«Пандемія розуму». Як і навіщо Росія поширює фейки про COVID-19https://nv.ua/ukr/world/countries/navishcho-rosiya-poshiryuye-feyki-pro-covid-19-ekspert-ostanni-novini-50086992.html?utm_source=set_langЦього тижня в Державному департаменті США повідомили, що Росія розповсюджує фейки про COVID-19 — зокрема, щодо розроблюваної вакцини проти коронавірусу.Радіо НВ поговорило з виконавчим директор проєкту StopFake Русланом Дейниченком про те, навіщо у Кремлі допомагають розповсюдженню коронавірусу дезінформацією.
— У Держдепі стверджують, що Москва продовжуватиме розповсюджувати фейки для підриву довіри до вакцини проти коронавірусу, коли вона з’явиться. Що це за нова тактика російської пропаганди?— Росія використовує будь-яку тему, для того щоби послабити своїх суперників. У даному разі, якщо ми говоримо про Україну, вона так само використовує тему COVID-19. Раніше це робилося за допомогою, наприклад, мовного питання чи питання ставлення до НАТО або Митного союзу з Росією. Ці теми перестали працювати одразу після того, як Росія анексувала Крим і влаштувала війну на Донбасі.
[А зараз] з’явилася тема пандемії, тому вони її активно експлуатують, для того щоби посварити українців, влаштувати тут якісь конфліктні ситуації, і це все призводить до того, що країна стає слабшою.
— Про які фейки щодо коронавірусу йдеться?— Я б їх згрупував по декількох напрямках. Один напрямок, дуже важливий: те, що коронавірус — «це не так страшно, весь цей карантин штучний»; тому «треба виходити на вулицю, займатися бізнесом, відкривати свої підприємства, вимагати це від українського уряду».
Це робиться для того, щоби люди не вірили уряду, ставили під сумнів ті заходи, які він здійснює (оголошення карантину, [рекомендації] не виходити на вулицю, закриття магазинів). І ми бачимо, що на Херсонщині фермери виходять на вулиці, і в Києві вже декілька разів було, що підприємці виходять і вимагають негайно відкрити підприємства.
Другий напрямок — навпаки, що «це несерйозна хвороба, ви можете самі її лікувати імбиром, ковтати часник або лимоном полоскати горло». Це підживлює те, що «ця проблема є штучною». Ще один напрямок — кивання на Америку, на Білла Гейтса, на Джорджа Сороса: начебто у секретних лабораторіях Сполучених Штатів увесь цей вірус розроблений, що це якась «закуліса» все організувала, що це штучна інформація.
Це робиться трошки з іншою метою, — щоби українці розчарувалися у Сполучених Штатах: «Ну що це за такі партнери, якщо вони тут у нас організували купу якихось лабораторій?». Зараз канали доставки інформації до простих людей стали іншими: соціальні мережі; деякі українські телеканали, які контролюються напряму чи опосередковано через друзів Володимира Путіна.
— До речі, сюжет про секретні американські лабораторії ми бачили на 1+1, який, при всіх нюансах цього телеканалу, у симпатіях до Путіна звинуватити дуже важко.— Я не буду спекулювати, яка мотивація була у власників чи менеджменту телеканалу, для чого вони випускали таку відверту дезінформацію. Але у власника телеканалу можуть бути якісь свої особисті рахунки з США, і таким чином, можливо, з’явилася саме ця історія на телеканалі.
— В самій Росії ситуація з коронавірусом зараз дуже складна. Чи не може так статися, що до неї самої повернуться, — наприклад, через інтернет, — ті ж самі її фейки? Наприклад, людина прочитає, що коронавірус — це несерйозна хвороба, порушить карантин і, грубо кажучи, піде ікони в церкві цілувати.— При тому, що щодо цілування ікон Російська православна церква була надзвичайно жорстка і там заборонили служби по всій країні, стосовно такої ж ситуації в Україні вони були набагато критичнішими, що начебто це віруючим «забороняють приходити в храми і молитися». Аналізуючи інформаційну картинку на російських федеральних каналах, ми бачимо, що там більше йде наголос на те, що «все це, можливо, в США придумали»: теорії змови, конспірологія, що «за цим стоять Сорос, Білл Гейтс».
Це постійно витягається в інформаційний простір, для того щоби налаштувати своїх власних людей проти США та ЄС і показати, як на їхньому тлі «чудово виглядає Росія». Фейків про те, що не треба дотримуватися карантину, на федеральних каналах, які мають найбільшу аудиторію, немає. І там ФСБ постійно займається виловлюванням людей, які поширюють дезінформацію, що, на їхню думку, може нашкодити російській владі в протистоянні коронавірусу.
— А є якісь правила, як не «підчепити» фейк про коронавірус і не заразити свій мозок дезінформацією?— По-перше, включити мозок і не довіряти ненадійним джерелам інформації. Я би сконцентрувався на перевірених ЗМІ, які роками розповсюджували перевірену інформацію та мають дуже кваліфікованих журналістів. Підписатися на акаунт МОЗ, Уляни Супрун, де інформація, яку вони розповсюджують, є перевіреною, точною та науково обґрунтованою.
Зараз я навіть бачу на прикладі своїх родичів: коли вони діляться чимось в Фейсбуці, це настільки «зливні бачки» — сайти-одноденки, що розповсюджують або якісь міфи про те, як можна «легко вилікуватися» від COVID-19, або хто «за цим стоїть». Потрібно утриматися навіть від просто читання такої дезінформації і дуже ретельно ставитися до того, що вам приходить чи в Viber, чи в Telegram, чи в інших месенджерах.
Останнім часом ми бачимо, що саме месенджери стали дуже потужним каналом розповсюдження дезінформації. Після того, як російське телебачення у нас заборонили, багато людей його не дивляться, і Росія використовує саме соціальні мережі і месенджери як потужний канал для розповсюджування дезінформації.
Ми, сайт StopFake, зараз завершуємо останні приготування для того, щоби в месенджері WhatsApp з’явився такий бот, де ти можеш набрати певні ключові слова (наприклад, COVID-19, імбир), і звідти підтягнеться вся перевірена інформація і дані про всі фейки, що були розповсюджені на цю тему. Ще один зі способів [перевірити правдивість інформації] - зайти на сайт StopFake.org, у нас є спеціальний розділ COVID-19, і почитати, що вже було спростовано. І пам’ятайте: якщо ви бачите якусь підозрілу інформацію в тому ж Фейсбуці, не забувайте скаржитися.