Так, для довідки.
Мегаватні вітряки, це не вчорашній, а позавчорашній день. Зараз будуються на 14 МВт, а проектуються ще потужніші. Здалеку відрізнити вітряк на 1 МВт від вітряка на 14 МВт важко. Відстань скрадає розміри. І коли лопать робить оберт за 15 с, це не здається швидко.
Діаметр ротора сучасного вітряка 250 м, або й більше. Висота від стиковочного вузла до кінчика лопаті у верхній точці може досягати 270м. Проектована швидкість обертання 4 - 10 об/хв.
При швидкості обертання 4 об/хв і діаметрі ротора 250 м кінчик лопаті вітряка може рухатися з лінійною швидкістю 52 м/с, або 188 км/год. А якщо швидкість буде вдвічі вища, то 376 км/год. Я на літаку повільніше літаю.
Збити птаха на висоті 200 м вітряк може. Я бачив зафіксовані на відео моменти удару лопатями по великих птахах. Таке трапляється. Але тут такий момент. Коти, наприклад, вбивають на порядки більше птахів. А ще птахи вбивають птахів. А ще на птахів полюють люди. І так далі. В підсумку, кількість птахів, що гинуть від вітряків настільки мізерна, що знаходиться в межах статистичної похибки, навіть із поправкою, що від вітряків скоріше гинуть крупні птахи, а не горобці.
До речі, в тому ролику, де якийсь баклан попав під лопать, це сталося не з першого разу. Він пару разів увертався, попадав в турбулентність, вирулював, але вперто набирав висоту, повертався, і врешті решт, здійснив самогубство. Може в нього був такий намір, хто зна.