У Бразилії, Росії, Індії, Китаю та ПАР різні інтереси - і різні можливості. DW зібрала думки експертів. Абревіатура BRICS ("S" на кінці взято з англійського написання ПАР, South Africa) спочатку була придумана американськими банкірами для успішного просування інвестиційних стратегій по вкладенню грошей в акції з відповідних країн. Але з часом назва БРІКС знайшло своє власне життя, а організація під цим ім'ям в останні дні, на саміті в Уфі, перетворилася на самостійне політичне і економічне об'єднання. Так, крім цілого ряду політичних декларацій, в Уфі було прийнято рішення про створення банку БРІКС, (він же Новий банк розвитку, НБР) і Пула умовних валютних резервів БРІКС.
Один загальний інтерес
Ініціатором більшості цих процесів стала Росія, але чотири інші країни, в цілому, підтримали пропозиції Кремля. Навіщо? Як розповів в інтерв'ю DW один з провідних експертів Німецького товариства зовнішньої політики (DGAP) професор Еберхард Зандшнайдер (Prof. Dr. Eberhard Sandschneider), "при всіх відмінностях країн БРІКС у них є один спільний інтерес - протистояти тому, що у всіх цих країнах сприймається як опіка Заходу, насамперед МВФ і Світового банку. Цей спільний інтерес завів вже досить далеко: від порівняно необов'язкових переговорів на початку до цілком результативних зустрічей глав держав та вирішення практичних питань зовнішньої політики. І зараз робиться очевидна спроба створити альтернативу організаціям, де домінують західні країни ".
В іншому ж інтереси різні. Для Росії, що знаходиться під санкціями, - це пошук нових партнерів у світі і можливість продемонструвати Заходу, що такі партнери є. Як відзначає експерт Московського Центру Карнегі Олександр Габу, саміт БРІКС для Кремля - це "компенсація за півтора року дипломатичної блокади". Для Індії головний політичний дивіденд - реалізація її прагнення грати глобальну роль. "Індія навряд чи скоро буде включена до складу Ради Безпеки ООН" , - вказує інший експерт Московського Центру Карнегі, Петро Топичканов, - "а використовуючи БРІКС, Делі зможе" просувати свій порядок на міжнародному рівні без значних політичних і поки економічних витрат ".
І все-таки головним "важковаговиком" в БРІКС є Китай. Так, штаб-квартира Нового банку розвитку буде знаходитися в Шанхаї, а в активи банку КНР внесе 41 мільярд доларів, отримавши у фінансовому інституті просту більшість голосів. Такий же розподіл буде і в Пулі умовних валютних резервів БРІКС, для якого Китай зарезервує ще 41 мільярд доларів. Бразилія, Індія і Росії приготують за 18 мільярдів, ПАР - 5 мільярдів.
Чи конкуренція для МВФ?
Загальна сума проектів БРІКС - 200 мільярдів доларів - викликає суперечливу оцінку експертів. Як нагадав в інтерв'ю російським ЗМІ експерт Московського Центру Карнегі Андрій Мовчан, "загальний розмір системи МВФ та Світового банку становить 2 трильйони доларів, що набагато більше ніж проекти БРІКС. У банку БРІКС просто немає грошей на те, щоб замінити МВФ".
По-іншому вважає Еберхард Зандшнайдер з Німецького товариства зовнішньої політики: "так, що виділяються сьогодні суми невеликі у порівнянні з цифрами МВФ і Світового банку. Але ж це проекти довгострокові. Те, що сьогодні виглядає незначним, завтра може різко збільшитися. У світовій політиці важливий тренд, а не ситуація на сьогоднішній день ".
Втім, для Китаю - як і для більшості інших членів організації - питання так не стоїть: "чи Захід, або БРІКС". Як зазначив Зандшнайдер в інтерв'ю DW, "для Китаю мова не йде про те, щоб відмовитися від співпраці з Заходом. Мова про появу альтернативи, яка просто збільшує у китайців простір для маневру. При цьому в Пекіні прекрасно знають, що успіх китайського економічного розвитку залежить , насамперед, від країн Заходу, які як і раніше залишаються головними діловими партнерами КНР ".
Тренування кадрів
Сходяться більшість експертів в тому, що банк БРІКС стане ще однією "тренувальним майданчиком" для роботи управлінців з п'яти країн. Причому, для китайців це буде досвід виконання вже не допоміжних, а лідерських функцій в міжнародній організації.
"Якщо країна хоче відігравати значну роль на світовій арені, то їй, звичайно, потрібні висококваліфіковані кадри з відповідними навичками. Такі люди у Китаю є - наприклад, Джастін Лін, колишній багато років провідним економістом Світового банку і один з найбільш впливових радників китайського уряду. Але для реалізації планів Пекіна таких людей недостатньо. Так, Китай, звичайно, прагне навчати свої кадри. Але тут треба застерегти від спрощення - політичні дивіденди від БРІКС для Пекіна не менш важливі. На наших очах виникають міжнародні організації, які можуть змінити співвідношення сил на міжнародній арені - і роль Заходу на ній ", - вважає Еберхард Зандшнайдер.
Павло Лось
Джерело: Deutsche Welle