Автор Тема: 35 лет назад нашли убитым Владимира Ивасюка  (Прочитано 8627 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline Willie

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 1749
  • Стать: Чоловіча
  • Чернівці, Україна
Re: 35 лет назад нашли убитым Владимира Ивасюка
« Reply #60 : Травня 18, 2014, 11:23:08 23:23 »
Поговорив з мамою. Знаєте, чому Івасюка таки не відрахували з медичного інституту (а вступити було вкрай важко, конкурс був величезний) за той випадок з ленінським бовваном в Кіцмані? Зібрали комсомольські збори курсу, кількасот чоловік. Почали хлопців "пісочити". На порядку денному стояла одна резолюція - відрахування. Але хтось, мабуть, Володі заздалегідь підказав, що говорити. Ну от, він встав і сказав, мовляв, у нього хворі нирки, і тому він... гм... не міг стриматися.  :shuffle: Попросив академку. Однокурсники молодці, проголосували за академку, а не за відрахування. Через рік він поновився. А далі - всесоюзна слава.
Kremlin delenda est.

Offline tadescu

  • Newbie
  • *
  • Повідомлень: 13
Re: 35 лет назад нашли убитым Владимира Ивасюка
« Reply #61 : Травня 18, 2014, 11:42:29 23:42 »
В останній час з'являються різні обробки його пісень в різному виконанні - афігєть!!! Я недавно почув по радіо "Я піду в далекі гори" в якомусь незвичному виконанні, співала жінка - тиждень неймовірних емоцій.

Це Ви маєте на увазі виконання Квітки Цісик, скоріш за все... Вона є настільки унікальною співачкою, що складно навіть інтерпретувати цей феномен сьогодні. Це направду дивовижно.

Особисто я була дуже здивована під час Революції, що такі зразки української культури чомусь не використовувалися, попри те, що мають величезну силу впливу.

« Останнє редагування: Травня 18, 2014, 11:46:35 23:46 від tadescu »

Offline Willie

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 1749
  • Стать: Чоловіча
  • Чернівці, Україна
Re: 35 лет назад нашли убитым Владимира Ивасюка
« Reply #62 : Травня 19, 2014, 12:09:31 00:09 »
Текст Марії Матіос.

«Колись мушу написати книжку про Сталіна. Але писатиму одними матюками. Протягом перебування в цьому сталінському раю мушу вивчити те багатство матюків, що їх наплодила соціалістична епоха. Цю книгу повинні читати лише чоловіки».
«...Песимістичну думку розвіює віра в те, що двадцяте століття мусить мати свого Спартака».

Більш гідної постави в часи безнадійного, принизливого для людської гідності стражданні, ніж був світлої пам'яті Михайло Григорович Івасюк, я не знала. І дай, Боже, не знати ніколи. Бо навіть найлютішому ворогові не побажаєш пережити те, що пережили Івасюки не лише з утратою Володі, але й опісля, коли безсердечна Система перемелювала живе батьківське серце, як у м'ясорубці. Кинджальний удар у серце звільняє людину від болю, звільняючи її від самого життя. Кинджал у душу не звільняє ні від чого - хіба лише примножує кинджальний біль. Не знаю...

Я не знаю таких слів, якими би списати кілометри натягнутих нервів, отих розірваних батьківських серцевих волокон, які не міг уже здокупити ніхто. І якщо я й знаю вольових людей у час випробування серця на розрив, - то це був Михайло Івасюк. Його Доля випробовувала його починаючи з 1939 року, згодом Доля дала йому набратися сили до року 79-го. Бо після травня 79-го і аж до останньої своєї години він не мав жодної можливості перепочити. Про це думати - не те що писати! - страшно.

Я розкажу лише те, що знаю і свідком чого була сама. Інші розкажуть інше. Інші - ще інше. А правда залишиться сама собою.

...На початку травня 1979 року до Чернівців дійшли чутки, що пропав Володимир Івасюк. Питати про це Оксану, яка вчилася зі мною разом, чи Михайла Григоровича, що викладав у нас українську літературу, - не випадало з двох причин: по-перше, з етичних міркувань, по-друге, обоє щодня були в університеті і жодним чином не показували своєї тривоги, хоча пошуки Володі уже тривали не перший день (експертиза встановить, що смерть Володимира Івасюка наступила 27 квітня, про що буде записано у свідоцтві про смерть).

