-pravilnogo-zdorovogo-pitaniya-mnenie-dietologa
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Вересня 21, 2018, 01:04:18 13:04

Oksana Skytalinska сейчас здорова с Tala Kalatay и Юлей Шпачинськой в Телеканал "Прямий".

#ЩО #ЇСТИ #ВОСЕНИ?
.
Саме на цю тему ми сьогодні вже о 7-ій ранку вели розмову на Прямому каналі.
.
Розмова вийшла весела, з жартами, хіхоньками-хахоньками (як це буває, коли зберуться три красиві дівчини), щоб глядач швидко прокинувся і навіть щось корисне дізнався:)
.
Отже, що їсти восени?:)
.
Не повірите — те саме, що і в інші порироку, а саме:
.
1️⃣ #Збалансовану їжу (баланс продуктів зображений на #Тарілці здорового харчування), тобто 75-80% рослинної їжі (овочі, фрукти, ягоди, каші і тп) та здорових білків (яйця, кисломолочні, риба, нежирне м’ясо, бобові, гриби).
2️⃣ #Різнокольорову.
3️⃣ З високим виісом природнього #вітаміну С (капуста, петрушка, настій шипшини, перець болгарський, морожена смородина і тд). Вітамін С - водорозчинний, в організмі не може накопичуватися і не може синтезуватися, тому має потрапляти з їжею щодня.
4️⃣ З високим вмістом вітаміну Д (жирна морська риба, печінка тріски, яйця «всмятку», і не менше 10 хвилин підставляти обличчя, руки під сонячне проміння). Має протизапальну та антидепресивну дію.
5️⃣ З #омега-3 жирними кислотами (насіння льону, горіхи, риба морська або додатково в капсулах).
.
А ще (і це вкрай важливо!):
❌ Не смажте.
❌ Не пийте і не їжте солодощів.
.
Оце так будете харчуватися, рухатися при кожній можливості, спати побільше, і до наступної весни будето стрункіші, здоровіші і квітучі😊🌷
.

.
#осінь #харчування #дієтолог #здоровя #профілактика #прямий #їжа

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2033457686674382&id=100000305102907
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Вересня 30, 2018, 10:24:12 22:24
Посмотреть историю правок
Oksana Skytalinska

🍎НЕВІДОМЕ ЯБЛУКО

Ви впевнені, що знаєте про яблука все?
.
Є речі, які ми мало цінуємо лише тому, що вони завжди поруч.
Ми віримо в супер властивості "суперфудів", і так мало знаємо про продукти, які корисні всім.
.
🍎🍏
То що ми знаємо про яблука?
Так, яблука багаті #клітковиною, #пектином (розчинною клітковиною), яка поглинає токсини, радіонукліди, канцерогени, дарує свіжий колір обличчю, запобігає атеросклерозу, багатьом видам раку, є хорошою профілактикою алергій, зміцнює імунітет, бо годує корисні бактерії в кишечнику.
.
🍎🍏
Що ще?
Так, яблуко багате вітаміном С, тартроновою кислотою, яка сповільнює перетворення вуглеводів в жир, тому яблука є хорошим замінником солодощів, коли наступає "ломка" при відмові від солодкого.
.
А ще.
.
🍎🍏
МІЦНИЙ СОН
Яблука містять #мелатонін, який допомагає міцно спати та відновлювати/омолоджувати організм під час сну.
.
🍎🍏
ЕФЕКТИВНИЙ АНТИДПРЕСАНТ
А чи знали Ви, що яблуко є ефективним природнім #антидепресантом?
Фітонутрієнти яблук "гасять" надмірну активність фермента #моноамінооксидази (МАО), яка розщеплює #серотонін та #дофамін (#нейромедіатори, які забезпечують нам гарний настрій і дефіцит яких зумовлює появу "сірого" настрою та депресії).
Тому від депресії яблука дуже допомагають: 1-2 штуки в день.
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/monoamine-oxidase-inhibition
http://www.pcrm.org/sites/default/files/pdfs/Food-and-mood.pdf
.
🍎🍏
ПРОФІЛАКТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ
"Чи правда, що одне яблуко в день -- і онколог не потрібен?" (Does an apple a day keep the oncologist away?) -- під такою назвою було опубліковане дослідження в журналі Annals of Oncology: https://academic.oup.com/annonc/article/16/11/1841/130498
Вчені досліджували зв''язок між вживанням лише одного яблука в день для профілактики раку молочної залози.
.
І ось результати:
у порівнянні з людьми, які вживали менше одного яблука, у тих, хто їв одне або більше яблук, ризик був на 24% нижчим!
.
А також нижчим був ризик раку яєчників, гортані, колоректального раку та раку підшлункової залози.
https://www.medscape.com/viewarticle/770268
.
❗️
Особливо важливо вживатя яблука із шкіркою.
Комплекс #антиоксидантів та #фітонутрієнтів є першою лінєю захисту фруктів від агресивного зовнішнього середовища.
.
В шкірці яблук знайшли особливу речовину, яка реактивує ген-супресор, пухлин #маспін. Саме цей маспін використовується організмом для запобігання пухлин молочної залози.
.
Коли розвивається рак молочної залози, ракові клітини відключають цей ген, а компоненти яблучної шкірки здатні активувати його знову.
.
Тому ні в якому рази не викидайте яблучну шкірку.
Але купуйте яблука місцеві.
.
🍎🍏🍎🍏🍎
Хочу поділитися з Вами оздоровлюючими рецептами на основі яблук.
З м'якоті готуємо дві страви:
1) запіканку (на фото);
2) оздоровлюючий квас із шкірок (рецепт і фото будуть завтра).
.
ЗАПІКАНКА яблучно-гарбузово-висівково-шоколадна.
🎃Гарбуз (500 г). Запікаємо.
🍏Яблука (500 г). Очищаємо, ріжемо пластинками.
🍌Фініки або банан (замість цукру. Кому відразу важко відмовитися -- 1 повна столова ложка допускається, бо клітковина її поглине і глікемічний індекс буде невисоким).
✅ Висівки вівсяні -- пів склянки.
✅Пластівці дрібні вівсяні -- пів склянки.
✅Солі -- дрібку.
✅Кориця -- за смаком.
🍋Лимон -- пів плода зі шкіркою, кісточки витягрути.
🥚Яйця (3 шт). Збиваємо в блендері, додаємо тонко нарізаний лимон, збиваємо знову, потім -- банан або фініки і печений гарбуз і ще збиваємо, потім -- висівки і пластівці.
.
Форму змащуємо оливковою олією або маслом, посипаємо висівками, накладаємо шар яблук, нарізаних тонкими пластинками, зверху посипаємо корицею і виливаємо гарбузово-яєчно-висівкову масу і випікаємо у духовці при 170 градусах приблизно 30 хв (щоб з'явилися ознаки підрум'янювання і приємного аромату).
.
Нарізаємо лише тоді, коли охолоне, тоді яблучна основа стане желейною (за рахунок пектину).
.
Розтоплюємо шоколад і поливаємо, кожний порізаний шматочок.
.
Завтра розповім, як готувати пребіотичний оздоровлюючий та омолоджуючий яблучний квас (він зараз дозріває на кухні).
.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2048571968496287&id=100000305102907
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Жовтня 05, 2018, 10:42:29 10:42
ksana Skytalinska


ВСЕ ОСІННЄ -- НА СТІЛ!
.
Я вже вчора писала про геніальність Природи: у всіх сезонних дарах є всій сенс.

Наприклад: восени менше сонця і багатьох людей "накриває", як вони кажуть "осіння депресія", що в перекладі на мову біохімії означає -- менше виробляється нейромедіаторів, які забезпечують гарний настрій -- #серотоніну та #дофаміну, тому що активізується фермент, який пригнічує їхню активність -- МАО (моноамінооксидаза).
.
Осінні #ЯБЛУКА та #ВИНОГРАД мають у своєму складі речовини, які гальмують активність МАО, чим забезпечують вищий рівень дофаміну та серотоніну.
Висновок: восени їжте яблука ти виноград:)
.
Чи ягода #ОБЛІПИХА.
Містить каротиноїди, які в організмі трансформуються у вітамін А, а також багато вітаміну С, що дає змогу імунній системі бути напоготові (переохолодження, віруси і тд), а ще -- катехіни -- універсальні адаптогени та нейропротектори -- захищають клітини мозку від накопичення амілоїдного білка, що веде до хвороби Альцгеймера.
Катехіни гальмують втрату м'язевої маси і розвиток старечого одряхління.
Вживання обліпихи покращує стан шкіри, вона менше схильна до обвітрень та зміцнюється її бар'єр, який захищає організм від проникнення шкідливих для нього речовин.
Мають противірусну дію.
Захищає шкіру від фотостаріння.
Висновок: восени їжте обліпиху, хоч столову ложку.
.
#КАЛИНА.
Просто клондайк #флавоноїдів (кверцетину, кемпферолу, апігеніну, лютеоліну та інших). за цими хитромудрими термінами прихована потужна оздоровча дія на організм.
#Кверцетин -- доведений харчовий #геропротектор, #нейропротектор, і #кардіопротектор.
Він стимулює #аутофагію в кожній клітині нашого організму -- тобто процес очищення від токсинів, клітинного "сміття", фактично оновлює клітини.
Підвищує стресостійкість клітин -- тобто вони стають менш вразливими до різних видів стресу (токсинів, вірусів, мутацій).
Має також противірусну дію (за рахунок фітонцидів).
А ще містить #фітостерини, які нормалізують рівень холестерину та тиск крові (дуже корисно всім гіпертонікам).
.
#КАПУСТА
Тут можна цілий роман молодості та довгожительства написати.
Це настільки потужний геропротектор, що той, хто не їсть капусту, багато втрачає....багато втрачає років життя.
.
❗️Що робить капуста з нашим тілом?
✅Захищає від атеросклерозу.
✅Від раку.
✅Нормалізує роботу імунної системи.
✅Допомагає нормалізувати масу тіла, зокрема, схуднути.
✅Є потужним детоксикантом (сульфорафан, індол-3-карбінол).
✅Забезпечує свіжий колір обличчю, хороші функції шкіри.
✅Якщо капуста фіолетова -- то ще більше антимутагенних властивостей, захист мозку від втрати пам'яті.
Висновок: їжте капусту.
P.S. Хто не може в салаті -- натирайте на грубій або дрібній тертці, або хоч ложечку соку капусти, і то буде користь.
.
МІЙ СНІДАНОК.
Яйце на подушці із запечених помідорів.
Болгарський перець.
Зелень капусти кале та руколи.
Капуста фіолетова, натерта на тертці, з додаванням оливкової олії та лимонного соку.
Запечений гарбуз.
Скумбрія.
Хумус (готовий, із супермаркета).
НАПІЙ З КАЛИНИ: калину помити, і разом із гілочками залити окропом і збити в блендері, дати настоятись 5 хвилин, процідити. Кому буде гірко -- цілуйтеся 🙂
(ну добре-добре, можете додати неповну ложечку меду:)
.
І нехай буде з нами Сила!

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2054104641276353&id=100000305102907
.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Жовтня 05, 2018, 10:45:57 10:45
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2053432024676948&id=100000305102907

ГРИБИ-ЛІКИ.
Про користь грибів і чому їх потрібно їсти.
.
Ви ніколи не задумувалися, як в природі все надзвичайно геніально влаштовано, щоб людина в різні пори року, була здоровою та вижила?
.
Наприклад, сезонні овочі, фрукти, ягоди, горіхи, гриби -- все в свій час дає плоди, компонентів яких організм потребує саме в цей час року.
.
Сьогодні мова про #гриби, про їхню користь.
Почитавши інтернет, може скластися враження, що гриби -- це лише клітковина, і рослинняй білок, який вкрай погано засвоюється і толку з грибів мало.
.
Але це не так.
.
✅ Гриби корисні для імунної системи.
Гриби цінні для імунної системи, особливо -- для тих, хто страждає на різні види алергій.
Так, це не зовсім добре, коли імунна система реагує на пилок або пилюку, але це також означає, що з таким же завзяттям імунна система накидатиметься і на різні види пухлин.
.
Гриби містять унікальні речовини -- #міконутрієнти, які природнім чином зміцнюють наш імунітет, сприяючи виробленню антитіл.
.
Був проведений цікавий експеримент: дві групи людей харчувалися однаково, лише люди з однієї групи ще додатково з'їдали чашку варених шампіньйонів.
Вже через тиждень в них на 50% збільшився рівень імуноглобулінів IgA, а потім тримався ще тиждень.
.
✅Гриби мають протизапальні властивості. Особливо вони виражені в лісових грибах, але навіть звичайні шампіньйони також мають ці властивості, тому гриби бажано вживати регулярно, хоча б раз в тиждень.
.
Захищають від старіння та хвороб
А ще гриби мистять надзвичайно цінну амінокислоту, яка називається ерготіонеїном. Коли ми їмо гриби, #ерготіонеїн переноситься спеціальними білками до тих місць в організмі, які найбільше потерпають від оксидантного стресу -- кришталика ока, кісткового мозку, захищаючи їх від руйнування.
.
Вчені навіть вважають ерготіонеїн #цитопротектором, тобто речовиною, яка захищає клітини.
.
Мезанізм дії ерготіонеїну -- захист #ДНК мітохондрій -- найдрібніших утворень в клітині, які виробляють енергію та вільні радикали і страшенно чутливі до ушкоджень (забруднення, тривалий стрес, інтоксикація і тд).
.
На відміну від всіх антиоксидантів, ерготіонеїн може проникати через мембрану мітохондрій.
.
✅А ще гриби корисні для профілактики атеросклерозу, жирового гепатозу (ожиріння печінки) і ожирінні взагалі.
.
✅Ерготіонеїн є в різних грибах і що важливо, стійкий до нагрівання, на відміну від іншої токсичної речовини, яка при варінні грибів руйнується -- агаритину (а при сушінні - не руйнується, тому попередньо треба сушені гриби замочити та проварити, а потім
.
🔺Як готувати гриби?
Не смажте, лише відваріть.
Можна поєднувати практично з усіма стравами: кашами, овочами, яйцями.
.
🔺Гриби -- це рослинний білок, який краще засвоюється, якщо гриби максимально подрібнити -- зробити крем-суп або грибний паштет.
.
🔺А ще гриби вкрай низькокалорійні, але містять клітковину, тому добре насичують і незамінні при схудненні.
..
Тому їжте гриби, збирайте їх і насолоджуйтеся надзвичайною порою року 🙂
.
На фото: гриби, які я сама назбирала недалеко від свого дому і страви з них -- омлет з грибами та гриби з додаванням вершків.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4258329/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1193547/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK424937/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4056650/
Показать перевод
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Жовтня 05, 2018, 10:55:54 10:55
ksana Skytalinska

❤️ ВАМ НЕ ЖАЛЬ СВОГО СЕРЦЯ?
Кожен з нас має серце, яке може кохати і щеміти, стискатися і мліти. Ми "відчуваємо серцем" і "всім серцем" любимо.
.
❤️І сьогодні в світі є навіть особливий день -- ДЕНЬ СЕРЦЯ.
.
Що робимо ми для свого серця? Чи любимо ми його так, щоб йому було добре, а не тісно та боляче?
.
Наше серце починає давати збої зовсім непомітно.

СЕРЦЮ ПОГАНО і некомфортно в нашому тілі, коли:
1. Високий тиск крові.
2. Високий рівень цукру (глюкози) в крові.
3. Високий рівень холестерину.
4. Надмірна маса тіла.
5. Постійний психоемоційний стрес.
6. Пошкоджені судини (куріння, запалення в організмі).
.
❗️ВІД ЧОГО МИ МОЖЕМО ПОМЕРТИ?
Найпоширеніша причина смерті у світі -- це жирові відкладення на стінках артерій, які називаються атеросклеротичними #бляшками.
.
У більшості тих, хто їсть з дня на день стандартну їжу (білий хліб, ковбаси-сосиски, смежену їжу, солодощі) бляшки відкладаються коронарних артеріях -- судинах, які постачають збагачену киснем кров до серця.
.
Процес нашарувань атеросклеротичних бляшок триває десятиліттями і з часом просвіт судин звужується так, що серце задихається без кисню -- і починається #стенокардія.
.
Коли кров, намагаючись дістатися серця, збільшує свій тиск, судина нерідко розривається, утворюється тромб, який блокує весь кровотік і починається #інфаркт, що ушкоджує або знищує все серце.
.
ІШЕМІЧНА ХВОРОБА СЕРЦЯ -- саме від неї, швидше за все, помремо ми та наші близькі.

Кожен з нас самостійно вирішує, що йому їсти і як йому жити, але все, для тих, хто не хоче поповнити ряди сердечників-смертників, варто знати, що добре для нашого серця.
.
ХАРЧУВАННЯ І СТИЛЬ ЖИТТЯ
✅Їжте багато зелені.
✅Кольорових овочів.
✅Бобових (якщо нема протипоказань, наприклад, запальних захворювань органів травлення), то щодня.
✅Ягід.
✅Продукти, багаті омега-3 жирами.
.
❌Не їжте і не пийте солодощі (все, що містить доданий цукор та фруктозу), а також вироби із очищеного (білого, темного/коричневого і навіть "чорного" борошна).
❌Не смажте.
❌Назавжди забудьте про транс-жири (маргарини, спреди, "легкі" масла, а також продукти, де вони заховані: всякі магазинні печива, особливо -- з кремовими прошарками, кондитерські вироби тривалого зберігання -- круасани, рулети і тд; цукерки з поадкми, вафлі і тп).
❌Не куріть!
.
✅Рухайтеся! Не 30 хвилин, як рекомендцє від безнадійності ВООЗ, а 1,5 годин в день!
✅Не економте на сні!
✅Знаходьте справу до душі, закохуйтеся, живіть позитивними емоціями!
.
❤️Ваше тіло і серце поступово відновиться само, якщо Ви дозволите йому це зробити 🙂
.
МІЙ СНІДАНОК.
1. Зелень руколи та капусти кале (з власного городу).
2. Помідор, цибуля біла та фіолетова, пів огірка.
3. Яйце.
4. Каша із запарених цільнозернових вівсяних пластівців із додаванням вівсяних висівок (в пропорції 1:1).
5. Виноград (власний).
6. Горіхи і насіння гарбуза.
7. Омега-3 жири в капсулах Nutrilite.
.
ЧОМУ ОМЕГА-3 ДОДАТКОВО?
Тому що вони є незамінними, тобто в організмі НЕ утворюються, тому їх потрібно споживати з їжею.
Містяться в морській жирній рибі, але не вся жирна риба, яка продається, містить достатньо омега-3.
Осінь, зміна температури, більший ризик застуд; нормалізують роботу імунної системи.
За даними дослідження, щоденне споживання продовжує життя, в середньому, на 9 років.
http://www.nia.nih.gov/research/dab/interventions-testing-program-itp)
Знижує рівень гормону стресу #кортизола: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1832814
Пригнічує системне запалення, що рівнозначне старінню: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22051327
Профілактика депресій: www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0924977X03000324

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2047003635319787&id=100000305102907
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Жовтня 07, 2018, 05:49:02 17:49
Oksana Skytalinska

ФРУКТИ ДЛЯ МОЗКУ

Коли наступає холодна пора року, ми більше часу проводимо вдома, менше -- на свіжому повітрі.
.
Достатньо лише декілька днів такого "малокисневого" життя, щоб відчути втому і легку сонливість.
.
В цей час наші #нейрони (нервові клітини) відчувають гіпоксію (дефіцит кисню) і дефіцит енергії.
.
А якщо ми ще заводимось у пів оберта, пізно лягаємо спати, то цим самим значно підвищуємо шанси не лише швидко втрачати пам'ять, впасти в хандру і депресію, але і отримати деменцію та хворобу Альцгеймера.
.
Тому є три прості правила, які справді допоможуть зберегти мозок у робочому стані.
.🏃🏻🏃🏻‍♀️Потрібно гуляти за будь-якої погоди, навчитися абстрагуватися від негативних думок та фокусуватися на позитиві.
.
❌ Із раціону виключити цукор та додану фруктозу (не купувати солодощі "без цукру" та "для діабетиків", солодкі напої з глюкозо-фруктозним сиропом -- тобто уважно читати етикетки).
.
🍋🥝 Включати у свій раціон ЦИТРУСОВІ і КІВІ. Не потрібно багато, достатньо лише третину грейпфрута, апельсина, лимона, щоб їхні біологічно активні компоненти позитивно вплинули на мозок і ми відчули це.
.
ЦИТРУСОВІ.
✅ зменшують прояви гіпоксії завдяки #гесперідину у лимоні, #нарінгеніну у грейпфруті та #кверцитину в апельсині. Нейрони краще збагачуються киснем, активніше працюють, ми можемо краще фокусуватися на важливих справах.
.
✅ активують процеси #аутофагії, тобто очищення клітин від накопиченого відпрацьованих компонентів, які заважають клітинас провноцінно працювати, попросту кажучи, від клітинного сміття.
Особливий компонент грейпфрута, в назві якого є відтінок сексуальності -- #спермідин, активує ферменти "очисних" структур, які є в кожній клітині -- лізосом.

