Кажучи інакше - чи може існувати
повністю вільний ринок?
Тут є мінімум дві великих теми:
1. Вплив на бізнес злочинців і злочинних груп.
2. Вплив на бізнес різних ідеологій (в т.ч. релігійних).
Стосовно першого пункту - тут є суперечки, але більшість схиляється до того, що потрібне регулювання яке унеможливить наприклад монопольні сговори, або брудні гроші, гроші мафії, гроші диктаторьких країн, тиранів, вбивць, або використання бізнесу для політичного впливу.
Хоча стосовно останнього не все так гладко. Типовий приклад - Захід знав що Путін злочинець, але до останнього дозволяв йому на собі заробляти (пускав до себе) і отримувати прибутки за рахунок яких у нього з'явилася змога почати війну в Україні і організовувати атаки вже і на сам Захід.
Але тут є ще один момент, про який майже не кажуть - п.2.
Це використання бізнесу різними ідеологічними групами чи кастами для примусового просування своїх світоглядних переконань.
Наприклад в цій темі:
http://ukrpravda.net/index.php?topic=41986.0 між іншим по суті складена
ода вождизму, апофеозом якої є думка, що той робочий, який каже «Хай директор продає верстати і розплачується по зарплатнях!» (с) є таким собі низьким недостойним "голодранцем" (с) винуватим у всіх найбільших проблемах в Україні.
Це типовий приклад коли бізнес використовується для примусового схиляння суспільства до якихось ідеологічних, майже релігійних переконань, правил, світоглядних систем (в данному випадку - вождизм).
Але це лише один приклад. Таких прикладів багато. По суті в Україні створена ситуація, коли в більшості випадків успішним бізнесменом може стати тільки людина яка дотримується певних ідеологічних принципів, переконань і
правил поведінки. І не важливо - згодна людина з цими принципами і поведінськими шаблонами чи ні, - вона змушена їх дотримуватись. А ця система така, що бізнесмен рано чи пізно стає провідником цих принципів і для всіх інших - підлеглих і залежних (по суті
бізнесмен виконує функцію жерця, релігійного проповідника з дуже ефективними важелями
примусу). Отже створена ситуація коли бізнес використовується не для того для чого він повинен був бути (створення товарів, послуг, нових технологій, заробляння грошей), а для чогось іншого. А це інше впливає на головне - страждає якість і ефективність того товару, послуг, а грошей в державі і у більшості людей набагато меньше чим могло і повинно було б бути.