Козаки, секретні документи КДБ та борщ Шевченка. 10 українських ютуб-каналів про історію
Ольга Бецаhttps://ms.detector.media/trendi/post/26912/2021-03-23-kozaky-sekretni-dokumenty-kdb-ta-borshch-shevchenka-10-ukrainskykh-yutub-kanaliv-pro-istoriyu/Як українські науковці перетворюються на відеоблогерів та одягають історію на себе.
Скільки заробляли українські козаки, як кохалися наші предки, що насправді трапилося під час бою під Крутами та чи вкрали росіяни історію української Київської Русі? На всі ці питання у своїх відеоблогах намагаються дати відповіді українські історики. Одні розповідають глядачам знайдені в архівних теках факти, аби спростувати радянські міфи та фейки, інші — запрошують на екскурсію історичними місцинами. MediaSapiens переглянув у ютубі канали, які пропонують історичний контент, та створив власну добірку з десяти відеоблогів, які можуть вас зацікавити.
1.
Імені Тараса Григоровича Шевченка(411 тисяч підписників)
Це канал братів Дмитра та Віталія Капранових. Саме він серед українських історичних ютуб-каналів має найбільше підписників. На каналі є відео про козаків, УПА, ОУН та вагомі постаті української історії. Канал створили майже два роки тому — у вересні 2019 року. Відтоді там розміщують відео про таємниці Богдана Хмельницького, намагаються розповісти історію Білорусі, дослідити так звані таємні факти із життя Ярослава Мудрого. Капранови хочуть розповісти українцям «таємниці» багатьох відомих постатей. Принаймні, таке враження складається завдяки назвам відеороликів: «Таємниця князя Святослава Хороброго», «Таємна історія княгині Ольги», «Таємниця Нестора Махна» тощо. Тривалість відеороликів на каналі — переважно від 10 до 30 хвилин. У кадрі з’являється один із братів Капранових, а його розповідь супроводжується анімацією, ілюстраціями тощо. Варто врахувати, що брати називають себе публіцистами і письменниками, а не істориками, тож відповідність того, що вони розповідають, академічній науці — під питанням.
2.
Історія без міфів(125 тисяч підписників)
Це канал, де публікують відео про історію України та світу з коментарями фахових істориків. «Тематика випусків охоплює всі періоди та висвітлює широкий спектр питань: політичну, військову, економічну історію, історію міжнародних відносин, історію культури, мистецтв і спорту, біографії видатних особистостей», — йдеться в описі каналу. Зокрема, проєкт має на меті спростувати антинаукові міфи та фейки про Україну. Створили канал у квітні 2020 року. Відео згруповані у списки відтворення за рубриками: десять запитань історику, українська революція 1917‒1921, Друга світова війна, історія без прикрас, історичні постаті, українське козацтво. Тут можна знайти відео про Карпатську Україну, походження української мови, Волинську трагедію, битву під Вінницею та ще на десятки інших тем.
Один із творців каналу, кандидат історичних наук Владлен Мараєв, розповідає, що для блогу відбирають актуальні та популярні теми з історії України. Також запропонувати теми можуть і самі підписники — у коментарях під відео або на Patreon. «За моїми спостереженнями, найбільше людей цікавлять теми з історії України, але періодично ми торкаємося й тем всесвітньої історії проводячи паралелі з Україною. Щотижня ми проводимо випуски з істориками — запрошуємо фахівця задля розкриття якоїсь конкретної теми», — розповів Владлен Мараєв.
Перш ніж відео опублікують на каналі, всі озвучені в ньому факти ретельно перевіряють за допомогою кількох джерел, аби не припуститися помилок в іменах чи датах. «Як правило, у кожному випадку ми подаємо цитати з історичних документів та вказуємо, звідки інформація. Ми намагаємося ніколи не робити необґрунтованих тверджень», — каже Владлен Мараєв.
Також канал співпрацює з іншими україномовними каналами гуманітарного спрямування. На думку творців «Історії без міфів», співпраця робить контент різноманітним. До прикладу, на каналі вийшло відео про походження української мови з Остапом Українцем — одним із авторів каналу «Твоя підпільна гуманітарка».
3.
Історична правда в деталях із Вахтангом Кіпіані(23,6 тисяч підписників)
«Історична правда» — авторський канал українського історика та публіциста, автора книги «Справа Василя Стуса» Вахтанга Кіпіані. В описі до каналу йдеться, що Кіпіані разом із відомими дослідниками перенесуть глядача через деталі побуту, їжу, одяг до епохи Івана Котляревського та Івана Франка, дадуть зазирнути за ґрати радянського табору чи в тарілку партійного чиновника. Канал створили в серпні 2020 року. Тут можна знайти відео з дослідженнями про те, як Росія привласнила собі історію Київської Русі, про те, як відбулася Революція на граніті, як жили українські козаки тощо.