За пояснення механізму аутофагії рік у жовтні минулого року японський вчений Йосінорі Осумі отримав Нобелівську премію.
.
✅ активують #біогенез (поділ) мітохондрій -- маленьких продовгуватих структур у клітинах, які виробляють молекули АТФ -- тобто чисту енергію, без якої організм не може жити.
Мітохондрії цікаві тим, що виробляють не лише АТФ, але і вільні радикали, і чим старшими ми стаємо, тим менше в клітинах залишається мітохондрій, а значить, менше енергії, а натомість вони більше продукують вільних радикалів, які, коли їх занадто багато, починають руйнування клітин та прискорюють і без того вже запущені процеи старіння.
.
🤓 Можливо все це і складно трошки написано, але, Ви зрозуміли, що восени, взимку та навесні потрібно включати трошки цитрусових у раціон і Ваш власний, і Ваших дітей, і старших батьків.
.
🔥 Щоб пом'якшити дію кислот, які є в цитрусових, поріжте їх на дрібні кубики і змішайте із замоченим попередньо у ТЕПЛІЙ воді, насінням чіа. Можна додати трошки банана і вийде дуже смачний коктейль.
Порція -- не повна склянка.
.
☀️❤️😊💋Гарного дня Вам, гарних думок і грандіозних планів!:)
❤️ Закохуйтеся в життя щодня, незважаючи на обставини, і ця любов буде взаємною!

#осінь #харчування #їжа #цитрусові #грейпфрут #енергія #мозок #активність #депресія #настрій #дієтолог #скиталінська
Показать перевод

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2057411564278994&id=100000305102907
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Жовтня 07, 2018, 06:00:51 18:00
ПЕЧЕНИЙ ГАРБУЗ МОЖНА ВСІМ.
.
🎃 Здоровий #імунітет, відмінний #детокс
В ньому міститься ніжна #КЛІТКОВИНА, багато розчинної (пектину), яка поглинає багато шкідливого, токсичного і живить кишечні мікроорганізми, готуєчи їх до зими -- чим більша видова різноманітність мікробіоти, тим міцніший кишечний імунітет.
.
🎃 Здорова шкіра та слизові
Якщо печений гарбуз поєднати з корисним жиром, то КАРОТИНОЇДИ (провітамін А) добре розчиняться і добре засвояться, перетворившись в організми на вітамін А, який відновлює всі слизові та покращує стан шкіри, так само готуючи їх до зими (щоб шкіра не висушувалась, не обвітрювалась, а сезонні загострення запальних захворювань шлунку та кишечника швидко переходили в стан ремісії.
.
🎃 Протинабряковий ефект
Завдяки великому вмісту КАЛІЮ, гарбуз прекрасно допомагає долати затримку рідини в організмі та набряки.
Тому всім, хто має проблеми із судинами, особливо, варикозну хворобу, серцем (високий тиск), приймає гормони, в першу чергу, кортикостероїди та інші гормони, має сидячу роботу і просто має схильність до легкої набряклості лиця зранку.
При цьому це виявляється в легкому сечогінному ефекті, тому гарбуз корисний і для нирок і для профілактики всіх видів каменів у нирках (оксалатних, уратних і фосфатних).
Має протиподагричну дію.
.
🎃 Метаболокоригуюча дія
Слова такого, Ви, мабуть і не чули, але воно означає, що гарбуз допомагає нормалізувати обмін речовин.
Худим -- набрати масу тіла, людям з ожирінням -- схуднути.
Дуже корисно вживати гарбуз при ожирінні, метаболічному синдромі, людям з інсулінорезистентністю, тим, хто постійно хоче їсти, при стеатозі (ожирінні) печінки та підшлункової залози.
.
🎃 Антихолестеринова дія
Завдяки такому цінному комплексу розчинної клітковини, каротиноїдів, калію, магнію, гарбуз є природніми ліками для всіх, в кого порушені показники ліпідограми (високий "поганий" холестерин, низький "хороший" і тд).
.
🎃 Оздоровлює шлунок кишечник, жовчний міхур
Проблемою сучасної людини є порушення роботи системи органів травлення, зокрема, шлунку та кишечника.
В першу чергу, внаслідок харчування переробленими продуктами, нездоровою термічною обробкою, малорихливим способом життя.
.
🎃 Вси види гастритів (запалень шлунка), виразкова хвороба, рефлюксна хвороба (коли в людини часто виникає печія), СПК (синдром подразненого кишечника), який може виявлятися проносами та закрепами дає часті загострення -- ці проблеми буквально вибавають людину із нормальної колії.
.
🎃 Печений гарбуз є тим овочем, який можна і дуже треба вживати при запальних захворюваннях шлунка та кишечника, зокрема, СПК.
Гарбуз має легку жовчогінну дію, тому дуже корисний при порушеннях роботи жовчного міхура, наприклад, при дискінезіях, схильності до утворення каміння та запаленнях (холециститах).
.
2️⃣ СИРИЙ ГАРБУЗ
Дуже і дуже корисний, бо містить ще велику порцію вітаміну С, а такод поєднання розчинної та нерозчинної клітковини.
.
❗️
КОМУ НЕ МОЖНА сирий гарбуз.
❗️тим, у кого загострення запальнь шлунка, кишечника, підшлункової залози та жовчного міхура.
.
Всім іншим -- можна.
.
❗️Ще додам, що гарбуз зменшує запальні процеси, сповільнює старіння і запобігає багатьом видам раку.
.
3️⃣ НАСІННЯ ГАРБУЗА
Багате ЦИНКОМ.
Особливо цинк необхідний чоловікам (для якісного сперматогенезу), всім -- для здорового імунітету, зміцнення волосся, нігтів, покращення структури шкіри.
Життєво необхідний вегетаріанцям та веганам.
.
З усьго вищенаписаного роблю наступні рекомендації:
.
1. Вживайте гарбуз щодня.
2. Якщо маєте вищеперераховані проблеми із здоров'ям -- можете вживати і декілька разів на день -- користі буде більше, ефекти будуть більш вираженими.
3. Курс -- до весни.
.
🎃 🎃 🎃
Страви.
☀️Гарбузовий суп. При приготуванні додавайте ложку вершків або оливкової олії, посипте зверту сиром Пармезан (додасть смаку умамі).
.
☀️Гарбузові запіканки, пюре, креми.

☀️Гарбузовий сік або смузі із сирого гарбуза. Багато не потрібно, достатньо пів склянки. Можна додати ягід або овочів, наприклад, селери, для посилення протинабрякового, протиподагричного, протитроботичного ефектів.
.
❤️Гарбузова дієта.
.
#Сніданок. Крім основних страв, доповнити або печеним гарбузом, або пів склянкою соку.
#Обід. Взяти із собою на роботу 200 грамів звпеченого гарбуза, як доповнення до основних страв.
#Вечеря. Печений гарбуз із зеленим салатом та запеченою/вареною рибою.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2039591156061035&id=100000305102907
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Жовтня 07, 2018, 06:14:59 18:14
Стала пекти та їсти гарбуз.
Солодкий ! І смачний !
Чи замінить він мені цукерочки - не знаю.
Подивимось.

 :smilie1:
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: Бувалий від Жовтня 07, 2018, 06:16:02 18:16
Стала пекти та їсти гарбуз.
Солодкий ! І смачний !
Чи замінить він мені цукерочки - не знаю.
Подивимось.
 :smilie1:
Якщо iз дiабетом... проблем немае - iште на здоров'я.
 :smilie7:
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Жовтня 08, 2018, 09:43:24 09:43
(https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/fr/cp0/e15/q65/15800021_1124428037656130_4009654535944228554_o.jpg?_nc_cat=109&efg=eyJpIjoidCJ9&oh=4132455a97cbb5dd96d5d754e6ddd6eb&oe=5C570677)

https://m.facebook.com/photo.php?fbid=1124428037656130&id=100002668326482&set=p.1124428037656130&refid=52&_ft_=top_level_post_id.1352157388137752%3Atl_objid.1352157388137752%3Acontent_owner_id_new.100002668326482%3Athrowback_story_fbid.1352157388137752%3Aphoto_id.1124428037656130%3Athid.100000305102907&__tn__=EH-R
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Жовтня 08, 2018, 09:56:36 09:56
Oksana Skytalinska
"До біса гарний мужичок, а кожа, як у бога". Якщо доповнити Леся Подерев'янського, то "кожа, як у бога" може бути не лише у мужичків, а і в дівчат ;)

🌿🌿🌿☀️Особливо зараз, навесні-влітку -- в пору, коли все оживає і квітне :) ...і особливо ми, дівчата ;)
Видимим "маркером" краси та молодості є наша шкіра.
Гарна шкіра -- це результат наших щоденних звичок. Всіх їх, хороших і поганих, видно "наліцо".

❗️❗️❗️❗️❗️❗️
Шкіра старіє, марніє, сохне від:

☀️ CОНЦЯ, вітру та морозу. Старіння шкіри на 70% (!) залежить не від віку, а від шкідливої дії ультрафіолету, який є основним компонентом сонячного світла. Ультрафіолет сприяє пошкодженням колагенових та еластинових волокон, втраті еластичності, запаленням, розширенням кровоносних судин.

❗️НЕЗДОРОВОЇ ЇЖІ (солодощів, смаженостей, копченостей), дефіциту вітамінів групи В, зокрема, біотину, вітаміну С, магнію, цинку, омега-3 жирів, фітонутрієнтів, таких, як каротиноїди.

❗ДЕФІЦИТУ ВОДИ.

❗️ШКІДЛИВИХ ЗВИЧОК (алкоголь, куріння).

❗️ХРОНІЧНОГО СТРЕСУ (порушення режиму сну, депресії).

❗️ЗАБРУДНЕНОГО ПОВІТРЯ.

ЗВЕТАЄМО УВАГУ НА ЇЖУ:
✅ Різнокольорові овочі та ягоди, злакові; оливкова олія першого відтиску, горіхи, насіння, омега-3 жири, каротини, куркума, імбир, зелений чай (мають протизапальну дію, сприяють регенерації шкіри захищають від негативної дії ультрафіолету);
✅ Вітамін С -- стимулює синтез колагену, від якого залежить пружність шкіри (петрушка, капуста і тд);
✅ Магній та цинк -- зміцнюють бар’єрні функції шкіри (висівки, злакові, цільнозерновий хліб, і тд.).
✅ Білкові продукти -- потрібні для оновлення клітин шкіри — (кисломолочні, яйця, бобові, риба).

❤️ ДЛЯ ЗДОРОВ'Я ШКІРИ ПОТРІБНО:
❤️захищати шкіру від сонця (капелюхи, креми, одяг, окуляри);
❤️спати не менше 7-8 год;
❤️бути фізично активним;
❤️медитувати, слухати гарну музику, вміти знімати стреси.

❗️СТАРЯТЬ, неймовірно старять ШКІРУ:
❗️солодощі (забудьте, відмовтеся, ігноруйте цукор у чистому вигляді);
❗️смажена їжа;
❗️куріння.

Якщо Ви зараз читаєте цей пост і Вам 20-35 років і шкіра прекрасна і гладка, то, щоб максимально зберегти її у такому ж стані, вже давно час звертати увагу на свій спосіб життя.

😀Щоб не було, як у тому анекдоті: "Якщо у вас в'яла шкіра, зморшки, рідке волосся, подвійне підборіддя і бородавки, то крем для ніг Вам не допоможе"

Нехай Ваша шкіра сьогодні отримає максимум приємного 💋💋💋☀️🍵🍏🍊

https://m.facebook.com/photo.php?fbid=1131174816902678&id=100000305102907&set=a.104606112892892&_ft_=top_level_post_id.1342073899146101%3Atl_objid.1342073899146101%3Acontent_owner_id_new.100000305102907%3Aoriginal_content_id.1131174816902678%3Athrowback_story_fbid.1342073899146101%3Aphoto_id.1131174816902678%3Athid.100000305102907%3A306061129499414%3A2%3A1451635200%3A1483257599%3A8312045302753224869&__tn__=%2AsH-R
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Грудня 13, 2018, 11:33:33 11:33
Oksana Skytalinska
10 декабря 2017 г.
ДІЄТА, СТИЛЬ ЖИТТЯ, ДУМКИ І ЗАНЯТТЯ ДЛЯ ТИХ, КОМУ 50+
#okinawaua

Не лише наше тіло змінюється з роками, але і його потреби: те, що добре у 18 може бути шкідливим у 50.
.
Здоровим і струнким, часто без особливих зусиль можна бути в молодості, але після 30 років і харчування, і ставлення до фізичної активності та сну з кожним днем, як у дзеркалі, відображаються на тілі, самопочутті і обличчі.
.
Отже, нам, тим кому двічі за 25 і трохи більше, харчуватися потрібно так.
.
1️⃣ Двічі-тричі в день без перекусів. Перекуси лише для тих, у кого загострення хронічних захворювань органів травлення, або стан відновлення (після операції, інфекції і тп).
Двічі в тиждень дуже корисно відмовитись від вечері. Це стимулює самоочищення клітин (аутофагію), сприяє їх омолодженню, а візуально -- зменшенню вісцерального жиру (того, що на поясі, і від якого ризик гіпертонії, інфаркту, діабету 2 типу).
.
2️⃣ Зменшити долю червоного м'яса в раціоні, замінивши його птицею (курка/індичка), рибою, бобовими (маш, сочевиця, нут, квасоля, боби), соєвими продуктами.
Яйця можна, але виключно "всмятку". Холестерину не бійтеся, без нього не буде достатньо гормонів, засвоєння вітамінів, і в першу чергу, вітаміну Д.
.
3️⃣ Не смажити нічого категорично. Ще якщо організм в 18-20 справлявся з такою наругою над ним, то зараз все може обернутися плачевно: запаленням жовчного міхура, жировим гепатозом, і просто банальним ожирінням, яке також має свої наслідки.
Соняшникову замінюємо на оливкову, і то лише -- в салати.
Сало можна, але не смажене, не копчене, не варене, і лише розміром з 1-2 наперстки:) (ну така сувора правда життя, але це краще, ніж нічого).
.
4️⃣ Забути про існування цукру: глюкози, фруктози і навіть молочного цукру (багато в цільному молоці). Вони безповоротно руйнують білки організму, що може дати початок і катаракті, і проблемам із судинами (атеросклероз, інсульти, інфаркти), печінкою і підшлунковою (стеатоз або ожиріння), з пам'яттю, і підвищити ризик онкологічних хвороб.
Мед. Звести до мінімуму і ставитись, як до ліків -- лише в мінімальній дозі (неповна чайна ложка в день).
Молоко. Ми вже не діти, тому нам лише те, що сквашене.
Фрукти і ягоди. Це і є наші солодощі. Хочеться цукерку, тортик -- а замість нього -- пів яблучка, стаканчик розморожених вишень, мандаринку, пів хурми. І все. З фруктами теж -- без фанатизму.
Пам'ятайте, що кращий фрукт -- це овоч, тому більше овочів.
.
5️⃣ Забути про міцний алкоголь, інколи (не регулярно, і тим більше, не щодня) пригубити сухого якісного вина.
Але краще без алкоголю взагалі.
.
6️⃣ Кава. Якщо любите її, ні в якому разі не відмовляйтеся, але і не "переусердствуйте": 1-2. Кава підтримує печінку в її нелегкій роботі, сприяє збереженню пам'яті, запобігає цукровому діабету 2 типу.
.
7️⃣ Їсти листя і капусту. Зелене всіх відтінків і сортів. Броколі, рукола, шпинат, салат, капуста. Вітамін К захищає серце, мозок і зменшуж ризик раку.
Капуста дає змогу жити довше, бо сприяє очищенню тіла від токсинів завдяки потужним речовинам індол-3-карбінолу та сульфорафану. Обмежити (але не виключити) вживання капусти потрібно лише тим, у кого є гіпофункція щитовидної залози.
.
8️⃣ Квашені овочі, корнеплод топінамбуру, варений артишок, напій з цикорію -- це наші тепер одвічні харчові супутники. Вони залишають нас молодими, бо підтримцють молодість мікрофлори кишечника. Старіє мікрофлора -- старіємо, дряхліємо, хворіємо ми.
.
9️⃣ Горіхи і насіння. Горіхи щодня або через день і виключно сушені. Ніяких смажених, солоних, в глазурі і тп. Насіння льону, чіа -- гаші супутники: 1 чайна ложка замочених звечора і вжита щодня збільшать щанси прожити якраще і довше, а головне, при ясній пам'яті і без інфаркту чи інсульту.
.
1️⃣0️⃣ Вода. П'ємо її після сну, ледь теплу. тим, в кого понижена кислотність шлункового соку -- прохолодну.
П'ємо і протягом дня, тоді, коли хочеться, в середньому 1 літр. Якщо багато потіємо (жарка погода, багато спорту) -- тоді більше.
.
🏃🏻‍♀️💃🕺🏻
Рух.
1. Чим старші -- тим більше руху. Тіло приходить в "профнепридатність" з наростаючою швидкістю, тому -- аеробні (ходьба, біг, стрибки, танці і все подібне, що навантажує "дихалку") і силові: віджиминна, боксування, вправи з гантелями, гумовими джгутами і тп.
.
❤️
Заняття і робота.
Вже до такого віку ми маємо займатися виключно тим, що подобається, і приносить задоволення, і дохід також. Не варто жертвувати своїм єдиним життям, ненавидячи свою роботу і начальника, а варто без страху все змінити. Це Ваше життя і тільки Вам вирішувати, як жити, а тим, хто робить "свою" справу, навіть зорі яскравіше світитимуть, щиро кажу Вам:)
Не бійтеся змін, страх паралізує і відбирає мрії!
.
😄
Сон і нерви.
Спимо нормально, не менше 7 годин, бо безсоння -- не лише мішки аід очима, але й проблеми з головою (пам'ять, настрій, працездатність).
Спимо в суцільній темряві: все зашторено, закрито, ні щілинки світла, ніякого синього і білого світла. Бо тоді страждатиме синтез гормона мелатоніна, а без нього і високий ризик мутацій та раку, і старіння семимильними кроками.
.
Гуляймо. Просто так, насолоджуймося всім, що бачимо. Так теж можна. Не вірите? Спитайте в тих, хто лежить під крапельницями, після операції, або просто не може рухатись, чи хотіли б вони прогулятись в "таку погоду".
.
❗️
Нервуймося менше. Дивимося на життя по-філософськи, з висоти пташиного польоту. Всі проблеми можна вирішити, а нерви відновити важко. Тому -- take it easy:)
.
❤️
Любімо. Своїх рідних. Нерідних також. І братів наших менших. Цінуймо ті роки життя, що маємо, бо багато кому така розкіш вже не доступна.
.
Якщо можете, на 5 хвилин відірвіться від справ і потанцюйте-настрибайтеся, це точно сприятиме довшим рокам життя: https://www.youtube.com/watch…
А потім -- романтично і повільніше: https://www.youtube.com/watch…
або просто послухайте, наберіться позитивних емоцій:)
.

#харчування #їжа #дієти #здоровя #довголіття #комуза50 #молодість #антиейдж #дієтолог #дієтологкиїв #скиталінська #диетологкиев #диета #здорочье #питание #пп #похудение
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Грудня 13, 2018, 11:40:53 11:40
ці поради для всіх, а не тільки для тих,кому 50+
Мені так здається.
 :smilie1:
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Грудня 29, 2018, 12:05:35 00:05

НОВОРІЧНИЙ СТІЛ, ЯК МАРКЕР ВАШИХ МРІЙ ...або думки лікаря-дієтолога про те, що без Новорічного столу можна і обійтись....
.
У той час, як світ прогресивно рухається в бік генної інженерії та високих біотехнологій, коли вчені, вивчаючи молекулярні механізми здоров'я та довголіття, один за одним звітують про позитивний вплив обмеження калорійності їжі, користь свіжих овочів, більшість українських господинь та господарів планують знову бити рекорди з приготування страв та напоїв, які скоротять їхні дні та дні їхніх близьких на цій землі.
.
Один із улюблених передноворічних висловів наших співвітчизників "раз в рік можна все", в ці дні набирає обертів.
.
Під цим "всім" маються на увазі загальнозрозумілі "олів'є", "шуба", "мімоза", "наполєон", або, в залежності від регіону --- "муравєйнік", "катлєти", "трубочки", "пічьоночний торт", сирник, шовдарь, гурка і тому подібні кулінарні "шедеври".
.
На їх приготування йде багато часу, господиня має бути в милі, як загнана коняка, проте добровольців-мазохістів є багато:)
.
ЩО НЕ ТАК ІЗ ОЛІВ'Є?
Прочитавши це, багато хто запитає "а що ж не так з олів'є чи шубою, майонез -- це ж олія, а олія корисна?"
.
Ви коли-небудь пробували випити повну склянку олії за раз? А повну склянку майонезу -- легко, бо у поєднанні з оцтом та жовтками, сіллю та цукром це набагато простіше.
.
У компанії з "катлєтами", биточками та "нарізкою", впереміжку із тортами та тістечками, жиру можна відхопити і місячну норму.
.
Такий жиро-цукровий стрес можна було б і списати на корисний #гормезис (стрес малої дії, який посилює захисні сили організму), але печінка, підшлункова залоза, жовчний міхур та вся система травлення може бути проти.
.
Не дивно, що всі хірургічні, гастроентерологічні, терапевтичні та травматологічні відділення працюватимуть у посиленому режимі -- камінь, про який Ви не здогадувались, чи задавнений тихий гастрит можуть "внєзапно" нагадати про себе.
.
Тому скажу відверто: фраза "на Новий рік можна все (те, про що вище йшла мова), головне знати міру" -- це, як маркер ставлення до свого життя.
.
Хочете збільшити шанси жити здоровіше та довше -- готуйте "стіл довгожителя", обмежтеся ТАРІЛОЧКОЮ, а хочете "жити (і хворіти), як усі" -- готуйте як усі, просто потім не нарікайте, "і откуда ж вона ця напасть взялася?" (про хвороби, я таке чую щодня на прийомі).
.
З довгим емоційним вступом покінчено, що будемо їсти, українські довгожителі? 🙂
.
По-перше, можемо нічого не їсти, бо наїдатися на ніч -- це шкідливо. Вечеряти потрібно не пізніше, ніж за 3=4 години до сну, це так, щоб ще раз нагадати:)
.
Для тих, хто ЩЕ не готовий Новий рік зустріти без столу -- рекомендації нижче.
.
УЯВІМО, ЩО СТІЛ -- ЦЕ ВЕЛИКА ТАРІЛКА
Саме схему #Тарілки використовують для розуміння співвідношення продуктів: 75 - 80% всіх продуктів мають бути РОСЛИННОГО походження.
.
З НИХ -- 3/4 ОВОЧІ.
🥬Свіжа зелень -- з неї треба робити "подушку", на яку кластимуться всі інші продукти, тоді є шанс, що хоч трохи з'їсте її.
Зелень захищає кишечник від потрапляння шкідливих та токсичних речовин в організм, від алергічних реакцій.
.
🥒Квашені овочі -- на чільне місце. Вони сприяють травленню та хорошому засвоєнню їжі, особливо, м'ясної.
•Норма: 1 повна столова ложка на людину.

