Автор Тема: Одеса буде відзначати 600-ліття  (Прочитано 403 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline Feral Cat

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 46837
  • Never give in!
Одеса буде відзначати 600-ліття
« : Липня 17, 2015, 05:00:51 17:00 »
If you are going through hell, keep going.

Offline convex

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 4780
Re: Одеса буде відзначати 600-ліття
« Reply #1 : Липня 17, 2015, 05:17:45 17:17 »
Михась шарить  :smiley24:

Єкатєріна десь в гробу перевертається  :gigi:

Offline Askold

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 6410
  • Стать: Чоловіча
Re: Одеса буде відзначати 600-ліття
« Reply #2 : Липня 17, 2015, 08:27:37 20:27 »
Дуже толково. І головне ніхто не торкався дражливого питання про заснування міста.
Перша письмова згадка тіпа.
А те що вік всіх старих міст визначають за першою письмовою згадкою, це так деталі і чисто на майбутне, коли всі звикнуть що треба святкувати 600 ліття першої письмової згадки.

Offline Feral Cat

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 46837
  • Never give in!
Re: Одеса буде відзначати 600-ліття
« Reply #3 : Липня 17, 2015, 08:57:20 20:57 »
Шкода, Сашко Болдирєв не дожив...

http://odessa.club.com.ua/poesia/p008.phtml

"Большая Советская Энциклопедия" говорить про започаткування Одеси так: “Одесса основана на месте татарского поселения Качибей, первое упоминание о котором относится к 1415 г. В XV в. поселение было разрушено турками. Затем возникло под названием Хаджибей. По Ясскому мирному договору 1791 г. Хаджибей вошел в состав России. В августе 1794 г. в Хаджибее по проекту инженера Деволана под руководством Суворова и Дерибаса начала создаваться морская гавань. В 1795 г. Хаджибей переименован в Одессу".

Як бачимо, енциклопедія нічого не каже про заснування Гаджибея в Гаджибеї у 1794 році. Мова йде про будівництво в місці Гаджибеї, яке веде свій родовід з XV століття, морської гавані і про перейменування його у 1795 році на Одесу.

Згідно зі світовою практикою, нове місто як населений пункт зазвичай засновується на не зайнятій, не забудованій території. Протягом століть такий населений пункт може розвиватись і занепадати, може бути зруйнованим і згодом відроджуватись, може мати різний статус у різні часи – села, фортеці, замка, міста; може неодноразово змінювати назву і т. ін. Всі ці події є історією такого одного конкретного населеного пункту.

Рескрипт Катерини ІІ від 27.V.1794 р., в якому традиційно шукають початій Одеси, абсолютно нічого, про заснування ні Одеси, ні Гаджибея не гласить. Там сказало буквально наступне* .

Нашему Вице-Адмиралу Де-Рибасу.

Уважая выгодное положение Хаджибея при Черном море и сопряженные с оным пользы, признали мы нужным устроить тамо (тобто в конкретному існуючому місті. — О. Б.) военную гавань купно с купеческой пристанью. Повелев нашему Екатеринославскому и Таврическому генерал-губернатору открыть там свободный вход купеческим судам, как наших подданных, так и чужестранных держав, коим силою трактатов, с империею нашею существующих, можно плавать по Черному марю, устроение гавани сей мы возлагаем на вас и Всемилостивейше повелеваем вам быть главным начальником оной, где и гребной флот Черноморский, в вашей команде состоящий, впредь главное расположение свое иметь будет; работы же производить под надзиранием генерала графа Суворова-Рымникского, коему поручены от Нас все строения укреплений и военных заведений в той стране. Придав в пособие вам инженер-полковника Де-Волана, коего представленны план пристани и города Хаджибея утвердив, повелеваем приступить, не теряя времени, к возможному и постепенному произведению оного в действие. На первый раз употребите на сие те 26 000 руб., которые, по донесению вашему от 1-го мая, сохранили вы по ненужности еще в найме вольных для флотилии греческих матросов, присовокупляя к сим и те, кои впредь вам сберечь можно будет. А дабы еще облегчить вас в сем деле по возможности, позволили мы заимствовать для насыпа гавани материалы, назначенные по генеральному о укреплениях тамошних предположению, ради сооружения в будущем 1798 году в Очакове блокфорта с тем, чтобы таковые же материалы были к вышеозначенному времени заготовлены вновь. Для перевозки оных в Хаджибей можете брать суда из гребного флота, из которого и служителей к производству повеленных работ употребляйте без изнурения их однако же излишними трудами, производя по вашему рассмотрению плату заработанных денег. По прочим же надобностям вашим имеете вы во всем относиться к помянутому генералу графу Суворову-Рымникскому и требовать его наставлений, как в самом производстве работ, так и в пособии па оные деньгами, могущими оставаться, по хозяйственному его распоряжению от сумм, вообще для крепостных строений отпускаемых, для чего и отчеты о издержках ему представить имеете.

Мы надеемся, что вы не только приведете в исполнение сие благое предложение наше, но что, ведая колико процветающая торговля споспешествует благоденствию народному и обогащению Государства, потщитеся, дабы созидаемый вами город представлял торгующим не токмо безопасное от непогод пристанище, но защиту, ободрение, покровительство и словом все зависящее от вас в делах их пособия; через что без сомнения, как торговля наша в тех местах процветает, так и город сей пополнится жителями в скором времени. Пребываем вам впрочем Императорскою Нашею милостью всегда благосклонны.

Дан в Царском Селе мая 27-го дня 1794 г Екатерина"6.

Отже, як видно, цей документ є юридичною підставою для будівництва в реально існуючому населеному пункті з назвою Гаджибей військової гавані та купецької пристані. Рескрипт має діловий характер, і в ньому ніяк не провіщається урочисте заснування "Південної Пальміри* ", що неодмінно сталося б, якби Одесу справді заснували в цей час із сподіванням на її велике майбутнє. Про розбудову міста за новим планом говориться побіжно, в контексті будівництва порту. Абсолютно ясно, що умови Гаджибея не могли бути придатними для забезпечення потреб запланованого порту, будівництво якого неодмінно повинно було б тягти і розширення території міста. План цієї розбудови і був представлений Деволаном. 22 серпня І794 року згідно з наказом Катерини II почалося закладання портових споруд, отже, при бажанні цю дату можна вважати днем народження сучасного Одеського порту.

Підведемо підсумки. Гаджибей існував задовго до 1794 року. Він мав фортецю з гарнізоном, передмістя-форштадт, сільськогосподарську округу. Гаджибей відігравав роль притулку турецького флоту. Був здобутий штурмом у 1789 році (Якщо Гаджибей був заснований у 1794 р., то що ж тоді штурмували війська Дерібаса у 1789? – О.Б.). У 1791 році згідно з договором з Туреччиною він перейшов до складу Російської імперії. У 1793 році поблизу старої турецької фортеці почалось будівництво нової більш сучасної. У 1794 році в Гаджибеї згідно з імператорським наказом починається будівництво нового порту і одночасно з ним розбудова вже існуючого міста за новим сучасним планом. У 1795 році Гаджибей отримує назву Одеса. Таким чином, за період 1789 – 1795 рр. Гаджибей зазнав низку змін. Одначе стверджувати, що в цей період він був заснований, — означає досить довільно поводитись із фактами.
« Останнє редагування: Липня 17, 2015, 09:28:51 21:28 від Feral Cat »
If you are going through hell, keep going.