Автор Тема: Статті з західних ЗМІ  (Прочитано 205 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline svit

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 18394
Статті з західних ЗМІ
« : Грудня 22, 2021, 12:36:11 12:36 »
Не знайшов підходящої теми, тому тут.

гугль-переклад статті https://edition.cnn.com/2021/12/21/opinions/putin-russia-europe-chessboard-michael-bociurkiw/index.html.

Мат. Путін загнав Захід у кут

(CNN)З наближенням 2022 року Захід намагається визначити наступний крок президента Росії Володимира Путіна на складній геополітичній шаховій дошці – і готує «агресивний пакет» санкцій, якщо він вирішить знову захопити землю в Україні.

Напруга зараз найвища з 2014 року, коли Росія незаконно анексувала Крим і відправила «зелених чоловічків» на український Донбас. Повне сухопутне вторгнення в Україну зараз є реальною можливістю.
Але давайте подивимося правді в очі. Путін міг би менше дбати про загрози Заходу, сидячи, як він, у завидному положенні, що має можливість робити постріли.

Європа охопила енергетичну кризу з низькими запасами. І оскільки Росія постачає близько 40% імпорту газу ЄС , Кремль вже продемонстрував свою здатність протистояти найжорсткішим санкціям Заходу, обмежуючи видобуток і потенційно викликаючи відключення електроенергії на всьому континенті.
Завершенням Путіна є СРСР 2.0, який настане майже через 30 років до дня розпаду Радянського Союзу. Його наступні кроки відбуваються в делікатний геополітичний момент, коли Захід побоюється вторгнення в Україну, колонізації Білорусі, загальноєвропейської енергетичної кризи, канцлера Німеччини Ангели Меркель, що йде у відставку з посади головного переговорника з ЄС, і занепокоєння з приводу невлаштованої зовнішньої політики президента США Джо Байдена.

Якщо у вас є сумніви щодо планів Путіна повернути час назад, просто прочитайте його есе з 5000 слів про те, чому Росія, Білорусь та Україна приречені без тісної інтеграції з матір’ю-Росією. Або його зухвалі вимоги в п’ятницю надати вето на те, хто приєднається до альянсу НАТО, і обмежити розміщення військ і зброї в будь-якій країні, яка приєдналася до альянсу після 1997 року.

Не зробивши жодного пострілу, Путін зумів загнати Захід у колективну паніку - або принаймні в становище, коли вони відчувають потребу заспокоїти старіючого автократа.

За останні чотири місяці, зокрема з 7 вересня по 5 грудня, згідно з джерелами західної розвідки, які цитує CNN , Путін збирав десятки тисяч військових і важке озброєння на відстані 30 миль від кордонів України. У звітах американської розвідки йдеться про нарощування до 175 000 військовослужбовців, яких достатньо, щоб здійснити швидке й негайне вторгнення.

Ще один захоплення землі додасть території, захоплену в 2014 році, коли Росія незаконно анексувала Крим і відправила підтримуваних Росією бойовиків у сильно промислово розвинений східний Донбас України.

Маючи таку силу, Путін міг би шукати сухопутний міст між власне Росією та Кримом – крок, який може бути розроблений частково для звільнення водних ресурсів, заблокованих Україною в Північно-Кримському каналі, який колись налічував до 85 % потреб півострова у воді.

Дії Кремля не обмежилися Україною. Росія веде гібридну війну із Заходом, включаючи кіберзлом одного з найбільших трубопроводів США, поширення дезінформації про вакцини від коронавірусу, втручання у вибори в США та нейтралізацію опонентів на чужій території.

Зовсім недавно Путін відкрив інший фронт із Заходом, створивши військовий союз із людиною, яку часто називають «останнім диктатором Європи», президентом Білорусі Олександром Лукашенком. Підтриманий підтримкою Кремля, Лукашенко діяв безкарно, ув’язнивши опонентів, збив літак Ryanair з політичним опонентом на борту та відправивши мігрантів до кордону з сусідами ЄС.

Проте ще в четвер європейські лідери реагували на тактику знущань і залякування Путіна, намагаючись підштовхнути його до столу переговорів. Це може бути ознакою того, що блок побоюється, що навіть якщо вони підпишуть подальші жорсткі санкції проти Росії у разі вторгнення, Путін може відповісти, зупинивши видобуток газу.

Андрій Солдатов, російський журналіст-розслідувач і експерт служб безпеки, сказав мені, що на країну вже запроваджені жорсткі санкції, і що російські компанії, які націлені, були фактично щеплені вигідними контрактами з силами оборони та розвідувальними структурами.

Росія, ймовірно, побачила вплив жорстких західних санкцій 2018 року на Іран і розрахувала, що зможе витримати каральні заходи, навіть якщо це означатиме призупинення міжнародної платіжної системи SWIFT.

Можливо, не випадково, що на цьому тижні Росія і Китай пообіцяли спільно працювати над закритою торговельною мережею, яка зменшить залежність від міжнародної фінансової системи та обмежить транзакції в американській валюті.

У себе вдома Путін розмахував державною владою через страх і згуртованість – головним чином, забороняючи групи громадянського суспільства, ув’язнюючи відомих опонентів і погрожуючи російським громадянам, які працюють на іноземні посольства.

Які інструменти залишилися у дипломатичних інструментах Заходу? Депресивно мало. Але деякі варіанти залишаються: заборонити росіянам подорожувати, блокувати багатомільйонні угоди з нерухомістю, які перетворили Лондон і Маямі на ігрові майданчики для багатих росіян, — навіть наказати негайно вислати росіян із західних країн. Іншими словами, все, що потрібно, крім прямого військового конфлікту.

Очевидно, що відеочати з Байденом і погрози європейських лідерів «серйозними наслідками» не стримають Путіна. Оскільки вторгнення в Україну неминуче, Захід має прояснити біль, який чекає Путіна, якщо він вирішить зробити свій наступний крок.

Поява відсутності рішучості, будь то в дипломатії, на полі бою чи на шаховій дошці, ніколи не є виграшною стратегією.

Майкл Боцюрків (англ. Michael Bociurkiw, також Майкл-Михайло нар. 1962) — канадський журналіст українського походження. Михайло Боцюрків — речник спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні.