«Як брали Херсон? Дурість або зрада»
8 березня 2022
Єлєна Костюченко
https://novapolshcha.pl/article/yak-brali-kherson-durist-abo-zrada/Репортаж із єдиного українського обласного центру, окупованого росіянами.
Як узяли місто
Російська армія окупувала Херсон 3 березня. Спочатку місто взяли в кільце: ворог зайняв навколишні села та аеродром Чорнобаївка. Невдовзі російські військові зайшли в місто. За місяць війни це єдиний обласний центр України, який російській армії вдалося захопити та утримувати.
Як брали Херсон? «Дурість або зрада, а може, й те, й інше», — каже колишній губернатор Херсонської області Андрій Гордєєв.
— Отже, у нас є чотири лінії оборони. Перша — перешийок між Херсонською областю та Кримом, він мав бути повністю замінований. До речі, мені сказали, що за тиждень до нападу його якогось хріна розмінували.
Далі — прикордонники, але завдання прикордонників не вступати в бій, а побачити факт агресії, дати сигнал і відійти. Потім уже йде наша зрошувальна система. Зрошувальну систему проєктували в Радянському Союзі — Міністерство оборони та Міністерство сільського господарства. Сама структура — ніби форма каналу — не передбачає його перетину жодним видом транспорту. У будь-якому випадку вона ускладнює рух. Логіка така: вибухають мости, вони зупиняються, а наша артилерія просто їх херачить.
Потім третя лінія оборони — це сама річка Дніпро. До останнього тримається Дніпро, Антонівський міст, якщо що — його підривають, і Херсон ніби взагалі поза воєнними діями, моста немає, ми тільки охороняємо лінію води. Хрін його хтось перейде, той Дніпро.
Остання лінія оборони — Каховський плацдарм. Триває евакуація Нової Каховки, виселяються люди, тримається Каховський плацдарм. Там роблять редути, капоніри. На все це дається доба. Ось за цю добу нам треба було зупинити їх на вході. Не вийшло.
Як розповідають співробітники, чинний губернатор Геннадій Лагута першого дня війни поклав ключі на стіл меру зі словами: «Я не беру в цьому участі», — і поїхав з регіону.
Разом із ним — першого дня війни — поїхало керівництво поліції, прокуратури, суди, трохи згодом евакуювалися співробітники СБУ.
Бої за Антонівський міст через Дніпро точилися два дні. Міст намагалися підірвати двічі, по ньому цілилися «Точкою-У». За інший міст Херсонської області — Генічеський автомобільний — віддав життя інженер окремого батальйону матрос Віталій Скакун, який особисто здійснив підрив. Зеленський надав йому звання Героя України.
Колона російських танків шукала обхідні шляхи — і, звісно ж, знайшла.