🥕Варені та запечені -- дають ситість та поглинають все зайве, особливо, жирне та алкогольне.
Тому:
1. Печений гарбуз.
2. Варений буряк.
3. Парові броколі, цвітна капуста та кабачок/цукіні -- впишіть в новорічні рецепти.
До речі, можна довго і не возитися -- найпростіший та найсмачніший рецепт -- парові овочі посипати сиром пармезан -- низькокалорійно, смачно та ситно.
Норма: 1-2 столові ложки.
.
🥜Бобові -- поглиначі всього нездорового, захисники серця, судин та мозку, підживлювачі нашого кишечного мікрокосмосу. Для кращого засвоєння та меншого газоутворення, треба добре проварити, додати базиліку або м'яти.
•Норма: 1 столова ложка вареної сочевиці, маша або нута.
Мало? Достатньо, щоб потім не скаржитися, що "мене від бобових дує, тому я їх не їм".
.
🍪Крупи. Можна з ними, але можна -- і без них. Якщо з ними, то трошки і щось вишукане: запіканка, коржики, хлібці, сухарики.
Вівсяна, гречана та інші цільні крупи маєть важливе достоїнство -- нерозчинну клітковину, яка, хоч і не засвоюється, але все те, що ми наїли і заштовхали в себе, виштовхує назовні і дає відчуття легкості:)

•Норма: тоненький шматочок, розміром із Вашу долоню (без пальців).
Хочете більше? Тоді годину колете дрова тими долонями або півтори години прибираєте двір від снігу та болота.
.
🍎Фрукти, ягоди та горішки -- найздоровіший десерт.
•Норма: розміром із середній апельсин.
Оптимально, якщо це і буде апельсин або грейпфрут. Вигризайте в ньому все, особливо -- білу м'якоть під оранжевою шкіркою: вона багата речовинами, які мають детоксикаційні та протиракові властивості. Так само, як і яблука -- їжте із шкіркою.
.
🥚БІЛКОВИЙ КОМПОНЕНТ СТОЛУ.
Це ті ж
•БОБОВі, про які йшлося вище, а також зелений розморожений горошок та стручкова квасоля.
•РИБА та •МОРЕПРОДУКТИ. Щоб на ніч не наїдатися жирним лососем, запечіть у скляному посуді різну рибу: морську жирну, нежирну білу та морепродукти. Пересипте їх травами, попередньо замаринувавши в чомусь кислому, наприклад, у фруктовому соці.
•М'ЯСО. Вибираємо нежирне і так само маринуємо. Готуємо на пару або запікаємо.
Норма: долоня без пальців.
•ЯЙЦЯ. Хоч і корисні, але без фанатизму -- 1-2 на весь вечір у стравах.
.
🥑ЖИР.
Є жир -- є насичення, задоволення від їжі. Цей древній потяг до жирної їжі дав можливість нашим предкам вижити.
Оливкова, трохи гарбузової олії, різноманітні горіхи та насіння -- оце і все, від чого маємо відштовхуватися.
Ну ще сало (хотіла пропустити, але українці можуть дуже образитися:). Тому сала -- мало, як два пальці, не смаженого, не копченого і не вареного. І бажано з часничком:)
.
🧂НАПОЇ.
Єдиний здоровий напій -- це ВОДА.
Оскільки в новорічну ніч пити просту воду багатьом може здатися не святково, то приготуйте собі щось святкове та корисне водночас, наприклад, фруктово--м'ятну воду або фруктовий квас.
.
Фруктову воду готувати просто: третину ємності, в який готуватимете напій заповнюєте красиво та тонко порізаними фруктами (яблуками, апельсинами, мандаринами, лимонами і тд), додаєте декілька листочків м'яти, заливаєте водою, настоюєте ніч або день.
.
Фруктовий квас: все те саме + порізаний свіжий ананас, додаєте кориці, гвоздики та столову ложку цукру на кожний літр води. Заливаєте теплою водою, накриваєте чистою сухою полотнинкою та залишаєте на світлі 3 дні.
Квас почне бродити , цукор зникне, залишивши замість себе бульбашки вуглекислого газу.
.
🥂ШАМПАНСЬКЕ.
Ну нехай вже буде, бо вчені навіть опублікували якось працю, що шампанське стимулює аутофагію, тобто очищення клітин від всякого сміття 🙂
З трудом віриться, але ж учьоними не посперечаєшся 🙂
Все інше не пийте, хіба трохи пригубіть білого сухого 🙂
.
❤️А ПОЦЕЛОВАТЬ? 🙂
Насправді, коли спитати кожного з нас, якими були наші попередні Нові роки, ми швидко заплутаємося: в пам'яті точно будуть гонитва по супермаркету і повна "тєлєга", весь день біля "мартена", стіл, ялинка, жування та "за Новий рік!"
І все. Навряд, чи ми згадаємо, про що говорили та які плани складали.
.
Тому, можливо, краще спробувати бути оригінальним: поставити декілька страв, а весь інший час заповнити розмовами із близькими по духу/тілу/мріям і тд., людьми? Обніматися, танцювати, радіти кожній миті і кожній емоції? Скільки ж можна їсти? 🙂
.
Мій стіл буде 100% "довголітнім": завтра напишу рецепти 🙂
.
Зможете "перейти Рубікон", тобто поставити щось символічне на Новорічний стіл -- зможете і все інше: правильно харчуватися, спортом займатися, від шкідливих звичок відмовитися і взагалі зробити багато корисного на цій землі 🙂
.
Не зможете...ну що ж...закон Дарвіна ще ніхто не відмінив..
.
P.S. Я навмисно не поставила "традиційне" фото Новорічного столу із силою-силенною нездорових наїдків та алкоголю, бо пора з цим закінчувати: навіть такі фото підсвідомо стимулюють до нездорових дій 🙂
.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Січня 01, 2019, 01:00:46 13:00
Оксана Скіталінська

Що нам треба їсти, щоб не лише танцювати рок-н-рол в 75 ((можна і на столі!), але і цілуватися, закохуватися, бути сексуально привабливим та активним, мріяти і мати змогу насолоджуватися мріями?
.
Ї Ж А !
.
1. Це наші ліки від більшості хвороб!
Якомога швидше позбувайтеся відсталих звичок їсти всякий непотріб або перестаньте їсти лише тому, бо "це ж смачно". Перестаньте вірити, що "можна все, але в міру" -- хто таке Вам сказав і хто знає, що саме "все" і якою є та "міра"?

2. ВЕГЕТАРІАНСЬКА (рослинна) ЇЖА має становити понад 75% Вашого раціону. Не 75% смаженої картоплі (овоч же), а різних овочів.
.
3. ЗЕЛЕНЬ -- щодня: сиру жувати або збивати в блендері, хоч листочок. Вона дає вітамін К2, а він стимулює утворення #мієліну -- захисної оболонки для кожного нервового волокна -- ось Вам один із шляхів до збереження мозку, пам'яті, профілактики розсіяного склерозу, хвороб Альцгеймера та Паркінсона.
А ще зелень активує #імунну систему кишечника -- не матимете "протікаючого кишечника", аутоімунних хвороб, алергій, астми, екземи, псоріазу і тд.
.
4. БОБОВІ -- базове джерело білка. Сочевиця, маш, нут і квасоля -- хоч ложечка, але щодня. Збільшите шанс не мати раку кишечника, матки, молочної залози та простати, аутоімунних захворювань, набагато повільніше старіти і не ожирівати в районі живота -- це все дають бобові у раціоні.
.
5. БІЛОК. Поки ми діти та підлітки, тобто поки ростемо -- їмо білок всякий, тваринний також, акцент -- на яйця.
А вже як вийшли з 30+ річного віку, переходимо поступово на білок рослинний, тобто бобові, горох та горошок, кіноа.
Це значно сповільнить системне, тихе запалення -- основну причину хвороб старості. І з таким, більше "бобовим" білком живемо у здоров'ї та стрункості років до 65-70 і лише після того, можемо більше нежирного білка тваринного (рибного, кисломолочного, яєчного).
.
6. ВУГЛЕВОДИ. Максимально СКЛАДНІ, тобто, в першу чергу, всі овочі, які лише бачите. Що не можна з'їсти сирим, злегка варимо, або обробляємо паром, і все це можна змішувати, уявіть собі. Як огірки з помідорами:)
.
7. ЖИРИ.
Вони визначають, якими бути мемранам наших клітин -- добре сприймати всі нутрієнти, давати змогу рецепторам правильно працювати чи ні. Їстимете випічку з кремом -- знищите всі свої інсулінові рецептори і не дивуйтеся потім, звідки діабет.
Оливкова олія, горіхи, насіння, трошки вершкового масла, сала.
.
8. РИБА жирна, 2чі--3чі в тиждень, дрібна і середня.
.
9. Р Е Ж И М!
Ну досить вже цих безкінечних перекусів, особливо, якщо у Вас зайва вага. Крім інсулінорезистентності в "сухому залишку" не отримаєте нічого.
.
Двічі в день для Вас достатньо.
Якщо дефіцит ваги -- тоді частіше: 3-4 і то -- чимось вкрай низькокалорійним.
Не вечеряйте вже за 3-4 години до сну. Пізня вечеря руйнує наші мітохондрії -- основні виробники енергії в організмі, зношує їх, приводить за надмірного виробництва вільних радикалів, які руйнують все: від ДНК, спричинюючи мутації, до білків імунної системи і тд.
.
10. Г О Л О Д У Й Т Е Ч А С В І Д Ч А С У!
Це корисно. Зменшує відсоток вісцерального жиру, і загального також, знижує рівень запалення та сповільнює старіння, ризик діабету 2 типу, онкозахворювань, особливо -- кишечника, молочної залози, (перевіряється маркерами).
Голодувати можна від сніданку до сніданку, або, навіть, пропустивши вечерю. І так -- раз в тиждень.
Голодувати можна і "обманним путьом" -- так зване псевдоголодування. Це коли ніби і їсиш, і не їсиш, бо калорій мало, і в організмі запускаються процеси відновлення та позбавлення від всього непотрібного.
Мої пацієнти називають це "чудо-дієтою", хоча там є і листя, і горіхи, і боби і все "вполнє тєрпімо".
.
11. Ї Ж Т Е Т Е, Щ О В И Р О С Л О П-О-Р-У-Ч!
Авокадо, банани - то, звісно, клас, але поки ті банани довезуть, то вже тричі оброблять жорсткою хімією. та і дозрівають вони в дорозі, ні на якому не сонці.
Все, що поруч, особливо. -- заморожене, підсушене -- шипшина та інші ягоди-фрукти-овочі -- то для нас найкраще. Хоча і фініка можете пожувать, але ж не кілограм 🙂
.
Рухайтеся багато, так, щоб було мінімум 5-10 годин інтенсивних занять в тиждень; потійте!; спіть також багато.

Радійте життю всіма можливими і неможливими способами.
.
В Новорічну ніч випийте шампанського.
Натанцюйтеся досхочу.
Закохайтеся.
Наробіть приємних дурниць.
Знову випийте шампанського:)
Щось символічно покуштуйте, а хочете -- так наїжтеся, тільки ж так, щоб могти танцювати! 🙂
Життя єдине і не таке вже і довге, але шанси подовжити і його вже є.
.
В Новорічний ранок виспітьсяабо поваляйтеся, пообнімайтеся, або зірвіться і пробіжіться -- все, як бажає душа:)
.
Всіх -- з Новим роком!
З новим досвідом!
З гарними емоціями!
.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Лютого 01, 2019, 11:51:45 11:51

Doctor-dietitian Oksana Skytalinska
7 мин. ·
НАДВОРІ -- СІРІСТЬ, А НАСТРІЙ СОНЯЧНИЙ 🌝
ЦЕ РЕАЛЬНО?
.
От і прийшов той час, який більшість з нас не любить, коли всі новорічні свята позаду, зайві сантиметри рівномірно по всьому тілу, і ми вже й забули, що таке сонячний день, і просто собі якось живемо з надією на весну.
.
Оскільки нам пощастило жити в такому кліматі, і такий період щороку повторюється, треба знати прості речі, як зменшувати негатив цього періоду (це таки можливо).
.
Настрій впливає на наші бажання: якщо "нема настрою", багато хто навіть пальцем не поворухне, не те, щоб ще й піти у спортзал, не кажучи вже про нормальне тренування з мокрою від поту футболкою:)(а рухатись дуже важливо, і про це нижче).
.
ТО Ж ВІД ЧОГО В НАС ПОГАНИЙ НАСТРІЙ?
В першу чергу, від #запалення. Ви зараз здивуєтеся -- яке запалення, де?
Уявіть собі, декілька зайвих, жирових (не м'язевих) кілограмів -- це вже підвищений рівень запальних реакцій в тілі.
.
ЇЖА, ЯКА СПРИЧИНЮЄ ЗАПАЛЕННЯ.
Ранкові хрусткі тости, "налиснички", вареники, тістечка, бутерброд із ковбаскою, всякі офісні печива і вафельки саме зараз вилазять боком, точніше -- не дуже здоровим кишечником, в якому за останні два перед- та постноворічних святкувань сильно змінився склад мікрофлори.
.
Стало більше тієї, яка і сама продукує запальні молекули-цитокіни, що у прямому сенсі "депресують" нам життя, а ще і спричинює "протікання" кишечника і потрапляння інших нездорових молекул.
.
Стало менше корисної #мікрофлори, яка виробляє жирні кислоти, такі, як ацетат, пропіонат, бутират, пентаноат.
Саме ці жирні кислоти позитивно впливають на настрій людини.
.
Мозок дуже чутливий до таких змін, і дає нам знати про це неміцним сном, розладом настрою, поведінки, когнітивних функцій (пам'ять, концентрація уваги і тп), реакцією на стреси та біль.
.
Тому першою умовою до появи радісної усмішки на обличчі є "ізгнаніє" з раціону кіллерів хорошого настрою:
.
🍰солодощів (рідких і твердих), де є доданий цукор (не буду перерахувавати, Ви і самі це знаєте). Замість цукру -фрукти та ягоди;
🍗смаженої їжі (на чому б не смажили); замість цього варіть, запікайте.
🧁всіх маргаринів, "легких" масел та всього, де вони містяться;
🥖виробів з білого і будь-якого тонко меленого борошна (буває, продається такий чорно-коричневий хліб, але це всього-навсього фарбоване біле борошно);
.
🥗любителям соняшникової олії краще замінити її на насіння соняшника, та сирі горіхи (тобто не смажене, не солоні і тд), або на оливкову;
.
🥬Додати клітковини, в першу чергу -- бобових, свіжих та печених/варених овочів, гречаної та вівсяної каш.
👆Щоб бобові принесли користь -- добре вимочимо та добре проваримо, і вживаємо, для тих, хто не звик, з маленьких порцій, приблизно чайної ложки, поступово збільшуючи.
.
Про їжу у цьому пості -- все, завтра буде продовження.
.
АЛЕ.
💃🕺🏻🏃🏿‍♂️🏃🏻‍♀️
Якби можна було настрою додати лише їжею... На щастя, ні! 🙂
Рух, як ніщо інше, покращує настрій. Рухатися треба багато-багато і по-різному, найкраще -- на свіжому повітрі. Рух не лише є антидепресантом, але сприяє виробленню особливих молекул, що відновлюють, "ремонтують" клітини мозку і сприяють утворенню нових -- це нейротрофічний фактор мозку.
.
На фото:
Мій сніданок (breakfast), вечеря (dinner) та обід (lunch) у вигляді перекусу.
.
P.S. ДУЖЕ добре справлятися з хандрою та не допускати депресії допомагають хороші справи: турбота про тих, хто менший, слабший і без Вас кому буде важко ❤️
.
.
Напишіть, як Ви викручуєтеся з кінцево-зимової хандри 🙂
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Лютого 01, 2019, 11:53:46 11:53

.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Лютого 01, 2019, 11:57:54 11:57
Oksana Skytalinska
23 октября 2017 г.
ЯК НЕ ПОСТАРІТИ ЗА ЗИМУ?:)

Чому саме не постаріти?
Бо старість -- це все більш слабнучі можливості організму протистояти стресам, поломкам та руйнуванню, які відбуваютьсяна рівні клітин.
Старість можна легко прискорити шкідливим харчуванням (солодощі, транс-жири, смажена їжа, копченості, надмір омега-6 жирів і надмір їжі взагалі), неприродньою гіподинамією (ліжко-кухня-душ-машина-робоче місце-машина-дім) і руйнуючим способом життя взагалі (щоденні недосипання, постійні переживання, нервування, самоїдство і тд).

Чим холодніше надворі, тим значно менше рухаємось, більше жуємо, причому більше солодощів та нездорових жирів. Від такого харчового садизму страждає все тіло, печінка безмовно збільшується в розмірах, підшлункова залоза працює на виснаження, дружня кишечна мікрофлора масово вимирає, відкриваючи шлях вірусам та токсинам в організм.

.
Але старіти не хочеться нікому. Бо старість -- це далеко не лише зморшки на обличчі, це -- втрата сил та енергії, стрімко зростаючі ризики стати власником букету хвороб і покинути цей світ, не проживши і половини відведеного природою часу.

.
То що їсти, щоб не старіти?
В першу чергу нагодуйте Ваших справжніх друзів - маленьких кишечних мікроорганізмів, які є армією захисту від багатьох харчових небезпек цього світу, особливо тих, які ми нерідко, не задумуючись, кладемо собі до рота.
.
Тому.
1. Зверніть увагу на ПРЕбіотики і продукти, які прицільно підтримують корисну для нас мікрофлору, в першу чергу, Біфідо та Лактобактерії, збільшують їх різноманіття та, відповідно, нашу молодість.
.
✅Напій цикорію;
✅Рисові висівки;
✅Цибуля;
✅Часник;
✅Квасоля;
✅Горох;
✅Артишок;
✅Банани;
✅Морська риба, така, як оселедець, скумбрія, лосось (там є ейкозапентаєнова жирна кислота, одна із різновидів омега-3);
✅Чорна смородина (розморожена);
✅Морква сира;
✅Жовток яйця (варити нам'яко, вкруту - ні).

Хоча б три з цих продуктів нехай будуть у Вашій тарілці щодня.

2. Майте на увазі, що деякі смачні продукти пригнічують життя недружньої мікрофлори, яка відповідальна за старіння, запалення та цілий букет хворобливих станів та хвороб, включно з раком та хв. Альцгеймера.
.
✅Протистафілококову активність мають:
Малина, полуниця, горобина чорнопліднанастій шипшини, чорна смородина, чорниця. Просто розморожуєте ці ягоди і збиваєте їх в блендері в пюре.
.
✅Протипротейну дію мають:
Чорна смородина, абрикоси, малина, журавлина, а також настої звіробою, нагідок.
.
✅Протикандидозну дію (коли занадто розмножуються грибки) мають:
Брусниця, морква свіжа терта, цикорій.
.
✅Протигнилісні властивості мають:
Журавлина та абрикос.
.
✅Широкий спектр дії мають гвоздика і гранат, тому зараз прийшов сезон метати гранати...у свої супермаркетні кошики полюбити гвоздику.
.
І зараз -- саме той час, коли цукру і смаженій їжі не місце в нашому шлунку! Цукор і шкідливі жири нищать корисні мікроорганізми і роблять організм беззахисним перед інфекціями.
.
А ще -- ✅ сауна. Раз в тиждень сауна піде на користь тілу.
.
І ✅фізична ✅активність. Її має бути БАГАТО і РІЗНОЇ: ходіння по свіжому повітрю з 1 або 2 кг гантельками, стрибання, присідання, віджимання, розтяжки, циклічні вправи.
.
І ✅сон. Мінімум 7, 5 годин, краще -- більше. Не економте на сні, сон продовжує активне життя без хвороб та життя взагалі.

