Події дня:
50 років тому (1964) здано в експлуатацію останній, восьмий агрегат Дніпродзержинської ГЕС.
35 років тому (1979) був підписаний договір про міжнародну систему визначення місцезнаходження суден і вертольотів, що потрапили в аварію – «Коспас-Сарсат».
10 років тому (2004) Центральна виборча комісія під орудою Сергія Ківалова оголосила Віктора Януковича, за якого начебто проголосувало 49,46% виборців Президентом України. МЗС Російської Федерації одразу ж оприлюднило заяву, що вибори в Україні проведено згідно із законодавством, вони є вільними і легітимними, а президент Росії Володимир Путін привітав Віктора Януковича з перемогою. Натомість Всесвітній конгрес українців визнав Президентом України Віктора Ющенка, про що заявив президент конгресу Аскольд Лозинський. Цього ж дня кандидат в президенти України Віктор Ющенко заявив про недовіру Центральній виборчій комісії. Початок Помаранчевої революції.
Ювілеї дня:
115 років від дня народження Родіона Андрійовича Скалецького (1899-1984), українського композитора, хорового диригента, фольклориста, педагога. Один із популярних самодіяльних композиторів Вінниччини. Послідовник Миколи Леонтовича. Автор майже 600 оригінальних музичних творів. Народився на Вінниччині, навчався в Одеському інституті народної освіти. Працював учителем історії, мови і літератури, співів у трудшколах, профшколах, технікумах, робфаках, керував хорами. В’язень сталінських таборів. Під час ув’язнення змушений був писати бадьорі революційні пісеньки, зокрема, написав навіть «Марш ГПУ», присвячений десятиліттю створення цієї організації. Повернувшись на батьківщину, Скалецький знову повернувся до викладання. З 1964 по 1969 рік працював методистом кабінету музики Вінницького обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників. Значна частина культурної спадщини митця зберігається в Бершаді (батьківщина композитора) в районному краєзнавчому музеї. У Вінниці є вулиця, названа ім’ям Родіона Скалецького.
110 років від дня народження Романа Януарійовича Савицького (1904-1974), українського самодіяльного композитора, педагога. Випускник Львівського університету. Викладав історію в приватній гімназії в Станіславові (Івано-Франківськ). У вересні 1939 року (після приєднання Західної України) гімназія, де працював Савицький, була реорганізована в середню школу, а Романа Януарійовича призначили її директором. У 1950-1960-х роках Савицький учителював переважно по селах, викладав історію, був завучем, директором шкіл у селах Стрийського району. Перша збірка пісень композитора з’явилась у 1973 році. Найвідоміша його пісня – «Гуцулка Ксеня» (хоча, за іншою версією творцем цієї надзвичайно популярної пісні-танго є композитор, диригент, педагог і музично-громадський діяч Ярослав Барнич). Крім того, Роман Савицький є автором популярних пісень: «Лелеки», «Червоні маки», «Квітка з полонини», «Розлука», «Ох, люба мамо» та ін.
105 років від дня народження Іраклія Віссаріоновича Абашидзе (1909-1992), грузинського поета і громадського діяча, академіка АН Грузинської РСР. Перекладач творів Т. Шевченка.
Роковини смерті:
285 років з дня смерті Олександра Даниловича Меншикова (1673-1729), російського державного і військового діяча, князя, генералісимуса. Одним із військових «звершень» Меншикова є знищення козацької столиці Батурина. Помер на засланні у Берьозові (тепер село Тюменської області) на 56 році життя.
150 років з дня смерті Василя Яковича Струве (1793-1864), російського астронома і геодезиста, академіка Петербурзької АН. Брав участь у створенні Пулковської обсерваторії, був її першим директором.
110 років з дня смерті Вільяма Людвіговича Беренштама (1839-1904), українського громадського діяча, педагога, археолога. Діяч київської української громади. Брав активну участь в організації недільних шкіл. Автор праць з археології, історії української культури.
45 років з дня смерті Семена Андрійовича Свашенка (1904-1969), вітчизняного актора театру і кіно, заслуженого діяча мистецтв РРФСР. Після закінчення Київського музично-драматичного інституту ім. М.В. Лисенка працював у театрі «Березіль». З 1924 року – на Одеській кінофабриці ВУФКУ. Знімався у фільмах Леся Курбаса і О. Довженка («Арсенальці», «Звенигора», «Арсенал», «Земля»). Знімався також у фільмах «Фата моргана», «Тихий Дон», «Балада про солдата», «Війна і мир».
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/23_listopada_tsey_den_v_istoriii_1993960