Чергова «конспірологія» стає правдою. Facebook, Google, Amazon, Bing від Microsoft та вірогідно ще деякі сервіси дійсно підслуховують розмови людей, які обговорюють бажані покупки поблизу своїх девайсів – щоб запропонувати їм відповідну “цільову” рекламу.
Про це повідомило видання «404».
https://cutt.ly/BeEgHH9e У чому суть шкандалю: є такий міжнародний рекламний гігант Cox Media Group (CMG).
У грудні 2023 ця компанія проводила для своїх клієнтів сермінар, де на кількох слайдах розказували про свою технологію «Active Listening» («Активне Слухання»). Суть її полягає якраз у “слуханні” користувачів та збиранні їхніх даних. І також на слайдах переконували, що це цілком легально. Мовляв, коли ти купуєш новий девайс, то погоджуєшся з “умовами використання”, серед яких є можливість прослуховування. Наприклад, для голосової активації, коли суто технічно смартфон завжди “слухає” користувача. Також цією технологією CMG хвалилися у подкасті. Вартість такої послуги для клієнтів CMG - 100 доларів на день.
А клієнтами Cox Media Group у презентації називали Meta, Google, Amazon, Microsoft.
Але після розголошення цього всього назви клієнтів з презентації CMG видалили:
https://cutt.ly/geEgJU8G Google зі свого боку видалила згадки про CMG зі своєї “партнерської програми”.
Amazon заявив, що рекламний відділ компанії «ніколи не працював із CMG над цією програмою і не планує цього робити».
Фейсбук сказав, що проведе розслідування.
Тобто судячи з реакцій, скоріш за все, все це є правдою, і «Active Listening» таки активно використовували.
У чому взагалі проблема, скажете? Це якщо не зважати на сам факт прослуховування без дозволу, то є ще один аспект. Важко повірити, що слухають лише і виключно розмови про покупки. Це абсурд. Слухають усе підряд, а потім відбирають те, що схоже на обговорення планів покупок, мрій, бажань. Як та за якими принципами? Мабуть, по ключовим словам на різних мовах. Але куди дівати 90% інших розмови, на купу інших тем? Бо ж їх зберігати коштує грошей та й стрьомно якось. Можна продати своїм спецслужбам. І вигідно, і патріотично, два в одному, бінго. Хоча перед громадянами якось незручно виходить, але ми їм не скажемо. Схема була цілком робоча, але журналісти знов усе зіпсували.
Перевірити чи досі технологія Active Listening використовується, не складно: розблокуйте свій смартфон, запустіть Гугл чи ФБ чи Амазон і кілька разів скажіть голосно щось на кшталт “хочу купити яхту”. Якщо в той же день побачите багато реклами про яхти – значить все досі працює, попри скандал. А хто захоче потролити алгоритми підслуховування - можна експериментувати з іншими ключовими словами. Але обережно, щоб раптом не опинитися в умовному Гуантанамо.
Щоб робити, як рятуватися-захищатися?
Переходити жоско на Linux – це найрадикальніше рішення. Нє?
Інша опція: не користуватися Facebook, Google, Amazon, Microsoft. Теж не варіант?
Ну тоді не розмовляйте на чутливі теми біля працюючого комп’ютера, смартфону, планшета, полиште девайси хоча б у сусідній кімнаті.
Якщо ви реально “секретоносій” – залишайте смартфони у “клітці Фарадея” поза межами переговорки. Якщо корупціонер – одразу йдіть здаватися в НАБУ, адже антирокупційні детективи разом з американським товаріщем майором все одно «почують кожного».
Якщо нічого з переліченого для вас не прийнятне/незручне, ви не політик, не генерал, не корупціонер і не наркобарон, а просто пересічний громадянин, який нецікавий американській правоохоронній системі – можна не перейматися. Те, про що усі здогадувалися, виявилося правдою.
Тепер твердо знайте, що американські корпорації вас слухають через ваші девайси. Але зі шляхетною метою: показати вам «правильну» рекламу. Якщо шляхетна мета зміниться – вас про це також повідомлять. Західні журналісти. Можливо. Але це не точно.
А поки спостерігаємо, чим у світі «розвинутої демократії» завершиться цей скандал, чи будуть розслідування та чи будуть вироки судів.
Бо якось усе це реально починає нагадувати «Чорне дзеркало».