! Будьте щасливі, здорові та насолоджуйтесь кожним днем та кожною хвилиною на цій землі!:)
.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Лютого 01, 2019, 11:59:38 11:59


.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Лютого 01, 2019, 12:03:24 12:03
Oksana Skytalinska
26 января 2018 г.
ЗЛИМ СОЛОДКОЇЖКАМ ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ 😊

Майже у всіх солодкоїжок та людей з зі схильністю до надмірної маси тіла є дефіцит #тіаміну (В1) -- першого у списку восьми вітамінів групи В.
.
Однією з причин цього дефіциту є надмірне споживання простих вуглеводів (цукру, солодощів, білого борошна, білого хліба, очищеного рису) та алкоголю.
.
При гіповітамінозі В1 в клітинах накопичуються недоокислені продукти, які токсично діють на центральну нервову систему.
.
💡Тіамін напряму впливає на роботу нервових клітин, оскільки необхідний для синтезу одного з найважливіших нейромедіаторів -- ацетилхоліну.
.
💡Порушення синтезу ацетилхоліну веде до:
-- дратівливості, розсіяної уваги, пригніченого настрою, плаксивості, безсоння, розумової та фізичної втоми, задишці навіть при незначних фізичних навантаженнях, неприємних відчуттів в животі, закрепів (запорів).
.
🍰 Солодощі, кава та алкоголь погіршують засвоєння тіаміну.
Тому тістечко з кавою та коньячком -- не найкраща тріада для хорошого настрою:)
.
П'ЯТЬ ТОП ДЖЕРЕЛ ТІАМІНУ.
💚 Королем по вмісту тіаміну є зелений горошок.
💚 За ним слідують:
💚 Спаржева квасоля.
💚 Квасоля.
💚 Свинина (нежирна).
💚 Горіхи.
.
Тому хоча б двічі в тиждень включайте до раціону страви із зеленого горошку. Зведіть до мінімуму все солодке і Ваша власна мікрофлора буде не лише краще засвоювати тіамін з їжі, але й синтезуватиме його сама.
.
❗️ХАРЧУЙТЕСЯ РІЗНОМАНІТНО і вже навіть цим суттєво знизите ризики багатьох проблем із здоров'ям і матимете завжди хороший настрій:)
_____
P.S. До речі, потреба в тіаміні є також:
= у тих, хто фізично активний;
= у вагітних та жінок, які годують грудьми;
= під час зими;
= підвищеному рівні цукру та цукровому діабеті 2 типу;
= після різних інфекцій та лікування антибіотиками.
_____
На фото:
✅Суп із зеленого замороженого горошку та кореню селери.
Приготування: овочі зварити, збити в блендері, додати ложку вершків і/або кокосового масла, трохи посолити.
.
✅Спаржа відварена, посипана пармезаном із мікрозеленню-мікс (буряк, люцерна, червона капуста, соняшник), стебел селери, авокадо.
.
❤️😊 Будьте здорові, щасливі, радісні, бо життя дарує таку можливість 🙂
.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Лютого 11, 2019, 08:13:43 20:13

Oksana Skytalinska
21 ч. ·
БЕЗ ФІТОНУТРІЄНТІВ ЖИТТЯ ПОГАНЕ І КОРОТКЕ
.
Ми часто чуємо про те, що нам необхідні овочі та фрукти, навіть ВООЗ радить з'їдати 5 порцій в день, але не всі розуміють, чому.
.
Тому що у всій рослинній їжі,, яка є різнокольоровою, окрім клітковини містяться рослинні "фарби", пігменти, які надають їй кольору.
Це і є #фітонутрієнти, названі так після з'єднання двох грецьких слів -- "фіто" (рослина) та нутрієнт (той, що годує, той, що дає життя).
Фітонутрієнти потрібні рослинам -- вони захищають їх від всяких хвороб.
.
І ось саме ці кольори всіх відтінків і мають цілющий вплив на наше тіло.
Ця потреба дуже древня, бо саме фітонутрієнти давали змогу виживати нашим предкам.
Спектр дії фітонутрієнтів дуже широкий: не дають розвиватися запаленням, захищають клітини від стресу, руйнування, мутацій, і купи хвороб, протидіють віковим змінам.

Особливо цінними є яскраво виражені кольори, серед яких -- фіолетові, темно-червоні, сині пігменти.
Найкраще для цього обирати місцеві, звичні нашому смаку, продукти.
.
#ЖУРАВЛИНА, зимова ягода. Кисла, але безмежно корисна. #Антоціани (червоні пігменти) запобігають накопиченню жиру в клітинах печінки (стеатозу), ефективно знижують запалення печінки.
Нема ягоди, ціннішої за журавлину при запальних захворюваннях сечового міхура (циститах).
Цікавим фактом є те, що зараз продається велика кількість різних джемів, засушених ягід журавлини, соків і навіть екстрактів, але жодній фармкомпанії ще не вдалося виділити активні речовини журавлини. Тому додавайте її в смузі, посипате нею салати, використовуйте будь-яку можливість з‘їсти хоча б столову ложку ягід.
.
#НАСІННЯ #ЛЬОНУ. Найбагатше джерело лігнанів, які запобігають онкологічним захворюванням (раку простати, молочної залози та іншим). Корисне для судин, нормалізує тиск, попереджує розвиток гіпертонії. А ще --це прекрасне джерело рослинних #омега3 жирних кислот, які мають сильни протизапальні властивості, сповільнюють старіння. Насіння льону замочити, а коли вбере воду, можна збити в блендері вбо з ягодамв, ябо з цитрусовими -- ось Вам і смачний десерт:)
.
#БОБОВІ -- просто необхідний продукт, що містить в собі не лише повноцінний білок, цинк, залізо, клітковину і купу фітонутрієнтів, і при цьому не містить насичених жирів, як м'ясо.
Боби треба включати в свій раціон щодня, а не лише на свята.
У 2007 році Американський інститут ракових захворювань опублікував аналіз наймасштабнішого дослідження про зв'язок між харчуванням та раком. І в заключенні була рекомендація вживати бобові.
Бобові корисні для серця. Дослідження вичвили зменшення передчасної смерті на 8% при збільшення вживання бобових на 21 грам (це приблизно 2 столові ложки).
Найлегше засвоюється сочевиця, потім іде маш, турецький горох, звичайний сушений горох, і в самому кінці -- квасоля. Тому тим, в кого здуття живота після бобових -- спробуйте сочевицю:)
Але хто любить квасолю -- пом'якшити її можна, якщо на 4 літри води додати чайну ложку соди і замочити в ній квасолю -- це зменшить імовірність метеоризму.
.
#КАПУСТА. Свіжа та квашена, з додаванням оливкової олії та ягід журавлини -- це полівітамінний засіб, а не лише смачний кисленький салат.
Всі хрестоцвіті -- це потужні протизапальні та протиракові природні ліки. #Сульфорафан, речовина, яка утворюється, коли ми жуємо свіжу капусту, захищає мозок, зір, запобігає та лікує цукровий діабет 2 типу, позитивно впливає на стан дітей із аутизмом. Саме сульфорафан допомагає нашій печінці нейтралізувати та позбуватися токсинів.
Квашена капуста оздоровлює, омолоджує кишечний мікробіом, і, як наслідок -- зміцнює імунну систему, зменшує ризик "протікаючого" кишечника.
.
#ШИПШИНА -- найбагатше джерело вітаміну С у легкозасвоюваній формі, тому що вітамін С зв'язаний із фітонутрієнтами шипшини -- біофлавоноїдами. Достатньо вітаміну С -- означає здоров'я імунної системи, свіжу і пружну шкіру, здорові судини.
.
Завтра почнеться новий тиждень.
Спробуйте щось покращити у Ваших харчових звичках.
Ні, не все відразу, лише по одному пункту, тоді зміни будуть приємними:)

На фото -- мій сніданок (але може бути і обід).
.
Суп із зеленої сочевиці з томатом, базиліком і часником. Хліб домашній, із цільнозернового борошна, з додаванням висівок; замість масла - оливкова олія (але можна і трошки масла).
.
Капуста квашена та сира. із журавлиною, заправлені оливковою лією.
.
Десерт насіння льону із мандаринами. (1 столову ложку насіння намочити в теплій воді, потім збити з мандаринами і їсти).
.
Нехай щодня життя дарує Вам несподівані приємні моменти!! 🙂 ❤️🌹

Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Лютого 11, 2019, 08:19:09 20:19
(click to show/hide)


.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Лютого 11, 2019, 08:22:13 20:22
НАДВОРІ -- СІРІСТЬ, А НАСТРІЙ СОНЯЧНИЙ 🌝
ЦЕ РЕАЛЬНО?

(click to show/hide)

Тому першою умовою до появи радісної усмішки на обличчі є "ізгнаніє" з раціону кіллерів хорошого настрою:
.
🍰солодощів (рідких і твердих), де є доданий цукор (не буду перерахувавати, Ви і самі це знаєте). Замість цукру -фрукти та ягоди;
🍗смаженої їжі (на чому б не смажили); замість цього варіть, запікайте.
🧁всіх маргаринів, "легких" масел та всього, де вони містяться;
🥖виробів з білого і будь-якого тонко меленого борошна (буває, продається такий чорно-коричневий хліб, але це всього-навсього фарбоване біле борошно);
.
🥗любителям соняшникової олії краще замінити її на насіння соняшника, та сирі горіхи (тобто не смажене, не солоні і тд), або на оливкову;
.
🥬Додати клітковини, в першу чергу -- бобових, свіжих та печених/варених овочів, гречаної та вівсяної каш.
👆Щоб бобові принесли користь -- добре вимочимо та добре проваримо, і вживаємо, для тих, хто не звик, з маленьких порцій, приблизно чайної ложки, поступово збільшуючи.
.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Лютого 11, 2019, 08:23:46 20:23
ГАРНИЙ НАСТРІЙ НА СНІДАНОК

(click to show/hide)

ЩО ЇМО?
Зелень (шпинат, броколі, рукола і тд).
Яблука.
Ягоди.
Горіхи волоські.
Гречка.
Вівсянка.
Бобові (особливо сочевицю)
Цибуля.
Зелений чай.
Гвоздика.
Орегано.
Кориця.
Мускатний горіх.
.
ЩО ЩЕ РОБИМО? РУХАЄМОСЯ!

Регулярні, тобто щоденні фізичні вправи дуже зменшують прояви депресії і однозначно покращують настрій.
Лише 1 година руханки в тиждень на 12% знижує ризик депресії! А швидка ходьба, біг та інші #аеробні вправи покращують короточасну пам'ять та роботу нейромедіаторів (передачу сигналів між нейронами).
.
Фізичні вправи суттєво впливають на синтез та дію #BDNF -- нейротрофічного фактора мозку, який сприяє розвитку нових нейронів, зв'язок між ними та їхню здатність до виживання.
.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Лютого 11, 2019, 08:26:14 20:26
АНТИМУТАГЕННЕ ХАРЧУВАННЯ
.
1. ✅ Багате клітковиною. Вона поглинає багато мутагенів, нормалізує гормональний стан, зменшує токсичне навантаження на організм. Тому не ігноруйте свіжі, варені та квашені овочі, висівки, бобові та злакові.
2. ✅ Передбачає зелень. Хлорофіл листя є сильним антиканцерогеном.
3. ✅ Багате омега-3 жирами. З них складається клітинна мембрана, яка захищає від проникнення ткосинів та канцерогенів. Тому риба морська, риб'ячий жир-- це не лише гарні слова, але і серйозний захист.
4. ✅ Корисні жири, які не окислюються та мають протизапальну дію. Оливкова олія, додана в салат -- це не лише смачно, але і корисно.
5. ✅ Різнокольорові овочі, ягоди та фрукти. Багаті біофлавоноїдами, які не лише мають протизапальні властивості, але позитивно впливають на кишечну мікрофлору та посилюють репараційні процеси.
.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Лютого 13, 2019, 08:44:32 20:44
Doctor-dietitian Oksana SkytalinskaНравится Страница
10 ч. ·
ГРАНАТ -- ЦЕ МОЛОДІСТЬ!
.
Саме середина лютого -- це вже, здається, крайня точка сірості, слякоті і всьго того, що ми хочемо, щоб швидше закінчилося і прийшла весна:)
.
І саме час їсти гранати. Насправді, їх потрібно їсти завжди, але весь лютий і до кінця гранатового сезону -- це точно.
.
Гранат стоїть на вершині вершин по вмісту поліфенола #елагової кислоти. Потрапляючи в кишечник під впливом мікрофлори елагова кислота перетворюється на цінний "омолоджувальний" продукт -- #уролітін А.
.
Уролітін А робить нас молодими, тому що:
❤️ очищує клітини від клітинного смітття (стимулює #аутофагію), а також -- від старих, зношених мітохондрій, які буквально засмічують клітини і ведуть до збою їхньої роботи, виробляють надмірно багато вільних радикалів, що руйнують клітини і весь організм;
❤️ «омолодження" мітохондрій активує м'язеву тканину -- нам легше отримати красивий рельєф при заняттях спортом і сповільнює вікову втрату м'язів, яка веде до саркопенії (критичноїта старечої дряхлості;
❤️ сприяє синтезу особливих білків, які ущільнюють клітини кишечного епітелію і не дають змогу токсинам, канцерогенам і тлд потрапити через кишечну стінку, тобто оікує синдром "дірявого кишечника";
❤️ має протимікробну дію, пригнічуючи в кишечнику ріст хвороботворних бактерій;
❤️ має протираковий ефект, особливо при різних видах раку молочної залози та простати, запобігає ангіогенезу, тобто прогресуванню раку (утворенню кровоносних судин, які б живили пухлину).

Рекомендація: їжте гранати щодня хоча б місяць і Ви точно відчуєте супер результат! 🙂
.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Березня 12, 2019, 11:34:32 11:34
Уляна Супрун :
ілька порад, як дбати про свої нейромедіатори:

➡ Не займатися самолікуванням та систематичним прийомом транквілізаторів і так званих ноотропів.

➡ Збалансовано харчуватися — наразі, це єдина універсальна пігулка. Вітаміни С, В1, В6, В12 та Е потрібні для утворення нейромедіаторів та захисту нейронів від пошкодження. Немає вітамінів — порушується утворення серотоніну, ацетилхоліну та норадреналіну (читайте про них більше в тексті на нашому сайті). Раціон — це не лише вітаміни, а й амінокислоти триптофан, тирозин і фенілаланін — попередники нейромедіаторів. Насамкінець, здорова мікробіота кишківника забезпечує засвоєння вітамінів та попередників серотоніну.

➡ Якщо ви запитаєте, що їсти, аби бути щасливими, то відповідь така: хумус, фалафель, м’ясо птиці, смородину, чорницю, зелений горошок та стручкову квасолю, всі види капусти, солодкий та червоний перець, висівковий хліб та вівсянку, зелений та білий чай, воду, і не вживати алкоголь. Якщо остання порада поки (!) не для вас, то обирайте маленький кухлик темного пива — це джерело вітамінів групи В та екстрактів хмелю.

➡ Регулярні фізичні навантаження та вправи на баланс не дають нейронам помирати, допомагають їм взаємодіяти, спричиняють виділення дофаміну, серотоніну, ендорфінів та ендоканабіноїдів, стимулюють поглинання мозком потрібних амінокислот, і налаштовують тіло на дотримання порад щодо харчування та алкоголю. Бо щоби тренуватися, потрібно дотримуватися правильного раціону.

➡ Під час обіймів, сексу, споглядання коханих і дітей та проведення часу з однодумцями виділяється окситоцин — важливий гормон та нейромедіатор, що знеболює, заспокоює, і до того ж збільшує кількість рецепторів ГАМК — гама-аміномасляноїй кислоти головного гальмівного нейромедіатору мозку (більше про цей нейромедіатор в статті на сайті). У людей із розладами тривожності та посттравматичним синдромом менший рівень ГАМК чи рецепторів цього нейромедіатору. А окситоцин відновлює чутливість мозку до ГАМК та й загалом дарує купу позитивних емоцій.

➡ Насамкінець, не ігноруйте тривожні сигнали. Якщо ви впізнали симптоми депресії, браку уваги, передменструального дисфоричного порушення (дуже складно проходить ПМС), залежності, посттравматичного порушення чи тривожного розладу, то негайно поговоріть про це із близькими та зверніться по фахову допомогу. Лише лікар може прописати вам потрібний препарат і його дозу або порадити терапію.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Березня 19, 2019, 11:16:44 11:16

Уляна Супрун
14 мин. ·
Багато українців у період Великого посту суворо обмежують свій раціон. Якщо ви або ваші близькі притримуються посту треба знати як про позитивні сторони, яких варто дотримуватися постійно, так і про обмеження, які не принесуть нічого доброго.

Уважно сформуйте свій раціон, щоб зустрітити Великдень здоровими:

▶ Менше м’яса — добре

Великий піст тішить які привід не їсти процесоване м’ясо, тобто ковбаси, сардельки і копченості. Саме воно збільшує ризик деяких видів раку, а також гіпертензії й порушення обміну жирів. Зверніть увагу, що просто шматочок сала і печеного м’яса птиці аж такої загрози не становить. Згадайте про це на Великдень і травневі, коли опинитеся в оточенні ковбас і шашликів.

▶ Більше овочів — ще краще

Можна їсти переважно рис, білий хліб і картоплю й наразитися на брак вітамінів та білкової їжі.

А можна їсти різноманітну рослинну їжу, отримати вітаміни, мікроелементи, клітковину, і, як наслідок, мати здорові кишківник, судини, мозок, шкіру та зміцнений імунітет. Доведена користь веганства і вегетаріанства — передусім в різноманітному рослинному раціоні.

Багато хто обурюється порадами їсти більше овочів і фруктів — але ж м’ясо, ковбаси, алкоголь, солодощі і цигарки коштують значно дорожче.

▶ Бобові — не лише квасоля

Бобові в раціоні це добре, і не лише в піст. Вважайте бобові мультивітамінними пігулками. В них є вітаміни групи В, потрібні для утворення нейромедіаторів, та мікроелементи калій, фосфор, залізо, цинк і марганець. Також це джерело повноцінного білка, тобто незамінних амінокислот. Також бобові — це клітковина, а отже — здоровий кишківник і здоровий рівень холестерину.

▶ Піст — це привід згадати про гриби

Білі гриби, печериці, шиїтаке, гливи та інші гриби містять багато амінокислоти глутатіону, клітковину бета-глюкан, мікроелемент селен, жир холін, вітамін D, антиоксидант ерготионеїн — тобто це набір досить унікальних і дуже потрібних нутрієнтів. Дві порції грибів на тиждень можуть знизити ризик деменції в старшому віці, показало нещодавнє дослідження: https://goo.gl/ZkRQf4

▶ Низькожирова дієта — це небезпечно
Великий піст передбачає майже повну відмову від масла, олій та жирів в складі тваринних продуктів, як то лецитин яєць чи риб’ячий жир. Що нам дасть знежирений раціон?

▪ Низькожирові дієти можуть бути корисними для людей із ожирінням та порушеннями жирового обміну. Але: їх слід дотримуватися місяцями та роками, а не 49 днів, і для схуднення вони такі само ефективні, як суворі низьковуглеводні, повідомляє аналіз, опублікований в the Lancet. Тобто відмова від жирів протягом посту здоров’я принципово не покращить. https://goo.gl/sHsCw4

▪ Авітаміноз. У жирах є вітаміни А, Е і Д, холестерин та поліненасичені жирні кислоти. Без цих вітамінів не працюватиме як слід імунна система, ставатиме гірше зір, може порушитися обмін кальцію і буде сильніше пошкодження молекул тіла вільними радикалами. Поліненасичені жирні кислоти потрібні імунній системі і мозку. Відсутність холестерину в раціоні збільшує ризик депресії та порушення утворення статевих гормонів.

☝Що робити?

По-перше, горіхи, льон, гарбузове та соняшникове насіння піст не забороняє. В них є вітамін Е та поліненасичені жирні кислоти. Їх слід їсти справді багато.

Поєднуйте горіхи і моркву чи курагу — так жиророзчинний про-вітамін А буде засвоюватися.

Не вдавайтеся до довгих тижнів смаження пісної їжі на соняшниковій олії. Так, зі скоринкою смачніше. Але в соняшниковій олії багато омега-6 поліненасичених жирних кислот, які сприяють запаленню та атеросклерозу, а смаження створює канцерогенні сполуки.

І пам’ятайте — “пісні” маргарини в печиві чи громадському харчуванні це джерела трансжирів. А трансжири збільшують запальний фон і сприяють розвитку серцево-судинних хвороб.

▶ Яйця — потрібні

У них є практично всі вітаміни, повноцінний білок та корисні жири: наприклад, холін та лецитин, потрібні для роботи нервової системи та печінки. Якщо ви постуєте, то регулярно їжте соєві продукти, гарбузове та соняшникове насіння, кукурудзу та шпинат. Все це разом дещо замінить яйця.

▶ Молочні продукти — комплексне питання

У молока є темний бік — лактоза. Деякі люди в дорослому віці її уже не розщеплюють, і цільне молоко та продукти із сухим молоком викликають в них здуття чи діарею.

З іншого боку, витримані сири та йогурти корисні і досить безпечні – вони практично не містять лактози і багаті на кальцій, який добре засвоюється. Споживання сирів та йогуртів зменшує ламкість кісток і ймовірність розвитку діабету другого типу. Пісною альтернативою кисломолочним продуктам буде величезна миска квашеної капусти. Саме вона містить і співмірну кількість кальцію, і пробіотичні лактобактерії.

▶ Без риби буде зле

Навіть у Великий піст є кілька днів, коли можна їсти рибу. Багато хто, на жаль, з різних причин рибу не їсть і без посту. А дарма: саме регулярне споживання жирної морської риби (оселедця, скумбрії) забезпечує мозок, серце і судини та імунну систему омега-3 поліненасиченими жирними кислотами. Достатньо з’їсти одну велику запечену скумбрію на тиждень, щоб покрити потребу в жирах. Це коштуватиме як упаковка сосисок.
Але якщо ви вирішили постувати, то щодня їжте лляне та гарбузове насіння, волоські горіхи, морську капусту та тахіні (кунжутну пасту). Це певною мірою компенсує нестачу омега-3 поліненасичених жирних кислот.

▶ Шкідливо харчуватися лише кашами

У піст треба десь брати калорії, і цим джерелом стають вуглеводи. З одного боку в кашах: гречаний, перловій, пшеничній, пшоняній, вівсяній, кукурудзяній — крім вуглеводів є клітковина, мікроелементи, вітаміни групи В та білок. Кожна із цих круп має свою суперсилу. Наприклад, перлова та вівсяна нормалізують рівень холестерину, кукурудзяна містить селен, а в гречаній багато заліза. Каші добре поєднуються із уже оспіваними насінням гарбуза та льону і грибами.

