Автор Тема: москальська біржа, нафта, курси валют і тд. (у сусіда корова дохне) ч.3  (Прочитано 191104 раз)

0 Користувачів і 15 Гостей дивляться цю тему.

Offline повстанець

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 2800
РТС


пс. повторюсь, цей індекс вже по ідеї має бути нижче 900
Є тільки дві дійсно нескінченні речі — всесвіт і людська дурість. І я не впевнений стосовно всесвіту.© Альберт Ейнштейн

Offline Nik02121971

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 2716
я так розумію, що це дані опубліковані 4-го, це вливання за 3-тє,
а вливання за вчора будуть тільки завтра

Offline serginio

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 10645
  • Стать: Чоловіча
шось брент зав"яз в коридорі 69-70

Offline повстанець

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 2800
кацапська юралс

Є тільки дві дійсно нескінченні речі — всесвіт і людська дурість. І я не впевнений стосовно всесвіту.© Альберт Ейнштейн

Offline повстанець

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 2800
я так розумію, що це дані опубліковані 4-го, це вливання за 3-тє,
а вливання за вчора будуть тільки завтра

в понеділок
Є тільки дві дійсно нескінченні речі — всесвіт і людська дурість. І я не впевнений стосовно всесвіту.© Альберт Ейнштейн

Offline Nik02121971

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 2716

Offline Lister

  • Sr. Member
  • ****
  • Повідомлень: 324
рупія


Это шо, очередные 2 000 млн, которых хватит на два часа???

Ну, ямка вот эта  :upa

Offline повстанець

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 2800
рупія


Это шо, очередные 2 000 млн, которых хватит на два часа???

Ну, ямка вот эта  :upa

я можу помилятись... але залили десь близько 700 лімонів..
Є тільки дві дійсно нескінченні речі — всесвіт і людська дурість. І я не впевнений стосовно всесвіту.© Альберт Ейнштейн

Offline Shannou

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 7367
  • Стать: Чоловіча
  • The world is yours
Вот, собссно, все, что осталось кацапам делать.

В Москве священник "изгонял бесов" из... серверов Центробанка.

Об этом на своей странице в Facebook написал Oleg-Sandro Panfilov.

"МОСКВА, ул.Неглинная, 2 декабря 2014 г. Священник изгоняет бесов из серверов Центробанка, отвечающих за поддержание курса рубля. По словам отца Виктора, исход потусторонних сил из ЦБ РФ может повлечь за собой укрепление рубля по отношению к основным мировым валютам", - написал блогер.

http://sockraina.com/news/12796
I always tell the truth. Even when I lie.

Offline Lister

  • Sr. Member
  • ****
  • Повідомлень: 324
Потусторонние силы могут прихватить ЗВР при исходе?  :smilie7:

Offline Irris

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 9163
Вот, собссно, все, что осталось кацапам делать.

В Москве священник "изгонял бесов" из... серверов Центробанка.

(click to show/hide)
ну, в таком деле меня всегда интересует результат :smilie1:

Offline BlackCat

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 6402
В Москве священник "изгонял бесов" из... серверов Центробанка.

В результате ритуала было изгнано 2 млрд. "бесовской" американской валюты. :)

Offline Stavlish

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 7666
Вот, собссно, все, что осталось кацапам делать.

В Москве священник "изгонял бесов" из... серверов Центробанка.

Об этом на своей странице в Facebook написал Oleg-Sandro Panfilov.

"МОСКВА, ул.Неглинная, 2 декабря 2014 г. Священник изгоняет бесов из серверов Центробанка, отвечающих за поддержание курса рубля. По словам отца Виктора, исход потусторонних сил из ЦБ РФ может повлечь за собой укрепление рубля по отношению к основным мировым валютам", - написал блогер.

http://sockraina.com/news/12796
Пишут, что это ложь, трындежь и провокация. И вообще, все было давно и неправда  :smiley16:
Это освящение серверной компании Рапида (платежные системы, 2001 год)





Offline Shannou

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 7367
  • Стать: Чоловіча
  • The world is yours

Пишут, что это ложь, трындежь и провокация. И вообще, все было давно и неправда  :smiley16:
Это освящение серверной компании Рапида (платежные системы, 2001 год)


та я знаю, но сам смысл :lol:
I always tell the truth. Even when I lie.

