Автор Тема: Про принципи, не політичне  (Прочитано 1066 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline Yuras Yuras

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 16157
Про принципи, не політичне
« : Березня 22, 2019, 08:34:56 08:34 »
Понимание важнее запоминания
Когда я смотрю на то, как обучаются наши школьники и студенты, то понимаю, что проблемы нашей страны никуда не денутся — все останется как было. Если ничего не поменять, то не будет ни айти-нации, ни предпринимателей, ни бизнесменов — как и сейчас, будут одни исполнители.

Проблема вот в чём

Одна из великих стратагем образования звучит так: понимание нескольких принципов важнее запоминания многих фактов.

Когда я в 2001 году учился на третьем курсе IT-кафедры, у нас был очень, очень строгий, и потому неприятный преподаватель. Поблажек он никому не давал, но предмет «Компьютерные сети» от этого проще не становился — теории было много, а понимания мало.

И вот мы делали очередную, непонятную и никому не нужную лабораторную работу по теме «Уплотнение сигналов в телефонной сети».

Я набрался наглости и спросил препода, а зачем вообще уплотнять сигналы.

К нашему удивлению, он объяснил: телефонные провода уже лежат в канале, менять их долго и дорого. А уплотнение сигнала помогает передать больше информации по той же самой паре проводов. Если оцифровать сигнал, то можно передать не только голосовое общение вас и вашей бабушки, но и картинки, видео и прочий контент. По сути, это принцип ADSL-интернета, который работает по тем же самым телефонным проводам.

В этот момент у меня в голове «щёлкнуло» — до меня дошло. И хотя лабораторную работу мы ожидаемо сдали на «трояки», я ушел довольный, потому что понял новый принцип.

Collapse
Мы пришли к товарищу в общежитие и сели за компьютер (у меня не было компа, приходилось ходить к друзьям). Интернет был тогда такой дорогой и медленный, что мы всё ещё отключали показ картинок в браузере — без них все грузилось чуть-чуть быстрее, текст всё-таки.

Смотрю я на экран компьютера и думаю вслух: «Преподаватель сказал дельную мысль — информацию перед передачей по каналу связи можно сжать, а на выходе расжать. Мы проходили по кодированию, что zip-архивация текста даёт до 90% сжатия. Что если на интернет-сервере поставить программку, которая будет сжимать HTML-код веб-страницы перед отправкой (так что по интернету передастся малюсенький zip-архив), а мой браузер разархивирует её и покажет? Визуально я ничего не замечу, а страничка будет грузится в 10 раз быстрее».

Мой друг Юра, аналитик и рационал, подумал и сказал: «Идея хорошая, но нереализуемая. Браузер еще ладно, но кто будет себе на сервер ставить такой сжиматель трафика?.. Нереально».

Но прошёл всего год, и в браузерах появилась именно эта экспериментальная функция — gzip-сжатие трафика при передаче. Сейчас она используется повсеместно, и Google рекомендует использовать ее на веб-сайтах. Скорее всего, когда вы читаете эти строки, они были переданы при участии этой технологии.

К чему я это рассказываю? Не я реализовал эту идею, но я до неё дошёл сам — поняв основной принцип и применив его там, где его недоставало.

Делать так — и есть основа современного бизнеса. В этом суть инноваций: применить новый подход там, где его не было.

Примеры

Вы, конечно, знаете, что конвейер изобрели за десятки лет до Генри Форда, но он применил его в новой индустрии и разбогател.

Вот более свежий пример: в книге «Физика фондового рынка» описывается, как группа физиков стала изучать фондовый рынок, увидела там паттерны, похожие на броуновское движение элементарных частиц (а это то, в чем они хорошо разбирались). Они применили свои физические подходы к фондовому рынку — и стали мультимиллиардерами.

Что там далеко ходить: ни школьники, ни многие взрослые часто не понимают смысла пропорции — хотя Фалес заработал на нём кучу денег, измерив высоту пирамиды для фараона, не залезая на неё. Разобраться с одной пропорциональностью — уже половина бытовых вопросов снимется, от конвертации валют до расчёта калорийности еды при диете.

Что нужно Украине?

Во-первых, формат школы, которая будет обучать основным принципам, а не только кормить готовыми ответами и формулами.

Во-вторых, нужно научиться создавать учебные ситуации по разноплановому применению этих принципов.

Это путь к успеху.