З іншого боку, слід триматися подалі харчування самими лише вуглеводами, особливо білими хлібом, білим рисом і макаронами без нічого. Вони мають високий глікемічний індекс, і саме такий раціон призводить до нестачі вітаміну В1, появі закрепів і набору ваги.

Пильнуйте свій раціон, #абивибулиздорові

Більше про піст на сайті Міністерство охорони здоров'я України: https://goo.gl/grXLUe
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Березня 21, 2019, 09:37:30 21:37
Пані Оксано, враховуючи, що зараз, у розпал передвиборчої кампанії, більшість українців живе у стані постійного стресу, чи є якісь рекомендації у Вас з приводу того, як харчуватися в такий період, аби хоч трохи зменшити негативний вплив стресу?
ответ:
Оксана Скиталінська
Оксана Скиталінська
Вибори завжди були і будуть у нашому житті, а от наше здоров’я – унікальне. Тому раджу звернути увагу на власне життя – якщо ми будемо здоровими, то будуть здоровими і наші думки, і наш вибір, а, відповідно, буде кращим життя.
Щодо харчування, то слід прибрати з раціону продукти, які збільшують стрес і зменшують опірність організму, погіршують стан роботи мозку, збільшують рівень депресії, а, відповідно, призводять до прийняття неправильних рішень. Це – всі кондитерські вироби, смажені страви (особливо на соняшниковій олії), продукти, які містять гідрогенізовані жири, зокрема, маргарин, т.зв. "легке масло" та всі продукти, які його містять. Також слід зменшити кількість солі.
Паралельно з тим потрібно додати до раціону чотири основні продукти, які покращують роботу мозку та зменшують рівень стресу: горіхи, насіння льону, ягоди (можна морожені) і листову зелень (петрушку, шпинат, зелений салат, капусту броколі).
Крім того, слід нормалізувати спосіб життя, більше спати і щодня хоча б 30 хвилин займатися інтенсивними вправами.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Березня 21, 2019, 09:57:09 21:57

Яку спецію особисто ви вважаєте цар-спецією?:) І чому? Яку б радили обов’язково вживати всім, хто живе в нашій країні?
ответ:
Оксана Скиталінська
Оксана Скиталінська
Немає такої королеви спецій. :) Тому що здорове харчування – це різноманітне харчування. Кожна спеція має свій корисний вплив на організм. Зокрема, куркума має протизапальний, противірусний, антиканцерогенний ефекти. Корисна при захворюваннях суглобів. Чорний перець покращує засвоєння куркуми. Кориця нормалізує рівень цукру в крові. Гвоздика оздоровлює мікрофлору кишечника, пригнічує розмноження патогенних мікроорганізмів і покращує стан здоров’я. Дуже корисними є пряні трави: розмарин, меліса, м’ята, базилік. Завдяки присутності розмаринової кислоти, вони дають змогу організму самоочищатися на клітинному рівні, оскільки стимулюють процес аутофагії. Саме тому в нашому раціоні мають бути присутні різні трави і спеції.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Березня 21, 2019, 10:04:18 22:04
здесь еще вопросы и ответы

https://glavred.info/chat/917-oksana-skitalinska.html
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Квітня 15, 2019, 08:26:18 20:26
Оксана Скиталінська.

🥑🌿🍀ГЛУТАТІОН, ФОЛАТИ, МОЛОДІСТЬ І ДОВГОЛІТТЯ

Глутатіон - це маленька внутрішньоклітинна молекула (синтезується в печінці), один із найпотужніших природніх антиоксидантів, необхідних для процесу детоксикації, один із "ключів" до довголіття (вміст глутатіону у довгожителів вищий, ніж у "звичайних" людей).
Після 20 років вміст глутатіону зменшується зі швидкістю приблизно 10% кожні 10 років у здорових людей.

Високий рівень глутатіона запобігає розвитку патологій, посилює стійкість клітин організма до хімічних і фізичних факторів (забрудене повітря, хімічні речовини в побуті, повітрі, продуктах харчування, ліки)

Саме глутатіон виконує роль кон'югата ("зв'язувача") ксенобіотиків і полегшує їх виведення з клітин, в тим самим, зменшує ризик розвитку хронічних захворювань і мутацій. Ксенобіотики - це речовини, чужорідні для організму (вихлопні гази, хімічні речивини, пестициди, неекологічні миючі засоби та косметика, більшість ліків).

ГЛУТАТІОН:
• Збільшує середню тривалість життя;
• Захищає нервові клітини від утворення бета-амілоїдних бляшок і там самим захищає від хвороби Альцгеймера (старечого слабоумства), тобто гальмує старіння мозку,
• Запобігає розвитку дегенерації сітківки (одна із причин втрати зору);

ВИСНАЖУЄ синтез глутатіону:
• пластикові контейнери і пластикові упаковки для харчових продуктів;
• хлор у воді;
• формальдегід і стирол (принтери з тонером);
• погане харчування;
• хронічний стрес, депресія;
• світлове забруднення (спання з включеним світлом, комп'ютером, телефоном, вуличними ліхтарями, яке пригнічує синтез гормона мелатоніна).

Зелені овочі (авокадо, броколі, спаржа) є хорошим джерелом глутатіона.

АВОКАДО багате олеїновою кислотою, що має виражений протизапальний ефект.
Запалення - одна із провідних причин старіння, аутоімунних захворювань, атеросклерозу судин, старіння імунітету.
Є дані, що протизапальний ефект авокадо подібний до ібупрофена та аспірина (нестероїдні протизапальні).

Регулярне вживання авокадо знижує рівень "поганого" холестерину (ЛПНЩ) на 32% і підвищує "хорошого" (ЛПВЩ) на 11%, та знижує рівень тригліцеридів на 20%.

ФОЛАТИ (походить від лат.слова "фоліум" - листок) -- натуральна форма вітаміна В9.

При дефіциті фолатів росте рівень ГОМОЦИСТЕЇНА (маркера серцево-судинних проблем та хвороби Альцгеймера), падають розумові здібності, росте ризик ракових пухлин та розвитку внутрішньоутробних патологій у майбутньої дитини.
Харчування, багате фолатами на 90% запобігає розвиток дефектів нервової трубки у новонароджених дітей та на 40% скорочують ризик вроджених вад серця.

ШПИНАТ - є одним з кращих джерел фолатів. Їз також багато у листових овочах - салат, брюсельська капуста і авокадо.

ХОЛІН є важливим компонентом для мембан нервових клітин, покращує пам'ять.
Є гепатопротектором і ліпотропною речовиною (захищає печінку).
Дефіцит холіну веде до відкладення жиру в печінці, ураженню нирок.

ГОРОШОК багатий не лише холіном, але й інуліном, флавоноїдами (природніми протизапальними фітонутрієнтами).

Є також джерелом рослинних білків, тому особливо потрібний у харчуванні після 40+ і вкрай необхідних у харчуванні тих, кому 50+, коли потрібно зменшувати кількість тваринних білків.

Наше тіло - найбільша цінність, яка в нас є.
Правильна їжа допомагає нашому тілу почуватися здоровим, а нам - щасливим 😊🥑🌿🍀☘️💯

НА ФОТО: суп із свіжого шпинату, замороженого горошку і сирого авокадо.

Шпинат з горошком зварити, додати ложку вершків, свіжу зелень петрушки, свіжі листя шпинату, стигле авокадо і збити в потужному блендері до пюре.
В готову страву додати пару крапель хорошої оливкової олії першого холодного віддиму і пару шматочків стиглого авокадо.

❗️Про науково підтверджене харчування, омолодження за допомогою їжі детально йтиметься на лекційній конференції 20 травня, ось посилання: https://www.facebook.com/events/1878779992392748/?ti=icl
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Квітня 15, 2019, 08:32:28 20:32
Оксана Скиталінська.

МЕГА-3 І РИБА
✅ Омега-3 жири потрібно шукати в ОСЕЛЕДЦІ та СКУМБРІЇ, але не в лососі (як правило, весь супермаркетний лосось -- це риба, яка народилася і виросла в неволі, на штучних кормах, тому омега-3 там знайти проблематично), тому для любителів лише червоної риби бажано доповнювати раціон омега-3 жирами з капсул;
✅ Омега-3 збережені виключно у СИРІЙ (засоленій або мороженій) рибі, оскільки будь-яка термічна обробка (варіння, смаження, запікання) змінює їх формулу і на "виході" Омеги-3 там немає;
✅ Для безпечного споживання такої риби потрібно купувати добре просолений оселедець або скумбрію і потім вимочувати у воді;
✅ НЕ вибирайте "малосольну" рибу, щоб знизити ризик зараження глистами;
✅ поєднуйте рибку з корисними "компаньйонами" -- цільнозерновим хлібом, зеленню, овочами, натуральними напоями (настоєм шипшини, узварами та компотами без цукру, березовим соком і тп).

☀️Свій сніданок я максимально наблизила до весни:
☀️два бутерброди із улюбленого цільнозернового житнього хліба, намазаного вершковим маслом за принципом "замазала дірочки";
☀️скумбрія (зняла попередньо шкірку);
☀️кружальця яблука та помідора;
☀️зелена цибуля, шпинат і петрушка (петрушка "витирає" запах цибулі, тому їжте спокійно, але все ж почистіть зуби після сніданку);
☀️склянка свіжого березового соку.

Омега-3 жири (докозагексаєнову і ейкозапентаєнову) можна знайти також в яйцях (переважно від домашніх курей), насінні льону і горіхах (альфа-ліноленову), тому харчуйтеся простою, вдома приготовленою їжою.🌿🌿🌿 Гарного і збалансованого Вам дня 🙂
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Квітня 17, 2019, 06:24:57 18:24

Oksana Skytalinska
45 хв. · Kyiv ·
ЗДОРОВИЙ МОЗОК І КИШЕЧНИК - це два «Атланти», на яких тримаються всі функції нашого тіла, наші емоції, сприйняття світу, закоханість в нього і навіть щаслива усмішка на обличчі.
.
Один Атлант підтримує іншого, і лише разом вони — сила.
Обидва люблять дуже подібну їжу, бо ще в утробі матері розвинулись із однієї тканини.
.
Ця їжа дуже проста: трохи #бобових, бо це супер продукт, який поєднує білки з розчинною клітковиною.
.
Бобові живлять «елітну» мікрофлору кишечника, а та, із вдячності, синтезує КЛЖК (коротколанцюгові жирні кислоти), які омолоджують кишечник і мозок.
Мозок приймає правильні рішення, і ми отримуємо від цього приємні емоції.
.
Червоний #пекучий перець пригнічує розмноження умовно патогенної мікрофлори, щоб знала своє місце:)
.
Томатний сік - це поліфеноли, каротиноїд #лікопен, які зміцнюють ГЕБ (гемато-енцефалічний бар‘єр), цей фільтр-трудягу, який невтомно працює, вибираючи з потоку поживних речовин, які поступають з током крові у мозок, лише найкращі.
.
#Олеанолова кислота оливкової олії - це і природній протизапальний засіб, і «омолоджувач» судин і засіб, який стимулює сомоочищення клітин від різного роду сміття, і входить до складу багатьох оздоровчих дієт: Середземноморської, DASH (від високого тиску) і MIND - дієти для здорового мозку.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Квітня 30, 2019, 08:45:40 20:45

Oksana Skytalinska в праздничном настроении.
27 апреля в 10:49 ·
#ВЕЛИКОДНІЙ #СТІЛ #ДОВГОЖИТЕЛЯ
(здорові страви, напої та принципи складання святкового меню)
.
☀️Складати великоднє меню треба таким чином, щоб це були не лише традиційні страви, але і профілактично-лікувальні, тобто кожна страва живила та відновлювала тіло і давала йому енергії.
.
Правила компонування страв.
1️⃣ Побільше #клітковини: 75% мають становити страви із рослинних продуктів: овочі свіжі та запечені/варені, гриби, водорості, насіння, горіхи, бобові. Клітковина наповнює шлунок і дає стійке відчуття ситості.
.
2️⃣ Присутність #омега3 жирів: риба морська, водорості, насіння льону/чіа та горіхи. Захищають клітини від масивного стресу, викликаним надмірною кількістю різноманітної за складом їжі.
.
3️⃣ Страви з #пребіотиками (речовинами, які "прицільно" живлять корисну мікрофлору, забезпечують якісне травлення та зміцнюють кишечний імунітет): страви із печених яблук, ріпчаста цибуля в салатах, зелений банан, бобові.
.
4️⃣ Різнокольорові #фітонутрієнти: різні види зелені (салат, шпинат, броколі, петрушка), морква та гарбуз, ягоди. Вони регулюють обмін речовин та забезпечують нормальне фунціонування різних типів клітин, мають захисні та регенеративні властивості.
.
5️⃣ #Спеції та пряні #трави: розмарин, м'ята, базилік. Оздоровлюють клітин, посилюють процеси "самоочищення", пригнічують масивне розмноження хвороботворної мікрофлори, зменшують та запобігають здуттю живота, покращують засвоєння.
.
💯
Особливості приготування страв.
.
🔆ПАСКА.
Коли випікаємо, додаємо трошки цільнозернового борошна та вівсяних висівок, а також -- багато дрібно порізаних сухофруктів, трошки куркуми/імбиру, а також -- цедру лимона.
Така пасочка матиме низький глікемичний індекс (не підвищуватиме рівень цукру в крові), протизапальні властивості, не викликатиме здуття і бродіння в кишечнику та матиме кисло-солодкий смак.
.
✅ До традиційних крашанок, ковбаски, холодцю, яких треба лише покуштувати (розговітися), додаємо ще декілька здорових страв та напоїв.
.
🔆ЗАПІКАНКИ ТА САЛАТИ.
До них додаємо трошки вівсяних висівок, куркуми, чорного перцю.
.
Варіанти:
🔆ЗАПІКАНКА ІЗ ГАРБУЗА, КАРТОПЛІ, ГРИБІВ, ПАРМЕЗАНУ І БАЗИЛІКУ.
Гарбуз трошки запекти до стану "аль денте", тобто не до кінця.
Форму змастити оливковою олією або топленим вершковим маслом, посипати вівсяними висівками, викласти шматочки гарбуза, змішані з дуже тонкими пластинками грибів, куркумою, висівками, сіллю і базиліком, залити збитим виделкою яйцем з пармезаном, залити запіканку, посипати пармезаном, відправити в духовку. При подачі посипати зеленню. Подавати холодною, порізаною на шматочки.
.
🔆САЛАТ ІЗ МОРСЬКОЇ КАПУСТИ, АВОКАДО І АПЕЛЬСИНА.
Всіх продуктів взяти порівну. Апельсин можна звільнити від плівок, але не обов'язково -- там теж багато корисного.
.
🔆САЛАТ ІЗ БУРЯКА, КУРАГИ, ГОРІХІВ І ГРЕЙПФРУТА.
Також всіх інгредієнтів беремо порівну. Буряк варимо/запікаємо. Грейпфрут зочищаємо від плівок. Курагу вибираємо максимально темну і, розмочену, ріжемо на половинки. Майже не перемішуємо, щоб складники не зафарбувались у буряковий колір. Заливаємо оливковою олією.
.
🔆МАСЛО ІЗ ШПИНАТУ/ГОРІХІВ/ОЛИВОК. Шпинату беремо побільше, миємо, збиваємо із маслом в блендері, додаєжмо трошки солі.
Має бути зовсім зеленим.
Так само можна використати петрушку, горіхи (дуже смачно із фісташками) або зелені оливки (без кісточок).
.
🔆ПАШТЕТ ІЗ НУТА/СОЧЕВИЦІ З КЕШ'Ю.
Бобові замочуємо, варимо до м'якості, зливаємо воду повністю, збиваємо в блендері з горіхами кеш'ю, додаємо оливкової олії, розмарину сушеного, солі, чорного перцю та куркуми.
.
🔆ЖЕЛЕ ІЗ КУРАГИ, ЛИМОНА І ПЕЧЕНИХ ЯБЛУК.
Курагу розмочуємо (вибираємо максимально темну), збиваємо в блендері з м'якоттю печених яблук і половинкою цілого лимона.
Змішуємо з розмоченим желатином, заливаємо у формочки, охолоджуємо.
.
🔆МОРОЗИВО РІЗНЕ.
За основу беремо банан. Його потрібно очистити , покласти в пакет і заморозити. Потім збити в блендері. Можна додати трошки 33% вершків або столову ложку кокосового масла. Розділити на частинки і в кожну додавати різні складники: фісташки, лимон, ягоди, какао і шматочки шоколаду.
.
🔆НАПІЙ АДАПТОГЕННИЙ.
Запарюємо неміцний зелений чай та м'яту. Проціджуємо. Заливаємо в банку, і третину наповнюємо розмороженою малиною та нарізаними тонко мандаринами із шкіркою та шматочками імбиру. Зелений чай має дуже сильні оздоровчі та адаптогенні властивості, позитивно впливає на роботу печінки, захищає клітини всього організму, а, особливо, печінки та мозку від харчового "перегрузу", допомагає почуватися бадьорим і не мати сонливості та втоми після "святкувань" 🙂
.
НАГАДУЮ: нічого не смажимо, лише готуємо на пару або запікаємо в скляному посуді замість фольги, використовуємо оливкову олію замість соняшникової рафінованої, вершкове масло замість маргарину, розмочені сухофрукти замість цукру.
♥️
Найголовніше за Великоднім столом -- це саме життя і любов.
Все інше -- лише похідне, але і його також треба зробити максимально приємним і незабутнім.
.
♥️
Тому піклуйтеся про себе не лише їжею, яку можна жувати і ковтати, але і відчувати емоційно:)
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Травня 01, 2019, 07:33:37 19:33
РОЗГОВІЛИСЯ, НАЇЛИСЯ, РОЗІЗЛИЛИ NF-KB І ...ПОСТАРІЛИСЯ
.
Як би піднесено не ставилися ми до Великодніх свят, безконечні застілля, жування та сидіння таки зробили свою #запальну справу -- у більшості з нас ці застільні посиденьки активували "сплячого джина" -- так званий транскрипційний фактор #NFkb.
.
Ця складна білкова молекула, яка знаходиться в клітинах в неактивному стані, миттєво активується, коли організм зазнає великого харчового навантаження та стресу і коли різко зростає рівень запалення.
.
Велика кількість вільних радикалів та запальних #цитокінів (особливих білкових "запальних" молекул), що утворюються при такому не здоровому проведенні часу, атакують ДНК, викликаючи мутації, які ведуть до прискореного старіння клітин.
Це масове запалення охоплює всі, без винятку, тканини, зокрема, нервову, викликаючи депресію та нейродегенеративні розлади, серцево-судинну та всі інші, спричинюючи фіброз тканин і погіршення їхньої функції.
.
#Переїдання особливо виражено активує NF-KB, особливо, якщо є хоч трохи зайвої ваги, не кажучи про ожиріння, яке саме по собі створює постійний запальний фон.
.
У відповідь на сигнали про пошкодження тканин NF-KB активує гени, а вони в свою чергу -- білки, які активують імунний захист.
.
#Запалення та #імунітет -- це, як інь і янь: дуже потужна зброя і чим рідше ми нею користуємося, тим краще, оскільки надмірно активований імунітет може спрямувати свою дію проти наших власних тканин, наслідки якого можуть бути непередбачуваними (аутоімунні захворювання, когнітивні порушення, депресії, розлади сну, атеросклероз, інсулінорезистентність, діабет 2 типу, кишкові захворювання -- хворобу Крона, неспецифічний виразковий1 коліт, артрит, синдром хронічної втоми, алергії,шкірні захворювання -- екзема, псоріаз і багато, дуже багато інших).
.
ЯК НЕ ГІПЕРАКТИВУВАТИ NF-kB?
1. Більшість овочів та кисло-солодких фруктів стримують активацію NF-KB, тому робимо акцент на них.
2. Скорочувати калорійність їжі -- тому знову повертаємося до пункту 1 і готуємо страви з овочів і вжииваємо салати. НЕ перекусуємо між прийомами їжі.
3. Робимо вправи, ходмо, стрибаємо, одним словом, рухаємося і це дуже сповільнює активність NF-kB.
👉 Особливо пригнічують активацію NF-kB різкі та рвучкі вправи (вистрибування, присідання подальшим вистрибуванням і тп).
4. Медитуємо.
5. Чорниця. Годиться морожена. А також барбарис. Годиться сушений, достатньо пожувати жменьку ягідок.
6. Стійкий крохмаль -- зелені банани, холодна картопля в мундирі (одної вистачить, не пів відра:).
7. Зелений чай з жасмином та ройбуш.
8. Гранат. Дзьовайте ввечері, заодно помедитуєте 🙂
9. Насіння льону.
10. Хрестоцвіті. Це всі сорти капусти, редька та рукола.
11. Куркума, імбир, перець чорний та кайєнський.
12. Розмарин, базилік, кріп.
13. Кориця.
14. Помідори.
15. Продукти, багаті цинком -- морепродукти, шпинат, гарбузове насіння.
16. Продукти, багаті магнієм -- гречка, овес, ячмінь, горіхи.
17. Продукти, багаті фітиновою кислотою, зокрема, сушені грецькі горіхи та бобові. Горіхи не вимочувати попередньо.
18. Продукти, багаті кверцитином та фізетином -- яблука, полуниця.
Писала б більше, але гарна цифра і цих достатньо 🙂
.
Тому.
Готуємо зелені салати з додаванням базиліку, розмарину, петрушки та кропу..
Можемо вживати пастилу без цукру з полуниці та яблук.
Жуємо горіхи щодня.
П'ємо суміш зеленого чай з жасмином та ройбушем, туди вкидаємо імбир, гвоздику.
.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Травня 04, 2019, 12:45:27 12:45
ДЕСЕРТ ДОВГОЖИТЕЛЯ:
ЯБЛУКО І ЧОРНИЙ ШОКОЛАД
Що ж такого особливого у такому поєднанні?