Михайло Григорович був, як завжди, дуже стриманий, але неймовірно працездатний. Його природна, ненав'язлива і не емоційна ерудиція на лекціях викликала подив і бажання знати більше. Лише емоційна стриманість у подачі матеріалу заважала йому конкурувати із Анатолієм Добрянським - неперевершеним лектором-мистецтвознавцем, на лекції якого ходило половина міста. І ніщо інше. Івасюк-старший був якийсь не такий, як усі інші викладачі. Все у ньому говорило про його осібність: бездоганні - не селянські - манери селянської від народження дитини і бездоганний смак; возведена у ранг винятковості скрупульозність і педантизм; знання і вільне володіння французькою мовою; чудова пам'ять, що у потрібний момент видобувала цілі поклади імен, цитат, топонімів.

Леся Українка була його іконою. Незалежно від теми лекції Михайло Григорович завжди посилався на цей незаперечний авторитет: а що з цього приводу думала Леся Українка. Коли він ставав за кафедру і починав лекцію, здавалося, йому хотілося співати, а може, сказати щось більше, ніж він казав. Говорив він завжди піднесено, хоча й без пафосу. Не вживав заяложених тоді й обов'язкових посилань на «рішення пленуму ЦК чи «Політбюро», а як що і цитував з приводу позиції партії щодо творчості того чи іншого письменника, воно якось так було миттєво й несуттєво, що я у старих своїх конспектах саме на його лекціях не знайшла жодної такої цитати.

Він був керівником університетської літературної студії «Сонячні кларнети». Я редагувала стінну газету філологічного факультету під такою ж назвою. Засідання літстудії відбувалися нечасто, зате часто, а хоч би й щодня, можна було підійти до Михайла Григоровича і порадитися щодо того, що ти пишеш. Івасюк не любив поблажливості. Він ніколи нікого не хвалив, але й не ганив явно. Мав величезне почуття такту, проте без зайвого «сюсюкання». Його людська поведінка, уміння триматися подеколи викликали ні, не осуд, а таке собі потайне, із ноткою заздрості, шепотіння - ну, що ви хочете! Гімназійне виховання! Естет! Інтелігент! Письменник! Має такого видатного сина!

Сином він пишався. Та що пишався - він його обожнював, хоча навіть до сина, слава якого перевершила славу батькову, він був незмінно вимогливий. Але це була єдина тема, якою можна було «вийняти» Івасюка-старшого із «панциря» - Володя і Володина творчість.

Важко було, та де там важко - неможливо було собі уявити, що Михайло Івасюк знає чи вміє страждати в житті. Хіба що у своїх книжках, які, попри всю трагічність історії (а він переважним чином писав історичні романи) несли неймовірно світлі, ба, навіть занадто романтизовані почування персонажів. Надмірна, майже що рафінована чистота почуттів у жорстоких умовах в Івасюкових книжках справді сусідила із романтичним напрямком німецької чи англійської літератур. (Згодом, лише по прочитанню книги новел М. Івасюка із табірного життя, я зрозумію, що за час гулагівського «сидіння» Михайло Григорович надивився такого бруду у людських стосунках що все подальше його життя тому й носило печать пошуку лицарів великої любові).

Таким я його знала всі роки в університеті. І ніщо не віщувало, що Михайло Григорович насправді може бути іншим - носити в собі тайну.

В Оксанине навчання він не втручався, тобто «не лобіював» доньчині успіхи. А Оксана була товариською, ніколи не чванилася, що має таку родину. Вирізнялася хіба що дорогим, зі смаком дібраним вбранням. І знанням англійської мови, оскільки вони разом із ще однією нашою одногрупницею Нелею Корнієнко закінчили спеціалізовану школу №9, як казали тоді у Чернівцях, «англійську». Подеколи перемовлялися собі англійською, і ми, діти переважно сільських батьків, по-доброму їм заздрили, оскільки в радянський час, та ще у селах не те що не заохочувалися знання саме іноземної мови, а понадто - всіляко гальмувався сам процес її навчання. Скажімо, іноземну мову у мене кілька років викладала вчителька біології, яка заочно навчалася в університеті й сама складала іспити з іноземної на пальцях. В інший період у нас майже рік не викладалася іноземна через хворобу вчительки. На все це всі заплющували очі. І це було продумано. Тепер я знаю точно.

...І ось щось тривожне трапилося у травні 79-го, бо лекції Михайла Григоровича замінили іншими лекціями. А Оксана мені скупо сказала, що в родині є проблеми. Це було нечувано. Про проблеми в Івасюків ніхто ніколи не заїкався - їх просто у них не могло бути.

Я знаю, що Оксана Івасюк поїхала до Львова за два чи три дні до похорону брата. Батько сказав їй сісти в поїзд, але не сказав, що Володі вже немає. Навіть у найгірші свої хвилини батьки оберігали дітей від зайвого хвилювання, а коли Оксана тоді уже щось знала, чи здогадувалася, то вона також у той час мала сталеву волю - то з нас, її однокурсників і ближчих приятельок, не почув жодного слова відчаю. Оксана поїхала до Львова у білому - щоб виказати свою неймовірну радість від того, що з братом усе гаразд. Адже вони були нерозлийвода. Разом відпочивали, подорожували. Це був той рідкісний родинний зв'язок, який трапляється дуже рідко.

