COVID-сопротивление | Одесса, [28.04.20 12:56]
Каждый пятый заболевший коронавирусом - медик. Что пошло не так в украинской медицине. Отличный разбор LIGA.net
(
https://www.liga.net/health/articles/kajdyy-pyatyy-zabolevshiy-koronavirusom---medik-chto-poshlo-ne-tak-v-ukrainskoy-meditsine?fbclid=IwAR3-Fkd6wuX3aoczHRr6mL6eKIxF8TIqoFTlriXLG8oK0sQP1eYeXxDxM_8)1739 - саме стільки медиків станом на 27 квітня офіційно інфікувалися новим коронавірусом з 9009 підтверджених випадків. Лише за останні дві доби вірус підтвердили у майже 200 медпрацівників. Зранку 27 квітня повідомили про спалах COVID-19 серед медиків Маріупольської лікарні - 19 інфікованих. На Буковині, де найбільше зафіксованих випадків коронавірусу, керівник обласної клінічної лікарні Сергій Цинтар каже, що загалом захворіли 44 медики: там і медсестри, і санітарки, і лікарі. Троє лікарів захворіли в пульмонологічному відділенні і четверо – в інфекційному.
Чому так багато? Єдиної причини, чому в Україні стільки хворих медиків, немає. Це букет: хворих везуть не туди, пацієнтів сортують неправильно, недостатньо засобів індивідуального захисту і не всі медпрацівники вміють ними правильно користуватися. До того ж, медики не живуть у лікарнях, а їздять додому, ходять в крамниці тощо.
Найбільші помилки і причини інфікування медиків яскраво помітні на двох прикладах - великого Маріуполя і маленького Мукачева.
Маріуполь. Обласна лікарня, де спалах коронавірусу серед медпрацівників, не входить у список 242 лікарень для прийому хворих з COVID-19. Керівник департаменту охорони здоров’я Донецької області Володимир Колесник називає спалах “життєвою ситуацією”, коли ургентний хворий, якому потрібна невідкладна допомога, поступає у відділення, але не знає, що інфікований.
Його прооперували, і на третій день після операції почала рости температура, з’явилися ознаки коронавірусу. Протестували, діагноз підтвердили, і тоді почали перевіряти на коронавірус пацієнтів та медиків лікарні. Цього можна було б уникнути, якби Маріуполь пішов по шляху маленького Мукачева на Закарпатті - і правильно сортував пацієнтів.
В.о. директора Мукачівської центральної лікарні та експерт з питань охорони здоров’я Євген Мешко в розмові з LIGA.net пояснює, що зробило місто для того, щоб захистити своїх медиків та інших пацієнтів лікарні від зараження.
На первинній ланці - де сімейні лікарі, педіатри й терапевти - відійшли від очних консультацій і на 99% перейшли на дистанційні. Якщо пацієнту потрібен огляд, є два варіанти: виїзні бригади сімейних лікарів або швидка. Сімейні лікарі, залучені у виїзди, заочно не консультують, проводять виключно огляди на дому і забирають там же мазки на ПЛР-тести.
Наступна лінія захисту - логістика всередині лікарні. Планові втручання відмінили, як і по всій країні. Тому зараз заповнених лише 80 ліжок із 500. Територію лікарні зробили режимним об’єктом. Сюди можна зайти або через машину швидкої, або через сортувальну палатку на вході. Там медпрацівник у захисті оглядає пацієнта на вході, проводить первинне опитування. Тоді вирішує, який стан людини і чи є потреба їй заходити в лікарню. Якщо є, пацієнт потрапляє в приймальне відділення. Його тут розбили на два пункти - інфекційне та неінфекційне.
В інфекційне попадають люди з температурою неясного генезису і респіраторними ознаками. Всі інші - в неінфекційне. Але на цьому сортування не закінчується.
З неінфекційної приймальні пацієнти потрапляють в окреме відділення, універсальне. Там є операційна, реанімаційні ліжка тощо. У цьому відділенні вони доти, поки їм не зроблять ПЛР-тести. Якщо результат позитивний, скеровують у визначену для пацієнтів з коронавірусом лікарню. Якщо негативний, пацієнт іде далі - у конкретне відділення лікарні.
З інфекційної приймальні пацієнти потрапляють в інше приміщення. Усім роблять теж ПЛР-тести. Позитивних - в Ужгород. Негативних - у другу “інфекційну”, яка чиста від коронавірусу. До усіх пацієнтів тут ставляться як до потенційно інфікованих, пояснює Мешко. Це дозволяє захистити і лікарів, і пацієнтів без коронавірусу, які могли б його за інших умов підхопити в лікарні.
Організацію потоків пацієнтів вважає найвагомішою причиною інфікувань медиків Павло Ковтонюк, експерт з питань охорони здоров’я та заступник міністра в МОЗ 2016-2019 роках.
Читайте дальше на LIGA (
https://www.liga.net/health/articles/kajdyy-pyatyy-zabolevshiy-koronavirusom---medik-chto-poshlo-ne-tak-v-ukrainskoy-meditsine?fbclid=IwAR3-Fkd6wuX3aoczHRr6mL6eKIxF8TIqoFTlriXLG8oK0sQP1eYeXxDxM_8)