ЯБЛУКО:
• містить потужний флавоноїд кверцетин, який не лише продовжує здорове життя, але і саму тривалість життя.

Яким чином?
Кверцетин яблука сприяє самознищенню (апоптозу) старіючих (СЕНЕСЦЕНТНИХ) клітин внутрішньої стінки судин (ендотелію) та стовбурових клітин кісткового мозку. Це:
• покращує роботу нирок, серця
• посилює стресостійкість клітин
• пригнічує запалення, незалежно від його локалізації
• знижує ризик мутацій
• покращує стан м'язів та запобігає дряхлості (саркопенії), яка тихо знищує наші м‘язи, а з ними - і нашу силу та енергію
• стимулює аутофагію
• покращує витривалість (важливо для тих, зто займається інтенсивною фізичною активністю та спортом)
• зменшує ризик #остеопорозу
• оздоровлює кишечну мікрофлору

КВЕРЦЕТИН є потужним інгібітором (споввільнювачем) Р-глікопротеїна, білка, який заважає лікам виявляти свою дію (дуже важливо, наприклад, при хіміотерапії).

Засвоюваність (біодоступність) кверцетину низька. АЛЕ. Пектин (клітковина м'якоті) яблука покращує засвоюваність. Ось чому ЯБЛУКО КОРИСНІШЕ, НІЖ ЯБЛУЧНИЙ СІК.

РУТИН яблук:
• захищає печінку від ожиріння (стеатозу)
• гальмує запальні процеси в печінці
• захищає від однієї з провідних причин старіння - ГЛКАЦІЇ білків
• нормалізує тиск крові
• зменшує жир навколо талії (вісцеральний жир, варай небезпечний для здоров'я)

ШОКОЛАД (без цукру! і максимально чорний!) є джерелом катехінів:
• покращує пам'ять, запобігає відкладенню амілоїдного білка в нейронах, який є причиною нейродегенерації, має потужну нейропротекторну дію, запобігає депресії
• має майже зцілюючу дію на тих, у кого високий ріверь цукру
• нормалізує тиск крові
• виводить зайву рідину з організма
• знижує ризик хвороби Альцгеймера і Паркінсона
.
P.S. Я би радила ставитися до шоколаду, як до природніх ліків і купувати 100% чорний (так, він дорогий), і вживати його по шматочку-два в день, і не купувати все, що нижче 85% (і навіть такий не є суперздоровим, бо багато цукру і зайвого жиру).
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Травня 07, 2019, 09:03:14 21:03

Уляна Супрун
41 мин. ·
Сьогодні багато людей задумалися, якими продуктами можна замінити цибулю

Багатьом вона не до смаку, викликає алергію, погіршує синдром подразненого кишківника та часом здається взагалі антисоціальним продуктом.

Виявляється, цибулю можна замінити на не менш корисні та поживні продукти.

🔸Ріпчаста цибуля містить мало вітамінів та мінералів. Значно поживнішими є зелена цибуля та порей. https://bit.ly/2DV1aYr.

Вони містять багато кемпферолу. Це корисний для здоров’я судин флавоноїд, який наразі активно досліджують у зв’язку із потенційними протипухлинними властивостями. Кемпферолу багато в квасолі, молодих бобах, вині, малині, спеції гвоздиці та чорному чаї. https://bit.ly/2J8fMrt. Тому можна обирати і ці продукти.

В пореї та зеленій цибулі багато вітамінів А, К, В6 та магнію. Ви здивуєтеся, але співставний вміст вітамінів та мінералів також в кропиві. Її можна додавати до зеленого борщу чи рису. https://bit.ly/2DVAZAK

🔸В цибулі є пребіотики — речовини, які полюбляє кишкова мікрофлора. Втім, розчинну клітковину цибулі можна замінити в раціоні коренеплодами: селерою чи пастернаком, вівсяною та перловою кашею чи яблуками. https://bit.ly/2fFHD36

🔸Цибуля корисна для печінки. Вона знижує рівень цукру в крові, допомагає нормалізувати баланс ліпопротеїнів та зменшує запалення. Але лише в разі поєднання зі здоровим збалансованим раціоном.

Співставними і не такими антисоціальними продуктами можуть бути кріп, кориця, імбир, кінза та насіння коріандру. Це лише приклади продуктів, які корисні і запашні. Але жодні з них не є ліками.
https://bit.ly/2J6nLWi
https://bit.ly/302cSdg
https://bit.ly/2Jb854b

🔸Цибуля має специфічний запах завдяки летким сірковмісним сполукам. Якщо ми смажимо цибулю чи їмо її зі сметаною, то відбувається жирова екстракція — весь аромат вловлюється жирами і зберігається.

🔸В часи, коли не було спецій, цибуля була знахідкою, адже робила їжу запашнішою. Але можна трохи зекономити та збагатити смак страв завдяки уже згаданим спеціям та зелені.

Ще один варіант — посмажити редиску. Редиска, як і цибуля, також багато на сірковмісні сполуки, і може дати певної солодкої гіркоти та аромату. https://bit.ly/2VWODOB

🔸Якщо ви любите додавати до страв смажену цибулю через смак та золотистий колір — зверніть увагу. Смаження продуктів до золотистої скоринки називаються реакція Майяра (Maillard reaction). Тоді цукри реагують з білками та відбувається карамелізація. Коли крохмаль розпадається від нагрівання до цукрів, а цукри утворюють мальтол і фуран, коричневі сполуки з карамельним і горіховим смаком. https://bit.ly/2SSf2HS

І тут зрада — продукти реакції Майяра шкідливі для здоров’я, і залучені в розвиток діабету, серцево-судинних хвороб та порушення роботи нирок. https://bit.ly/2DU3nDE. Тож не переймайтеся — суп без засмаженої цибулі буде навіть корисніший.

Якщо вам дуже треба зробити паштет чи печеню ніжнішими, то потушкуйте замість цибулі багаті на клітковину та мінерали яблука груші, або уже згадані пастернак чи селеру.

🔸І наостанок. Якщо ви все-таки купуватимете цибулю — вживайте її лише як частину збалансованого харчування, а не для лікування хвороб. Наразі авторитетних доказів, що цибуля має виключні лікувальні властивості не існує.

Натомість за останні десять років світове виробництво цибулі збільшилося на 25%. Саме через те, що люди використовують цибулю для лікування різних хвороб, а не споживають в їжу. https://bit.ly/2PQYe3L

До прикладу, цибуля не лікує застуду. Так, цибуля справді має певні бактерицидні властивості, але застуду викликають віруси. Якщо вам треба лікувати нежить чи хворе горло, краще випийте теплого чаю і поспіть. А проти грипу допомагають лише вчасна вакцинація та щоденна гігієна. Якщо ж у вас висока температура, то слід не шукати цибулю, а запланувати візит до лікаря. https://bit.ly/2H7Xtk8

#абивибулиздорові
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Червня 27, 2019, 11:24:45 11:24
Doctor-dietitian Oksana SkytalinskaВподобати сторінку
20 год ·
#ЛІТНІ #ЕЛЕКТРОЛІТНІ

Як готувати літні відновлювально-енергетичні #напої
.
В мене для Вас три новини: 1-- сьогодні жарке літо, 2-- воно ще попереду і 3 -- таких жарких літ буде немало 😀

Тому є речі, які варто запам'ятати надовго, а саме: як готувати літні тонізуючі напої.

Вони мають готуватися зі знанням справи, тобто справді не допускати в'ялості, сонливості та втоми, яка нерідко буває в таку погоду.

Оскільки влітку тіло нагрівається, то реакцією організму на зниження температури є #потіння.
При потінні втрачається не лише #вода, але і #електроліти (мінерали), в першу чергу, #калій та #натрій, а також водорозчинні #вітаміни (вітамін С та вітаміни групи В), #фітонутрієнти та #білки.

Всі ці речовини є дуже важливими для нормальної роботи серця, судин, нервової системи, обміну речовин, травленя і нейтралізації шкідливих для організму сполук, підтримки кислотно-лужної рівноваги (рН).
Тому щоденна спека не може не даватися взнаки: ми відчуваємо себе "вареними" та розмореними, одним словом, "сонні мухи".

❤️Особливо вразливими до високих температур є люди з підвищеним тиском, атеросклерозом, люди старшого віку, діти.

🥒🥬🍌🥔🍑
Багато води та калію в сирих овочах, особливо в огірках (147 мг на 100 г), печеній та вареній у "мундирі" картоплі, бананах, абрикосах, куразі, горіхах, білій квасолі; а рекордсменом є кріп (тому малосольні домашні квашені огірочки -- це літній хрумкий супер засіб, збалансований по лектролітам)

❤️При дефіциті калію виникає слабкість, закрепи (запори), відчуття спраги, сухість в роті та апатія. Може виникнути в заядлих любителів кави.

🥚Натрій ми одержуємо з молочними продуктами, яйцями та із сіллю. Денна норма солі для здорової людини --приблизно половина чайної ложки (без гірки) в день.
На щастя, дефіцит натрію не так вже і часто зустрічається, проте, якщо харчуватися переважно рослинною їжею і відмовитися від солі, такий дефіцит можливий (тому від солі повністю не відмовляйтеся).
Характерним симптомом дефіциту натрію може бути падіння артерівльного тиску та збільшення набряків.

🌱Селера -- це овоч, в якому в оптимальному балансі є і вода, і калій, і натрій.
Тому стебла селери можуть бути основою електролітно-полівітамінних напоїв.

🌿🍋🍓
М'ята, імбир, лимон, ягоди посилюють слиновиділення, яке пригнічується під час спеки. Крім того, ці продукти багаті біологічно активними речовинами та вітамінами, і позитивно впливають на мікробіоту кишечника, зміцнюють кишечний бар'єр, і, віпдповідно, підтримують нормальну роботу імунної системи, не допускаючи її гіперактивності.

ЯК ГОТУВАТИ
🥒Овочевий
В чисту фільтровану некип'ячену воду (або мінеральну) дуже тонко нарізаєте огірок, імбир, стебла селери, ріжете листочки м'яти. Доливаєте води, даєте настоятися хоча б пару годин, оптимально -- ніч.
Якщо Вам доводиться багато потіти, то у воду додаєте трошки солі -- на літр води приблизно 1/4 кавової ложечки (це так, як тричи на кінчику ножа).

🍓Ягідно-фруктовий
Ягоди розім'яти, абрикос, яблуко, імбир і м'яту тонко нарізати, залити водою.
Якщо потієте багато, також додати трошки солі.

.
❤️Особливо такі напої потрібні кавоманам.

.
Кожен день може бути прекрасним 🙂
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Листопада 14, 2019, 10:18:21 22:18
Скиталінська.

Вже давно минули ті часи, коли лікар безвилазно сидів в кабінеті з пацієнтом.
.
Зараз половину часу ти працюєш "масштабно": даєш інтерв‘ю, пишеш статті, виступаєш із лекціями.
І це також робота лікаря: ти лікуєш тих, хто по той бік екрану, журналу і сцени.
.
Сьогодні записували аж 5 різних відео про значення мікробіому.
.
Мікроорганізми — наші навічні супутники по життю. У них немає моралі, їх не можна розділити на хороших та злих. Як і всі живі істоти, вони намагаються виживати. Ті, 'кі живуть в нас, виживають за рахунок нас.
.
Ще 3000 років тому великий грек Гіпократ сказав, що всі хвороби живуть в нашому кишечнику, а Ілья Мєчніков, який погоджувався із Гіпократом, знайшов вихід -- придумав сквашувати молоко спеціальною «болгарською паличкою», щоб омолодити організм.
.
Пізніше виявилося, що бактерії кишечника допомагають перетравлювати багато важкоперетравлюварих сполук, таких, як грубу клітковину овочів, полегшують всмоктування, магнію, кальцію, заліза, синтезують вітамін К і деякі вітаміни групи В.
І на цьому їх роль не закінчується: вони впливають буквально на все: від імунітету до мозку.
.
Мікрофлора людей з діабетом відрізняється від здорових людей, а мікрофлора людей повних -- від мікрофлори худих.

Мікроби можуть зменшувати запалення в організмі, як, наприклад, Bacteroides fragilis.
Інші синтезують коротколанцюгові жирні кислоти (КЛЖК), які пригнічують імунні сигнали, які можуть призвести до автоімунної реакції.
,
Чи боротися з раковими захворюваннями.
.
Мікрофлора допомагає імунній системі атакувати ракові клітини.
.
Але найбільш інтригуючі новини пов‘язані з
дією мікррфлори на мозок. В кишечнику знаходиться величезна кількість нервів, зокрема, відростків блукаючого нерва, який повідомляє інформацію просто в мозок.
.
Якщо годувати мікрофлору бідно, то це може «вилитися» і в хвороби Альцгеймера і Паркінсона, і купу інших хвороб.
.
Мікроорганізми  понад усе люблять поліфеноли (чай зелений і чорний), какао, виноград, броколі і мигдаль, "тащаться" від гранатів, наївшись яких, утворюють уролітин А, який омолоджує склад мікрофлори.
Інше джерело радості ддя них  — ферментовані продукти, від кквашеної апусти до кисломолочних продуктів.
.
Нищать мікрофлору всі штучні солодощі, а також антибіотики, антигістамінні, бензодіазепіни та багато інших.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: tappyn від Листопада 30, 2019, 12:22:29 12:22
Я за правильное питание - давно уже готовлю практически всю еду сама, даже кефир, йогурт и сметану. Вот хочу научиться твердый сыр делать. В интернете хозяюшки рекомендуют купить закваски для сыра вот такие https://www.zakvaski.com/instruction/syr.html (https://www.zakvaski.com/instruction/syr.html)  С ними очень легко делать сыр в домашних условиях, тут не нужны никакие специальные приспособления, только качественное домашнее молоко и закваска.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Грудня 06, 2019, 12:45:02 12:45
Чи можна "почистити" судини? Пояснює Уляна Супрун.

https://life.pravda.com.ua/health/2019/11/28/239101/

"".....Що роботи, якщо поставили діагноз "атеросклероз"

Без паніки! На 80% розвиток атеросклерозу залежить від способу життя.

Перше – це зміна раціону.

Починають із неї, і якщо ефекту замало, то прописують ліки.

Проте, на жаль, (чи на щастя) не можна харчуватися пампухами й смаженою картоплею, і сподіватися на здоров’я серця і судин.

Бо обмін речовин – річ комплексна. У раціоні мають бути жирна риба, горіхи, зелень, насіння, каші, печена чи варена в мундирі картопля, нежирне м’ясо, бобові, і ягоди та овочі, багато ягід та овочів, а також спеції.

Раціон

🐟 Риба, горіхи й насіння – це джерело ненасичених жирних кислот та вітаміну Е, народною мовою – "хороші жири", а також нерозчинна клітковина.

🥔 Каші й картопля, в якій збережені мінерали — це джерело клітковини й повільних вуглеводів. Тобто рівень глюкози зростатиме не різко, як від тортика, а поволі.

🍗 Нежирне м’ясо чи рослинні джерела білка дають амінокислоти, але не передають куті меду, тобто холестерину. Спеції: куркума, чілі, кориця — сприяють відновленню чутливості до інсуліну та допомагають нормалізувати рівень тригліцеридів в крові.

🍒 Овочі, фрукти, ягоди — це джерело вітамінів та мінералів, і при цьому низькокалорійні. Яскраві ягоди, як-от смородина, фрукти, а також чай і кава багаті на поліфеноли.

Це велика група органічних сполук, що впливають на роботу низки наших ферментів, у тому числі, залучених в утворення активних форм кисню, запальні процеси, синтез і транспорт жирів, агрегацію (злипання) тромбоцитів, та стійкість судин до пошкоджень вільними радикалами. Поліфеноли також часто є антиоксидантами.

Наразі немає клінічних досліджень, які кажуть на кшталт: "келих червоного сухого та смородинове желе зменшили прояви атеросклерозу в 80% пацієнтів". Проте, є докази, що поліфеноли справді корисні, і їсти, як не крути, все одно щось треба. Тож хай це будуть яблука і вишні, а не солодощі тривалого зберігання.

🥗 Клітковина в рослинній їжі, в тому числі в бобових, запобігає закрепам, знижує ризик раку кишківника, та підтримує здорову мікробіоту кишківника. Це — сукупність мікроорганізмів, що живуть у товстому кишківнику. Від того, що там за бактерії і кого більше — хороших чи поганих — тобто якісного і кількісного складу кишкової мікрофлори залежить схильність до діабету 2 типу, ожиріння, депресії, серцево-судинних хвороб і зростання про-запального фону. Клітковина — це добре.

Фізичні навантаження

▪️ Фізичні навантаження допомагають м’язам поглинати глюкозу. Якщо вони не працюють, то вона стане підшкірним чи, того гірше, вісцеральним жиром. А високий рівень глюкози і низька чутливість тканин до інсуліну — (дуже спрощено) є причиною розвитку пре-діабету чи діабету. А втрата тканинами чутливості до інсуліну — одна із причин атеросклерозу.

▪️ Фізичні навантаження разом зі здоровим раціоном допомагають підтримувати здорову вагу і борються з вісцеральним жиром (це той, про який у google часто питають "як прибрати живіт?").

▪️ Навіть як "уже погано" і є серцево-судинні хвороби, тренування допомагають знизити ризики й покращити аналізи. Ходьба, біг, аеробні вправи, силові вправи, якщо вони співставні за енерговитратами, однаково добре знижують ризик розвитку серцево-судинних хвороб.

Покинути курити

Куріння є дуже потужним фактором, що наближає до стаціонару в кардіології. Воно запускає вільнорадикальні процеси, сприяє тромбоутворенню, порушенню обміну жирів (дизліпідемії), аномальному розвитку судин, порушує відновлення їхнього ендотелію (вистилки).

Це не чорна магія — компоненти табачного диму впливають на активність генів, що зумовлюють "липучість" клітин та утворення оксиду азоту NO.

Завдяки оксиду азоту судини здатні розширюватися, коли треба, тобто коли піднімається тиск і його потрібно знизити, чи відбувається повноцінна ерекція. Немає оксиду азоту, бо компоненти тютюнового диму вимкнули потрібні гени — тиск не знижується, ерекції немає.

Куріння може заважати фізичній активності. А якщо його доповнити картоплею фрі та бутербродом із ковбасою, то в кардіологію можна брати абонемент.
Зрештою, це не куріння вас заспокоює. Це без куріння ви втрачаєте спокій і мусите той спокій відновити за допомогою дії нікотину на рецептори в мозку. Куріння робить людей тривожними.

Незалежно від того, є у вас ризик розвитку серцево-судинних хвороб, який рівень глюкози натщесерце, вік, вага, сімейний анамнез, все одно варто дотримуватися цих порад щодо способу життя.

Від них залежить також стан шкіри (еластичність, здатність відновлюватися, відсутність зморшок через дим), легень (чи не буде хронічного обструктивного захворювання), зубів, психічне здоров’я, ризик низки типів раку, лібідо та потенція, фертильність і ризик деменції в старшому віці.

Вам треба зберігати спокій і здоров’я."
( больше про теорию и практику на УП, по ссылке выше).
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: Justify від Грудня 10, 2019, 01:00:59 13:00
Да сейчас вообще нужно исключить многие продукты из употребления.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Березня 02, 2020, 12:24:28 12:24
Великий піст
Оксана Скиталінська:

ПІСТ І СТРАХИ

Багато людей вважають піст пережитком минулого, не заморочуються, не вникають у суть наукових досліджень, які підтверджують користь посту, ведуть активне «м’ясне» життя, ні в чому себе не обмежуючи.

А ще ми себе занадто «перестраховуємо», боячись на місяць (!) відмовитись від продуктів тваринного походження.
Лікарі нерідко підливають масла в вогонь, пишучи довжелезний список протипоказань (сама така колись була, переживала, кого б не забути в той список:)

Цього не варто боятися, якщо є горіхи, насіння, бобові, крупи, гриби та ягоди:)

1. Більше клітковини в пісному раціоні сприяє росту корисних мікррорганізмів.‘

2. Більше біологічно активних речовин із кольорових овочів, фруктів, ягід, напоїв та горіхів дають організму потужний оздоровчо-лікувальний ефект.

3. Менше тваринного білка, особливо червоного м‘яса, а натомість — більше рослинного  — активує системи відновлення клітин, збільшення резервів здоров‘я.

Багато людей переживають, що можуть не доотримати білка і це якось погано вплине на тіло.
Якщо бобові добре замочити на ніч, а потім проварити аж до розварювання, амінокислоти (з них складається білок) легше вивільняться з рослинних мембран і легше засвояться.

Вибір рослинного білка широкий: сочевиця, квасоля, нут, маш, зелений горошок (морожений і сухий), стручкова квасоля - та там тих страв нємєряно можна наготувати:)

Збалансований склад амінокисллт міститься у картоплі, тому одну відварену і охолоджену до кімнатної температури картоплинку можна змішати з різними бобовими і грибами (рагу):)

Не забувайте про квашені овочі — джерело пребіотиків, які живлять мікробіоту.

Як результат — покращення всіх обмінних процесів, настрою, кольору шкіри, фігури...

Не менш важливий піст інформаційний, емоційний, споживацький.

Про це і інше ми говорили годину з Marina Kulikovai і Oksana Malovichko

Ось відео:
https://m.youtube.com/watch?v=n985yRtMU9g&list=PLk9zxR19p3VIaCMHdmANqrdUCq5773b25&index=13&t=0s
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Березня 02, 2020, 12:34:29 12:34
Вітамін Д
Оксана Скиталінська :
....І ВІТАМІН Д:)
Промені сонця, торкнувшись шкіри, запускають процес утворення вітаміну Д. Цей чудо-вітамін зміцнює кістки, захищає зуби від псування, м'язи -- від спазмів, допомагає загоювати всі подряпинки, знімає запалення, зміцнює імунітет.

