Еволюція варіантів вірусу
Віруси можуть розмножуватися дуже швидко. Для реплікації вони вводять свій генетичний матеріал у клітину господаря, приміром, людини, де він копіюється. Помилки під час копіювання можуть спричиняти незначні зміни в генетичному матеріалі - вірус мутує.
Вакцини проти коронавірусу, які використовуються зараз, чинять такий собі еволюційний тиск на вірус. Вижити можуть лише ті варіанти вірусу, які завдяки мутаціям здатні уникнути атаки імунної системи.
Це необов'язково означає, що через такий відбір вірус стає дедалі смертельнішим. Зрештою, хто швидко вбиває свого господаря, може гірше розмножуватися та зникає, тоді як менш небезпечні варіанти продовжують поширюватися.
Нові дані британський експертів з групи радників щодо нових та потенційних вірусних загроз вказують, однак, на те, що виявлений у Великобританії варіант вірусу не лише є до 70 відсотків заразнішим, але також може бути більш смертельним. Для остаточного доведення цієї тези, однак, поки що замало даних.
Негативний ефект від слабких вакцин
Якщо ж використовувати слабкі вакцини або ж надто зволікати з другим щепленням, то ефект може бути прямо протилежним. На таку небезпеку вказує вірусолог Ендрю Рід з Університету Пенсильванії. Його дослідження на курячих вірусах іще 2001 року продемонстрували, що слабкі вакцини за певних обставин навіть сприяють розвитку небезпечних штамів вірусу.
Саме тому існує критика проти більш пізнього другого щеплення, як це зараз роблять у Великобританії та, можливо, незабаром робитимуть у США. Таким чином хоч і вдається забезпечити первинним захистом більше число людей, але в них не виробляється достатньо сильної імунної відповіді. Організм бореться з небезпечними штамами довше, і вірус, таким чином, має більше часу, аби захиститись від загибелі внаслідок вакцинації. А якщо таким вірусом інфікується людина, якій ще не було зроблене щеплення, то наслідки можуть бути поганими.
Тож широка практика запізнілого другого щеплення може сприяти появі багатомільйонного пулу людей, які хоч і мають достатньо антитіл, аби уповільнити поширення вірусу та не захворіти самим, утім, недостатньо, аби знищити вірус. А це може створити ідеальні умови для вакцинорезистентних штамів вірусу, каже вірусолог Флоріан Краммер з приватного університету ISMMS в Нью-Йорку в розмові з Science Magazine.
Інші науковці, натомість, вважають більш ризикованим неконтрольоване поширення вірусу. Ендрю Рід з Університету Пенсильванії вважає, що варто спершу вакцинувати якомога більше людей першою дозою: "Вдвічі більше людей із частковим імунітетом має бути краще, ніж повний імунітет у половини з них".