Offline irpin

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 4864
  • Стать: Чоловіча
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #1 : Березня 22, 2019, 09:03:21 09:03 »
правильно написане, хоча узагальнень малувато.
методології викладання у нас продовжують традиції застарілої німецької школи середини 19 сторічча, яка підпиралася милицями радянських часів. так є і по сю пору.

Offline irpin

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 4864
  • Стать: Чоловіча
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #2 : Березня 22, 2019, 09:49:26 09:49 »
зачепило.
схоластика викладання доведена до абсурду, бо з неї виключена головна ціль - логіка. а це привело до того, що математика не позицонується як інструмент для дослідження фізичного світу, наприклад.
хоча, методологічно, процес навчання в школах і вишах має певну послідовність. але, навіть шкільні викладачі погано усвідомлюють це. вірніше, під тягарем показників та необхідності підтримки елементарного прядку в класі, махають рукою на все, окрім графіка начитки суто своєї дисципліни.
у вишах повно кафедр, які нікому не потрібні, бо там окопалися рештки совкової системи. вони тільки ретушовані під сучасність, і практичного не несуть абсолютно нічого. банальна викачка коштів із студентів або бюджету до кишень імітаторів викладання. 4-5 років обязаловки за кусок пластику, який називається диплом.

Offline Комашки

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 7114
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #3 : Березня 22, 2019, 11:01:42 11:01 »
Что нужно Украине?

Во-первых, формат школы, которая будет обучать основным принципам, а не только кормить готовыми ответами и формулами.

Во-вторых, нужно научиться создавать учебные ситуации по разноплановому применению этих принципов.

Это путь к успеху.
Україні треба зрозуміти, що в неї й так все непогано.
По-перше, проблеми школи полягають здебільшого не в форматі, а в тому, що адекватних викладачів на школу - штук 5.
По-друге, мутрий нарот спочатку робить все, щоб завалити середньо-спеціальне навчання, де фокус робиться саме на прикладних задачах, а потім дивується, що вибір стоїть поміж школярами, котрі ніц не вміють на практиці - та "магістрами", котрі так само нічого не вміють на практиці. Але всі середньо-спеціальні заклади в нас при цьому "бурсітєт" та "фу". Між іншим, ІТ, за котре всім платять гроші - це формат саме технікуму, насправді.
По-третє, задача школи полягає у:
1) Кудись подіти дітей у міських умовах, щоб по вулицям не бігали.
2) Показати їм, що буває хімія, а ще буває література, а ще навіть й біологія. Просто показати, щоб дитина знала про існування дісципліни, та мала можливість нею зацікавитися.
Задача середньо-спеціального полягає у заповненні ниші практичного характеру.
Задача ВУЗу полягає в тому, щоб взяти всіх, кому не вистачило середньо-спеціального, та показати їм, що таке наука, й дати змогу відчути, чи вони туди хочуть - плюс, дати огляд по дисциплінам з вже обраної спеціалізації.
Нічого вигадувати не треба, треба просто користуватися та фінансувати.

Offline Yuras Yuras

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 16157
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #4 : Березня 22, 2019, 11:19:16 11:19 »
Теж хотів висловити думку про низьку якість викладачів і як вони їми стають але не зміг коротко сформулювати.

Offline Йожин з бажин

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 4447
  • Be my guest
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #5 : Березня 22, 2019, 12:05:34 12:05 »
Вот, блин. Сколько раз давал себе зарок не ввязываться в педагогические темы. И вот опять (почти С) :smilie5:

Я, как педагог по своему первому высшему образованию, полностью согласен с тезисом: "...методології викладання у нас продовжують традиції застарілої німецької школи середини 19 сторічча." Но! Хочу добавить, что это проблема не только Украины.

Методология преподавания стала жертвой информационных технологий, она просто за ней не успевает. И методисты пока не могут подобрать к этому ключ.
О чём речь. С появлением в кармане школьника смартфона с доступом в инет, произошло две глобальные вещи.

Первое - радикально упростился доступ к источникам информации и любым знаниям мира. Фактически в кармане лежит ключ ко всем библиотекам и знаниям, накопленным человечеством.

Второе - с доступностью информации произошла её девальвация. Знания стали поверхностными, критическое переосмысление полученной информации, практически, выключилось.

Ученик, практически, перестал накапливать знания и навыки. Зачем? В любой момент у тебя есть доступ к ответу на любой вопрос. Но, проблема в качестве получаемой информации. Дальше второй страницы в Гугле они не заходят, а тем более не анализируют то, что получили в ответ на свой вопрос.
Потому и растёт число адептов плоской Земли.