Організм, натренований багатовіковою еволюцією, навчився виживати за будь-яких умов. Протягом сонячних місяців, вітамін Д накопичувався в організмі для того, щоб бути використаним під час малосонячних місяців.

Для підстраховки природа дала можливість отримувати вітамін Д з продуктів, але обмежила їх вибір, залишивши найкращі джерела -- печінку тріски та морську рибу.
Ще трошки дозволила отримати вітамін Д, поївши справжнього вершкового масла і з'ївши яйце від домашньої курки, зварене так, щоб жовток був рідким.

І "шкірний", і "харчовий вітамін Д є вкрай важливими. Утворившись в шкірі чи потрапивши із їжею, вітамін Д потрапляє у кров, а звідти переноситься в печінку, нирки та кишечник, де він всмоктується і використовується для потреб організму.

Оскільки ми всі різні, то і засвоюваність їжі, зокрема і вітаміну Д залежить від того, як працює жовчний міхур: якщо без проблем, то засвоюваність вітаміну Д нормальна.

Поступово-поступово до середини весни запаси вітаміну зменшуються (у всіх, а у деяких людей — дуже суттєво) і однією з ознак цього прихованого дефіциту є безпричинна «тоска», яку ще називають "весняною депресією". Цьому є пояснення: дефіцит вітаміну D гальмує синтез #нейромедіатора #дофаміна, який відповідає за хороший настрій.

Щоб побороти тоску, ми нерідко починаємо більше їсти (ясне діло, не броколі, а щось жирненьке, солоденьке і калорійненьке). А все тому, що дефіцит вітаміну Д пригнічує роботу гормона #лептина, який відповідає за відчуття ситості. Тому їмо, злимося на себе, і все одно їмо.

А ще вітамін Д допомагає організму проводити "детокс": завдяки особливим білкам #кателіцидинам клітини звільняються від токсинів.

Для людей старшого покоління вітамін Д допомагає зберігати м'язеву масу (саме втрата м'язів веде до старечої немічності і погіршення загального стану).
.
Зараз особливо потрібен вітамін Д, щоб достойно, з гарним настроєм увійти в сонячну весну. Особливо тим, хто має зайву масу тіла, непереносимість лактози та глютену, запальні захворювання кишечника, тим, хто тривалий час приймав ліки, особливо, гормони, противірусні і протигрибкові.
.
СКІЛЬКИ треба цього вітаміну?
Це важливе питання, бо зараз у соцмережах спостерігається якась нереальна вакханалія з мегадозами вітаміну Д. На жаль, але і деякі лікарі також рекомендують великі дози.
 
.
Згідно більшості світових клінічних рекомендацій, дієтичних рекомендацій МОЗ України, RDA, Інститутом медицини США для здорових людей 18-50 років рекомендованою денною нормою споживання вітаміну D є 600 МО (Міжнародних Одиниць).

Людям старшим 50 років рекомендовано одержувати 800-1000 МО вітаміну D на добу. Це пов’язано із більшими віковими втратами кісткової маси (остеопорозом) та гіршим засвоєнням.
.
Тому будь-яке призначення великих доз, а тим більше, без аналізу крові, можна вважати безпідставним.
І навіть шкідливим, бо вітамін Д — це жиророзчинний вітамін, який має здатність депонуватися в організмі і при надмірних дозах виявляти токсичний ефект.
.
Численними дослідженнями показано, що оптимальним є підтримання рівня вітаміну D вищим 30 нг/мл (75 нмоль/л).

Дуже важливою умовою для хорошого засвоєння вітаміну D є достатня присутність  в раціоні продуктів, багатих кальцієм (капуста, петрушка, мак, кунжут) та магнієм (горіхи, висівки, гречка).

ВИСНОВОК такий: різноманітне харчування, тричі в тиждень -- варені "всмятку" яйця з рідким жовтком, двічі в тиждень -- морська жирна рибка і морські водорості, раз в тиждень або два тижні -- печінку тріски.

І все це -- на постійному горіхово-насінневому "фоні" (горіхи волоські, мигдаль, насіння льону, маку та кунжуту).

Щоб слизова оболонка засвоювала все добре, нечого не смажимо.

Для підстраховки доповнюємо раціон "базовою" кількістю вітаміну Д.

Оскільки сонячних днів стає більше, підставляємо при кожній можливості руки першим сонячним променям, тому використовуємо живильний крем, можна і без УФ-фільтру.


Багато рухаємося. Воно, можливо, і не дуже хочеться, але уявіть собі, що кожна Ваша пробіжка, кожна вправа наближають Вас до кращого і здоровішого тіла. Це дуже крута мотивація:)

Наш слоган -- ВЕСНА, ЛЮБОВ І СОНЯЧНІ ДІВЧАТА Й ХЛОПЦІ!! ☀️❤️👫
.
НА ФОТО -- мій сьогоднішній сніданок.
Він низькоглікемічний, різноманітний, помірної калорійності, але багатий біологічно активними сполуками, пребіотиками (квашена капуста, оливки), якісними джерелами білків, жирів та складних вуглеводів.
 
Додам більше: це був сніданок, потім протягом дня — горіхи, апельсин, овочеве пюре (томатний сік зі свіжим буряком, морквою, сіллю і оливковою олією), чай без цукру і все:)
.
Почитати про вітамін Д можна тут:

http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1206-17 http://moz.gov.ua/uploads/ckeditor/документи/01122017_Basic_Recommendations-1.pdf https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5527850/pdf/ajcn120873.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3068797/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28516265 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21939984
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4498026/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3356951/
.
А тут — моя розгорнута стаття по вітаміну Д (механізм дії, кому, скільки і тд) — https://www.amway.ua/experts/vitamin-d
.
.
#весна #сонце #вітамінД #харчування #дієта #дієтолог #амвей #нутрілайт #nutrition #vitaminD #health #amway #nutrilite #antiaging #longevity
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Березня 02, 2020, 12:54:04 12:54
АКТИВНИЙ ЧАТ ( главред )
Оксана Скиталінська
25 лютого, 15:00
Запитання і відповіді.

https://glavred.info/ua/chat/1034-oksana-skitalinskaya.html

Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Лютого 12, 2021, 10:40:18 22:40
Оксана Скиталінська :

Якщо Ви помітили, то під кінець робочого тижня у мене постів менше. Це тому, що саме  в ці дні найбільше пацієнтів і на пости вже не вистачає часу.

За останні дні було лише декілька людей, які звернулися, щоб схуднути. Всіх інших схуднення не цікавило.
Це були люди із зовсім не подібними скаргами та діагнозами, але їхні стани мають багато спільного.

В однієї жінки в організмі виникають доброякісні новоутворенн , які після видалення, виникають знову, в іншої  є хронічне запалення шлунку, проблеми з травленням, хронічні закрепи та постійні болі в животі, в третьої -- тотальна алопеція (облисіння), аутоімунне захворювання, дефіцит маси тіла.

У кожної з них є свої причини захворювань, але є щось, що об'єднує їх -- це хронічний стрес та системне запалення.

У кожної з них відповідальна робота, одна стоматолог, інша -- працівник МЗС, третя -- вчений секретар, все життя працюють зранку до ночі, весь час відданий роботі.

Стрес сам по собі, якщо незначний і не тривалий, діє з користю на організм. Але ситуація міняється, коли стрес триває декілька годин в день, тижнями, місяцями, роками. І тоді організм включає сигнал тривоги, зокрема, синтезуючи "молекули запалення" -- прозапальні цитокіни, які ушкоджують тканини, включаючи головний мозок, спричинюючи так зване нейрозапалення. А далі порушується нейроендокринна регуляція і створюється хороший фон для аутоімунних захворювань.

Недоспані ночі, психоемоційні стреси, дисбіоз, порушення добових ритмів, (режиму дня), не проліковані хронічні інфекції, дефіцит важливих нутрієнтів та надлишок калорій, хронічний клітинняй стрес (вільнорадикальний, гіпоксичний, температурний), деякі гормони, також можуть бути причиною активації прихованого, тихого, або, як його ще називають, стерильного запалення.

Запальні процеси активують надмірне утворення вільних радикалів, які атакують ДНК, викликаючи мутації, які ведуть до клітинного старіння, або пухлинного переродження. Стурильне запалення в мозку спричинюють депресію та нейродегенеративні розлади. Фактори запалення є причиною проблем із судинами, серцем та фіброзу різних органів.

Тому всім своїм пацієнтам я прописую не лише протизапальне харчування, але і режим дня, якісний сон, щоденну фізичну активність та навіть медитацію або інші подібні методики.

На перший погляд, це може здатися дивним та не реальним, але багато компонентів природньої хіміїмають надзвичайно потужні протизапальні вдастивості, сповільнюючи та блокуючи молекулярні шляхи запалення, зокрема, Nf-kb.

Коли я публікую сторіз із салатом із сирого буряка, зелені та ягід, мене запитують, ЯК таке можна їсти?
На днях під одним із моїх постів, де я розповідала про важливість денних прогулянок, розгорілася довжележна дискусія, ЯК можна поєднувати оселедець, печений гарбуз та йогурт?:)

Вже мало кого дивує поєднання великої кількості цукру, порожнього за цінністю борошна, суміші насиченого та транс-жиру (маргарин), рум'яної скоринки. Навпаки -- це ж круасан!

А от оселедець, наповний цінними омега-3 жирами, легкозасвоюваним білком, корисним йодом на сніданок -- "ні, то вже занадто" 🙂

Скажу Вам так.
Коли людину "припече", вона готова жувати ростки броколі, їсти пюре з ягід та буряка, їсти салати із соком калини, аби лише жити.

Всіх обіймаю і ділюся лайфхаками, якими вчора ділилася в сторіз:

Лайфхак 1.
Мелені в порошок вівсяні висівки. Є джерелом розчинної та нерозчинної клітковини, поглинає токсини, живить корисну мікрофлору, знижує глікемічний індекс страв, нормалізує обмін холестурину, цукру, запобігає інсулінорезистентності, проблем з кишечником і багатьом іншим.
Висівковий порошок додаєте всюди, куди лише можете:)

Лайфхак 2.
Журавлинове пюре замість лимонного соку та бальзамічного оцту.
Ягоди журавлини потовкти і заправляти цим пюре салати, , можна додати до квашеної капусти, морської капусти, м'яса, риби.
Ідеально, якщо буде присутня і друга зимова ягода -- калина.
В ягодах багато біологічно активних речовин у такій високій концентрації, якої не знайдеш у жодному фрукті.  Ці сполуки зменшують системне запалення, стимулюють синтез колагену, покращують структуру судин, сприяють відновленню слиизових оболонок.

В наступних постах будуть ще корисні лайфхаки, а поки що налиштуйтеся на гарні вихідні, на тривалу прогулянку засніженими парками, лісами.

Будьте фізично активні, робіть вправи, не лише ходіть, медитуйте. Позитивні емоції  зменшують рівень гормонів стресу, активують цілий каскад корисних реакцій а організмі.

Обнімаю всіх ще раз! 🙂

Напишіть і Ви свої лайфхаки, поділіться фото своїх тарілок, своїх зимових емоцій, фізичних вправ.

http://cn2r.fr/wp-content/uploads/2019/12/Song-Huan-stress-related-risk-cardiovascular-BMJ-2019.pdf

https://www.nature.com/articles/s41380-020-0788-3
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Лютого 12, 2021, 10:44:40 22:44
ПОМАРАНЧЕВА СИЛА

Чому б у вихідні Вам не приготувати помаранчеву радість для всієї родини?
По-перше, це дуже красиво, по-друге, смачно.
Не дорого. Вишукано. Дуже корисно.

Всі помаранчеві плоди багаті провітаміном А, тобто каротиноїдами, з яких утворюється вітамін А.

Вітамін А має накопичувальний ефект, тому якщо хоча б раз в тиждень, Ви готуватимете таку страву, отримаєте більше вітаміну А.

Шкіра стане менш сухою, волосся -- більш блискучим, зменшиться ризик весняного загострення запалення шлунку та кишечника, покращиться зір, зміцніє імунна система.
А якщо вживати гарбуз частіше, покращиться обмін холестерину.
Така страва лікує і запобігає хворобам.

ФАРШИРОВАНИЙ ГАРБУЗ 🎃
Можете додавати у начинку все, що забажаєте, але бажано додати трошки печінки -- вона є найбагатшим джерелом вітаміну А.
У мене також була цибуля, гриби, сухі пряні трави, морква -- всі це разом я потушкувала під кришкою, посолила і наповнила гарбузики.

Поклала у миску і долила трохи води.
Ледь змастила оливковою олією гарбузики зверху.

Включаєте гарну музику і приступаєте їсти:)

P.S. Ще до цього у мене на сніданок був салат із сирого буряка, червоної капусти, квашеної капусти, кропу і густого йогурту - все, крім зелені, в рівних пропорціях.
Достатньо великої столової ложки салату:)
.
P.S. Відео, як завджди, знімала сама: в одній руці телефон, в іншій — виделка😀
.
Поширюйте, будь ласка😊❤️
.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Лютого 12, 2021, 10:47:54 22:47
ЖЕЛЕ ДЛЯ ІКІГАЮ

Мені здається, що, якби українців з народження вчили нутриціології, про те, як діють різні продукти на організм, ми були б першими у списку країн, де живе найбільше довгожителів.

У нас ТАК багато корисних продуктів, які, при активному житті (сон, рух), можуть попередити більшість відомих захворювань і навіть вилікувати чимало з них.
___________
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
Одна калина чого варта: багато #кверцитину (це те, що зараз масово скуповують у капсула на айхербі за дурні гроші), молекула довголіття, здорового мозку, імунітету, допомагає при набряках, запаленнях, лікує і оздоровлює судини, нормалізує тиск і знижує налипання атеросклротичних бляшок на них.

Багато вітаміну С, який має високу активність, бо поєднаний із купою різних кольрових пігментів-біофлавоноїдів.

Багато органічних кислот -- покращується травлення та засвоєння білків.

Білків теж вистачає у калині, тому вона повертає сили хворим та слабким, дає енергію, штирить, як деякі кажуть.

Від калини добре працює мозок, бо там глутамінова кислота, здоровим стає кишечник, бо та ж глутамінова кислота робить щільнішими клітини кишечного епіталію і не дає проникати різним токсинам і збудникам.

Амінокислота аргінін вкрай корисна для печінки . Лізин має противірусну дію.
А ще калина багата тирозином -- амінокислотою, з якої утворюються гормони наднирників та щитовидної залози.

І це -- лише одна калина.

А смородина? А абрикоси? Про них можна поему написати.

В усіх цих плодах дуже багато #пектину -- розчинної клітковини, яка поглинає все шкідливе у кишечнику (токсини, радіонукліди), стримує атеросклероз, запобігає алергіям, прискорює загоєння різних ран.

Більше про калину я писала тут:
?d=n
___________
Тому інколи, коли Вас потягне на десерт, можна і десерт приготувати, і  користі набратися.

📌
Що потрібно:
•Смородина морожена (склянка)
•Сік калини (витиснути, а жмих бити у блендері з теплою водою, настояти і випити)
•Абрикоси морожені (склянка)
•Желатин (2 пачки по 25 г) або агар-агар (3-4 пачки)

📌
Желатин заливаємо холодною водою, коли вбере воду, нагріваємо на слабкому вогні, щоб розчинився, не доводячи до кипіння (бо не загусне).
Якщо агар-агар, то, навпаки, залити гарячою і почекати, коли розчиниться.
📌
Смородину та абрикоси ледь розморожити, залити рідким гарячим розчином желатину або агар-агару і збити у блендері. Вийде таке пінисте пюре.
Його вилити у формочку і покласти у холодильник.
😊❤️
Хто любить солодше -- купіть курагу (я купую узбецьку, вона насичено червоно-оранжева, так багато каротину і цукрів), розмочіть і додайте у пюре.

Все.
У цьому десерті дуже багато пектинів, вітаміну С, цинку, ніацину (вітаміну В3 або РР, надзвичайно цінного для судин).
Ваші корисні бактерії в кишечнику зрадіють і на радостіях, розмножаться, а Вам від того буде хороший імунітет і гарний настрій (бо бактерії впливають на синтез нейромедіаторів).

P.S. Але якщо вже шламур і вишуканість — то у всьому: таким десертом треба насолоджуватися під гарну музику.

P.S. Відео знімала телефоном однією рукою, а другою набирала желе ложечкою:) непросто було, думала, вираде з тарілочки...хух, вдалось таки покласти на ложку:)

P.S. Поширюйте, бо краще мати навколо здорових і усміхнених людей, ніж навпаки:)

Vitalii Chepynoga, гештальш закритий😊
.
#україна #калина #дієтолог #рецепт
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Березня 25, 2021, 01:16:27 13:16
Оксана Скиталінська :

ВЕЛИКИЙ ПІСТ І КОВІД: що, кому і як їсти?

❤️ Дорогі друзі, якщо Ви хворієте чи перехворіли на ковід, є слабкість, були проблеми з диханням, загострення хронічних захворювань і тд, але Ви все одно вирішили дотримуватися посту, я б радила "полегшений" варіант, з включенням риби, кисломолочних продуктів, і яєць.

🙏 Для дітей, вагітних, годуючих мам, хворих, ослаблених, старших людей, та людей, які отримують лікування, постувати не потрібно.

☑️ Для всіх інших: якщо добре збалансувати свій раціон, то можна з рослинною їжею отримувати всі необхідні амінокислоти.

Основні джерела рослинного білку наступні:

1️⃣ БОБОВІ: горох сухий та зелений (морожений), маш, сочевиця, нут, квасоля, стручкова квасоля, едамаме (зелені боби).
Бобові багаті повноцінним білком (амінокислотами), проте його не так просто одержати, тому що він "захований" у рослинних клітинах. Для полегшення одержання білка, бобові треба добре вимочити у холодній воді (хоча б ніч), потім добре проварити аж до м'якості, а потім ще і подрібнити -- паштет, суп-пюре, хумус і тд.

2️⃣ КАШІ: гречка, вівсянка, нешліфований рис, пшенична і кіноа (псевдокрупа). Більше всього амінокислот у гречці та пшеничній. Тому крупи добре поєднувати, наприклад, гречка з бурим або чорним рисом.

3️⃣ ГОРІХИ та НАСІННЯ: різні,але не смажені, а сирі. З горіхів можна робити різні паштети, соуси, якщо їх розмолоти.

4️⃣ ЗЕЛЕНЬ: шпинат (найбагатший амінокислотами), капуста.

5️⃣ КАРТОПЛЯ (!) -- ура! А хтось там гнав на бідну картопельку, а вона містить ВСІ амінокислоти і в такому співвідношенні, яке якраз підходить для організму людини.
Терта картопля може використовуватися замість яйця для "скріплення", бо багата крохмалем. Тому готуєте гречку -- додайте кубики картопельки в "мундирі", і ложечку мелених горіхів. Незвично, знаю, але корисно:)

6️⃣ СОЄВІ ФЕРМЕНТОВАНІ ПРОДУКТИ або соєвий ізолят (у складі протеїнових порошків). Так, саме ферментовані повністю засвоюються. А от уже соєве борошно, навпаки, і само засвоюється погано, і ще перешкоджає засвоєнню інших цінних речовин.

7️⃣ ГРИБИ. Їх так само треба готувати, як і бобобі -- відварити і подрібнити (або хочаб добре прожувати). Корисні всі, включно з "диковинними" -- шиїтаке, ерінгами і тп.

8️⃣ СПІРУЛІНА. Можна додати ложечку до страв або ягідного смузі.

9️⃣ ПИВНІ ДРІЖДЖІ (не пекарські).

📌Дуже важливо включати продукти, які багаті біологічно активними сполуками, що мають виражені протизапальні, тонізуючі властивості, а саме:

Ягоди, зелень, пряні трави, сирий буряк та всі хрестоцвіті (всі сорти капусти, редька, рукола).

📌 Допомагають засвоєнню їжі продукти, багаті пребіотиками: квашені овочі, квас із ягід, буряка і тд.

_________________________________
ПРИКЛАДИ КОРИСНИХ СТРАВ:

🤎 Гречана каша із шматочками авокадо, дрібно меленими горіхами (чайна ложечка), пряними травами, заправлена тушкованою цибулею. Посипати посіченими листочками шпинату. Дуже смачно:)

🧡 Пюре із тушкованої моркви, кореню селери та розмоченого товченого мигдалю, посипане листочками шпинату.

💚 Тушкована стручкова квасоля з червоним перцем, маленькими помідорами, пшеничною кашею, заправлена соусом із товчених грецьких горіхів (горіхи потовкти, додати трошки олії, пряних трав, можна зубчик чанику). Яка там паелья:)


Дякую всім за увагу!

Лікар-дієтолог Оксана Скиталінська.

#скиталінська #дієтолог #ковід #дієта #харчування
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Березня 28, 2021, 10:17:44 22:17
ПРИ "ПРОБЛЕМАХ ІЗ ЖИВОТОМ" ПІСЛЯ КОВІДУ І НЕ ЛИШЕ

📌
Одним із наслідків, які залишаються після перенесеного ковіду (грипу, інфекцій, запалень) та лікування, зокрема, антибіотиками, є больові відчуття, порушення нормальної роботи кишечника, проноси або закрепи, вздуття живота.

Лікувальне харчування має бути наступним:

1️⃣ Зменшити навантаження на запалений орган для того, щоб була можливість для повноцінного відновлення слизової оболонки шлунка та кишечника та профілактики рецидивів — тимчасове обмеження сирих овочів та фруктів, кислої, гострої їжі та газованих напоїв.