Одночасно Михайло Григорович зателефонував на свою кафедру в університет і її тодішньому завідувачеві - професору Василеві Максимовичу Лесину - сказав лише двоє слів: «Володя загинув». Так від свого викладача ми дізналися про Івасюкову смерть.
А далі ви знаєте. Про похорон.

Жодна тодішня газета, крім «Літературної України», не висловила співчуття письменникові Михайлові Івасюкові з приводу втрати сина. Якась малотиражка зі Львова взагалі пустилася «берега», надрукувавши нісенітниці про його життя і смерть. На Івасюкові пісні наклали табу (неписане, звичайно). Тріо Мареничів за участь у похороні й скасування концертів вилучили також із ефіру. Тоді говорили, що, начебто на Івасюковій могилі знайшли записку, підписану «Мареничі», і що весь Львів ходив ту записку читати. Ростислава Братуня, за виступ на Личаківському через кілька днів після похорону зняли з посади голови Львівської Спілки письменників, замінивши його Романом Лубківським.

Із Ростиславом Братунем історія була така: напередодні похорону його викликали у Львівський обком партії і піддали жорстокій «обробці». Секретар обкому з ідеології Яремчук раптово і зненацька став великим «побожним» чоловіком: він переконував Братуня, що Івасюка слід ховати за цвинтарною огорожею, як ховають самогубців. Ростислав Андрійович переконував в іншому. Він говорив, що Львів - збуджений вулик, народу ніхто не зможе спинити. І за цвинтарною огорожею Івасюка не дадуть поховати, хоч би там що. Братунь попросив забезпечити присутність певної кількості міліції задля уникнення можливих провокацій (він знав, із ким мав справу). І ось обком партії приймає рішення - покласти на Ростислава Братуня відповідальність за організацію похорону Володимира Івасюка і за все, що там відбуватиметься.

Партія чудово знала, що Івасюк із Братунем у львівський період життя - були найближчими друзями. Партія розглядала похорон з точки зору ідеології. Братунь - із людської. Тому він своєю промовою на цвинтарі демонстрував не політичний бунт - він правдивими словами тужив за другом, який міг бути йому сином. Звичайно, Братунь чудово розумів, що назавтра будуть оргвисновки. І не допоможе ні заступництво рідної тітки Наталі Ужвій (якщо вона заступиться!, бо також має «чудовий» досвід із правонаступниками тих, хто «шугав» її за чоловіка Михайля Семенка і за Леся Курбаса), ні, власне, письменницький авторитет самого Братуня, ні добрі стосунки з Іриною Вільде, яка була йому по-материнськи вдячна за заступництво Ростислава Андрійовича за Вільдиного сина, який свого часу мав також великий «цурис» із всевидющими і всезнаючими.

Такими були публічні «оргвисновки» публічних людей, А інших піддали «профілактиці» і провокаціям. Казали тоді, що студентку консерваторії, яка на похороні несла Івасюковий портрет, виключили з вузу. Казали... О, тоді багато чого казали. Як, зрештою, кажуть завжди, незалежно від знань і правди, а залежно лише від висоти свого «плінтуса».
...А в Чернівецькому держуніверситеті тоді було таке. Кінець травня - середина червня - час чергової сесії. І ось тут почалися перші «дзвіночки» й родині. Оксану не допускають до сесії через неможливість скласти залік з англійської мови!

З англійської, чуєте?! Вовчикові Боднарю з Тернопілля (Володику, ти чудо!, бо ти весь цей час працюєш у школі! Здається, на Одещині, та ще й директоруєш!), якому вся група пише англійські слова українськими літерами, залік зараховують, а Оксані Івасюк, яка з Нелею Корнієнко «пліткують» англійською задля хохм - не зараховують!
Що вам сказати, люди добрі й люди злі...

Наша викладачка іноземної жила із дитиною в обкомівському будинкові (колись я таж була напередодні Нового року - з Розтік тато ялинку передавав для її малолітньої тоді доньки на її прохання і яку вона любила понад усе!), казали, що Л. M. розлучена, довший час начебто працювала чи то не в самій Великій Британії, мала якийсь дивний акцент. Не любила студенток, але була справді «просунута», як сказали би тепер, хоча з дуже скромними статками. Але ж, люди добрі й не дуже... Серце! Серце! Після такого - і якийсь залік. Це продумано по-єзуїтськи. Вона сама на це не зважилась. Ну, не вірю, хоч стріляйте, бо в неї була дитина, яка росла без батька. Може, заради власної дитини травмувала дитину чужу?!
Вже не пам'ятаю, як розв'язалася та ситуація. Здається, група просила нашого декана, декан - декана іноземних мов. З великими трудами Оксані англійську зарахували, але не з першого разу.

