Антифейки про вакцинацію від COVID-19https://vaccination.covid19.gov.ua/articles/antifakes1. Фейк: Covishield, вакцина яку закупила Україна для щеплення проти COVID-19, — це «генерик», який не має нічого спільного з вакциною Oxford/Astrazeneca.
Факт: Це неправда. Covishield виготовляють в індійському Інституті сироватки крові (Serum Institute of India) за
ліцензією AstraZeneca. По суті, Covishield — це та сама вакцина AstraZeneca, тільки виготовлена на індійському заводі.
Вона
схвалена для екстреного застосування Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ). Дозвіл на її використання також дали Велика Британія,
Європейський Союз та Індія. В Україні теж ретельно вивчили всі документи, які надав виробник, та 22 лютого 2021 р. зареєстрували цю вакцину для екстреного використання.
2. Фейк: В Україні внаслідок вакцинації померли дві людини.
Факт: В Україні не зареєстровано жодної смерті внаслідок вакцинації проти COVID-19. У мережі поширюють фотографії чоловіка та жінки, які нібито стали жертвами вакцинації. Зворотний пошук цих фото показав, що на них зображені американські актори Пайпер Перрі та Джонні Сінс.
3. Фейк: Ефективність оригінальної вакцини AstraZeneca складає 63%, тому ВООЗ
рекомендує використовувати AstraZeneca тільки в надзвичайних випадках, коли держава не може купити іншу, якісну вакцину.
Факт: Насправді всі вакцини проти COVID-19 зареєстровані ВООЗ тільки для екстреного медичного застосування, тобто їх дозволено використовувати тільки в надзвичайних ситуаціях, як-от пандемія. Поки неможливо вакцинувати всіх охочих, ВООЗ рекомендує використовувати вакцину AstraZeneca для щеплення медичних працівників та людей віком 65 років і старше. Ніяких застережень, що цю вакцину можна застосовувати лише у крайньому разі, ВООЗ не давала.
Навіть якщо вакцина не має стовідсоткової ефективності, це не означає, що після вакцинації громадяни залишаються незахищеними. Навіть якщо після щеплення цією вакциною ви все одно захворієте на коронавірусну хворобу, її перебіг буде набагато легшим, а ймовірність отримати ускладнення - набагато нижчою.
4. Фейк: У світі зафіксовані випадки смерті в результаті вакцинації проти COVID-19.
Факт: У середині січня з'явилися повідомлення, що невдовзі після вакцинації Pfizer/BioNTech у Норвегії померли 33 людини у віці 75 років і старше. Мережею також поширюється інформація про випадки смерті літніх осіб чи медперсоналу в інших країнах. Аналіз, здійснений Всесвітньою організацією охорони здоров’я, засвідчив, що летальні випадки відповідають очікуваному рівню смертності від різних причин для людей цього віку і немає підстав вважати, що вони пов'язані з вакцинацією. ВООЗ наразі не зафіксувала жодного випадку смерті після щеплення вакциною проти коронавірусу, заявляє експертка організації Маріанджела Сімао.
5. Фейк: Люди заразилися COVID-19 в результаті вакцинації.
Факт: Неможливо заразитися COVID-19 від вакцин, бо жодна з них не містить живого вірусу, здатного спричинити хворобу. Вакцини вчать нашу імунну систему розпізнавати та боротися з коронавірусом. Іноді цей процес може викликати такі симптоми, як лихоманка. Вони нормальні та є ознакою того, що організм створює захист від вірусу. Якщо невдовзі після вакцинації ви все ж отримали позитивний тест на COVID-19, то можливо, що на момент щеплення вже були інфіковані коронавірусом, але не знали цього.