2️⃣ Збльшення кількості білка в раціоні — для відновлення слизових оболонок та імунної системи: знежирений неміцний бульйон та страви на ньому, страви з меленого м'яса: фрикадельки, пюре, котлетки, суфле, приготовлені на пару, або відварене нежирне м’ясо нежирних сортів та риба, яйця (парові омлети, нам'яко), кисломолочний свіжий сир.

3️⃣ Продукти/страви, які сповільнюють моторику кишечника (закріпляють): чорниця, чорний  чай, какао на воді, слизисті супи, протерті каші із рисової, гречаної каші, вівсяний або чорничний киселі, сухарі, свіжоприготовлений некислий і нежирний кисломолочний сир.

4️⃣ Продукти/страви, які підсилюють моторику кишечника (послаблюють): всі жирні продукти, особливо, олії, жирні молочні продукти, продукти, багаті цукрами та жирами (креми, морозива і тп), м’ясо з хрящами, та багате сполучною тканиною, жирні сорти м’яса, (гуска, качка і тп), та жирної риби, продукти, багаті клітковиною (житній, висівковий хліб, бобові, вівсяна, ячнева, кукурудзяна крупи, сухофрукти, крім сушенйх груш та сушеної чорниці, недостиглі фрукти та ягоди, кислі сорти яблук, слливи, виноград, сирі овочі, особливо, капуста, буряк, редис, кислі фруктові та овочеві соки, газоані холодні напої та алкоголь.

5️⃣ Продуки, які викликають бродильні та гнилісні процеси у кишечнику (солодощі) -- утриматися.

6️⃣ Продукти, багаті ефірними маслами — ріпа, редька, редиска, щавель, шпинат, цибуля, часник, гриби -- утриматися.

7️⃣ Продукти, багаті пребіотиками (нормалізуть мікробіом кишечника) — настій сухого кореню цикорію, кульбаби, напою з цикорію, варена охолоджена картоплина в «мундирі», топінамбур запечений — корисні для всіх.

Поширюйте і будьте здорові 🙂

Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог ❤️

#травлення #харчування #дієти #дієтологія #дієтолог #скиталінська #ковід
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Травня 27, 2021, 04:51:53 16:51
UNІRЕ ET IMPERА -- ОБ‘ЄДНУЙ  І ВЛАДАРЮЙ

Приблизно так можна подати протилежний вислів  від крилатогго "divide et impera" (розділяй і владарюй).

❤️❤️
Бо є речі, які при поєднанні  дають кращі ефекти, ніж поодинці  і навіть підсилюють один одного (ефект синергії).

Зокрема, салати.
📌
Всі знають, наскільки корисна #капуста, але декілька сортів капусти, однозначно, корисніше, ніж один.

📌
ВСІ сорти капусти позитивно впливають на роботу печінки, стимулюючи синтез ферментів детоксицкації, мають протизапальні та антимутагенні властивості.

В кожному овочі є свої кольори -- #фітонутрієнти. В білій присутні кемферол, кверцетин, апігенін.

В червоній більше фітонутрієнтів -- антоціанів (фіолетовий колір).

У броколі, -- лютеїн, зеаксантин, хлорофіл і тд.

📌
Всі біофлавоноїди є супутниками аскорбінової кислоти і лише  в її присутності виявляють свою дію (так само, як і аскорбінова кислота "працює" лише в присутності фітонутрієнтів-біофлавоноїдів).

📌
Антоціани, як і всі біофлавоноїди, сповільнюють дію #гіалуронідази, фермента, який руйнує гіалуронову кислоту.

📌
Основний ефект  дії антоціанів -- зменшення проникності та ламкості капілярів (найдрібніших судинок в організмі).

📌
Крім цього, антоціани сприяють накопиченню вітаміну С у тканинах організму, і позитивно впливають на роботу ендокринних органів.

📌
Щоб отримати більше антоціанів, можна додати буряк -- там таеж антоціани (бетаїн та бетанін).

#Бетаїн захищає клітинні мембрани, стимулює процеси детоксикації в печінці, запобігає накопиченню жиру в клітинах печінки (жировий гепатоз сбо стеатоз), покращує засвоєння фолатів та вітаміну В12. Ітакож має антимутагенний ефект.
Останніми роками ведуться активні дослідження щодо користі бетаїну у профілактиці хвороби Альцгеймера.

❗️
Тому мене дуже хвилює поширювані сть міфів про шкідливість хрестоцвітих та буряка при багатьох захврюваннях та включеня їх до переліку заборонених продуктів у багатьох псевдонаукових "протоколах".

📌
Звісно, якщо у Вас на даний момент є загострення запального процесу у шлунку та кишечнику, є болі, то на якийсь короткий термін капусту можна замінити маленькою кількістю дрібно січеної руколи, а буряк не вживати сирим, а лише додати 1-2 чайних ложки соку сирого буряка.

❤️А так -- їжте, поєднуйте, бо чим різноманітніше харчування, тим більше "корисностей" отримує організм:)

P.S. На останньому фото — ягідне смузі.
Як казав один відомий персонах, зірка ютюбу, я «кАждий, кАждий день їм ягоди!» 😀
.
Ставте ❤️ і поширюйте корисну.

Обнімаю всіх,
Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог.

.
#харчування #їжа #дієта #дієтологія #дієтолог #скиталінська #довголіття
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Травня 27, 2021, 04:54:59 16:54
Оксана Скиталінська

ДОВГА РЕАБІЛІТАЦІЙНА ДОРОГА

Понад місяць я майже кожні вихідні "намотую" до 2000 км до мами в Ужгород і назад в Київ, і з початку робочого тижня знову впрягаюся в роботу.

Мамі 80 років, перехворіла на ковід, і, хоч має антитіла, відновлення йде хвилями.

📌
Для неї, як і для всіх, хто перехворів, зараз дуже важлива якісна реабілітація: харчування, міцний сон вночі та короткий вдень, прогулянки на свіжому повітрі(сьогодні вперше «вигуляла» і навіть випили надворі кави «на виніс»).

Пацієнти, які перенесли ковід звертаються із найрізноманітнишими скаргами та ускладненнями, нерідко — через декілька місяців після хвороби.

🔻🔻🔻
•Сильна втома, головний біль, проблеми з концентрацією уваги.
•Поганий сон та безсоння.
•Тривога, страхи, депресія та панічні атаки.
•Проблеми з травленням (часто проноси).
•Задишка, тахікардія та болі за грудиною.

🦠🧠
Вірус має #нейротропність та #нейротоксичність, тому нерідко розвивається #аносмія -- втрата нюху, головні болі, порушення сну, когнітивні порушення, різке зниження працездатності.

🦠
Ковід часто супроводжується депресією та м'язевою слабкістю.
Депресія провокує надмірний викид гормонів стресу наднирниками, #кортизолу, який пригнічує імунну систему, а також #нарадреналіну і #адреналіну, які пригнічують активність  лімфоцитів, імунних клітин.

🔻🔻🔻
Тому прогулянка та легкі дозовані фізичні навантеження, дихальна гімнастика  зменшують вміст стресових гормонів у крові, також добре впливають на астенію та депречію.

❗️
Якщо до ковіду Ви не були прихильником здорового способу життя, то саме тепер прийшов Ваш час: киньте курити, відмовтеся від алкоголю, почніть харчуватися не лише смачно, але і корисно.

ЇЖА
Жирні сорти риби, м'ясо птиці, яйця нам'яко, кисломолочні продукти, авокадо, листова зелень, чорний шоколад, хліб із борошна грубого помолу, гречка, перловка та геркулес, чай із шавлії та імбиру, пребіотики (квашені продукти, напій чи настій з кореню цикорію).
Може бути і додатковий прийом вітамінів А, В6, В9, В12, С і Д, в кількостях, які рекомендовані денною нормою (рекомендації з полівітамінної терапії Європейської асоціації клінічного харчування та метаболізма (ESPEN).


_________________________________
Всіх люблю і обіймаю,
Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог.

Далі буде:)

Посилання:
https://www.clinicalnutritionjournal.com/article/S0261-5614(20)30140-0/fulltext

https://www.nature.com/articles/s41430-020-0664-x

#ковід #реабілітація #дієта #харчування #дієтологія
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Травня 27, 2021, 05:00:49 17:00
Особливості харчування в стресовий час.
Актуально і сьогодні.

https://life.pravda.com.ua/health/2015/02/9/189037/
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Січня 10, 2022, 10:40:16 22:40
Скиталінська :

ПІСЛЯНОВОРІЧНЕ ТІЛО

🧿 Давайте скажемо, як є: для переважної більшості тих, хто щодня мав святкові застілля, принаймні, по відчуттям, воно подібне до розтягнутої гармошки, яку розтягували протягом двох останніх тижнів і яку хочеться якомога швидше стиснути. А ще додати собі енергії, бо після такого тривалого відпочинку треба теж відпочити.

🧿 Якщо до Нового року основним запитом журналістів лікаря-дієтолога було "що приготувати на Новий рік?", то зараз пішла хвиля "як повернутися в форму після Нового року?"

🧿 Підозрюю, що соцмережі накриють марафони з "якнайшвидшого" повернення у прекрасну форму, але хочу наголосити на важливих моментах.

🧿 Найголовніше -- не робіть ніяких екстремальних кроків типу "голод", "їсти лише до обіду", "сидіти на воді/кашах/яйцях чи "ночувати у спортзалі", або ще, чого доброго, клізми, послаблюючі, тюбажі і тп. Вас на довго не вистачить і до втомленої гармошки додасться ще і  погіршене самопочуття та відчай.

ЩО РЕАЛЬНО ДОПОМОЖЕ?

🧿 Харчування, яке активує природні системи детоксикації.
Взагалі-то слово "детоксикація" у медицині означає інтенсивне лікування в стаціонарі, коли стан пацієнта дуже важкий.

🧿 Нашими головними органами природньої детоксикації є печінка, нирки, кишечник, легені та шкіра.

🧿 Печінка і нирки не зберігають токсини, як багато людей помилково вважають,і, навіть, якщо ці органи не працюють, шкідливі речовини попадають у кров і не затримуються в них.

🧿 При правильному регулярному харчуванні організм сам здатен вивести непотрібні і відпрацьовані продукти обміну речовин через кишечник, нирки, шкіру та легені.

🧿 Ми знаємо, що печінка -- це "лабораторія" організму, де все, що ми їмо та п'ємо (якщо це не вода), розкладається на складові та перероблюється, шкідливе для організму перетворюється на нешкідливе.

🧿 Для повноцінної роботи печінки важливий білок.
При дефіциті білка печінка надає частину власних клітин для підтримки білкового обміну в організмі.
Хорошим джерелом якісного білкаі надалі залишаються яйця.
В них, крім ідеального для оргнізму людини, співвідношення амінокислот, є ще надзвичайно корисний жовток. Тому яйця на сніданок -- одне з кращих рішень: і голова ясна, і печінка здорова і калорій не багато.

🧿 Клітковина -- природний фільтр, сито.
Сирі або термічно оброблені овочі, фрукти та ягоди, цільнозернові каші -- краще джерело клітковини. При непереносимості сирих овочів вживайте м'які пюре із варених/запечених овочів (багаті пектином) та інулін (міститься в корені цикорію), мелені висівки.
Клітовина стимулює моторику кишечника, зв'язує шкідливі речовини і не дає їм змоги потрапляти у кров та живить корисну мікробіоту товстого кишечника.
Наприклад, перлова каша багата бета-глюканами, які забезпечують відчуття ситості, нормалізує рівень холестерину, глюкози в крові, знижує ризик утворення каменів у жовчному міхурі.

🧿 Сало -- маленький шматочок (як 1-2 гральні кубики).
Стимулює виділення жовчі, сприяє природньому очищенню печінки і допомагає запобігати застою жовчі, сприяє зниження "поганого" холестерину, оскільки після викиду жовчі організм відразу присутпає до вироблення її нової порції і для цього використовує холестерин.
Сало має бути просолене і добре проморожене, інакше є ризик заразитися трихінельозом.
Кращий час для сала -- ранок.

🧿 Чиста вода. Її не має бути ні дуже багато, ні занадто мало: 20-40 мл на кілограм ваги. Так, орієнтуватися потрібно на природнє відчуття спраги та колір сечі. Проте взимку пити хочеться менше, тому декілька склянок теплої води протягом дня лише принесуть користь. От саме звичайна чиста вода, не чай, не кава, не морс і не компот -- вода.

🧿 І не забувайте про механічну обробку їжі. Це дуже важливо. Наші зуби не лише для того, щоб усміхатися на фото, а, в першу чергу, щоб жувати і забезпечувати хороше травлення.
Великі непрожовані шматки їжі дають відчуття важкості.
І, до речі, ферменти не допомагають зменшити це відчуття важкості, бо у шлунку вони не працюють.

🧿 Після суцільних застіль найбільше, що хочеться -- це полежати. Ні, навіть не так: накласти собі їжі на тарілку і полежати. От не робіть цього. Коли Ви, наївшись, лягаєте, то нижній стравохідний сфінктер, його називають кардіальним сфінктером (це м'язеве потовщення внизу стравоходу, яке забезпечує просування їжі із стравоходу у шлунок і запобігає її зворотньому поверненню) починає поступово  пошкоджуватися ферментами шлункового соку та соляною кислотою, до яких стінка шлунку не чутлива, а стінка стравоходу -- дуже чутлива.
Особливо небезпечний сон на повний шлунок і для людей із захворюваннями серця, із підвищеним тиском крові, високим холестерином, , оскільки у людей з такою поганою звичкою підвищується ризик інфарктів.

Тому.
🧿 Більше фізичної активності. Після застіль, коли в'ялість і втома накривають вже зранку, зробіть декілька енергійних рухів (якщо спішите на роботу), а ще краще -- зробіть комплекс вправ натще: легка розминка з танцювальними рухами, махи руками та ногами -- це те, що підсилить чутливість інсулінових рецепторів на поверхні клітин, покращить метаболізм глюкози, зменшить перетворення вуглеводів в жир.

🧿Зрештою, те, що ми їмо впливає не лише на наше метаболічне та клітинне здоров'я, але і на наші емоції: як наш мозок обробляє інформацію та генерує думки та ідеї.

🧿 В наступному пості я продовжу тему хорошого самопочуття, незалежно від свят, застіль та різних життєвих ситуацій.

❤️ Залишайтеся здоровими, наповненими планами і радійте, радійте життю!:)

Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Січня 12, 2022, 08:27:56 20:27
Скиталінська :

НАШІ ПОМИЛКИ У ХАРЧУВАННІ

Спочатку я хотіла почати свій пост зі слів "всі хочуть бути здоровими", проте подумала, що не варто ідеалізувати всіх і починаю свій пост інакше.

🧿 Ніхто не любить хворіти. Особливо, якщо захворювання супроводжується дискомфортом, болем і хвороба затягується надовго.

🧿 Більшість людей хочуть бути здоровими. Ще якась частина з них цікавиться темою здоров'я, харчування, ментального здоров'я,  фізичної активності та сну.

🧿 Про харчування пищуть так багато, тема суперпопулярна, тому в "дієтологах" і колишні юристи, податківці, бухгалтери, які  особливо багато пишуть про заборони, правила і обмеження, вихваляють продукти, які не мають високої біологічної цінності, приміром, рослинне молоко магазинного розливу, чи продукти, які є дуже дорогими і без яких повністю можна обійтися і бути здоровим, як насіння чіа, кіноа, чай матча, псиліум, артишок і тд.

🧿 А от що справді є вкрай важливим для збереження хорошого функціонального стану тканин та органів, то це наступне.

1. 
▪️Спосіб приготування їжі. Смажена, сильно запечена до рум'яної скоринки, страви на грилі зі скоринкою, хоч і не дає ніяких моментально відчутних наслідків для здоров'я, проте негативно впливає на роботу клітин, створює навантаження на систему детоксикації організму. Щоб варена, запечена їжа більше смакувала, додавайте до неї різні соуси: кисло-солодкі з ягід та фруктів, гірчицю, йогуртові з часником, пряними травами, лимонним соком, бальзамічний оцет, посипайте тертим сиром пармезан.

2.
▪️Багато концентрованих солодощів. Одна справа -- з'їсти раз в тиждень домашній кекс із ягодами чи яблучний штрудель з корицею з мінімумом цукру, за умови високої фізичної активності, інша  -- щодня випивати пляшку солодкого напою, їсти печиво та цукерки.

3.
▪️ Мало клітковини (харчових волокон). Сучасні продукти харчування  (хліб, макарони, крупи швидкого приготування) містять недостатньо розчинної клітковини (пектинів) та нерозчинної клітковини. Хронічний дефіцит клітковини є однією з причин розвитку дисбіозів, закрепів, дивертикулярної хвороби, запалень кишечниа, раку кишечника.

4.
▪️Нерозбірливість в жирах. Зараз дуже модно стало використовувати різні рослинні олії, в анотаціях до яких написано, що вони мають майже цілющі властивості, лікують печінку, "чистять" судини, омолоджують шкіру і тп. Так от, збільшення рослинних олій у раціоні посилює процеси окислення ліпідів (жирів) в організмі. Всяка олія -- це рафінований продукт, тому його має бути дуже набагато (максимум 1-2 столові ложки в день, і то не для всіх), а ще краще -- вживала той жир, який входить до складу натуральних продуктів (яєчні жовтки, молочні продукти з нормальною жирністю, насіння, горіхи і тд).

5.
▪️ Хронічний дефіцит регляторних факторів. До них відносяться вітаміни, мінерали, біофлавоноїди (фітонутрієнти). Регуляторними вони називаються тому, що виконують роль регуляторів протікання різних біохімічних реакцій. Кожна людина має свої генетичні особливості обміну речовин, на який впливає багато різних факторів навіть протягом доби.

До продуктів, багатих регуляторними факторами належать рослинні різнокольорові продукти (зелень, овочі, фрукти, ягоди), про це буде окремий пост.

♦️Основне завдання харчування -- це забезпечення організму всіма необхідними компонентами, тому акцент має бути на максимальній повноцінності, а не на безпідставній масовій забороні природніх натуральних продуктів.

♦️Але цього не достатньо, тому що харчування, як я вже писала на початку свого посту, має сприяти хорошій регенерації тканин організму, не має виснажувати їхні ресурси.

♦️Дуже важливо, щоб їжа, яку ми споживаємо, була корисною для печінки, зменшувала ризик запалень, запобігала фібротизації (фібротизація -- це заміна повноцінних клітин печінки на сполучну тканину). Це продукти, багаті природніми антиоксидантами -- ягоди чорниці, чорної смородини, малини, цибуля, часник, капуста, кабачки, цвітна капуста, брюсельська, броколі, овочі.Ці продукти слід регулярно вживати, якщо Ви хочете зберегти здоров'я печінки, що рівнозначно здоров'ю всього організму.

Продовження -- в наступному пості.

Далі буде.

Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог.
Назва: Re: До відмінного здоро'я через харчування ! Крокуємо разом !
Відправлено: злата від Лютого 22, 2022, 05:58:51 17:58
Оксана Скиталінська :

ХОЛОДНА ГОЛОВА, СИЛЬНЕ ТІЛО І НЕПОХИТНА ВІРА (запам‘ятайте!)

З 2010 року на ФБ я пишу про їжу, здоров'я та довголіття. Бо знаю, що Україна може бути в списку країн з високою тривалістю життя.

У 2014, коли був Майдан, я писала про потреби Майдану.

Сьогодні хочу звернутися до всіх Вас, хто без кінця читає стрічки соцмереж.

1️⃣ Не занедбуйте своє здоров'я. Якщо до цього часу Ви ігнорували щоденні фізичні навантаження, саме час почати.
▪️Ходити.
▪️Багато і швидко.
▪️Хто може -- почати бігати.
▪️Віджиматися.
▪️Присідати.
❗️Хороша фізична форма допомагає у будь-яких ситуаціях. Це загалом..
❗️Конкретно: щодня годину займайтеся. Це сильно знімає стре та напруження, допомагає міцно спати та бути бадьорим протягом дня.

2️⃣ Їжте так, щоб мати силу і ясну голову.
▪️Яйця і салат.
▪️М'ясо/риба і салат.
▪️Каші або грубий хліб.
▪️Ягоди.
▪️Зелений  і чорний чай, з лимоном.
▪️Кава зранку.
▪️Вода.
▪️Вдень жменьку горіхів.
❗️Якщо маєте хронічні захворювання шлунку та кишечника, то їжте те саме, лише замість сирих овочів вживайте запечені чи варені, м'ясо та рибу -- в перетертому або меленому вигляді.
❗️Не вживайте алкоголь, він не заспокоїть, лише погіршить роботу мозку та печінки та затуманить голову.
❗️Голова має бути ясною та холодною.

3️⃣ Перевірте своє здоров'я і підлікуйтеся, якщо є хронічні хвороби. Відвідайте стоматолога, перевірте зір, серце, здайте загальний аналіз крові. В умовах стресу загострюються всі хронічні хвороби, не допускайте цього.

4️⃣ Займіться важливими та життєво-корисними заняттями: запишіться на курси надання першої медичної допомоги, це дуже потрібні навички в житті, або пройдіть курси онлайн.
І ще раз наголошую на фізичній підготовці: починайте день з неї.

5️⃣ І будьмо спокійні, з холодною головою.

Україна переживала різні часи. За свою 1500 річну історію Київ бачив багатьох хвалькуватих завойовників, і монголів, і москвичів, і німців.
Всі хотіли нас приєднати до своїх імперій.
Але імперій нема, а Київ досі є українською столицею. Переживем і це імперське загострення.

N O  P A S I A R A N !

Слава Україні! 🇺🇦❤️