А потім пішли плітки, чутки, брехні... Яку тільки ахінею не вкладали у вуха люди без імені, без обличчя. Отак іде собі безглузда плітка містом без ніг і без транспорту, котиться колесом - і байка (тобто байдуже!), що одна дурніша іншої, і нема їй спину.

Тим часом Івасюки, як можуть, захищають ім'я сина. Але як можна захистити мертву людину від Системи, якщо навіть мертвого Система викреслила! Софія Іванівна, народжена на Запоріжжі, член партії, пробивається до тодішнього першого секретаря Львівського обкому партії Добрика з проханням дозволити встановлення пам'ятника на могилі сина. Тодішній партійний вождь Львівщини Добрик - це той погромник, хто 1968 року, будучи партійним керівником у Дніпродзержинську, першим заніс руку помсти над «Собором» Олеся Гончара. Тепер він «громив» нещасну Івасюкову матір, син якої свого часу написав музику до спектаклю «Прапороносці», що йшов на сцені Львівського театру ім. М. Заньковецької. Ось які переплетіння доль.

Але, чуєте, ви - ті, що патякають про якісь чудернацькі речі, ті, хто засуджує інших за не-таку поведінку в радянські часи, за не-сидіння у в'язницях, за не-смерть на барикадах, уявіть собі - пам'ятник! розумієте, могильний пам'ятник не можна було встановити, якщо проти цього заперечувала партія! Ось і подумайте: якщо Івасюк добровільно подякував світові то що такого антирадянського, націоналістичного чи якого там іще, було в надмогильному надгробку, щоб аж обком партії контролював його встановлення?! Так той пам'ятник і простояв 10 (десять!) років у львівській майстерні автора-скульптора, і заборона на його встановлення була знята лише 1990 року! Лише 1989-го до відкриття першого фестивалю «Червона рута» на будинку, де мешкали Івасюки, у Чернівцях була відкрита меморіальна дошка композиторові. У Львові це було зроблено пізніше.

...Михайло Григорович одного надвечір'я 1991 року несподівано прийшов у Спілку письменників, де я тоді працювала заступником голови. Він хотів виговоритися. Його душили сльози. І він, не дивлячись у очі, а лише у звечоріле вікно в особняку Чернівецької письменницької організації на вулиці Гребінки, розказував мені жахливі речі. І про материні (Софії Іванівни) митарства по обкомах. Про її нелюдські приниження партійними клерками («А я вашого сина не вішав» - це вам не нагадує «А я вашого сина в Афганістан не посилав», - кількома роками пізніше придумане також в партійних кабінетах?!). Розказував про неодноразове спалення квітів на Володиній могилі й мало не щоденні білі хризантеми під дверима квартири Івасюків у Чернівцях. І про те, що його, Михайла Григоровича, таки «дістали» і помстилися. Синовою смертю. Отоді вперше я почула від Івасюка-старшого, що він сидів у радянських концтаборах. Для мене це був не те, що шок - не крізь мене, а мене тієї миті пропустили крізь електричний струм.

Kremlin delenda est.

Offline Willie

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 1749
  • Стать: Чоловіча
  • Чернівці, Україна
Re: 35 лет назад нашли убитым Владимира Ивасюка
« Reply #63 : Травня 19, 2014, 12:09:56 00:09 »
А на прощання він подякував мені... за вірш із моєї першої збірки (1983 р. ) із присвятою «М.Г. Івасюкові». Бо це була перша публічна солідарність із батьківським горем, висловлена сторонньою людиною на письмі. Я дотепер не знаю, яким чином цензура пропустила цей вірш у книжку. Можливо, її ввели в оману ініціали батька, а не сина, а можливо, мотив смерті, що звучав у ньому, посприяли тому, що вірш «дозволили». Згодом у Києві у видавництві «Музична Україна» вийшли окремою збірочкою деякі музичні твори Володимира Івасюка із передмовою нібито Софії Ротару. Тоді ж поговорювали, що Ротару таким чином «скуповує» свої гріхи перед Івасюком, завдяки кому вона стала відома світові. І тоді ж казали, що родичі Ротару по чоловіковій лінії, будучи дуже поінформованими, відмовили (заборонили, яка різниця!) її від участі у похороні. А коли згодом зрозуміли, як це вдарить по її імені (маючи доступ до влади і реальну владу в руках), доклали зусиль, щоб трохи реабілітувати Софіїне ім'я в очах публіки бодай таким чином - сприянням у виході збірки. Може, так, а може, ні...

