Продалися в Європу. Як українські фермери плачуть, але не здаються, завойовуючи ринок Євросоюзу
Як невеликі українські фермери завойовують ринок Євросоюзу
Європа — один з найбільших ринків збуту сільгосппродукції у світі. Й українські аграрії завойовують його не тільки традиційними зерновими, олійними та замороженою курятиною, епостачання яких квотовані. Були задіяні нішеві продукти, експорт яких не регулюється ніякими адміністративними обмеженнями: ягоди, олійний льон, конопляне зерно і деякі технічні рослини.
І хоча в абсолютних цифрах обсяги невеликі, крива поставок йде вгору. Найуспішніший продукт — ягоди: за 2015‑й рік їх експорт (переважно в країни ЄС) виріс майже вдвічі, а його грошовий обсяг досяг $ 12,5 млн. Для порівняння, загальний агроекспорт до Євросоюзу в грошовому вираженні минулого року впав на 23,7%. Перспективи ще кращі. На думку Вероніки Мовчан, директора з наукової роботи Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, експорт такої нішевої агропродукції найближчими роками може збільшитися до $150-200 млн на рік.
Особливість України в тому, що в цій сфері активні не великі холдинги, а переважно невеликі господарства.
НВ розшукало підприємців, які ризикнули взятися за нетрадиційний для України агробізнес і зробили свій внесок у зростання вітчизняного експорту в Європу.
Їх усіх об'єднує одне: до успіху ці фірми підштовхнули не багатомільйонні інвестиції, а обмеженість ресурсів. Маючи дещицю землі, ці бізнесмени почали вирощувати високомаржинальні культури. Та зуміли безпосередньо налагодити їх збут зарубіжним клієнтам, минаючи посередників-трейдерів.
А ще ці підприємці прагнуть відмовитися від постачання сировини в переробку, щоб заробляти більше. І провадять бізнес майже виключно за власні кошти. “Дуже мало банків надають кредити малому і середньому фермеру,— скаржиться Ірина Костюшко, виробник і експортер льону.— Вимагають оборотів. Але якщо у фермера великі обороти, то який же це малий бізнес?"
Фермери плачуть, але не здаються.
http://nv.ua/ukr/publications/prodalisja-v-jevropu-jak-ukrajinski-fermeri-plachut-ale-ne-zdajutsja-zavojovujuchi-rinok-jevrosojuzu-104872.html