Проблема есть и она глобальная. Не мы одни.
No money No honey

Offline Комашки

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 7114
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #6 : Березня 22, 2019, 01:16:00 13:16 »
Теж хотів висловити думку про низьку якість викладачів і як вони їми стають але не зміг коротко сформулювати.
Ну насправді вони ними стають в тому числі через суто соціальні закони. Так само, як кожен клас має трохи відмінників, дещо більше відстаючих від них, та решту трієчників з парою аутсайдерів, і якщо відмінників з усіх класів зібрати в один - то там буде такий самий розподіл. Й коли трієчників зібрати - теж.
Це питання більш до культури оцінки досягнень та ставлення до задовільної якості (трійка, між іншим, це "задовільно", чи не так :) ). Нема в тому біди, що хтось - хоч учень, хоч вчителька - не найкращий у предметі. Біда в тому, коли вони починають себе відчувати нікчемами без шансів, й перестають старатися взагалі.

Offline irpin

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 4864
  • Стать: Чоловіча
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #7 : Березня 22, 2019, 01:28:18 13:28 »
пане йожин!
поперше - прошу вибачення за свій делентантизм у розмові, я може й ляпнув шось зайве, але це так, скажімо, моє особисте бачення  :smilie5:
а подруге - ви вірно замітили ще одну величезну проблему, стосовно некритичного сприйняття інформації та невміння її використовувати. є глобальна проблема, згоден, але підгрунття в різних місцях різне щодо цього феномену. якось читав про системи навчння американських вишів (не все там так добре теж), однак ставка на самостійне і системне навчання у формі дослідження проблеми і публічного захисту своїх робіт - це безумовно величезний плюс і він досить спокійно перетравить інформаційний вибух, який дають технології.
у нас, окрім академначитки матеріалу і здачі відповідного заліку, практично немає чого протиставити "поверхневим знанням" і це, мені здається, хоронить саму спроможність чомусь навчати. потенціал і якість вітчизняних вишів стрімко деградує.
можете критикувати. я готовий, і хочеться щоби оптимізм переміг.  :gigi:

Offline irpin

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 4864
  • Стать: Чоловіча
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #8 : Березня 22, 2019, 01:36:51 13:36 »
Біда в тому, коли вони починають себе відчувати нікчемами без шансів, й перестають старатися взагалі.
є і таке. дякую.  :gigi: відсутність шансів породжує інфантілізм, який в побуті називається пох*ізмом із витоком агресії відносно оточення. це стосується не тільки відношення до людей, але й до природи, тварин та інш. відбувається девальвація ціни і унікальності.

Offline Йожин з бажин

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 4447
  • Be my guest
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #9 : Березня 22, 2019, 01:50:58 13:50 »
пане йожин!
поперше - прошу вибачення за свій делентантизм у розмові, я може й ляпнув шось зайве, але це так, скажімо, моє особисте бачення  :smilie5:
а подруге - ви вірно замітили ще одну величезну проблему, стосовно некритичного сприйняття інформації та невміння її використовувати. є глобальна проблема, згоден, але підгрунття в різних місцях різне щодо цього феномену. якось читав про системи навчння американських вишів (не все там так добре теж), однак ставка на самостійне і системне навчання у формі дослідження проблеми і публічного захисту своїх робіт - це безумовно величезний плюс і він досить спокійно перетравить інформаційний вибух, який дають технології.
у нас, окрім академначитки матеріалу і здачі відповідного заліку, практично немає чого протиставити "поверхневим знанням" і це, мені здається, хоронить саму спроможність чомусь навчати. потенціал і якість вітчизняних вишів стрімко деградує.
можете критикувати. я готовий, і хочеться щоби оптимізм переміг.  :gigi:

Зачем же критиковать :smilie5: Всё правильно вы говорите. :smiley15:

Возможно нам правильнее было бы в обсуждении разделить общеобразовательную школу и высшую школу.
Я могу констатировать, что у нашего министра есть осознание этой проблемы. По крайней мере заявленная реформа и первые организационные и методические шаги НУШ (Нова Українська Школа) имеют правильный вектор.

Что же касается высшей школы - это отдельная тема разговора.