Якщо чесно, Михайло Григорович прилюдно і завжди намагався захищати Ротару, коли виникало питання її співу у Горькому в день похорону. Але коли б мене не було під час телефонної розмови Софії Іванівни Івасюк із Софією Ротару у ті хвилини, коли переповнені довколишні вулиці біля будинку композитора кам'яніли від болю, коли б я не бачила, як змінилося обличчя Михайла Григоровича від звістки про не-приїзд Ротару до Львова, я би пристала до думки про невинність співачки, її наївність і т. д. Але мені це зробити не вдасться ніколи. Бо що мали думати Івасюки про тих, хто у час їх несамовитого болю переходив на інший бік вулиці, не впізнаючи їх без окулярів, нібито зашнуровуючи черевики чи дивлячись на годинник?

Багаторічні німі страждання тричі укладали Михайла Григоровича з інфарктом. Але який він був твердий, відстоюючи честь сина! Від нього ніхто ніколи не почув і слова скарги чи відчаю. Його твердість і впертість, людська гідність були такими, що подеколи перепиняли подих. Батько знав, який у нього син - і він терпляче ніс свій хрест до самої смерті.
Коли Софія Іванівна невдовзі після похорону потрапила до тієї страшної чернівецької лікарні ми з Оксаною провідували її. Софія Іванівна сідала з нами на лавочку, про щось говорила, щось розпитувала, зверталася до нас «дівчатка», але вона була далеко, дуже далеко, вона віддалялася у лише їй видимий світ - і я зрозуміла, що більше не зможу відвідувати її. Дуже рідко я ще приходила до Івасюків додому. А далі - не змогла... Це було понад людське терпіння - дивитися на закам'янілого Михайла Григоровича і на тліючу Софію Іванівну. Але саме тоді й пізніше ми спілкувалися з Михайлом Григоровичем найбільше. В університеті, на письменницьких згодом зібраннях, разом виступали перед читацькими аудиторіями. Він не уникав людей. Але люди, я впевнена, не розуміли глибини його страждань. Хіба лише ті, що самі перейшли через подібне.

Тільки тепер розумію, свідком якої величі духу я була всі ті роки. Шкода, що вони припали на пік моєї юності і «безголів'я» серця, на побутове борсання і елементарне виживання. Мене багато років мучить думка, що я могла бути з Михайлом Григоровичем іншою, уважнішою, глибшою, співчутливішою. Бо коли мене мучила відсутність роботи, житла, незрозуміле (тепер зрозуміле!) затримування виходу книжки, родину Івасюків мучила втрата найдорожчого - на тлі брудних розмов провокаторів чи просто байдужих до чужого горя людей.

Певно, такі думки коли-не-коли навідують не тільки мене. Багато хто з нас, тих, що знали Івасюкову трагедію, були з ним не зовсім справедливі. Але Михайло Григорович був дуже добрим психологом - він умів розпізнавати людей: мав досвід...
...Недавно я перебирала весільні фотографії. Свої. Оксана була у мене в Розтоках у травні 1981. Ось вони всією групою на березі Черемоша, ось біля клубу. А ось весілля Оксанине. Літо -1982. У мене зберігається фото: я в танці з Михайлом Григоровичем. Його худе обличчя у тонких окулярах тоді випромінювало гордість і батьківську утіху. А поруч стоїть неймовірно задумана Софія Іванівна - і дивиться кудись у даль. Як йому було кружляти в танці, коли він знав усю Правду?!

Ці фото із двох таких різних весіль - ніби подвійне дзеркальне відображення, нагадало мені події із точністю до навпаки - у мене на весіллі - біле, а потім траур, в Оксани - траур, а далі - біле.

Я справді не знаю, де Івасюки брали сили у той глухий і підлий до них час. Де батько черпав сили. Вони мали би замкнутися, як равлики. Вони повинні були ходити чорні. Вони мали мерти від розпачу і туги. А вони жили - і подавали приклад іншим, як треба перебувати горе і несправедливість. Хоча ні - я знаю, звідки була а залізна витримка. І ви це знатимете, навіть, коли про все, що я розповідаю, почули вперше: якщо прочитаєте книжку табірних новел Михайла Івасюка «У царстві вертухаїв». Книжка вийшла із запізненням майже на два десятки років. і ви самі зрозумієте, де люди беруть сили.

Бо було так.

