Sergey Vysotsky
8 год ·
Чому символи важливі?Сьогодні українські війська вперше крокували під «Марш нової армії», відповідали «Героям слава» на «Слава Україні».
Знайшлися і ті, хто, за нашою звичкою, спробував обезцінити це. Мовляв, яка різниця, а давайте краще говорити та дивитися на проблеми, а не називати перемогою зміну гасел.
Коли я чую такі думки, я завжди згадую праці сучасних політологів та інституціоналістів, які концептуально базувалися на працях філософів-постмодерністів. На відміну від дослідників індустріальної ери, які воліли бачити у всіх процесах чи-то «невидиму руку ринку», чи надлюдські макропроцеси, зумовлені об’єктивини обставинами, сучасні автори зосередилися на людині. Не на людині як частці безособистої статистики, представникові класу з його умовною боротьбою, а на власне людині як такій з усіма її культурними та біологічними особливостями. А на макропроцесси - як на наслідок дій та бажань живих людей.
Вони перегорнули піраміду. І перегорнувши її побачили,
що саме свідомість формує реальність. І що культура кожної людини, схеми її поведінки і формують особливості та умови функціонування всього суспільства. Культура формує політику і економіку. А не навпаки.Людська культура є сукупністю поглядів та практик, які народжуються зі свідомості. І саме стан людської свідомості буде в кінці-кінців визначати які це будуть практики.
В культурі важливі символи та міфи.
Символ - однин з головних будівельних матеріалів культури. Символ - це концентрована ідея і концентрований смисл, яка виробляється свідомістю і їй же сприймається. Споживання та продукування символічних конструкцій впливає на практику поведінки і на світогляд. Як «кредо» у християн. Символ в свою чергу пов’язаний з міфом. І споживається свідомістю в контексті міфу.
Тому, слова які буди сказані на параді - це ключовий елемент творення міфу про сучасну Україну. Цей міф продукує кожен із нас. І цей міф і його символьна система, в свою чергу впливає на нашу свідомість, а через свідомість і на наші поведінкові практики. Практики в свою чергу формують нашу нову культуру.
Без нової української культуру, в широкий сенсі, не буде ані нової армії, ані нової України.
І саме нові гасла є символом змін, більш ніж умовно зростання ВВП. Символом народження нового національного міфу з якого поставне нова українська нація. Яка усвідомить сама себе і побудує для себе успішну державу.
Спочатку повинна відбутися нація. Після цього відбудеться і все інше.