P.S. Заранее прошу прощения, что не смогу оперативно отвечать. Мало свободного времени.
No money No honey

Offline irpin

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 4864
  • Стать: Чоловіча
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #10 : Березня 22, 2019, 01:55:49 13:55 »
Возможно нам правильнее было бы в обсуждении разделить общеобразовательную школу и высшую школу.
безумовно
P.S. Заранее прошу прощения, что не смогу оперативно отвечать. Мало свободного времени.
аналогічно. всього найкращого!  :gigi:

Offline Yuras Yuras

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 16157
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #11 : Березня 22, 2019, 02:37:57 14:37 »
Ну насправді вони ними стають в тому числі через суто соціальні закони. Так само, як кожен клас має трохи відмінників, дещо більше відстаючих від них, та решту трієчників з парою аутсайдерів, і якщо відмінників з усіх класів зібрати в один - то там буде такий самий розподіл. Й коли трієчників зібрати - теж.
Це питання більш до культури оцінки досягнень та ставлення до задовільної якості (трійка, між іншим, це "задовільно", чи не так :) ). Нема в тому біди, що хтось - хоч учень, хоч вчителька - не найкращий у предметі. Біда в тому, коли вони починають себе відчувати нікчемами без шансів, й перестають старатися взагалі.
Я ще мав на увазі наступне: колись моя родичка хотіла піти у науку з аспірантури і старт коштував 3000 долярів,думала сила розуму здолає сей бар'єр - куй там, гроші наперед. У нас була викладач, яка з комсомольських часів егегееей і до останнього часу, а в предметах ні бум-бум

Offline Комашки

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 7114
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #12 : Березня 22, 2019, 11:42:14 23:42 »
Я ще мав на увазі наступне: колись моя родичка хотіла піти у науку з аспірантури і старт коштував 3000 долярів,думала сила розуму здолає сей бар'єр - куй там, гроші наперед. У нас була викладач, яка з комсомольських часів егегееей і до останнього часу, а в предметах ні бум-бум
Ой, та це взагалі. Я завжди висловлюю глибоку пошану тим, хто все ж іде до науки на всіх цих умовах, та штовхає її вперед (пан Сергій СВ згадується), але... особисто в мене діючі порядки ніяких інших емоцій, окрім смайлику  :Sho_za: ніколи не викликали. Коли зважуєш "що я маю зробити" з "що я за це отримаю", то розумієш, що наука - то або для людей святих, або для людей всім забезпечених, щось типу хоббі.

Offline Йожин з бажин

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 4447
  • Be my guest
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #13 : Березня 25, 2019, 12:06:26 00:06 »
безумовноаналогічно. всього найкращого!  :gigi:

О! Нашёл!

Та тема закрыта, потому тут:

Ну, если про баб...(мечтательно :bch:)

То, тут облом. Как бы странно это не казалось. Вернее - они все действительно были женщины, но в статусе "Заслуженный учитель УССР" со всеми вытекающими последствиями. Директор - действительно была женщина. Бывший учитель музыки :smilie5: (на баяне).

Директором стала, потому что умела зажечь любую горкомовскую пьянку (говорят была даже спротежирована и на обкомовские). Оттуда, собственно, и карьерный рост.

Музами, в то время, становились только практикантки ПедИна. Но, тут удивить сложно.

А так ... как у всех...

Первое - педагогическое - ни хера хорошего, второе - экономическое - и вперёд на покорение капиталистических вершин.

Педагогика - как хобби.
No money No honey

Offline irpin

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 4864
  • Стать: Чоловіча
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #14 : Березня 25, 2019, 11:34:33 11:34 »
так ти не діючий? ясно  :gigi:
я чому і здивувався - дядько і початкова школа. взагалі то невистачає в загальноосвітніх закладах чоловіків. атмосфера інфантільності насічує стіни і виховательска робота має присмак гендерного поділу, коли є тільки фізрук, завхоз і трудівник. проглядається девальвація у навчанні головним предметам: математика, фізика, хімія.
нє? перебільшую?

Offline Yuras Yuras

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 16157
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #15 : Березня 25, 2019, 11:43:47 11:43 »
так ти не діючий? ясно  :gigi:
я чому і здивувався - дядько і початкова школа. взагалі то невистачає в загальноосвітніх закладах чоловіків. атмосфера інфантільності насічує стіни і виховательска робота має присмак гендерного поділу, коли є тільки фізрук, завхоз і трудівник. проглядається девальвація у навчанні головним предметам: математика, фізика, хімія.
нє? перебільшую?
У мене є знайомий, раніше працював у школі, потім звільнився, так розповідав про чоловічі методи виховання:в старших класах один учень погано себе поводив, так він завів його в підсобку і перевірив печінку. Казав, що попустило.