Громадянин Румунської держави Михайло Івасюк, після закінчення чернівецького ліцею стає студентом філософського факультету румунського університету в Чернівцях. Через неможливість сплачувати таксу за навчання, яка існувала для українців, селянського хлопця із Кіцманя відраховують з університету. Але він знає про Велику Україну. І він туди хоче. Щоб здобути освіту філолога і філософа, щоб потім продовжити навчання у Греноблі, знаючи творчість Війона і Верлена. Восени 1939 року в районі Снятина 22-річний вчорашній студент Михайло Івасюк - «у замшевих туфлях, змайстрованих братом Юрієм після успішного складання матури», щоб Михайловий «зовнішній вигляд був не гіршим, ніж у студентів із заможних родин» - перейшов румуно-радянський кордон. Він хотів знайти правду на Великій Україні. Однак потрапив до рук радянських прикордонників, а далі сидів у Одеській в'язниці. Радянська влада «відплатила» йому за таку потаємну любов... трьома роками засудження в печорських таборах.

Кілька цитат із цієї страшної книги:
«Я не вчинив жодного злочину, а переступив кордон з української землі, що називається Буковиною, на українську землю, що називається Радянською Україною. Хіба це злочин? Це ж обов'язок кожного українця - линути до свого народу. Мені дали три роки ув'язнення. Але я не бачив ні судді, ні прокурора, ні адвоката. Зі мною поговорив якийсь чолов'яга в одеській в'язниці. Він і закинув тільки те, що начебто я син не незаможних селян, бо сільська біднота не може навчати своїх дітей у капіталістичних країнах у ліцеях. Я, мовляв, обманюю радянську владу. Й за те обманювання мені три роки каторжних робіт». Отже, «Дон Кіхот, який мріяв про Гренобль, щоб там стати філософом, потрапив на Печору, щоби стати доходягою».

У «Печорлазі» він перебуватиме аж до 1946 року. Хто читав цю книжку - той зрозуміє, чому Михайло Івасюк хотів написати книжку про Сталіна: але «та книжка повинна бути оригінальною, несхожою на інші книги. Її особливість має полягати в тому, що я мав би написати її не звичайною людською мовою, а матюками. Цю книгу повинні читати лише чоловіки». Михайло Григорович написав не про Сталіна особисто, але дав такі пронизливі свідчення сталінової епохи - що я наважуся сказати: книжка «У царстві вертухаїв» «обійшла» би і Солженіцина, і Шаламова, і багатьох інших літописців людської і суспільної трагедії. Обійшла би, коли би до читача прийшла вчасно. Бо вона - найправдивіша з усього Івасюкового доробку, вона без цензури і самоцензури, без «шлагбаумів» і «заборонних цеглин».

Та батько трьох дітей мовчав про свої «відкриття» справедливої радянської влади на далекій Печорі всі довгі півсторіччя.
Михайла Івасюка, за його ж визнанням, «завжди цікавили великі злети людського духу і злети людської підлоти. А тієї підлоти дуже багато в історії, яка потемніла від пляж людської крові». Там, на Печорі, вчорашній студенту замшевих туфлях із батьківського дому, не втопившись у крижаній «лихоманці», не загинувши від цинги, дистрофії і аліментарної пелагри, не міг знати, що через сорок років Доля влаштує йому такий «злет духу» і «злет підлоти» одночасно, який витримують тільки вибрані.

Коли знаєш усю канву такого життя, стає зрозумілим решта. І з'ява таланту сина після цього не видається ні випадковістю, ні пестощами Долі, а тільки - її випробуваннями. Від батька - до сина... і далі.

http://www.e-reading.ws/chapter.php/1013200/90/Matios_-_Virvani_storinki_z_avtobiografii.html
Kremlin delenda est.

Offline Willie

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 1749
  • Стать: Чоловіча
  • Чернівці, Україна
Re: 35 лет назад нашли убитым Владимира Ивасюка
« Reply #64 : Травня 19, 2014, 12:10:25 00:10 »
Звиняйте за розлогу цитату...
Kremlin delenda est.

Offline Bestия

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 686
  • Постоять за себя - полежать за других
Re: 35 лет назад нашли убитым Владимира Ивасюка
« Reply #65 : Травня 19, 2014, 03:52:11 03:52 »
Я задала вопрос на первой странице, но времени не было поучаствовать в ветке. Поэтому хочу сказать всем спасибо. Прочитала все ответы.

И тем не менее, мне не понятно это убийство (я не верю в самоубийство). Повторюсь, КГБ должны были сработать чище - под то же убийство гопниками, аварию, несчастный случай.
Если же это бытовуха, то почему не раскрыли это резонансное убийство?
Если тело хранили до инсценировки с повешением в холодильнике, то от чего наступила смерть? Почему на теле были увечья? Т.е. пытать должны были с какой-то целью. Говорят, там одежда еще была выстирана.