Offline PamTam

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 13525
В Москве священник "изгонял бесов" из... серверов Центробанка.

В результате ритуала было изгнано 2 млрд. "бесовской" американской валюты. :)
и, что характерно, бесы немедленно должны в кого-нибудь вселиться.  :gigi:

Offline Elsewhere

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 15732
  • Стать: Жіноча
  • Киев, столица Хоббитона
Народ, не флудьте, плиз, это ж информационная ветка все-таки.
Ад пуст. Все бесы здесь.

Offline PamTam

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 13525
Глава ВТБ готов «на кулаках» доказать неучастие в игре против рубля

Банк ВТБ не участвует в спекулятивной игре на понижение курса рубля, заявил президент-председатель правления ВТБ Андрей Костин, подчеркнув, что это подтверждают и специалисты Банка России. Сообщения о причастности в ВТБ к падению курса, по словам Костина, – это необоснованные слухи

 :lol:

Offline Спiка

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 11554
  • Стать: Жіноча
http://zenrus.ru

Российский дзен. Бессмысленный и беспощадный.
101 км от Москвы

Offline Мирон

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 2946
Появились цифры от ЦБР


Offline Shannou

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 7367
  • Стать: Чоловіча
  • The world is yours
интересно, сколько вчера и сегодня залили.
I always tell the truth. Even when I lie.

Offline PamTam

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 13525
Сауды с амерами выпихивают друг друга с поля боя. Мимоходом и коровке хуже становится.

Brent Drops From 4-Year Low as Saudi Discounts Spur Competition

Brent fell from a four-year low as Saudi Arabia offered customers in Asia the biggest discount on record for its crude, boosting speculation it’s defending market share. West Texas Intermediate fell in New York.

Futures fell as much as 0.9 percent in London and are headed for a second weekly decline. State-run Saudi Arabian Oil Co. widened its discount for Arab Light sales to Asia next month to $2 a barrel below a regional benchmark, according to a company statement. That’s the lowest in at least 14 years. The kingdom doesn’t want to subsidize Iran, Iraq and Venezuela and is willing to let the market decide prices, said Daniel Yergin, an energy analyst and Pulitzer Prize-winning author.

Crude slumped 18 percent last month as the Organization of Petroleum Exporting Countries maintained its output quota, letting prices decrease to a level that may slow U.S. production. Saudi Arabia has no price target and will let the market decide at what level oil should trade for now, said a person familiar with its policy.

“The battle for market share seems to pick up as Saudi Arabia yesterday cut selling prices to the U.S. and Asia,” Michael Poulsen, an analyst at Global Risk Management Ltd. in Middelfart, Denmark, said by e-mail.

Brent for January settlement slid as much as 61 cents to $69.03 a barrel on the London-based ICE Futures Europe exchange and was at $69.18 at 9:44 a.m. London time. The contract lost 28 cents to $69.64 yesterday, the lowest close since May 2010. The European benchmark crude traded at a premium of $2.97 to WTI, compared with $4 on Nov. 28. Prices, down 1.4 percent this week, have dropped 38 percent this year.

Saudi Discounts

WTI for January delivery fell as much as 65 cents, or 1 percent, to $66.16 a barrel in electronic trading on the New York Mercantile Exchange. It’s up 8 cents this week. Total volume was about 44 percent below the 100-day average.

Saudi Aramco’s Arab Light discount, widened from 10 cents for December, is the steepest in data compiled by Bloomberg since June 2000. Its Arab Medium grade, which Iran, Iraq and Kuwait have followed in the past, was cut to the lowest since January 2009. The state-run oil company also reduced all January price differentials for U.S. customers, the statement showed.