Offline Комашки

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 7114
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #16 : Березня 25, 2019, 04:15:55 16:15 »
У мене є знайомий, раніше працював у школі, потім звільнився, так розповідав про чоловічі методи виховання:в старших класах один учень погано себе поводив, так він завів його в підсобку і перевірив печінку. Казав, що попустило.
Така собі "чоловічість" у цьому методі.

Offline Yuras Yuras

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 16157
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #17 : Березня 25, 2019, 04:31:32 16:31 »
Така собі "чоловічість" у цьому методі.
Щодо хлопців підійде.
Тоді ще одна історія з життя - у мене родичка все життя працює в школі, давненько якось зайшов до неї у школу у справах, зайшла мова про учнів і її враз хтось підмінив:почало тіпати, губи затрусилися, очі забігали, якби не знав її ,подумав би , що божевільна. На її думку, учнів тре дрочити, дрочити і ще раз дрочити аби не було коли очі підняти, бо хамло і бидло. Коротше застосувати армійські принципи , що мій знайомий з посту вище і зробив.

Offline Комашки

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 7114
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #18 : Березня 25, 2019, 04:36:36 16:36 »
Щодо хлопців підійде.
Тоді ще одна історія з життя - у мене родичка все життя працює в школі, давненько якось зайшов до неї у школу у справах, зайшла мова про учнів і її враз хтось підмінив:почало тіпати, губи затрусилися, очі забігали, якби не знав її ,подумав би , що божевільна. На її думку, учнів тре дрочити, дрочити і ще раз дрочити аби не було коли очі підняти, бо хамло і бидло. Коротше застосувати армійські принципи , що мій знайомий з посту вище і зробив.
А я не розумію, нащо обирати з двох профнепридатних. У пристойного викладача зазвичай вдосталь авторитету в класі, щоб не було потреби ані когось бити, ані когось давити щоб й очей не підіймав. Всі інші просто обрали не ту роботу.

Offline Сторонній

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 641
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #19 : Березня 25, 2019, 04:42:44 16:42 »
Щодо хлопців підійде.
Тоді ще одна історія з життя - у мене родичка все життя працює в школі, давненько якось зайшов до неї у школу у справах, зайшла мова про учнів і її враз хтось підмінив:почало тіпати, губи затрусилися, очі забігали, якби не знав її ,подумав би , що божевільна. На її думку, учнів тре дрочити, дрочити і ще раз дрочити аби не було коли очі підняти, бо хамло і бидло. Коротше застосувати армійські принципи , що мій знайомий з посту вище і зробив.
і у мене є своя, власна. середина 90-х.  новорічний вечір. фотограф (мій знайомий), я та іще пара викладачів палимо в перерві. фотограф затягся димком і каже, "хлопці, а вам за работу тут молоко дають :lol:?"

Offline irpin

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 4864
  • Стать: Чоловіча
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #20 : Березня 25, 2019, 04:51:13 16:51 »
комашко, тут проблема трошки інша. школа повинна бути авторитетом для батьків. але в бгатьох випадках старші вдносяться до цього потребляцьки: ви повинні, от і вчіть, бо я вам гроші плачу. це неправильно.
я своїм хлопцям завжди казав - вчитель завжди у своєму праві.
і якщо був конфлікт, загул або що, то - я звертався до викладача і ми спокійно обговорювали проблему за лаштунками. і я завжди казав, що я їх підтримаю і давайте вирішимо справу гуртом. діяло без збоїв. вони вдячні за розуміння, хоча інколи і дивувалися напочатку.
авторитет вчителя у нас був на першому місці. проблеми долалися разом.
так було класу до сьомого, кожного разу. а далі я просто забував де ті двері до класу. життя увійшло в колію і хлопці самі поралися з ним.  :gigi:

Offline Yuras Yuras

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 16157
Re: Про принципи, не політичне
« Reply #21 : Березня 25, 2019, 09:12:24 21:12 »
А я не розумію, нащо обирати з двох профнепридатних. У пристойного викладача зазвичай вдосталь авторитету в класі, щоб не було потреби ані когось бити, ані когось давити щоб й очей не підіймав. Всі інші просто обрали не ту роботу.
Щодо авторитету, то коли спробуєте на вулиці гопнику довести на вулиці його неправоту, зможете дізнатися трохи більше про профнепридатність.Ви трохи не в курсі наших реалій, у т.ч. щодо комплектування вчительського складу, певних цікавих їх обов'язків , ставлення учнів і батьків до вчителів .Ірпін он трохи пояснює цю проблему.