В ветке упоминалась пластинка, которая вышла в Канаде. После смерти композитора семья получила деньги от продаж или они отошли государству? Знаю, что в то время чиновники отжимали наследство и зарубежные деньги - заставляли переписывать все на государство. Но достаточная ли это причина? И она не объясняет пытки.

Надеюсь, что когда-нибудь Украина найдет средства и возможности для раскрытия этого преступления, возможно с привлечением иностранных специалистов.

Такой же загадкой для меня остается смерть Есенина. Вечная им память.

Интеллектуалы делятся на два типа: одни поклоняются интеллекту, другие им пользуются

Offline Willie

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 1749
  • Стать: Чоловіча
  • Чернівці, Україна
Re: 35 лет назад нашли убитым Владимира Ивасюка
« Reply #66 : Червня 15, 2014, 09:56:14 21:56 »
Просто зараз на Першому Національному - новий документал про Володимира Івасюка.
Kremlin delenda est.

Offline Lot

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 1367
  • 7,62
    • The Alex Times FACTS, PEOPLE, EVENTS
Re: 35 лет назад нашли убитым Владимира Ивасюка
« Reply #67 : Червня 15, 2014, 10:13:42 22:13 »
кстати, нашел тело летчик, типа, учения.. до сих пор того летуна ищут

Трохи не так. Знайшов то тіло солдат зв'язківець. причім нерусской національності. То було на навчаннях. Розповів мені то офіцер який був його командиром.

 Нашел летчик-офицер "часть которого была на ученях"  Это цитата.... на эксе давно видел документалку про это.. там подробно все.. прокурор очень четко и мотивированно говорит, что это убийство.. тот прокурор, что вел дело.. Под 90 ему  уже.. Ему тогда пасть закрыли.. а он по пунктам все излагает
И треснул мир напополам, дымит разлом,
И льётся кровь, идёт война добра со злом...

Offline Lot

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 1367
  • 7,62
    • The Alex Times FACTS, PEOPLE, EVENTS
Re: 35 лет назад нашли убитым Владимира Ивасюка
« Reply #68 : Червня 15, 2014, 10:27:24 22:27 »
Мены одна шанована людина розповіла таку версію. Дуже коротко це звучить так.
 У Івасюка серед " кампазитарав и пєсєнникав", наводились прізвища, того часу було дуже багато ворогів та заздрісників, що весь час йому какашки робили.. причина - гроші. Адже його пісні звучал часто кругом.. А він не будучи "очлєнєнним" отримував шалені відрахування... Могли просто замовити бандюкам
И треснул мир напополам, дымит разлом,
И льётся кровь, идёт война добра со злом...

Offline Маковій

  • Sr. Member
  • ****
  • Повідомлень: 261
Re: 35 лет назад нашли убитым Владимира Ивасюка
« Reply #69 : Червня 16, 2014, 03:38:40 03:38 »
Івасюк - все так. Українець, талант-самородок, жахливо вбили. Інша причина НАВІЩО? І не потрібно на мене тут вішати всіх собак, ця справа дійсно мутна.

Навіщо ж в цей ряд поставили Ротару щиро не розумію.
Так що поряд з Івасюком її ставити недоречно. То в неї був період розкрутки...

Ніхто на Вас ніяких собак не вішає. Просто в дописах повторюється "інформаційний шум", якого навколо імені Володі Івасюка і зараз вдосталь.

Щодо того, чому Ротару співає російською? Дві причини. Перша - комерція, російський ринок вважається більшим. Друга - репертуар. Чи багато пісень українською для Ротару написано останнім часом? Можу згадати тільки "Одна калина" Руслана Квінти - безумовний хіт, вже народна пісня, але ще 2001 рік.


Ротару зараз має такий статус і можливості, що може навіть не вибирати пісні, а відразу ЗАМОВЛЯТИ те що вона хотіла б заспівати. І стояла б черга композиторів бажаючих їх догодити. Але вона співає лише одне - РОСІЙСЬКОМОВНУ ПОПСУ. Боюсь, що не лише тому, що за таке білше платять.

І повторюсь - вона чомусь говорить переважно російською мовою. Українську вона вживала давно, в період розкрутки.



Offline Маковій

  • Sr. Member
  • ****
  • Повідомлень: 261
Re: 35 лет назад нашли убитым Владимира Ивасюка
« Reply #70 : Червня 16, 2014, 03:51:20 03:51 »
Те, що Івасюка ВБИЛИ, то мабуть вже ні в кого не викликає заперечень.

Інше питання хто і навіщо.

Можна знайти відповідь і на це запитання, і, ймовірно, її вже давно знайшли. Тому що розслідування проводилось і в незалежній Україні, але якось заглохло. Ходять лише якісь незрозумілі плітки.