“It’s basically a new game in world oil,” Yergin, the vice chairman of IHS Inc., an Englewood, Colorado-based consultant, said on Bloomberg TV yesterday. “The Saudis have almost $800 billion in foreign exchange reserves, so they can wait this out.”

Shale Supply

Saudi Arabia’s Oil Minister Ali Al-Naimi resisted calls from OPEC members including Venezuela to cut output at a Nov. 27 meeting in Vienna. The group, which supplies about 40 percent of the world’s oil, has maintained an official target of 30 million barrels a day since January 2012.

OPEC’s 12 members pumped 30.56 million barrels a day in November, exceeding their collective quota for a sixth straight month, according to a Bloomberg survey of oil companies, producers and analysts.

U.S. oil production expanded to 9.08 million barrels a day through Nov. 28, the fastest rate in weekly records that started in January 1983, the Energy Information Administration reported this week. An estimated 80 percent of shale output next year will still be profitable at $50 to $70 a barrel, Yergin said.

WTI may fall next week, a separate Bloomberg survey showed. Nineteen of 36 analysts and traders, or 53 percent, predict futures will decrease through Dec. 12, while six forecast a price gain.


http://www.bloomberg.com/news/2014-12-05/wti-trades-near-5-year-low-as-saudi-discount-deepens-price-war.html

Offline повстанець

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 2800
Є тільки дві дійсно нескінченні речі — всесвіт і людська дурість. І я не впевнений стосовно всесвіту.© Альберт Ейнштейн

Offline повстанець

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 2800
интересно, сколько вчера и сегодня залили.

по сьогодні я робив прогноз http://ukrpravda.net/index.php?topic=26058.msg751951#msg751951

700 лімонів... але це я орієнтувався по тому, що заливали зранку... можу подивитись, скільки по інших скачках...
Є тільки дві дійсно нескінченні речі — всесвіт і людська дурість. І я не впевнений стосовно всесвіту.© Альберт Ейнштейн

Offline serginio

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 10645
  • Стать: Чоловіча
ну шо майже 100 мільярдів за рік вони скинули
такими темпами росія проіснує НЕ БІЛЬШЕ 4 років

Offline повстанець

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 2800
ну, я так думаю, що залили 2,2-2,6 ярди...

це за сьогодні... буде видно у вівторок

за вчора, я хз. можна спробувати вичислити
« Останнє редагування: Грудня 05, 2014, 01:44:15 13:44 від повстанець »
Є тільки дві дійсно нескінченні речі — всесвіт і людська дурість. І я не впевнений стосовно всесвіту.© Альберт Ейнштейн

Offline locomach

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 1568
  • чешский аборигин
Демура говорит, что пиздец наступит не позже чем через 6 месяцев.
www.stopfake.org, FaceBook: Wings Phoenix, www.antiterror.in.ua

Offline повстанець

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 2800
по вчора я хз... цифра якась не реально велика навіть для москалів виходить... 8,2 ярди...
Є тільки дві дійсно нескінченні речі — всесвіт і людська дурість. І я не впевнений стосовно всесвіту.© Альберт Ейнштейн

Offline Nik02121971

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 2716
яка мета заливань?
чи просто свої хлопці виходять в долар з біржі?

Offline Йожин з бажин

  • Ветеран форума
  • ******
  • Повідомлень: 4411
  • Be my guest
яка мета заливань?
чи просто свої хлопці виходять в долар з біржі?
Угу.
No money No honey

Offline dorzhe

  • Newbie
  • *
  • Повідомлень: 46
яка мета заливань?
чи просто свої хлопці виходять в долар з біржі?
Це вже навіть не свої хлопці, а безпосередньо самі розсовують по кишенях. Втеча з грошима вже десь поруч.