Програма Вахтанга Кіпіані «Історична правда» з 2013 року до серпня 2019-го виходила на телеканалі ZIK, поки канал не купив Медведчук, а з вересня 2019 до березня 2020-го — на каналі «Еспресо». Випуски «Історичної правди», які виходили на ZIKу та «Еспресо», можна знайти на їхніх каналах.
«Коли ми починали вести цей ютуб-канал, ми поставили собі амбітну мету зробити програми, які сподобаються молодшій аудиторії, ніж телевізійна версія “Історичної правди”, тому обирали гострі та резонансні теми, які могли б зачепити глядача. Наприклад, про українсько-російські стосунки», — розповідає продюсерка ютуб-каналу Ольга Мовчан.
Також на каналі з’являються відео з інформацією про Михайла Котляревського, Івана Франка та інших. «Ми розкриваємо біографію історичних постатей інакше, ніж це роблять зазвичай. Намагаємося зробити цих людей простішими, наблизити їх до глядачів. У нас є випуск про Котляревського, в якому ми розповіли, що він був першим стендапером України, адже любив оголошувати тости», — каже Ольга. За її словами, просувати канал непросто, адже «Історична правда» — це давній бренд, тому, шукаючи програму в пошуковику, люди радше потрапляють на інші канали чи на сайт із такою ж назвою (ним також керує Вахтанг Кіпіані), а не на ютуб-канал.
4.
WildFox(18,2 тисяч підписників)
Wild Fox Film — канал українських істориків Євгена Синиці, Андрія Оленича, Сергія Тараненка та Кирила Галушки, покликаний популяризувати достовірну інформацію з історії України. Канал існує з липня 2014 року й за цей час набрав 1,2 мільйони переглядів. Як розповів комунікаційник проєкту Віктор Кузнєцов, усі лектори, відео яких публікують на каналі, — історики та викладачі вишів, кандидати історичних наук. «Ми намагаємося пояснювати складні теми простими словами. Так з'явився формат "пивні історії", де з жартами та під келих пива підіймаються спірні та важкі історичні теми. Наприклад, ми говорили про алкоголь у добу козаччини. Розповідав про це доцент КНУ Олексій Сокирко», — каже Віктор Кузнєцов.
Обираючи теми для відео, автори каналу орієнтуються на думку підписників, а також охоче приділяють увагу маловідомим речам. «У нас виходить цикл програм про невідому для широкого загалу Києво-Печерську Лавру. У нас з'явилася можливість показати глядачам місцини, закриті для "звичайних смертних". Наприклад, надбрамні церкви та оборонні башти», — розповідає Віктор. Також на каналі можна знайти відео про Різдво на Гетьманщині, античний театр тощо.
5.
Локальна історія(10,6 тисяч підписників)
Це ютуб-канал науково-популярного журналу «Локальна історія», який виходить із 2018 року. Все починалося з того, що львівські історики й етнологи вирушили в експедицію «Ініціатива. Локальна історія», аби записати спогади літніх людей у селах Галичини. «Первинно нашою метою було дослідження минулого крізь призму окремих місцевостей: аудіо- та відеофіксація спогадів старожилів — очевидців важливих історичних подій ХХ століття, та “оцифровування” давніх світлин і документів. Прагнемо руйнувати міфи та стереотипи, породжені не лише окупаційними владами, а й окупованим суспільством. Бачимо українську історію яскравою та живою, яка надихає на успішне майбутнє», — йдеться в описі до каналу «Локальна історія».
Спершу на ютуб-каналі проекту з’являлися відео, відзняті в експедиціях, —зібрані в регіонах країни записи літніх людей, їхні історії, старовинні пісні тощо. Однак коли автори проєкту побачили, що друкований журнал «Локальна історія» є затребуваним, вирішили, що відео — це ще один спосіб донести інформацію, на яку є запит. «Запитали себе — чи можемо ми робити це якісно? Нам здалося, що так. Спершу це були півгодинні розмови з фахівцями, які виходили раз у два тижні. Тепер програма “Без брому з Віталієм Ляскою” на нашому каналі виходить щотижня у годинному форматі», — розповіла у коментарі MediaSapiens редакторка сайту «Локальна історія» Аліна Брода.
В ефірі програми Віталій Ляска, який є головним редактором журналу, ведучий спілкується з істориками, громадськими діячами на пов’язані з історією теми. Наприклад, про гетьмана Мазепу і польсько-українські історичні гріхи; в одному з випусків спростовують міфи про сало, гречку й козаків.