Скоріше всього повну картину просто не хочуть висвітлювати. Тому що вона може виявитись зовсім не така, яку сподіваються побачити.

А картина дуже неприглядна. Вбивство з попереднім катуванням. Причому катуванням дуже характерним - йому зокрема роздробили пальці рук.

Слідчі останнього, вже українського розслідування, мають відповіді на ці запитання, зокрема, чому САМЕ ТАК позбавили життя Івасюка. І, ймовірно, всі докази. Але результати розслідування так і не оголосили і положили під сукно.

Може так і краще...
« Останнє редагування: Червня 16, 2014, 03:55:02 03:55 від Маковій »

Offline Kasia

  • Full Member
  • ***
  • Повідомлень: 225
Re: 35 лет назад нашли убитым Владимира Ивасюка
« Reply #71 : Червня 16, 2014, 08:21:03 08:21 »
Бедный мальчик.
Отец усиленно лепил с него гения и таки слепил.
В какой-то момент бабушка взбунтовалась, забрала худое дите домой из другого города, куда отправили одного учится в музыкалке.
Вот благодаря тому, что кто-то боролся и за самого Володю, он не пополнил число тех гениев, которые попадают в психушку еще раньше - в детстве, в подростковом возр-те.
Заложник своего мифа.
А теперь и после смерти кто-то усиленно долепливает миф до логического конца.


Offline Kasia

  • Full Member
  • ***
  • Повідомлень: 225
Re: 35 лет назад нашли убитым Владимира Ивасюка
« Reply #72 : Червня 16, 2014, 08:45:47 08:45 »
Вы только представьте на минуточку....
Вот когда его встретили на вокзале в Ровно (если не путаю город).
Уже после того, как он исчез из дома.
Ему очень плохо.
С ним говорят о его музыке и он сам говорит о своей музыке.
А ему бы в тот момент человека, к-й поймет, что с ним не о музыке надо говорить, а спасать его надо.
Он ведь был на тот момент уже в очень неважном состоянии.
И всё что угодно могло потом случится.
Потому что в сущности такой человек очень одинок.



Offline serginio

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 10645
  • Стать: Чоловіча
Re: 35 лет назад нашли убитым Владимира Ивасюка
« Reply #73 : Червня 16, 2014, 09:36:35 09:36 »
Он ведь был на тот момент уже в очень неважном состоянии.
И всё что угодно могло потом случится.

катування не могли СЛУЧІТСЯ
їх могли зробити лише ІНШІ люди

Offline polemistes

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 2278
Re: 35 лет назад нашли убитым Владимира Ивасюка
« Reply #74 : Червня 16, 2014, 12:34:05 12:34 »
Івасюк - все так. Українець, талант-самородок, жахливо вбили. Інша причина НАВІЩО? І не потрібно на мене тут вішати всіх собак, ця справа дійсно мутна.

Навіщо ж в цей ряд поставили Ротару щиро не розумію.
Так що поряд з Івасюком її ставити недоречно. То в неї був період розкрутки...

Ніхто на Вас ніяких собак не вішає. Просто в дописах повторюється "інформаційний шум", якого навколо імені Володі Івасюка і зараз вдосталь.

Щодо того, чому Ротару співає російською? Дві причини. Перша - комерція, російський ринок вважається більшим. Друга - репертуар. Чи багато пісень українською для Ротару написано останнім часом? Можу згадати тільки "Одна калина" Руслана Квінти - безумовний хіт, вже народна пісня, але ще 2001 рік.


Ротару зараз має такий статус і можливості, що може навіть не вибирати пісні, а відразу ЗАМОВЛЯТИ те що вона хотіла б заспівати. І стояла б черга композиторів бажаючих їх догодити. Але вона співає лише одне - РОСІЙСЬКОМОВНУ ПОПСУ. Боюсь, що не лише тому, що за таке білше платять.

І повторюсь - вона чомусь говорить переважно російською мовою.
Стісняюсь запитать: а де вона живе? У Львові, що мала б говорити українською? Чи ви теж тієї думки, що українська - це лише діалект російської, тож росіяни її легко розуміють?
Цитувати
Українську вона вживала давно, в період розкрутки.
Коли жила в Україні, нє?

Нарешті: ви знаєте, що таке доконаний спосіб? Вона вже _З_робила для України стільки (при тому у найтяжчі часи) що всій "Свободі" не зробити ніколи. Тож яке має значення, що робить зараз? Тим більше, коли навіть у Львові "Владімірскій централ" і російська попса взагалі є (чи, принаймні, була) набагато популярнішою за будь-які українські пісні.

"Лікарю - зцілися сам."