Нотатки Michael Kofman після нещодавнього повернення з українського фронту. Кофман побував в різних підрозділах безпілотних систем і його записки грунтуються як на власних спостереженням так і на розмовах з українськими солдатами та командирами.
Частина 1.
ℹ️ Ситуація покращилася порівняно з осінню 2024 року. Наступальний імпульс Росії значно сповільнився взимку, хоча ще зарано стверджувати, що фронт стабілізувався, особливо після відходу Сил оборони з Курської області.
ℹ️ Просування росіян зупинилося з трьох причин: виснаження матеріальних ресурсів через втрати восени, ефективна адаптація українців до того, як російські сили проводили наступальні операції, та зимові погодні умови, які вплинули на темпи операцій.
ℹ️ Ця динаміка може не зберегтися, коли ми ввійдемо у весну. Російські сили, здається, перегруповуються для відновлення наступальних операцій. Українські сили тактично вдосконалили протидію проти росіян, використовуючи дрони для компенсації дефіциту особового складу на фронті.
ℹ️ ЗСУ успішно виснажують російські сили на відстані 0-30 км завдяки комбінації дистанційного мінування, дронів і традиційних вогневих засобів. Це дозволяє утримувати фронт із низькою щільністю піхоти. Російські підрозділи часто не доходять до оборонних позицій, а велика частина техніки втрачається під час штурмів.
ℹ️ Україна інвестувала в цей підхід минулого року, значно розширивши підрозділи дронів, такі як "Птахи Мадяра", "Lasar`s Group", "Ахіллес" тощо. Також було інвестовано у масштабування виробництва мін і дронів. Дрони зараз є основним фактором, який стабілізує фронт.
ℹ️ Дрони відповідають за понад ~60% щоденних втрат російських сил на цей момент і є головним засобом стримування атак у поєднанні з мінуванням і традиційною артилерією. Краща інтеграція призвела до більш системного підходу на тактичному рівні.
ℹ️ Дрони продовжують розширювати свою роль як протидія іншим типам дронів. Зростає роль безпілотних наземних машин (UGV) у логістичних завданнях і як частина операцій прориву. Автоматизація поступово розвивається з наведенням, безпілотними баштами тощо.
ℹ️ Україна тепер виробляє більшу частину того, що їй потрібно для щоденних бойових потреб, від мін до дронів. Але вона залишається залежною від Заходу щодо далекобійних точних ударів (GMLRS), перехоплювачів для систем ППО, запчастин/обслуговування та інших форм нематеріальної підтримки.
ℹ️ Взимку Україна отримала значну кількість артилерійських боєприпасів і техніки, а також збільшила власне виробництво дронів. На більшій частині фронту спостерігається відносна паритетність в артилерійських обстрілах і ударних дронах із деякими асиметріями в окремих категоріях систем.
ℹ️ Нещодавні призначення нових командирів, особливо Драпатого, який очолив як Сухопутні війська, так і ОСУВ "Хортиця", позитивно вплинули на моральний дух підлеглих підрозділів. У травні 2024 року Драпатий взяв на себе оборону Харкова на другий день, стабілізуючи ситуацію.
ℹ️ Реформа підготовки нарешті почала вирішуватися, і є перспективи змін під керівництвом нового командувача Сухопутних військ, покращення якості підготовки, об’єктів, оновлення змісту, заміна інструкторів і прив’язка підготовки до реальних бойових потреб.
ℹ️ Структурний дефіцит особового складу залишається головною проблемою України. Мобілізація все ще недостатня для вирішення цих викликів і значної проблеми самовільного залишення частин. Закон про амністію спонукав деяких повернутися до підрозділів, але СЗЧ продовжує послаблювати українські сили.
ℹ️ На щастя, Україна призупинила створення нових бригад, скасувавши одне з найбільш незрозумілих рішень. Прогрес також є у формуванні нових корпусних структур, які ближчі до дивізій, на основі найкращих бригад ЗСУ.
ℹ️ Останніми місяцями російські сили не досягли значного просування поблизу Покровська, Часового Яру, Куп’янська. Більша частина російського прогресу була навколо Великої Новосілки, Курахового та Курської зони.
https://t.me/in_factum/32514